Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA
NOI SUNTEM PRIETENI

DATA:14.02.2014
UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA CU PROGRAM
PRELUNGIT NR. 7
STRUCTURA GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT LUCIAN
GRIGORESCU MEDGIDIA
NIVELUL : I , GRUPA MIJLOCIE PUISORII MOTATI
EDUCATOARE : YASEMIN AGI-MURAT
TEMA SAPTAMANALA : IN LUMEA ANIMALELOR SALBATICE
TEMA ZILEI: NOI SUNTEM PRIETENI
TIPUL DE ACTIVITATE : CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI
DEPRINDERI
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA
DURATA : O ZI
OBIECTIV FUNDAMENTAL : IMBUNATATIREA CUNOSTINTELOR
DESPRE LUMEA INCONJURATOARE REFERITOARE LA LUMEA
ANIMALELOR SALBATICE

INVENTAR DE ACTIVITATI
1. ADP
- INTALNIREA DE DIMINEATA : Noi suntem prieteni
SALUTUL : Ne bucuram ca suntem impreuna aici !
- RUTINE : Protejam natura
- TRANZITII : In padure (Anexa 1)
Iepurasul Tup (Anexa 2)
2. ALA 1
- ARTA : Tablouri cu inimioare
- BIBLIOTECA : Citim despre animale salbatice si ascultam sunete
onomatopeice
- JOC DE MASA : Ajuta animalutul sa ajunga la hrana ! - labirint
3. ADE
- DS : ACTIVITATE MATEMATICA : Cine stie, castiga ! - joc
interdisciplinar
- DOS : ACTIVITATE PRACTICA : Ornam felicitari cu animalute
4. ALA2
- TEATRU DE PAPUSI : Casuta din oala
SCOPUL ACTIVITATII :
- Dezvoltarea capacitatii de observare si stabilire de relatii cauzale,
spatiale, temporale ;
- Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor
precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in
scopul realizarii unor produse simple ;
OBIECTIVE DE REFERINTA :
- Sa inteleaga si sa numeasca relatiile spatiale relative, sa plaseze
obiecte intr-un spatiu dat ori sa se plaseze corect el insusi cu un reper
dat ;
- Sa comunice impresii, idei, pe baza observarilor facute ;
- Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea
unei activitati practice ;
- Sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si
sintetice ;
2

OBIECTIVE OPERATIONALE ;
- Sa foloseasca materialele puse la dispozitie in mod corespunzator ;
- Sa utilizeze un limbaj adecvat ;
- Sa observe si sa descrie imaginile si sunetele prezentate ;
- Sa recite o strofa dintr-o poezie sau sa interpreteze un cantec ;
- Sa plaseze corect materialul pus la dispozitie in raport cu un obiect ;
- Sa manifeste spirit de cooperant in activitatea de grup, comunicand cu
partenerii din echipa pentru realizarea unei sarcini comune ;
- Sa participe activ (in spiritul jocului) si sa-si aduca contributia la
reusita echipei ;
- Sa realizeze corect tema propusa folosindu-se de tehnica lipirii ;
- Sa utilizeze corect instrumentele de lucru ;
- Sa participe cu interes la activitate ;
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, instructajul verbal,
demonstratia, exercitiul, jocul ;
Material didactic folosit : tablouri cu inimioare, carti cu animale salbatice,
carte cu imagini si onomatopee, labirinturi, material marunt cu animale
salbatice, planse cu oala sparta, felicitari cu animalute (ursuleti si iepurasi),
papusele pnetru teatru de papusi si masti.

Scenariul zilei
Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineata. Copiii sunt asezati pe
covor in cerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membri
grupei. Pentru a constitui un model de comportament, zambesc, ii privesc, le
transmit caldura si incurajare prin toate formele de comunicare : verbala si
nonverbala.
Voi rosti cuvintele cu care incepem de obicei ziua, iar copiii vor rosti
odata cu mine : Buna dimineata ! Ne bucuram ca suntem impreuna aici !
Dupa aceste cuvinte urmeaza imbratisarea de grup , metoda prin care ne
incepem ziua intr-un mod relaxant, confortabil si revigorant in acelasi timp.

