Sunteți pe pagina 1din 23

DIDACTICA EDUCATIEI FIZICE SI PSIHOMOTORII

- Portofoliu -

Profesor: Suta Vicol


Propunator: Scarlat Valentina Georgiana
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei CREDIS
Specializarea: Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar
An de studiu: III
Semestrul: I
An universitar: 2014 - 2015

Tema 1: Proiect de activitate

Educatoare: Scarlat Valentina Georgiana


Gradinita: Teddybr
Grupa: Mare
PROIECT DE ACTIVITATE
Tema: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema proiectului: Eu simt, eu creez, eu exprim
Subtema activitatii: Bucurie si miscare
Domeniul experiential: Domeiul Psiho Motric
Tipul activitatii: Consolidare
Forma de realizare: Exercitiul fizic, joc de miscare
TEMA : 1. Traseu aplicativ
2. JOC DINAMIC Traverseaza paraul
Scop: Consolidarea deprinderilor motrice de baza si utilitar aplicative (mers, mers in echilibru pe o suprafata ridicata,
saritura in inaltime);
Cultivarea spiritului competitiv prin practicarea jocurilor de miscare;
Dezvoltarea fizica armonioasa prin practicarea exercitiului fizic;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Sa practice exercitiul fizic antrenandu-si principalele grupe musculare (gat, trunchi, membre superioare, membre
inferioare); obiectivul se considera realizat daca fiecare copil executa exercitiul conform comenzii;

Sa exerseze mersul in coloana; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil se deplaseaza ordonat in coloana;
Sa exerseze mersul in echilibru; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil traverseaza podul mentinandu-si
echilibrul pe intreaga distanta;
Sa exerseze saritura in inaltime; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil reuseste sa prinda prin saritura un
fluture;
Sa si insuseasca jocul dinamic aplicativ Traverseaza paraul si regulile acestuia
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE: demonstratia, explicatia, exercitiul, jocul, procedeul oglinda;
MIJLOACE DE INVATAMANT : poienita, podul, parau, fluturi, CD
DURATA : 25 - 30 MINUTE
LOCUL DESFASURARII : sala de grupa

Nr.crt. Veriga activitatii

1.

Organizarea
colectivului
copii

Continut - mijloace de actionare

Dozare Formaii de lucru

Alinierea; salutul-raportul; verificarea tinutei 2 min.


de si a sanatatii;.
Anuntarea temei activitatii.

Metode /mijloace
Se
urmareste
pozitia corecta a
corpului in pozitia
de drepti.

2.

Pregatirea
organismului
pentru efort

Mers: normal, pe varfuri, pe calcaie, pe


exteriorul si interiorul piciorului, ghemuit,
4 min.
fandat.
Alergare: usoara, cu genunchii la piept, cu joc
de glezna, cu pendularea gambei, cu pas
saltat, cu oprire la semnal.
Exercitii de relaxare a membrelor si de
respiratie.

3.

Influentarea
selectiva
aparatului
locomotor

Se formeaza coloana de gimnastica din mers.


a

Se insista asupra
exersarii corecte a
deprinderilor
motrice de baza, a
pozitiei corecte a
corpului in pozitii
statice
si
in
miscare. Alergarea
se desfasoara cu
corpul usor aplecat
inainte...
Se fac corectari ale
miscarilor
la
nevoie.

Ex.1.Rotirea capului spre stanga, apoi spre 8 x


dreapta (stand, se roteste capul spre stanga si
spre dreapta)
Ex.2. Nu stiu, Ba stiu(stand departat, se
ridica umerii si se lasa)
4x4
Ex. 3. Pomisorul(stand departat cu mainile
ridicate, se apleaca trunchiul spre stanga si
spre dreapta

Exercitiile
se
executa in ritmul
sugerat de melodie

4x8

Ex. 4. Piticul(stand departat cu picioarele, 8x4


se apleaca cu mana pe picior spre stanga, apoi
spre dreapta)

Ex. 5. Pisica ( stand ghemuit se realizeaza


genuflexiuni)

Se efectueaza exercitii de respiratii si


inspiratii.
4x4

4.

