Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 16.01.2023
Unitatea de învăţământ : Grădiniţa P.N. nr 2,Gorneni
Grupa: combinata
Prof.Inv.Prescolar:Ion Lavinia Gabriela
Tema anuala: “Când, cum şi de ce se întâmpla?”
Subtema: „În ograda minunata”
Tema zilei: „Prieteni fără glas”
Mijloc de realizare: activitate integrată
Tipul de activitate: mixtă (dobândire de noi cunoştinţe; consolidare de priceperi şi deprinderi )
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
Durata: 1 zi

Activităţi de învăţare:

ADP:
Întâlnirea de dimineaţă
Salutul-„ Bună dimineaţa, prieteni ai animalelor!”
Prezenţa- se va realiza cu ajutorul unui animal de pluş şi se vor consemna absenţele în Catalogul
grupei
Noutatea zilei: Prezentarea oaspetelui.
Rutine: Împărtăşirea cu ceilalţi- Activitate de grup: “Prietenii mei din ogradă” (formarea deprinderii
de a iubi şi proteja animalele)
Tranziţii: „Glasul animalelor”cântec –
„Muzicanţii”, “Bat din palme” -jocuri cu text şi cânt,

ALA 1:
Construcţii: “Adăposturi pentru animalele rămase în pădure” - construire prin îmbinare
Joc de masă: “Animale de la fermă”- puzzle – reconstituirea imaginilor din poveste
Ştiinţă: “Încercuieşte tot atâtea animale cât arată cifra”. - raportează numărul la cantitate
- fişă de muncă independentă

ADE:
Domeniul limba şi comunicare – „Punguta cu doi bani”, povestea educatoarei
Domeniul om şi societate (Activitate practică) – “Personaje din poveste” - colaj (rupere, lipire)

ALA2:
Divertisment: „ Ne distrăm” (cântece şi jocuri muzicale).

Joc imitativ: „Merge ...aşa/ Să facem şi noi ca ea” – mers, alergare, săritură
Joc de mişcare: “Ţăranul e pe câmp”
Joc liniştitor: “Câinele prinde pisica”

Scopul activităţii:
Dezvoltarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste, de a înţelege mesajul transmis şi de a
reacţiona la acesta.
Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a folosi tehnicile de lucru învăţate: lipire, rupere,
apasare, îmbinare precum şi raportarea numărului la cantitate.
Obiective operationale:

DLC: Educarea limbajului


-să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
-să urmărească linia poveştii concomitent cu prezentarea imaginilor.;
-să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, utilizând şi cuvinte noi;

DOS: Activitate practică desfăşurată la sectorul Artă


-să rupă şi să aplice bucăţile de hârtie colorată prin tehnica de lucru învăţată lipire, apăsare.

ALA 1:
CONSTRUCŢII:
- să construiască prin îmbinare, adaposturi pentru animale;

JOC DE MASĂ:
- să reconstituie imaginile din poveste pentru a realiza un puzzel;

ŞTIINŢĂ:
-să raporteze numarul la cantitate;

ALA2:
-să participe cu plăcere la activităţile distractive exprimând prin mişcare starea sufletească (mers,
alergare, saritură, mişcări de braţe);

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
Povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul individual, în grupuri mici, turul galeriei.
Materiale didactice:
Planşe cu imagini din poveste, lipici, hartie glace, măşti decupate, creioane colorate, fişe de muncă
independentă, cuburi, animale domestice, puzzele cu imagini din poveste, calculator.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.,“Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) ” – 2008
Culea Laurenţiu, Grama Filofteia, Pletea Mioara, Spânu Cristina, Sesovici Angela Activităţi
integrate pentru preşcolari - Ghid pentru proiecte tematice, Editura Didactica, Bucuresti, 2008
Revista Invăţământul preşcolar nr.3-4/2009
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineaţă.


Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Urmeaza salutul „Bună dimineaţa, prieteni ai animalelor”, copiii răspund, apoi încep să se salute
folosind un animal de pluş. Se stabilesc nominal absenţii şi se consemnează în Catalogul grupei.
Vom completa Calendarul Naturii pentru stabilirea coordonatelor temporale (anotimp, lună, ziua
săptămânii).
Noutatea zilei :”Astăzi este o zi specială deoarece avem oaspeți.”
La întâlnirea de dimineaţă se intonează cântecul “Glasul animalelor”.
Educatoarea iniţiază o scurtă discuţie referitoare la tema întâlnirii.
După întâlnirea de dimineaţă copiii vor fi anunţaţi că astăzi vor asculta povestea “Muzicanţii din
Bremen” scrisă de Fraţii Grimm.
În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor asculta povestea, vor răspunde
întrebărilor mele și vor descoperi cuvinte noi.
În încheierea activității voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai mult din
acestă poveste și de ce?”
Se va trece la activitatea pe centre de interes astfel:
La Știință vor rezolva fișa de lucru pusă la dispoziție iar dacă aceasta este rezolvată corect v-a primi
un animal domestic căruia îi va construi un adăpost.
La Joc de masă copiii vor reconstitui câte o imagine din poveste .
La Construcţii copiii vor realiza adăposturi pentru animalele de la fermă.
Fiecare copil va avea posibilitatea ca pe parcursul activității să se manifeste, să acționeze și să
interacționeze cu ceilalți copii, să pună întrebări și să afle răspunsuri. După terminarea sarcinilor de
la centrul ales la început se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru la care își doresc să
lucreze, astfel încât să treacă pe la toate centrele cât mai mulți copii.
La centrul Artă se va desfăşura Activitatea Practică unde copiii vor realiza măşti „Personaje din
poveste”, rupând hârtie glace în bucăţele de diferite mărimi şi lipind-o pe suprafaţa dată.
Evaluarea activităţii se va realiza prin metoda Turul galeriei.
În încheierea activităţii voi face aprecieri generale şi individuale cu privire la activitatea şi
comportamentul copiilor şi ziua continuă cu jocul imitativ ”Merge…aşa/ Să facem şi noi ca el/ea”,
joc de mişcare “Ţăranul e pe câmp” şi jocul liniştitor “Câinele prinde pisica”.
Secvenţe Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
instrucţionale Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
Momentul Introducerea copiilor în sala de grupă, unde vor participa Conversaţia Observarea
organizatoric la întâlnirea de dimineaţă marcată prin: comportamentului
Salut: ”Bună dimineaţa, prieteni ai animalelor”, copiilor
Prezenţa cu ajutorul unui animal de pluş.
Stabilirea coordonatelor temporale (anotimp, lună, ziua
săptămânii).
Completarea calendarului naturii.
Mijloacele de învăţământ necesare vor fi distribuite în
fiecare centru de interes.
Captarea atenţiei Copiii vor asculta şi vor viziona la calculator în format Cântec Calculator
PowerPoint, cântecul: “Glasul animalelor”
Reactualizarea Se poartă o scurta discuţie cu copii: Conversaţia Aprecieri verbale,
cunoştinţelor -Despre ce este vorba în acest cântec? pozitive ale
-Unde trăiesc aceste animale? răspunsurilor
-Ce animale aveţi în ogradă? corecte
Anunţarea temei şi Astăzi am să vă spun o poveste în care este vorba despre Conversaţia Frontală
a obiectivelor câteva animale domestice. Explicaţia
Povestea se numeşte “Punguta cu doi bani”. Voi spune
copiilor că trebuie să fie foarte atenţi în timp ce eu
povestesc, pentru a înţelege foarte bine mesajul pe care îl
transmite povestirea.
De asemenea le voi spune că în această povestire, vor
întalni cuvinte noi, pe care le voi explica iar ei vor
formula propoziţii cu acestea.
- Vreţi să o ascultaţi?
Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se inflexiunile Povestirea Carte de
vocii, mimica şi gestica corespunzătoare. poveşti Frontală
După fiecare idée principală din poveste se va afişa câte Expunerea
o planşă. Imagini din
Povestea este expusă după următorul plan: poveste
*Plecarea măgarului de la fermă pentru a deveni
muzicant. Explicaţia
*Întâlnirea măgarului cu ogarul, pisica şi cocoşul
alcătuind un taraf.
*Călătoria celor patru prieteni spre Bremen se opreşte
într-o pădure.
*Alungarea tâlharilor din căsuţă şi pedepsirea acestora.
*Cei patru prieteni hotărasc să rămână în casuţa din
pădure.
Dirijarea învăţării Fixarea conţinutului se va face cu ajutorul imaginilor din Conversaţia Imagini din
poveste prin intermediul întrebărilor: poveste Evaluare orală
-Cum se numeşte povestea? Explicaţia
-Cine a scris această poveste?
-Despre cine este vorba în această povestire?
- De ce au plecat animalele de acasa?
-Cum s-au purtat stăpânii lor cu ele?
- Ce au hotărât ele?
- Unde s-au oprit cei patru drumeţi?
- Ce s-a întâmplat în pădure?
- Cine locuia în căsuţa din pădure?
- Cum au reuşit să sperie hoţii?
- S-au mai întors hoţii în casă?
- Cum au fost alungaţi şi pedepsiţi hoţii?
- Ce s-a întâmplat cu cei patru prieteni?
-Cum aţi fi procedat dacă eraţi în locul muzicanţilor?
-Ce moment ți-a plăcut cel mai mult din acestă poveste și
de ce?”
Cum aţi intitula voi povestea?
Voi cere copiilor să formuleze propoziţii cu următoarele Exercitiul
cuvinte noi.
Tranziţie:
” Noi suntem muzicanţi vestiţi”- joc cu text şi cant

Tranziţie: “Bat din palme”

Ţăranul nostru este foarte trist şi ne roagă să-l ajutăm.Să


vedem ce ne-a trimis:
Împreună cu copiii merg în fiecare centru pregătit şi
intuiesc materialele aflate în plicuri. Explic ce au de
lucrat în fiecare centru.