Ii voi anunta tema zilei, in acelasi timp se vor auzi niste batai la usa.
Voi incuraja copiii sa mergem impreuna sa verificam cine a batut. Pe hol
vom gasi un ursulet si un iepuras ( de plus) suparati. Ii vom pofti in clasa sa
le ascultam motivele de suparare.
Le voi prezenta copiilor o scurta povestire :
Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au
plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din
cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si
vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a
gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar
iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum sa intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, sau ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste
voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a
placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil
ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi
ca suntem impreuna aici.
Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa
incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa
toate animalele padurii.
In continuare le voi prezenta cateva obiective propuse pentru
activitatea ce va urma sa o desfasuram.
Voi numi un om al zilei si impreuna vom prezenta noutatea zilei,
aceea fiind ca avem musafiri. Le voi spune ca doamnele au venit sa vada o
grupa de copii despre care au auzit ca sunt cei mai veseli copii din oras.
Inainte de a indruma copiii la centrele de interes pregatite le voi citi
cateva versuri compuse de mine, ce reprezinta indemnul zilei (Anexa 3).
Voi propune copiilor sa se imparta in doua echipe, ursuleti si iepurasi.
Echipa ursuletilor va ajuta ursuletul, iar echipa iepurasilor va ajuta iepurasul.
Vor primi medalioane cu imagini ce vor reprezenta ursuleti si iepurasi.
Voi insoti copiii la centrele de interes pregatite, unde urmeaza sa-si
desfasoare activitatea, prezentandu-le materialele si sarcinile pe care le au de
realizat.

DESCRIEREA ACTIVITATII

Etapele activitatii

Descrierea
demersului didactic

Metode si procedee

1. Moment
organizatoric

Se creeaza conditiile
psiho-pedagogice
necesare
desfasurarii
activitatii in bune
conditii:
- aerisirea salii
de grupa;
- aranjarea
meselor si
scaunelor;
- introducerea
copiilor in
sala de
grupa.

2. Captarea atentiei

In timpul intalnirii
de dimineata se vor
auzi batai la usa.
Vom gasi la intrarea
in clasa un ursulet si
un iepuras foarte
tristi. Le voi povesti
copiilor cum au
ajuns acestia la noi
(Anexa 4) si voi
propune sa
desfasuram activitati
ce ar putea sa-i ajute
sa se intoarca in
padure si sa
convietiuasca in
Surpriza
armonie alaturi de
celelalte vietuitoare
ale padurii.
Voi descoperi
materialele pregatite

Evaluare

3. Anuntarea temei

Voi anunta tema


zilei si temele
activitatilor ce le
vom desfasura.

Explicatia

4. Enuntarea
obiectivelor

Se vor prezenta
copiilor obiectivele
stabilite

Explicatia

5. Prezentarea
continutului si a
sarcinilor de
invatare

Le voi prezenta
Explicatia
materialele
pregatite.
Conversatia
Copiii vor fi condusi
la centrele de interes
preferate.
Trecerea catre
centrele de activitate
se va realiza cu
ajutorul unui cantec,
La zoo (Anexa
5).

6. Dirijarea invatarii

In realizarea
sarcinilor de la
fiecare centru, copiii
vor fi indrumati si
ajutati.
La centru ARTA le
voi prezenta
materialele necesare
realizarii temei :
Conversatia
tablouri cu
inimioare, si le voi
explica modalitatea
de lucru : sa
deseneze pe
Explicatia
inimioare ochisori,
nas si gurita.
Acestea vor fi date
cadou vietuitoarelor
padurii pentru a-si
decora locuintele
viitoare.
La centrul JOC DE
MASA ii voi
indruma pe copii sa

Conversatia

gaseasca drumul
corect al animalelor
catre hrana lor
printr-un labirint, o
alta modalitate de a
ajuta vietuitoarele
padurii.
La centru
BIBLIOTECA
copiii vor rasfoi
carti cu animale
salbatice, dar si o
carte ce are atasate
niste butoane care la
apasare emit sunete
onomatopice ale
faunei padurilor.
Dupa rezolvarea
sarcinilor dintr-un
centru, fiecare copil
va avea posibilitatea
de a-si continua
activitatea intr-un alt
centru dorit.
Voi organiza
TURUL GALERIEI
pentru evaluarea
modului de lucru la
fiecare centru.
Voi continua prin a
descoperi
materialele necesare
desfasurarii
activitatii
matematice.
Explicarea si
demonstrarea
regulilor jocului
Le voi explica
copiilor regulile
jocului Cine stie,
castiga !
Vom pastra
echipele, echipa
ursuletilor si echipa
iepurasilor.

