Sunteți pe pagina 1din 15

UNIVERSITATEA AUREL VLAICU ARAD

FACULTATEA DE ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI, PSIHOLOGIE ȘI ASISTENȚĂ


SOCIALĂ
SPECIALIZAREA: PEDAGOGIA ÎNVĂȚĂMÂNTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR
FORMA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: zi
ANUL III, SEMESTRUL I

Proiect de activitate integrată

MENTOR: Prof. Tipei Mariana


COORDONATOR: As.Univ.Dr. Editha Coșarbă
EDUCATOARE: Prof.Înv.Preșcolar Elena Laza / Daniela Roșu
STUDENTĂ: Pițu Alina Mihaela
PROPUNĂTOARE: Pițu Alina Mihaela

DATA: 18.11.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița P.P. „Furnicuța” , Arad

GRUPA: mică

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

SUBTEMA: „Legume vesele de toamnă”

TIPUL DE ACTIVITATE: verificare, consolidare, fixare de cunoștințe

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic și creativ (DEC)

MIJLOC DE REALIZARE: Modelaj

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Lumea lui Morcovel!”

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal/Individual


SCOPUL ACTIVITĂȚII: verificarea și consolidarea cunoștințelor despre anotimpul toamna și
legumele specifice acestui anotimp.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII:

 Activități de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, dragi copii!”

Scopul activității: Dezvoltarea aptitudinilor de comunicare și a aptitudinilor sociale

Obiective operaționale:

O1: Să răspundă la salutul propunătoarei.

O2: Să indice verbal cel puțin o caracteristică a vremii.

O3: Să răspundă la întrebările propunătoarei legate de vreme, anotimp, îmbrăcăminte etc.

Metode didactice: conversația euristică, explicația

Mijloace de învățământ: calendarul naturii

Forme de organizare: frontal/ individual

Evaluare: Se realizează prin chestionarea orală și observarea sistematică a comportamentului


copiilor, urmărindu-se oferirea de răspunsuri corecte, capacitatea de socializare și de împărtășire
a gândurilor și sentimentelor proprii.

Momentele întâlnirii de dimineață:

 Salutul: Propunătoarea salută copiii, iar aceștia răspund la salut.


 Prezența: Propunătoarea solicită copiilor să se ridice în picioare și să își spună numele.
 Calendarul naturii: Prin scurte întrebări adresate de către propunătoare, copiii vor indica
ziua și anotimpul în care se află, și de asemenea, vor numi câteva dintre caracteristicile
vremii în anotimpul toamna și vor deduce care sunt piesele de îmbrăcăminte specifice
vremii răcoroase de toamnă.
 Împărtășirea cu ceilalți: Copiilor li se dă ocazia să povestească diferite experiențe
personale trăite recent, pentru a facilita capacitățile de exprimare orală și de împărtășire a
sentimentelor și trăirilor proprii.
 Activitatea de grup: Se va realiza cu ajutorul cântecelului „Bine ai venit în lumea lui
Morcovel!” . Copiii vor avea sarcina de a imita mișcările specifice acestui cântec,
conform indicațiilor și modelului propunătoarei.
 Mesajul zilei: Propunătoarea va aprecia modul în care copiii au participat la activitatea
comună și le va comunica tema zilei: „Lumea lui Morcovel”.
 Tranziția spre activitatea pe centre se va realiza cu ajutorul versurilor: „Bat din palme
clap, clap,clap /Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre noi
pornim.”

 Activități liber alese 1 (ALA 1)


1. Centrul „Construcții” – lădițe pentru legume

Mijloc de realizare – îmbinarea cuburilor/pieselor lego pentru a obține lădițe pentru legume.

Obiective operaționale:

O1- să utilizeze corespunzător cuburile puse la dispoziție pentru a obține forma unor lădițe,
conform modelului prezentat.

Metode didactice – conversația, explicația, descoperirea dirijată.

Mijloace de învățământ – cuburi din lemn/lego.

Forma de organizare – în grup.

Evaluare – propunătoarea observă modul de lucru al copiilor și face aprecieri verbale asupra
produselor realizate de către aceștia.

2. Centrul „Joc de masă” – gasește jumatatea – legume de toamnă

Mijloc de realizare – sortare imagini

Obiective operaționale

O1- să păstreze o poziție corectă a corpului în timpul lucrului;

O2- să sorteze imaginile identice cu cealaltă jumătate reprezentând legume de toamnă.

Metode didactice – conversația, explicația, demonstrația.


