Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 24.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Școala Gimnazială nr.4, Borșa, Grădinița Birț cu P.N
EDUCATOARE: Horj Roxana-Garofița
GRUPĂ: MARE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Legume de toamnă”
TEMA ACTIVITĂŢII : „Legume pentru iarnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si verificare de cunoștințe și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ACTIVITĂṬI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: Primirea copiilor, micul dejun ( deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „Drumul legumelor”
Tranziții: „Bună dimineața, grădinari”, „După ce ne-am adunat”, „La centre noi plecăm”,
„Culegem legume pentru salată” joc motric, „Morcovi la coș” – joc motric

JOCURI SI ACTIVITĂṬI LIBER ALESE: (ALA)


Artă: „Etichete pentru borcane” - decupare
Bibliotecă : „ Rețeta pentru murăturii” – citire de imagini
Joc de rol: „De-a mama ”
Joc de mișcare: „cartoful fierbinte”

ACTIVITĂṬI PE DOMENII EXPERIENṬIALE:


Domeniul Științe (DȘ): Activitate matematică –joc didactic „Să numărăm câte legume în borcan
punem”
Domeniul Om și Societate (DOS) Activitate casnic -gospodărească – „Să punem murăturii
pentru iarnă”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


C. Capacități și atitudini în învățare;
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii;
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii.

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂṬII


INTEGRATE:
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.3.1. Manifestă creativitate in activități diverse.
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico- plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestirii creative.
1
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicarea expresivă)
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

SCOP : Stimularea curiozității, a interesului si a respectului legate activitatea mămicilor în anotimpul


toamna; Fixarea cunoștințelor referitoare la numerație în concentrul 1-5.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să denumească legumele întâlnite;
O2. Să recunoască cifrele în intervalul numeric 1-5 ;
O3. Să raporteze cantitatea la număr și numărul la cantitate;
O4. Să numere în ordine crescătoare în concentrul 1-5;
O5. sa participe cu plăcere la activitate;
O6. sa așeze legumele in borcane, încercând sa utilizeze toata cantitatea primita;
O7. sa introducă sarea in borcane cu ajutorul lingurii;
O8. sa pună apa calda, cu cana, pana se umplu vasele;
O9. sa înfiltreze capacele borcanelor in așa fel încât sa nu curgă apa.

STRATEGII DIDACTICE :
METODE ṢI PROCEDEE DIDACTICE: : conversația, explicația, demonstrația, problematizarea,
exercițiul, jocul, observația, activitatea practica.

Materiale didactice : jetoane cu legume, zar, oale, cifre, rețeta pentru murături, pahare, borcane goale,
legume, sare, apa rece, linguri, câni, borcan cu legume asortate, piper, foi de dafin, oțet, boabe muștar,
castraveți, cuțit de plastic, tocător, crenguțe de mărar.

FORME DE ORGANIZARE A COPIILOR: frontal, pe grupe și individual


DURATA: o zi
EVALUARE: Ținând cont de faptul că, proiectarea activității s-a axat pe comportamente, pe parcursul
activității integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
-corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii la în cadrul jocul didactic și a celorlalte activități
desfășurate pe întreaga zi;
- calitatea și acuratețea produselor activității:( cât de bine și corect au decupat etichetele la centrul
Artă, atenția și îndemânarea de a spăla legume, de a toca și de a aduna după ei activitatea de la centrul
Joc de rol);
-corectitudinea executării mișcărilor in timpul jocurilor de mișcare , a rutinelor, tranzițiilor;
- gradul de implicare in activitate și comportamentul copiilor pe toată desfășurarea acesteia.

2
BIBLIOGRAFIE:

▪ Curriculum pentru educație timpurie –M.E.N. București, 2019;


▪ Tătaru, L., L., Glava, A., Chiș, O. - ,,Piramida cunoașterii- repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar”, Ed. Diamant 2014
▪ Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -,,Laborator preșcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I , INTEGRAL
București (2001)

3
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, Copiii sunt așezați pe scăunele în semicerc.


Tranziție: ”Bună dimineața, grădinari!
Veseli și jucăuși
Dimineața a sosit
Noi cu toții am venit
A început o nouă zi
Harnici și jucăuși vom fi”.

Salutul se realizează cu ajutorul apelativelor stimulative pentru copii, cu trimitere la tema


săptămânii. Educatoarea propune copiilor să se salute folosind tehnica ”comunicării rotative”,
imaginându-și că sunt niște grădinari, folosind formula:
- ”Bună- dimineața, grădinari harnici!”
- ”Bună-dimineața, eu sunt vesel!”
- ”Bună-dimineața, eu sunt harnic!”
- ”Bună-dimineața, eu sunt jucăuș!”
- ”Bună-dimineața, eu sunt voinic!”
- ”Bună-dimineața, eu sunt frumos!”…

Se vor utiliza formule de salut specifice, cât mai distractive și mobilizatoare.


