Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa ,,Strop de rouă’’


NIVEL/ GRUPA: I/ Mijlocie 1 ,,Prichindeii Isteți’’
DATA: 15.12.2020
EDUCATOARE: Fataciune Andra
TEMA ANUALĂ: “Cu ce si cum exprimam cee ace simtim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Vine, vine Mos Craciun!’’
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activități liber alese (ALA II)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activități recreative de relaxare
MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri de mişcare cu text și cânt
TEMA ACTIVITĂŢII : ,,Dansează bughi-bughi’’

SCOPUL ACTIVITĂŢII : Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor;


dezvoltarea atenţiei, viteza de reacție, dezvoltarea fizică generală a copiilor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Să execute diferite mişcări sugerate de textul cântecului;
Să manifeste interes participând cu plăcere la activitate.

STRATEGII DIDACTICE 
METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia, explicaţia, demonstraţia.
MIJLOACE DIDACTICE : Boxă portabilă, fluier.
FORMA DE ORGANIZARE : Frontal
LOC DESFĂŞURARE : Sala de grupă
DURATA : 10 minute

1
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE

MOMENTUL Se asigură condiţiile


ORGANIZATORIC necesare pentru
desfăşurarea activităţii.

CAPTAREA Se realizeaza printr- o


ATENŢIEI scurtă conversație despre Conversaţia
importanța mișcării în viața
noastră.

ANUNŢAREA Se anuntă tema și Conversaţia Observarea


TEMEI ȘI A obiectivele pe înțelesul Explicaţia comportamentului
OBIECTIVELOR copiilor. copiilor

2
DIRIJAREA Se trece la desfăşurarea Explicaţia
ÎNVĂȚĂRII activității, invitând Demonstraţia Observarea
preșcolarii să execute Exercițiul comportamentului
mișcările sugerate de textul copiilor
melodiei.
Se execute dansul de 2 ori.

ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri globale şi Conversaţia Aprecieri verbale


ACTIVITĂȚII individuale privind
implicarea și participarea
copiilor în activitate.

S-ar putea să vă placă și