Mijloace de învățământ – imagini legume de toamnă.

Forma de organizare – individual, în grup.

Evaluare – se realizează prin observare sistematică, urmărindu-se rezolvarea cu succes a


sarcinii de lucru.

3. Centrul „Artă” – „Hașurează morcovul”

Mijloc de realizare – hașurare

Obiective operaționale

O1- Să obțină, prin hașurare un desen îngrijit folosind culorile potrivite.

Metode didactice – conversația, explicația, demonstrația.

Mijloace de învățământ – fișă de colorat, creioane colorate.

Forma de organizare – individual.

Evaluare – se realizează prin observarea sistematică a comportamentului copiilor, a


implicării acestora în activitate.

 Activitate pe domeniu experiențial (ADE)

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC) – Modelaj

Subiectul activității – „Morcovel, draguțel”

Scopul activității:

-manifestarea creativității, educarea simțului estetic;

-utilizarea degetelor pentru realizarea sarcinii de lucru.

Dimensiuni ale dezvoltării:

1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.


2. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
3. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
Comportamente vizate:

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
1.2. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.

2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

Obiective operaționale:

O1- Să păstreze poziția corectă a corpului în timpul rezolvării sarcinii de lucru propuse;

O2- Să utilizeze corespunzător materialele puse la dispoziție;

O3- Să modeleze cu ajutorul degetelor plastilina, urmarind modelul dat.

O4- Să emită aprecieri verbale asupra propriei lucrări, dar si asupra lucrărilor colegilor.

Metode didactice – explicația, conversația, demonstrația, dactilopictura, turul galeriei.

Mijloace de învățământ – plastilină, șervețele, planșă de lucru.

Forma de organizare – individual, frontal.

Evaluare – propunătoarea face aprecieri verbale asupra lucrărilor realizate de copii, iar aceștia
sunt invitați să își evalueze unii altora lucrările.

 Acivități liber alese 2 (ALA 2) – „Cursa de prins morcovi!”

Scopul activității – recreerea și relaxarea copiilor, dezvoltarea atenției, a aptitudinilor psiho-


motorii.

Mijloc de realizare – traseu aplicativ

Obiective operaționale:

O1- Să respecte regulile jocului;

O2- Să execute mișcările impuse de traseul prestabilit, transportând câte un morcov în mână,
ducând la umplerea coșului pus la dispoziție.
Metode didactice: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul.

Mijloace de învățământ – popice, morcovi, coș .

Forme de organizare – frontal.

Evaluare – propunătoarea face aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor în timpul


jocului.

BIBLIOGRAFIE:
o M.E.N., Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
o Pinterest.
https://www.youtube.com/c/LumealuiMorcovel

Scenariul activității

1. Se asigură condițiile optime pentru începerea activității: aerisirea sălii de clasă, pregătirea
materialelor, aranjarea copiilor în semicerc.
2. În cadrul întâlnirii de dimineață, propunătoarea îi salută pe copii, aceștia răspund la salut și
sunt invitați să se ridice pe rând în picioare și să își rostească numele. Apoi se completează
calendarul naturii, prin întrebări referitoare la zi, starea vremii, anotimp, îmbrăcămintea
specifică acestuia. În timpul împărtășirii cu ceilalți, copiii au ocazia să exprime experiențe
proprii, cunoscându-se mai bine unii cu ceilalți.
3. Captarea atenției se realizează prin apariția unui invitat-surpriză – iepurașul Morcoveață-
mare iubitor de legume de toamnă, asemenea copiilor din grupa mică. Aceasta dorește să
asiste la activitățile celor mici, urmând ca la final, să primească un coș cu morcovi pentru
iarna care urmează. Tot acum, copiii sunt provocați să își amintească care sunt legumele de
toamnă, cu ajutorul legumelor prezentate din coș.
4. În cadrul activității de grup, propunătoarea cântă cântecelul „Bine ai venit în lumea lui
Morcovel!”, însoțit de mișcări specifice, iar copiii o imită.
5. Propunătoarea comunică preșcolarilor tema zilei ”Legume de toamnă” și se face trecerea spre
centrele de interes, cu ajutorul versurilor „Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare
trap,trap,trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim și spre centre noi pornim”.
6. Activitățile liber alese sunt organizate pe trei centre de interes, astfel:
- Centrul „Construcții” – lădițe pentru legume din cuburi;
- Centrul „Joc de masă” – găsește jumătatea (Anexa 1);
- Centrul „Artă” – hașurare morcov.