Demonstratia
Exercitiul

Proba orala
Conversatia de
verificare

Turul galeriei
Conversatia

Surpriza

Explicatia

Copiii vor avea pe


masute o plansa ce
va reprezenta o oala
(oala sparta din
Casuta din oala )
si mai multe jetoane Demonstratia
cu animale
salbatice.
In functie de cerinte,
vor pozitiona
jetoanele pe/ langa/
in/ sub oala (in
dreapta/ stanga).
Echipa care aseaza
Instructajul verbal
corect si repede va
fi declarata
castigatoare.
Executarea jocului
de catre copii
In timpul executarii
jocului voi urmari
realizarea
obiectivelor propuse
si voi sprijini pas cu
pas derularea
jocului avand in
vedere algoritmii
alesi.
Copiii vor fi ajutati
de educatoare la
nevoie.
Echipele se vor
evalua intre ele.
Dupa finalizarea
jocului
interdisciplinar de la
activitatea
matematica vom
realiza o tranzitie
(jocul muzical In
padure ) pentru a
continua ziua cu
urmatoarea
activitate, Ornam
felicitari cu
animalute ,

Turul galeriei

activitate practica.
Vor fi prezentate
materialele,
felicitari cu ursuleti
si iepurasi, pe care
le vom darui
animalutelor cu
ocazia Zilei
Dragostei si a
Prieteniei.
Le voi demonstra ce
au de facut prin
realizarea unei
felicitari.
Apoi copiii vor lipi
in interiorul
felicitarii inimioare
de diferite marimi si
culori. Daca va fi
necesar vor fi ajutati
si indrumati de
educatoare.
La final, omul zilei
va efectua TURUL
GALERIEI pentru a
evalua lucrarile.
Tranzitia la
activitatea recreativa
se va face prin jocul
muzical Iepurasul
Tup .
Vom incheia
activitatea printr-o
piesa de teatru de
papusi, Casuta din
oala . Copiii vor fi
condusi la panoul de
teatru pregatit in
sala de grupa.
Le voi arata
materialele,
papuselele pe care le
vor manevra si
mascutele.
Copiii vor interpreta
rolurile cu ajutorul

Explicatia

Demonstratia
Conversatia

Instructajul

Turul galeriei

Explicatia
Conversatia

papuselelor si a
mascutelor
pregatite.
La final vor
prezenta personajele
printr-un dans al
acestora.
7.Evaluarea

8. Incheierea
activitatii

Se vor face aprecieri


individuale si in
echipa asupra
modului de lucru, de
executie.
Copiii vor primi
stimulente.

Aprecieri verbale
Evaluare orala
Stimulente cu
ursuleti din
ininioare

10

Anexa 1:
Umbla ursii prin padure
Dupa fragi si dupa mure,
Asculati si glasul lor
Mor, mor, mor
Si mor, mor, mor.
Uite sus si uite jos
Totu-I vessel si frumos,
Fiecare-n felul lor,
Mor, mor, mor,
Si mor, mor, mor.
Anexa 2:
Eu sunt iepurasul Tup
Prin padure sar zdup zdup
Sunt un iepuras de soi
Cel mai mare iepuroi.
Anexa 3 :
In padurea indepartata
E liniste dintr-odata.
Ursu-n barlog incruntat
Vulpea si ea s-a-ntristat,
Lupul tot singur urland,
Iepurele tremurand.
Oare ce s-a-ntamplat,
De-s toti asa suparati?
Hai, copii, sa ne-adunam,
Pe toti sa ii impacam,
In padure vrem sa fie
Multa, multa veselie.

11

Anexa 4 :
Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au
plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din
cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si
vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a
gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar
iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum sa intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, sau ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste
voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a
placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil
ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi
ca suntem impreuna aici.
Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa
incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa
toate animalele padurii.
Anexa 5 :
Astazi dis de dimineata
Cu toti ne-am incolonat,
Am luat autobuzul
Si la zoo am plecat.
Am vazut intai girafa
Lunga cat o zi de post,
Am trecut si pe la sarpe
Care zace fara rost.
La zoo, la zoo
Veniti sa va distrati
La zoo, la zoo
Si n-o sa regretati !

