Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 15.02.2012
Unitatea de nvmnt : Grdinia nr.2, Doicesti
Grupa: mare
Educatoare: Petrescu Alina Vasilica
Tema anuala: Cnd, cum i de ce se ntmpla?
Subtema: n ograd
Tema zilei: Prieteni fr glas
Mijloc de realizare: activitate integrat
Tipul de activitate: mixt (dobndire de noi cunotine; consolidare de priceperi i deprinderi )
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
Durata: 1 zi

Activiti de nvare:
ADP:
ntlnirea de diminea
Salutul- Bun dimineaa, prieteni ai animalelor!
Prezena- se va realiza cu ajutorul unui animal de plu i se vor consemna absenele n Catalogul
grupei
Noutatea zilei: Prezentarea oaspetelui.
Rutine: mprtirea cu ceilali- Activitate de grup: Prietenii mei din ograd (formarea deprinderii
de a iubi i proteja animalele)
Tranziii: Glasul animalelorcntec prezentare cu ajutorul calculatorului n programul PowerPoint
Muzicanii, Bat din palme -jocuri cu text i cnt,
ALA 1:
Construcii: Adposturi pentru animalele rmase n pdure - construire prin mbinare
Joc de mas: Animale de la ferm- puzzle reconstituirea imaginilor din poveste
tiin: ncercuiete tot attea animale ct arat cifra. - raporteaz numrul la cantitate
- fi de munc independent
ADE:
Domeniul limba i comunicare Muzicanii din Bremen de Fraii Grimm, povestea educatoarei
Domeniul om i societate (Activitate practic) Personaje din poveste - colaj (rupere, lipire)
ALA2:
Divertisment: Ne distrm (cntece i jocuri muzicale).
Joc imitativ: Merge ...aa/ S facem i noi ca ea mers, alergare, sritur
Joc de micare: ranul e pe cmp
Joc linititor: Cinele prinde pisica

Scopul activitii:
Dezvoltarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste, de a nelege mesajul transmis i de a
reaciona la acesta.
Consolidarea priceperilor i deprinderilor de a folosi tehnicile de lucru nvate: lipire, rupere,
apasare, mbinare precum i raportarea numrului la cantitate.

Obiective operationale:

DLC: Educarea limbajului


-s asculte cu atenie coninutul povetii;
-s urmreasc linia povetii concomitent cu prezentarea imaginilor.;
-s reproduc fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, utiliznd i cuvinte noi;
DOS: Activitate practic desfurat la sectorul Art
-s rup i s aplice bucile de hrtie colorat prin tehnica de lucru nvat lipire, apsare.
ALA 1:

CONSTRUCII:
- s construiasc prin mbinare, adaposturi pentru animale;

JOC DE MAS:
- s reconstituie imaginile din poveste pentru a realiza un puzzel;

TIIN:
-s raporteze numarul la cantitate;
ALA2:
-s participe cu plcere la activitile distractive exprimnd prin micare starea sufleteasc (mers,
alergare, saritur, micri de brae);

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
Povestirea, conversaia, explicaia, exerciiul, lucrul individual, n grupuri mici, turul galeriei.
Materiale didactice:
Plane cu imagini din poveste, lipici, hartie glace, mti decupate, creioane colorate, fie de munc
independent, cuburi, animale domestice, puzzele cu imagini din poveste, calculator.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.,Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) 2008
Culea Laureniu, Grama Filofteia, Pletea Mioara, Spnu Cristina, Sesovici Angela Activiti integrate
pentru precolari - Ghid pentru proiecte tematice, Editura Didactica, Bucuresti, 2008
Revista Invmntul precolar nr.3-4/2009

SCENARIUL ACTIVITII

Activitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea.