Exersarea
deprinderilor
motrice

Efectivul grupei se aliniaza, in fata lor fiind


o alee imaginara, un parau, un pod peste
parau, o poenita cu fluturi. Copiii isi

Se insista asupra
executarii mersului

imagineaza ca sunt in poiana.


Se explica si se demonstreaza traseul aplicativ
cu accent pe deprinderile motrice : mersul in
O data
echilibru pe o suprafata ridicata de la sol si
fiecare
saritura in inaltime, si executarea corecta a
copil
acestora.

in echilibru cu
mainile departate.
Saritura se executa
cu
picioarele
apropiate.

Fiecare copil pleaca in mers pe carare,


traverseaza podul, sare sa prinda un fluture si
se asaza in locul indicat in poenita.
5

Parcurs aplicativ
exersarea
deprinderilor
motrice prin joc

Jocul dinamic aplicativ se repeta sub forma


unui concurs pentru care se stabilesc reguli
cum ar fi: executia mersului in echilibru sa se
faca conform indicatiilor; sa se mareasca
viteza de reactie.
Copiii vor merge in poiana sa culeaga flori .

O dat
Pe drum traverseaza paraul pasind doar pe fiecare
pietre pentru a nu-si uda aripile, si se intorc copil
pe pod sa isi ocupe loc pe florile din poenita.

Se
va
urmari
corectitudinea
executarii
deprinderilor,
precum
si
respectarea regulii
jocului.

6.

Revenirea
organismului dupa
efort

O data

Se executa jocul linistitor Aram zam


zam.

7.

Incheierea
activitatii

Se fac aprecieri asupra modului de executie a


exercitiilor pe parcursul activitatii.

Tena 2: Proiectarea anuala a unitatilor de invatare

Planificare anuala Grupa Mare

Unitatea de invatare

Continuturi

1. Evaluare initiala
schema corporala

Partile corpului omenesc


Deprinderi de igiena
Formatia de salut
Pozitia (drepti, pe loc repaus)
Formatii de lucru: cerc
Mers obisnuit, pe varfuri.
Mers cu ocolirea obstacolelor
Mers cu pasire peste obstacole
Consolidarea deprinderilor aplicativ
utilitare

2. Actiuni de front si
formatie
3. Mersul

4. Parcurs aplicativ
5. Sarituri

6. Alergare

Sarituri cu desprinderi de pe ambele


picioare (de pe loc cu elan)
Sarituri cu desprinderi de pe ambele
picioare (cu deplasare)
Saritura in adancime.
Alergare pe loc,
Alergare in linie dreapta
Alergare in linie dreapta cu porniri /
opriri la semnal
Alergare cu ocolirea obstacolelor

Nr. de ore/mijloace de
realizare
2

Per./
sem.
I

II

7. Parcurs aplicativ
8. Mers in echilibru

9. Tarare
10. Parcurs aplicativ
11. Aruncare - prindere

12. Elemente de dans


13. Evaluare finala

Alergare spre o directie indicata


Consolidarea deprinderilor aplicativ
utilitare
Mers in echilibru pe o suprafata redusa pe
sol
Mers in echilibru pe o suprafata ridicata
de la sol
Mers in echilibru pe o suprafata redusa si
inclinata
Deplasare pe palme si pe genunchi
Deplasare pe coate si genunchi
Consolidarea deprinderilor aplicativ
utilitare
Aruncare / prinderea mingii cu ambele
maini de la piept
Aruncarea mingii cu o mana de la umar
Aruncarea / prinderea mingii cu ambele
maini in podea
Pasi succesivi
Pasi adaugati
Parcurs aplicativ