12

Anexa 6 :
Prezentatorul : Aleina
Departe de sat
Pe-un camp aruncata,
Statea intr-o rana
O oala bombata
De nimeni ravnita.
Pana-ntr-o zi, cand, agale,
Cautand pentru el hrana rece,
Un soarece micut o zareste
Si iata prin minte ce-i trece
Soarecele : Ioana
Este cineva in casa
Hai raspunde, nu fi rau !
Pe cat vad nu-i locuita;
Ce-ar fi s-o ocup chiar eu?
E atat de mare casa
Ca in ea ma ratacesc!
Si-apoi stand aici doar singur
Precis ca ma plictisesc.
Oricum, bine ca pe iarna
Voi avea un adapost,
cat priveste a mea hrana
De pe camp, sigur fac rost.
Prezentatorul : Narin
Si in timp ce soricelul
Un patut isi pregateste
Langa usa, la intrare
O broscuta poposeste.
Broasca : Alexandra
Tii ! ce mandrete de casa !
13

Oare cine-o sta in ea?


Cred ca nu fac un pacat
Daca tare oi striga.
Hei ! aici, in casa asta
Locuieste cineva?
Soarecele : Iulia
Cum sa nu, eu soricelul
Spune-mi, ai dorit ceva ?
Broasca : Alexandra
De dorit as vrea eu, insa
Nu prea am curaj sa-ti spun
Soarecele: Iulia
Poti sa-mi ceri ce vrei broscuto,
Nu sunt rau, am suflet bun
Nu prea am de ale gurii
Caci abia m-am instalat;
Dar de vrei sa stai cu mine
Te primesc imediat.
Brosca : Mara
Raspunsul bine imi suna,
E chiar tot ce mi-am dorit;
Caut mai bine de-o luna
Un loc bun de odihnit.
Soarecele : Andu
Atunci intra, te-odihneste !
Nici nu stii ce bine-mi pare
Tocmai ma-ntrebam, cu cine
Imi voi trece timpul oare ?

14

Prezentatorul : Alex V
Dar nici n-apucara inca
Vreunul sa atipeasca
Si la usa bate tare
O figura urecheasca
Iepurele : David
Hei, asculta ! Asta casa
Locuita-i sau pustie ?
Dupa mintea mea isteata
Cred ca mi-ar fi buna mie.
Broasca: Stefi
Ti-o fi buna, nu zic ba!
Insa iti mai spun ceva :
Ca si tine, iepuras
Sunt si eu un chirias.
Soarecele : Andrei
Ma jignesti vorbind astfel,
Eu nu ti-am cerut chirie.
Poti sa stai, draga broscuta
Cat poftesti. Si-o vesnicie !
Si cum loc avem destul
Poate sta cu noi oricine,
Totul e sa ne-ntelegem
Si la rau dar si la bine !
Iepurele : David
Daca bine-am inteles
Pot sa stau si eu cu voi ?
Soarecele : Darius
Mai e vorba ? haide, intra
15

Esti doar invitatul meu.


Prezentatorul : Yasmin
Si-astfel, in micuta oala
Transformata in casuta
Incapu si iepurasul
Dormind sus pe o cotruta
Dar flamand si obosit,
Cautand o vizuina,
Iata vine si vulpoiul
Ce cu ploconeli se-nchina :
Vulpoiul : Edi
Doamne, nici ca am visat
Sa gasesc in a mea cale,
O casuta si-un culcus
Pentru-a mele frante sale.
Voi ce stati cuminti in casa
Aveti mila de-un vulpoi
Ce e frant de oboseala
Si-ar dori sa stea cu voi.
Daca vreti, vois ta cuminte
Chiar sub pat, de ma lasati.
Iata, eu va rog fierbinte :
Ajutati-ma, fiti frati !
Iepurele : Amalia
Desi stiu ca in minciuna
Astazi nimeni nu te-ntrece,
Caci, din tot ce spui, cumetre,
Minciuni noua sunt din zece,
Vreau sa-ti dovedesc si tie
Desi sunt cel mai fricos,
Ca-n necaz cu un dusman
Poti sa fii chiar omenos
Deci, din partea mea, cumetre
16

Poti sa stai aici cat vrei.