La centrul CONSTRUCŢII vor construi din cuburi prin


îmbinare, adăposturi pentru animale din poveste.
La centrul JOC DE MASĂ copiii vor realiza puzzel-uri
cu imagini din poveste, deoarece ţăranul a amestecat
piesele şi nu mai ştie să le refacă. Vor descrie imaginea
formată.
Joc de mişcare
La centrul ŞTIINŢĂ vor rezolva o fişe de lucru pe care
ţăranul ne-a trimis-o dorind să ştie câte animale are la
fermă din fiecare fel. Dacă rezolvă corect fişa primesc un Explicaţia
animal şi îl vor duce la centrul Construcţii unde îl vor Conversaţia
aşeza la adăpostul construit anterior iar dacă nu au Plicuri
construit un adăpost va construi unul.

La centrul ARTĂ copii vor efectua exerciţii de încălzire


a muşchilor mici ai mâinii : închidem şi deschidem
pumnii, plouă-atingerea mesei cu vârful degetelor Lucrul în grupuri Cuburi Observarea
imitând căderea stropilor de ploaie; ninge-mişcări ale mici comportamentului
degetelor unul pe lângă celălalt imitând caderea fulgilor; copiilor
„A ieşit soarele !“ Uraaaaa!. Plic
După intuirea materialului primit pe măsuţe, copiii vor fi Puzzel-uri cu
anunţaţi că la activitatea practică vor rupe bucăţi de Exerciţiul imagini din
hârtie colorată de diferite mărimi şi culori pe care le vor poveşti
aplica cu ajutorul pastei de lipit pe măştile primite.
Plic
Fişă de lucru
După încheierea activităţilor în centre, copiii fac Turul individuală
galeriei. Ei apreciază activitatea proprie şi pe cea a Creioane colorate
colegilor şi vor trage concluzii. Animale din n
Educatoarea face aprecieri asupra modului de lucru, plastic
accentuând buna colaborare între colegi
Tăranul ne-a trimis recompense (biscuiţi în formă de
animăluţe) pentru a ne mulţumi că am ajutat animalele Explicaţia Plic Individuală
construindu-le adăposturi, am refăcut puzzele, am Demonstraţia Maşti cu
descoperit şi câte animale are la fermă din fiecare fel, am Exerciţiul personaje din
realizat colaje cu animale din poveste şi în final ne roagă poveste, hârtie
să avem grijă de animalele din ograda noastra chiar dacă colorată, lipici,
au îmbătrânit.
Tranzitie: “Bat din palme”

ALA 2:
Voi anunţa jocurile pe care le vom desfăşura.
Obţinerea Analiza
performanţei Jocuri distractive: produselor Evaluare orală
Turul galeriei
Joc imitativ: “Merge … aşa” prin analiza
- forme de mers specific unor animale produselor
La semnalul educatoarei copiii vor imita diferite forme de activităţii.
mers, alergare, saritura. Aprecieri pozitive
ale răspunsurilor şi
Merge …( iepurele, cocoşul etc) Recompense autoaprecieri.
frumusel
Sa mergem si noi ca el

sau

Merge …(pisica, raţa) aşa


Să facem şi noi ca ea
Asigurarea Jocuri
retenţiei şi Joc de mişcare:
transferului “Tăranul e pe câmp”-joc cu text şi cânt Explicaţia
Copiii se vor aşeza în cerc şi vor cânta. Educatoarea
desemnează un copil ca fiind conducătorul jocului, Antrenarea
ţăranul, iar acesta se va plimba în interiorul cercului şi va copiilor în joc
alege un alt copil care va interpreta alt rol şi anume al
nevestei. Personajele se aleg unul pe celălalt până când se
vor epuiza personajele. Joc de imitativ
Explicaţia
Joc linistitor: Câinele prinde pisica
Copiii vor forma un cerc mic stând turceşte umăr la umăr.
Jucăriile alese, un căţel şi o pisică, vor fi mici şi uşor de
mânuit. Se dau apoi jucăriile la doi copiii aflati la distanţă
între ei de 3-4 copii unul de altul. Jucăriile vor fi apucate
cu ambele mâini şi transmise din mână în mână, în scopul
prinderii pisicii de către căţel. Plimbarea jucăriilor se va
face rapid, iar copilul care va ţine pe loc jucăria şi nu o
transmite rapid este scos temporar din joc. Se urmăreşte
ţinuta dreaptă a spatelui şi păstrarea respiraţiei normale.
Valenţe formative: dezvoltă capacitatea de prindere şi
manipulare. Joc de mişcare
Explicaţia

Animale din
pluş: câine şi
Joc liniştitor pisică
Explicaţia

Încheierea Copiii vor părăsii sala de clasă pe cântecul “Răţuştele Joc de mişcare, Recompense
activităţii mele” muzical
Conversaţia

ANEXA Stiinţă

Fişă de lucru

Încercuieşte tot atâtea animale câte îţi aratǎ cifra!


4 5 3 2 6

S-ar putea să vă placă și