7.Activitatea pe domeniu experiențial (DEC) constă în modelaj „Morcovel drăguțel”(Anexa 2).


Copiii primesc materialele de lucru, se face intuirea acestora de către copii, iar propunătoarea îi
întreabă la ce cred ei că le vor folosi. Le prezintă modelajul-model, apoi se fac exerciții de
încălzire a mușchilor mici ai mâinii. În final, copiii încep activitatea, primind ajutor din partea
propunătoarei. La final, prin metoda „turul galeriei”, copiii își apreciază lucrările unii altora,
justificând alegerea făcută.(executare îngrijită a modelajului).

8. După activitatea comună, copiii merg la baie. În acest timp, propunătoarea pregătește
materialele pentru jocul de mișcare „Cursa de prins morcovi!”.

Desfășurarea jocului: propunătoarea expune copiilor un traseu aplicativ, alcătuit din popice
așezate pe podea. Copiilor li se explică regulile jocului și se realizează jocul de probă de către
propunătoare. La linia de start se află un coș cu morcovi. Fiecare copil ia în mână câte un morcov
și va sări după fiecare popică până la finalul traseului, unde îi așteaptă iepurașul Morcoveață.
Aceasta are un coș gol, pe care copiii îl vor umple cu morcovii transportați pe traseu. La
final,iepurașul Morcoveață apreciază efortul copiilor și le mulțumește, fiind fericit că are provizii
pentru iarnă.
DEMERS DIDACTIC

Obiective Activități de Conținut Metode și Resurse Evaluare


operaționale învățare procedee materiale
Să răspundă salutului Activități de Se asigură condițiile optime Conversația Legume de Chestionare orală
toamnă
propunătoarei,indicând dez- pentru desfășurarea activității. Observația Aprecieri verbale
starea vremii, voltare Propunătoarea salută copiii, se
anotimpul în care ne personală face prezența, apoi le adresează
aflăm. întrebări referitoare la starea
vremii, anotimp, îmbrăcăminte,
fructe de toamnă. Tot acum
apare elementul-surpriză al
activității, iepurașul
Morcoveață, care iubește
legumele de toamnă și vrea să
asiste la activitățile celor mici.
Să manifeste interes Activități liber Copiii vor lucra pe 3 centre de Conversația Cuburi Observare
pentru finalizarea cu alese 1- centre interes: Explicația Imagini sistematică
succes a sarcinilor de de interes -la centrul „Construcții”- vor Observația Fișă de Aprecieri verbale
lucru propuse. realiza lădițe pentru morcovi, colorat
din cuburi;
-la centrul „Joc de masă”- vor
gasi jumătatea reprezentând
legume de toamnă;
-la centrul „Artă”- vor realiza
prin hașurare un morcov cu
culorile corespunzătoare;
Să modeleje un Acitivități pe Copiii primesc plastilină, pe Conversația Plastilină Observare
morcov, urmarind domenii care vor trebui să o modeleze cu Explicația Planșă de sistematică
modelul dat. experiențiale – degetule pentru a realiza un Demonstrația lucru Aprecieri verbale
Domeniul morcov. Intuiesc materialele Modelaj Șervețele Turul galeriei
estetic și creativ puse la dispoziție și activitatea Turul galeriei
în care le vor folosi, li se
prezintă modelajul-model și
modul de lucru. Se execută
mișcări de încălzire a mușchilor
mici ai mâinii, apoi se începe
activitatea. Propunătoarea oferă
ajutor tuturor copiilor care au
nevoie. La finalul activității,
lucrările sunt înșirate, iar copiii
sunt solicitați să își aprecieze
lucrările unii altora,
argumentând alegerea făcută.
Să execute mișcările Activități liber În cadrul acestui joc de mișcare, Conversația Coș Aprecieri finale
impuse de traseul alese 2 copiii au sarcina de a umple un Explicația Morcovi asupra
prestabilit, respectând coș cu morcovi pentru iepurașul Demonstrația Popice comportamentului
regulile jocului. Morcoveață. Propunătoarea copiilor și a
explică regulile jocului și le concentrării
demonstrează prin jocul de acestora în
probă. Apoi, fiecare copil ia în realizarea
mână câte un morcov de la linia activităților de
de start, sare ca iepurașul pe învățare.
după popicele așezate pe podea,
iar la final pune morcovul în
coșul iepurașului.Iepurașul le
mulțumește pentru morcovi și îi
apreciază ca fiind copii isteți și
harnici.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și