II

II

II

II

II

II

II

Tema 3: Jocuri dinamice pentru nivel prescolar

1. Joc de miscare: Dansul fluturilor

Scop: - Consolidarea deprinderilor motrice de deplasare respectand criteriile date;


-Dezvoltarea atentiei si a vitezei de reactie;
-Crearea bunei dispozitii.
Sarcina didactica: Sa se grupeze in spatial indicat de educatoare, respectand indicatiile date.
Obiective operationale: -sa identifice floarea de aceeasi culoare cu fluturele-ecuson; obiectivul se considera realizat daca
fiecare copil se asaza langa floarea de aceeasi culoare;
-sa se grupeze in locul indicat intr-un timp dat; obiectivul se considera realizat daca 85% din
copiii reuseste in 30 de secunde sa ajunga la locul potrivit;
Regulile jocului: Copiii se deplaseaza in cerc in jurul poenitei;
La semnalul audio fluturii se grupeaza in casuta lor;
Paianjenul trece pe la fiecare si incearca sa ii trezeasca;
Copilul care rade sau se misca este luat in panza de paianjen, unde sta o tura
Se deplaseaza intr-un mod civilizat, disciplinat;
Cine nu respecta regulile sta un tur pe panza de paianjen.
Desfasurarea jocului: Un copil este ales paianjen, iar ceilalti sunt fluturi. Paianjenul doarme pe panza sa, iar fluturii
se deplaseaza in poenita marcata. La semnalul sonor fluturii se grupeaza in locul indicat, iar copilul paianjen incearca sa ii
trezeasca. Exemplu: cand aud pasarile ciripind, zboara prin poenita, cand aud greierii cantand, se grupeaza pe floarea de
aceeasi coloare unde raman nemiscati indiferent de ceea ce face copilul paianjen pentru a-i trezi. Copilul care s-a
miscat sta o tura prins in panza de paianjen. Activitatea se incheie la auditia cantecului Fluturas nu mai ai aripioare.
Se fac aprecieri aspra modului in care copii au respectat regulile jocului.
Elemente de joc: miscarea, aprecierea, muzica
Material didactic: poenita, flori, panza de paianjen, ecusoane fluturi, ecuson paianjen, CD.
2. Joc de miscare: Ursul si iepurasii

Scop: - Consolidarea deprinderilor motrice de deplasare respectand criteriile date;


-Dezvoltarea atentiei si a vitezei de reactie;
-Crearea bunei dispozitii.
Sarcina didactica: Sa faca schimb de locuri deplasandu-se in spatiul precizat de fetita Primavara, respectand indicatiile
date.
Obiective operationale: - sa execute saritura iepurasului, oprindu-se la semnal ; obiectivul se considera realizat daca
fiecare copil din grup executa saritura si se opreste la semnal;
-sa se plimbe printre iepurasi, gasindu-l pe cel care se misca; obiectivul se considera realizat daca
copilul "urs" gaseste iepurasul saltaret;
Regulile jocului: Copiii ocupa locurile specifice iepurasilor si ursului;
La comanda educatoarei ursul iese din barlog, iar iepurasii raman ghemuiti si nemiscati.
Sa se deplaseze intr-un mod civilizat, disciplinat;
Cine nu respecta regulile jocului ursul il va lua captiv pe iepuras in barlogul sau o tura de joc.
Desfasurarea jocului: Se impart rolurile.Un copil va fi "ursul. Pentru acesta se va delimita "barlogul" cu ajutorul unor
masute acoperite cu o perdea. Ceilalti copii sunt "iepurasii".Acestia se misca liber, imitand saritura iepurasului si recitand
urmatoarele versuri:
"Sa culegem fragi si mure,
De la ursul din padure."
La comanda educatoarei:"Vine ursul, nu miscati!", iepurasii se ghemuiesc cu ochii inchisi.Nu au voie sa se miste deloc.In
acest moment, ursul iese din barlog privind fiecare iepuras foarte atent.Daca unul se misca si este vazut, va fi luat captiv de
catre urs si va sta in barlogul acestuia o tura de joc.
La comanda "Ursul in barlog!", ursul se retrage, iar iepurasii topaie liberi si fericiti ca nu au fost prinsi.Jocul se repeta
prin alegerea altui copil - urs.
Elemente de joc: miscarea, aprecierea

Material didactic: masute, perdea, stimulente.

