Sunteți pe pagina 1din 7

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara

Clasa: Pregatitoare
PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARA : Limba si comunicare
OBIECT : COMUNICARE IN LIMBA ROMANA
SUBIECT : Sunetul si litera O de tipar
TIPUL LECTIEI : predare invatare
OBIECTIVE DE REFERINTA :
Exersarea auzului fonematic;
Receptarea de mesaje orale sau scrise prin identificarea sunetului si literei O ,in contexte de comunicare cunoscute
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O/1: - Sa identifice sunetul O in cuvintele date; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil aplauda in momentul in care cuvantul auzit
contine sunetul O ;
O/2: - Sa exemplifice cuvinte care contin sunetul o la inceput, in interior sau la sfarsitul cuvantului; obiectivul se considera realizat daca
fiecare copil pronunta cel putin un cuvant pentru fiecare situatie;
O/3: - Sa identifice / indice litera O de tipar si o de tipar in mesaje scrise; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil incercuieste
litera O si bareaza literao;
O/4: - Sa indice locul corespunzator sunetului O in cuvant; obiectivul se considera realizat daca fiecare copil reprezinta grafic cuvantul si
marcheaza prin bulina locul sunetului O in cuvintele date;
O/6: - Sa realizeze corespondenta intre litera O si o de tipar; obiectivul se considera realizat daca toti copiii realizeaza corespondenta intre
litera mare de tipar sic ea mica de tipar.
METODE SI PROCEDEE
-conversatia , metoda fonetica analitico-sintetica, explicatia, exemplificarea, exercitiul, jocul
MATERIAL DIDACTICPrimii pasi in Comunicare in Limba Romana ed. Carminis , Clasa Pregatitoare,jetoane ilustrate ; planse cu mesaj scris.

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala ,pe grupe


DURATA: 35 de minute

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare
Nr .
crt
1.

ETAPELE
LECTIEI
Momentul
oraganizatoric

2.

Reactualizarea
cunostintelor
anterioare

3.

Captarea atentiei

4.

Anuntarea temei
si a unor obiective
Dirijarea invatarii
, obtinerea
performantelor si
asigurarea feedback-ului

5.

DESFASURAREA LECTIEI
ACTIVITATI DE INVATARE
STRATEGII
DIDACTICE
- se pregatesc materialele necesare desfasusarii in
bune conditii a lectiei ;
- se verifica daca toti elevii au pe banci materialele
necesare inceperii lectiei .
Se recapituleaza sunetele si literele invatate pana la acest -conversatia
moment.
Se prezinta literele O si o personificate, iar copiii conversatia;
sunt rugati sa ii spuna numele. Pe table se scrie numele
acestora O si o.

Se prezinta tema zilei si obiectivele acesteia.

-explictia ;

Se citesc copiilor mai multe cuvinte care contin sunetul


O in diferite pozitii sau nu il contin deloc. Acestia
trebuie sa bata de doua ori din palme in momentul in care
in cuvant au auzit sunetul O.
Se prezinta imagini in a caror denumire este sau nu
sunetul O, iar copiii marcheaza existent sunetului prin
batai din palme.
Se cere copiilor sa prezinte cuvinte in a caror pronuntie
sa existe sunetul O la inceput, la mijloc si apoi la
finalul acestora.

-demonstratia
-explicatia
-metoda fonetica
analitico-sintetica

Se impart copiii in trei grupe, fiecare grupa primeste cate

EVALUARE

Denumesc litera
indicata
II dau nume
personajului litera
Citesc numele
personajelor o mare
de tipar si o mic de
tipar.
Bat de doua ori din
palme in momentul in
care in cuvant au
identificat sunetul
O
Precizeaza cuvinte in
a caror pronuntie se
afla sunetul O in
pozitie initiala,
mediana si finala.
Se grupeaza si

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare
o plansa si creioane colorate. Acestia trebuie sa
incercuiasca litera O si sa bareze cu o linie litera o.

6.

Asigurarea
retentiei si a
transferului

7.

Anuntarea temei
pt acasa

Fiecare copil primeste cate o recompensa pentru


implicarea in rezolvarea sarcinilor grupului. Se cere ca
fiecare sa reprezinte graphic cuvantul ce denumeste
recompense si sa marcheze printr-o bulina locul sunetului
O.
Invatatoarea urmareste activitate elevilor ajutandu-i pe
cei care intampina greutati .
Pentru munca depusa, fiecare copil extrage din saculet
un element ( O si o) .
Se cere copiilor sa se aseze: in grupe O si o; in
perechi O cu o.
Invatatoarea face aprecieri de incurajare a participarii
elevilor la lectie .

- activitate pe grupe

jocul

ANEXA
Coco are 2 ani.

Un om e la moara.

- Nora, e ora 3!

incercuiesc litera O
si bareaza cu o linie
litera o.
Denumesc imaginile,
reprezinta graphic
cuvantul si marcheaza
cu bulina pozitia
sunetului O.
Extrag cate un
element din saculet.

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare
Ion are noroc.
Ai un orar nou?
Un om ia un corn.
Eu iau un corn mare.
Coco are un ou mare.
Nenea Miron e morar.

ANEXA
Varianta 1
o
OCEAN
OPRIT
ORDONAT
OMIDA

Varianta 2

Ramona are un orar nou.


Nenea Manea are un cocor.
Eu am cornuri moi.
Mona ia miei maro.
Rona ia o nuia maro.
Ion e om mare.

Ion e morarul nou.


Mamaie ia cornuri enorme.
Ea are un coc enorm.
Onu are conuri maro.

..o..
POVESTE
MORCOV
NOROI
MOROCANOS

.o
MARO
VREO
COCO
TOTO

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare

POM
NOR

OANA

OALA

MARO

Propunator: Scarlat Valentina Georgiana educatoare titulara


Clasa: Pregatitoare

S-ar putea să vă placă și