Copiii sunt aezai n semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii grupei.
Urmeaza salutul Bun dimineaa, prieteni ai animalelor, copiii rspund, apoi ncep s se salute
folosind un animal de plu. Se stabilesc nominal absenii i se consemneaz n Catalogul grupei. Vom
completa Calendarul Naturii pentru stabilirea coordonatelor temporale (anotimp, lun, ziua
sptmnii).
Noutatea zilei :Astzi este o zi special deoarece avem oaspei.
La ntlnirea de diminea se intoneaz cntecul Glasul animalelor.
Educatoarea iniiaz o scurt discuie referitoare la tema ntlnirii.
Dup ntlnirea de diminea copiii vor fi anunai c astzi vor asculta povestea Muzicanii din
Bremen scris de Fraii Grimm.
n cadrul activitii de Educarea Limbajului, copiii vor asculta povestea, vor rspunde
ntrebrilor mele i vor descoperi cuvinte noi.
n ncheierea activitii voi adresa copiilor ntrebarea: Ce moment i-a plcut cel mai mult din
acest poveste i de ce?
Se va trece la activitatea pe centre de interes astfel:
La tiin vor rezolva fia de lucru pus la dispoziie iar dac aceasta este rezolvat corect v-a
primi un animal domestic cruia i va construi un adpost.
La Joc de mas copiii vor reconstitui cte o imagine din poveste .
La Construcii copiii vor realiza adposturi pentru animalele de la ferm.
Fiecare copil va avea posibilitatea ca pe parcursul activitii s se manifeste, s acioneze i s
interacioneze cu ceilali copii, s pun ntrebri i s afle rspunsuri. Dup terminarea sarcinilor de
la centrul ales la nceput se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru la care i doresc s
lucreze, astfel nct s treac pe la toate centrele ct mai muli copii.
La centrul Art se va desfura Activitatea Practic unde copiii vor realiza mti Personaje din
poveste, rupnd hrtie glace n bucele de diferite mrimi i lipind-o pe suprafaa dat.
Evaluarea activitii se va realiza prin metoda Turul galeriei.
n ncheierea activitii voi face aprecieri generale i individuale cu privire la activitatea i
comportamentul copiilor i ziua continu cu jocul imitativ Mergeaa/ S facem i noi ca el/ea,
joc de micare ranul e pe cmp i jocul linititor Cinele prinde pisica.
Secvene
Coninutul tiinific
Strategii didactice
instrucionale
Metode i
Mijloace d
procedee
nvmn
Momentul
Introducerea copiilor n sala de grup, unde vor participa Conversaia
organizatoric
la ntlnirea de diminea marcat prin:
Salut: Bun dimineaa, prieteni ai animalelor,
Prezena cu ajutorul unui animal de plu.
Stabilirea coordonatelor temporale (anotimp, lun, ziua
sptmnii).
Completarea calendarului naturii.
Mijloacele de nvmnt necesare vor fi distribuite n
fiecare centru de interes.
Captarea ateniei
Copiii vor asculta i vor viziona la calculator n format Cntec
Calculator
PowerPoint, cntecul: Glasul animalelor
Reactualizarea
Se poart o scurta discuie cu copii:
Conversaia
cunotinelor
-Despre ce este vorba n acest cntec?

-Unde triesc aceste animale?


-Ce animale avei n ograd?
Anunarea temei i Astzi am s v spun o poveste n care este vorba despre
a obiectivelor
cteva animale domestice.
Povestea se numete Muzicanii din Bremen i este
scris de Fraii Grimm. Voi spune copiilor c trebuie s
fie foarte ateni n timp ce eu povestesc, pentru a nelege
foarte bine mesajul pe care l transmite povestirea.
De asemenea le voi spune c n aceast povestire, vor
ntalni cuvinte noi, pe care le voi explica iar ei vor
formula propoziii cu acestea.
- Vrei s o ascultai?
Se expune coninutul povetii, folosindu-se inflexiunile
vocii, mimica i gestica corespunztoare.
Dup fiecare ide principal din poveste se va afia cte
o plan.
Povestea este expus dup urmtorul plan:
*Plecarea mgarului de la ferm pentru a deveni
muzicant.
*ntlnirea mgarului cu ogarul, pisica i cocoul
alctuind un taraf.
*Cltoria celor patru prieteni spre Bremen se oprete
ntr-o pdure.
*Alungarea tlharilor din csu i pedepsirea acestora.
*Cei patru prieteni hotrasc s rmn n casua din
pdure.
Dirijarea nvrii
Fixarea coninutului se va face cu ajutorul imaginilor din
poveste prin intermediul ntrebrilor:
-Cum se numete povestea?
-Cine a scris aceast poveste?
-Despre cine este vorba n aceast povestire?
- De ce au plecat animalele de acasa?
-Cum s-au purtat stpnii lor cu ele?
- Ce au hotrt ele?
- Unde s-au oprit cei patru drumei?
- Ce s-a ntmplat n pdure?
- Cine locuia n csua din pdure?
- Cum au reuit s sperie hoii?
- S-au mai ntors hoii n cas?
- Cum au fost alungai i pedepsii hoii?
- Ce s-a ntmplat cu cei patru prieteni?
-Cum ai fi procedat dac erai n locul muzicanilor?
-Ce moment i-a plcut cel mai mult din acest poveste
i de ce?
Cum ai intitula voi povestea?
Voi cere copiilor s formuleze propoziii cu urmtoarele
cuvinte noi.
a-i lua tlpia = a pleca repede,
ogar = cine de vntoare,
petrecanie = a omor,
lut = vioar,
a se tolni = a se ntinde,a se lungi
rrunchi = din tot sufletul, rinichi,
milostiv = bun, milos,
a dojeni = a certa ,

Conversaia
Explicaia

Povestirea
Expunerea

Carte de
poveti
Imagini
poveste

Explicaia

Conversaia
Explicaia

Exercitiul

Imagini
poveste

zorit = grabit,
a se nfrupta = se serveau,
chibzuin = gandire,
jind = poft,
a zngni = a face galagie,
ghiftuir = imbuibare, saturare
iscoad = spion,
a cuteza =a ndrzni
Tranziie:
Noi suntem muzicani vestii- joc cu text i cant

Joc de micare

Tranziie: Bat din palme


ranul nostru este foarte trist i ne roag s-l ajutm.S
vedem ce ne-a trimis:
mpreun cu copiii merg n fiecare centru pregtit i
intuiesc materialele aflate n plicuri. Explic ce au de
lucrat n fiecare centru.