3. Joc de miscare: Printul


Scop: - Consolidarea deprinderilor motrice de deplasare respectand criteriile date;

-Dezvoltarea atentiei si a vitezei de reactie;


-Crearea bunei dispozitii.
Sarcina didactica: Sa isi schimbe partenerul de dans, respectand indicatiile
date.
Obiective operationale:
- sa execute miscari ritmice in pereche, oprindu-se la semnal ; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil din grup
isi coordoneaza miscarile cu ritmul dat si se opreste la semnal;
-sa isi schimbe partenerul de dans la semnal; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil reincepe dansul cu un
partener nou;
Regulile jocului: Copiii se grupeaza cate doi, unul dintre ei dansand cu Printul ( un pahar de plastic);
La comanda muzicala perechile incep sa danseze;
Sa se manifeste intr-un mod civilizat, disciplinat;
Cand se opreste muzica (timp de 5 sec.), copiii isi schimba partenerul;
Cel care nu are pereche la repornirea muzicii, trebuie sa danseze cu Printul.
Desfasurarea jocului: Se formeaza perechile.Un copil va dansa cu Printul.
La inceperea cantecului, perechile danseaza. In momentul opririi muzicii, copiii au la dispozitie 5 secunde sa isi gaseasca
un nou partener, altfel vor sta o tura pe banca. Copilul ramas fara pereche danseaza cu Printul.
Elemente de joc: miscarea, aprecierea
Material didactic: CD, pahar.

Tema 4: Traseu aplicativ clasa a -4- a

Educatoare: Scarlat Valentina Georgiana


Scoala: Teddybr
Clasa: a IV - a

PROIECT DE LECTIE
Tema: Bucurie si miscare
Aria curriculara: Educatie fizica
Tipul lectiei: Consolidare
Forma de realizare: Exercitiul fizic, joc de miscare
TEMA : 1. Traseu aplicativ
2. EXERCITIU DINAMIC Traverseaza paraul
1. Scop: Consolidarea deprinderilor motrice de baza si utilitar aplicative (rostogolirii inainte si inapoi
din ghemuit in ghemuit si a elementelor statice: cumpana pe un picior, podul de sus, deplasarea
laterala pe banca de gimnastica);
Cultivarea spiritului competitiv prin practicarea exercitiilor de miscare;
Dezvoltarea fizica armonioasa prin practicarea exercitiului fizic;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Sa practice exercitiul fizic antrenandu-si principalele grupe musculare (gat, trunchi, membre superioare, membre
inferioare); obiectivul se considera realizat daca fiecare copil executa exercitiul conform comenzii;
Sa exerseze rostogolirii inainte si inapoi din ghemuit in ghemuit si a elementelor statice; obiectivul se considera realizat
daca fiecare copil executa exercitiul in spatiul indicat;
Sa exerseze cumpana pe un picior; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil reuseste sa isi mentina echilibrul
timp de 30 de secunde;
Sa exerseze podul de sus; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil reuseste sa execute exercitiul fara ajutor;

Sa exerseze deplasarea laterala pe banca de gimnastica; obiectivul se considera realizat daca toti copiii se deplaseaza
disciplinat;
Sa si insuseasca jocul dinamic aplicativ Traverseaza paraul si regulile acestuia
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE: demonstratia, explicatia, exercitiul, jocul, procedeul oglinda;
MIJLOACE DE INVATAMANT : poienita, podul, parau, fluturi, CD
DURATA : 40- 45 MINUTE
LOCUL DESFASURARII : sala de sport

Nr.crt. Veriga activitatii

1.