Trebuie insa sa afli
De vor vrea acum si ei !
Broasca : Stefi
Daca vrea si soricelul
Poti sa stai, din partea mea.
Soricelul : Amir
De vrei sa ne fii prieten
Loc destul e pe saltea.
Prezentatorul : Diana
Si cum langa trei se poate
Si al patrulea sa stea
Iata ca si biet vulpoiul
Loc in casa isi gasea.
Si asa au stat toti patru
Au stat multe zile-n sir
Ziua mergand dupa hrana,
Noaptea dormind pe mindir.
Da-ntr-o zi cam friguroasa
Cand stateau toti la caldura,
Auzira de afara
Cam un fel de urlatura
Lupul : Raoul
Auuu ! Auuu !
Cine sta aicea ? Cine?
Oare in casuta asta
Nu e loc si pentru mine ?
Soarecele : Bianca
Daca ne vom strange-oleaca,
Un loc mic s-o mai gasi,
17

Dar intai vrem sa ne spui


Cine esti ? De unde vii ?
Lupul : Raoul
Sunt doar umbra celui care
Lup se spune ca am fost,
Umblu ratacind pe campuri
Caci nu am un adapost,
Soarecele : Bianca
Voi ce spuneti, fratilor ?
Raspundeti cu toti in cor!
Broasca: Alex B
Ne vom strange sa-l primim
Fiindca vrem sa-l ocrotim.
Soarecele : Amir
De vreti voi si eu spun da ;
Cred ca-i mai bine asa.
Prezentatorul: Aleina
Iata dar, ca soricelul
Ce se speriase tare
Ca va sta singur tot timpul
Are-acum prieteni care
Il ajuta ca pe-un frate
Aducandu-i din padure
Melci, ciuperci si nuci uscate
Ba chiar si cateva mure.
Si traind ca buni prieteni
In casuta din campie
N-auzeai trecand pe-acolo
Decat ras si veselie.
18

Da-ntr-o zi, cand pe campie


Erau toti dupa mancare
Aparu plin de furie
Un urs, ce e drept, cam mare
Ursul : Baran
Mor, mor, mor, sunt oboist,
Astazi nu m-am odihnit,
Ia sa stau pe-aceasta oala
Caci sunt frant de oboseala.
Aoleu, ce s-a-ntamplat ?
Doamne, ce m-am speriat !
mi-a sarit si oboseala
vai de mine, am spart oala!
Iepurele : David
Vai de noi, ce-o sa ne facem ?
Casa noastra-i o ruina !!
Soarecele: Amir
n-are rost acum sa plangem,
nimeni nu este de vina.
ursul : Baran
Vina-s eu, bat-o napasta !
Dar va rog sa ma iertati
n-am stiut ca-n oala asta
locuiesc atatia frati!
Vulpea: Darius
Vita ta nu-i asa mare,
Toti am fost dupa mancare.

19

Broasca: Stefi
Unu-acasa de-ar fi stat
Asta nu s-ar fi-ntamplat.
Lupul : Emir
Stim ca nu e dinadins,
Asa ne-a fost noua scris!...
Ursul : Baran
Orice-ati spune, vina mare
Eu o am si mi-e rusine !
Broasca : Alex B
Nu mai plange asa tare,
Noi nu dam vina pe tine.
Lupul : Emir
Intre noi prietenia
si-a pus trainic legamant ;
caci mai tare ca iubirea
nu-i nimic pe-acest pamant !
soarecele: Matei
asadar, nu ne ramane
decat s-o pornim din loc.
Eu din suflet, la toti cinci
Va urez acum NOROC !
Si de-o fi ca-n asta viata
Vreodata sa ne-ntalnim,
De casuta din campie
Noi cu drag sa ne-amintim !

20

VA ATASEZ SI CATEVA FOTOGRAFII DIN TIMPUL ACTIVITATILOR


PENTRU A VIZUALIZA MAI BINE MATERIALELE SI MODUL DE
LUCRU

INTALNIREA DE DIMINEATA

SECTOR ARTA : TABLOURI CU INIMIOARE


21

SECTOR : JOC DE MASA LABIRINT AJUTA ANIMALUL SA


AJUNGA LA HRANA

SECTOR BIBLIOTECA : CITIM DESPRE ANIMALE SALBATICE SI


ASCULTAM ONOMATOPEE

22

ADE : ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE


(MATERIALUL COPIILOR)

ADE: ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE


(MATERIALUL EDUCATOAREI)
23

ADE: DOS ACTIVITATE PRACTICA FELICITARI CU ANIMALUTE

ALA2 : TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALA

24

ALA2 : TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALA

25

S-ar putea să vă placă și