Explicaia
Conversaia
Plicuri

La centrul CONSTRUCII vor construi din cuburi prin Lucrul n grupuri Cuburi
mbinare, adposturi pentru animale din poveste.
mici
La centrul JOC DE MAS copiii vor realiza puzzel-uri
cu imagini din poveste, deoarece ranul a amestecat
piesele i nu mai tie s le refac. Vor descrie imaginea Exerciiul
format.

Plic
Puzzel-uri c
imagini din
poveti

La centrul TIIN vor rezolva o fie de lucru pe care


ranul ne-a trimis-o dorind s tie cte animale are la
ferm din fiecare fel. Dac rezolv corect fia primesc un
animal i l vor duce la centrul Construcii unde l vor
aeza la adpostul construit anterior iar dac nu au
construit un adpost va construi unul.

Plic
Fi de lucr
individual
Creioane co
Animale
plastic

La centrul ART copii vor efectua exerciii de nclzire


a muchilor mici ai minii : nchidem i deschidem Explicaia
pumnii, plou-atingerea mesei cu vrful degetelor Demonstraia
imitnd cderea stropilor de ploaie; ninge-micri ale Exerciiul
degetelor unul pe lng cellalt imitnd caderea fulgilor;
A ieit soarele ! Uraaaaa!.
Dup intuirea materialului primit pe msue, copiii vor fi
anunai c la activitatea practic vor rupe buci de
hrtie colorat de diferite mrimi i culori pe care le vor
aplica cu ajutorul pastei de lipit pe mtile primite.
Obinerea
performanei

Dup ncheierea activitilor n centre, copiii fac Turul


galeriei. Ei apreciaz activitatea proprie i pe cea a
colegilor i vor trage concluzii.
Educatoarea face aprecieri asupra modului de lucru,
accentund buna colaborare ntre colegi
Tranul ne-a trimis recompense (biscuii n form de
animlue) pentru a ne mulumi c am ajutat animalele
construindu-le adposturi, am refcut puzzele, am

Analiza
produselor

Plic
Mati cu
personaje d
poveste, hr
colorat, lip

descoperit i cte animale are la ferm din fiecare fel, am


realizat colaje cu animale din poveste i n final ne roag
s avem grij de animalele din ograda noastra chiar dac
au mbtrnit.

Recompense

Tranzitie: Bat din palme


Asigurarea
reteniei i
transferului

ALA 2:
Voi anuna jocurile pe care le vom desfura.

Jocuri

Jocuri distractive:

Explicaia

Joc imitativ: Merge aa


- forme de mers specific unor animale
La semnalul educatoarei copiii vor imita diferite forme de
mers, alergare, saritura.
Joc de imitativ
Merge ( iepurele, cocoul etc)
Explicaia
frumusel
Sa mergem si noi ca el
sau
Merge (pisica, raa) aa
S facem i noi ca ea
Joc de micare:
Tranul e pe cmp-joc cu text i cnt
Copiii se vor aeza n cerc i vor cnta. Educatoarea
desemneaz un copil ca fiind conductorul jocului,
ranul, iar acesta se va plimba n interiorul cercului i va
alege un alt copil care va interpreta alt rol i anume al
nevestei. Personajele se aleg unul pe cellalt pn cnd
se vor epuiza personajele.

ncheierea
activitii

Joc linistitor: Cinele prinde pisica


Copiii vor forma un cerc mic stnd turcete umr la umr.
Jucriile alese, un cel i o pisic, vor fi mici i uor de
mnuit. Se dau apoi jucriile la doi copiii aflati la distan
ntre ei de 3-4 copii unul de altul. Jucriile vor fi apucate
cu ambele mini i transmise din mn n mn, n scopul
prinderii pisicii de ctre cel. Plimbarea jucriilor se va
face rapid, iar copilul care va ine pe loc jucria i nu o
transmite rapid este scos temporar din joc. Se urmrete
inuta dreapt a spatelui i pstrarea respiraiei normale.
Valene formative: dezvolt capacitatea de prindere
manipulare.
Copiii vor prsii sala de clas pe cntecul Rutele
mele

Joc de micare
Explicaia

Joc linititor
Explicaia

Animale din
plu: cine
pisic

i
Joc de micare,
muzical
Conversaia

Recompens

ANEXA Stiin
Fi de lucru
ncercuiete tot attea animale cte i arat cifra!

S-ar putea să vă placă și