2.

Organizarea
colectivului
copii

Pregatirea

Continut - mijloace de actionare

Dozare Formaii de lucru

Alinierea; salutul-raportul; verificarea tinutei 2 min.


de si a sanatatii;.

Metode /mijloace
Se
urmareste
pozitia corecta a
corpului in pozitia
de drepti.

Anuntarea temei activitatii.

Mers: normal, pe varfuri, pe calcaie, pe

Se insista asupra
exersarii corecte a
deprinderilor

organismului
pentru efort

exteriorul si interiorul piciorului, ghemuit, 4 min.


fandat.
Alergare: usoara, cu genunchii la piept, cu joc
de glezna, cu pendularea gambei, cu pas
saltat, cu oprire la semnal.
Exercitii de relaxare a membrelor si de
respiratie.

3.

Influentarea
selectiva
aparatului
locomotor

Se fac corectari ale


miscarilor
la
nevoie.

Se formeaza coloana de gimnastica din mers.


a

motrice de baza, a
pozitiei corecte a
corpului in pozitii
statice
si
in
miscare. Alergarea
se desfasoara cu
corpul usor aplecat
inainte...

Ex.1.Rotirea capului spre stanga, apoi spre 8 x


dreapta (stand, se roteste capul spre stanga si
spre dreapta)
Ex.2. Nu stiu, Ba stiu(stand departat, se
ridica umerii si se lasa)
4x4
Ex. 3. Pomisorul(stand departat cu mainile
ridicate, se apleaca trunchiul spre stanga si
spre dreapta
4x8

Exercitiile
se
executa in ritmul
sugerat de melodie

Ex. 4. Piticul(stand departat cu picioarele, 8x4


se apleaca cu mana pe picior spre stanga, apoi
spre dreapta)

Ex. 5. Pisica ( stand ghemuit se realizeaza


genuflexiuni)

Se efectueaza exercitii de respiratii si


inspiratii.
4x4
4.

Exersarea
deprinderilor
motrice

Efectivul clasei se aliniaza, in fata lor fiind o


alee imaginara, un parau, un pod peste parau,
o poenita cu fluturi. Copiii isi imagineaza ca
sunt in poiana.
Se explica si se demonstreaza traseul aplicativ
cu accent pe deprinderile motrice :
rostogolirii inainte si inapoi din ghemuit in O data
ghemuit si a elementelor statice: cumpana pe fiecare
un picior, podul de sus, deplasarea laterala pe copil

Se insista asupra
executarii podului
de sus si a
cumpenei

banca de gimnastica, si executarea corecta a


acestora.
Fiecare copil pleaca in rostogolire inainte pe
carare, traverseaza podul executand mersul in
lateral, Executa podul din picioare pentru a
culege o floare, miroase floarea stand in
cumpana si se rostogoleste inapoi pentru a se
transforma in floare in poenita.
5

Parcurs aplicativ
exersarea
deprinderilor
motrice prin joc

Jocul dinamic aplicativ se repeta sub forma


unui concurs pentru care se stabilesc reguli
cum ar fi: executia rostogolirilor sa se faca
conform indicatiilor; sa se mareasca viteza de
reactie.
Copiii vor merge in poiana sa culeaga flori .

O dat
Pe drum traverseaza paraul prin rostogoliri fiecare
inainte, si se intorc pe pod prin rostogoliri copil
inapoi sa isi ocupe loc pe florile din poenita.

Se
va
urmari
corectitudinea
executarii
deprinderilor,
precum
si
respectarea regulii
jocului.

6.

Revenirea
organismului dupa
efort

O data

Se executa jocul linistitor Aram zam


zam.

7.
Incheierea

Se fac aprecieri asupra modului de executie a


exercitiilor pe parcursul activitatii.

S-ar putea să vă placă și