Tranziție: ”După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine azi la grădinița n-a venit?”
După ce s-au salutat, copiii așază pe copac frunzele cu pozele lor, iar unul dintre copii le
numără, stabilind astfel numărul de copii prezenți.
Se prezintă calendarul naturii .
Tranziție: ”Data, ziua, luna, anul
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
Se completează calendarul naturii cu ajutorul copiilor, începând cu ce zi a fost ieri, azi și
mâine, în ce dată suntem, luna, anul, în ce anotimp suntem, cum este vremea azi și cum am venit
îmbrăcați azi la grădiniță.
Gimnastica de înviorare o vom face pe ritmul melodiei „TOAMNA” De Vivaldi.
Vom desfășura acest moment sub formă de exerciții motrice ușoare, specifice nivelului de vârstă,
realizate în mod gradual, pe segmente ale corpului;
Noutatea zilei reprezintă tema activităților de azi, ce o să facem noi azi la centre și la matematică și la
activitatea gospodărească.
Tranziție: ”La centre noi plecăm
Frumos o să lucrăm.”

Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru. Se va lucra la


centrele:
4
La centrul Artă, copii vor avea de decupat etichetele pe care o să le lipească pe borcane.
La centrul Joc de rol copii o să spele castraveți și o să-i toace în felii subțiri.
La centrul Bibliotecă, o să citească imaginile în care sunt ingredientele pentru a pune
murături.

Prin tranziție: „Câte legume pentru borcan”- joc motric se face trecerea la activitatea pe Domeniul
Științe (DȘ): Activitate matematică –joc didactic „Să numărăm câte legume în borcan punem”
.
Sarcinile jocului:

1. Bifarea listei de cumpărături.


2. Asocierea capacului cu borcanul potrivită.
3. Distribuirea castraveților în recipiente respectând cifra scrisă pe acestea .

Complicarea jocului:
Așezarea jetoanelor pe borcane de cumpărături respectând cifra indicată de zar dar și categoriile de
legume.
Regulile jocului:

Jocul didactic propus are ca scop orientarea celor mici spre un stil de viață sănătos, precum și,
recunoașterea cifrelor, realizarea corespondenței cantitate – număr și reconstituirea șirului
numeric 1-5. Probele acestuia reprezintă îndeplinirea unor sarcini respectând tematica dată .
Complicarea jocului implică organizarea în perechi, recunoașterea cifrelor și sortarea
alimentelor respectând criteriul dat .

Elemente de joc : surpriza, recompense, aplauze, mânuirea materialului didactic


Se va realiza prin prezentarea “Borcanul cu surprize”( Captarea și orientarea atenției)
Se va anunța tema activității - ” Să numărăm câte legume în borcan punem” și obiectivele
(Anunțarea temei și a obiectivelor)
Îi voi întreba pe cei mici de ce ingrediente avem nevoie pentru pune murături. După ce aceștia își
prezintă răspunsurile, îi invit să ne jucăm împreună și să învățăm de ce avem nevoie.
Voi explica modul de desfășurare al jocului și voi prezenta regulile acestuia. Vom desfășura un
joc de probă apoi vom trece la desfășurarea propiu-zisă a jocului.

5
Pentru sarcina nr 1 voi organiza copiii în grupuri mici , le voi da câte o listă de cumpărături și un
coșuleț , apoi îi voi invita să caute la măsuțele produsele descrise de propria listă.
Pentru sarcina nr. 2 copiii vor fi așezați în semicerc și vor fi invitați pe rând să își aleagă câte un
borcan, să numere legumele și să potrivească borcanul cu capacul corespunzător.
Pentru sarcina nr 3. Copiii se vor organiza în grupuri mici, vor alege câte un recipient și vor pune
în acesta tot atâți castraveți câte indică cifra scrisă pe acesta.( Prezentarea noului conținut și
dirijarea învățării
În complicarea jocului copiii vor fi solicitați în echipă. Un membru al echipei va arunca zarul și va
recunoaște cifra, iar celălalt va așeza un număr egal de jetoane pe borcane cu murături, apoi vor face
schimb.( Obținerea performanței)

Se va realiza prin fixarea întregul conținut al activității. Prin exprimarea liberă a copiilor cu privire la
ceea ce le-a plăcut și ceea ce nu le-a plăcut în cadrul jocului desfășurat.( Feedback)
Se va realiza prin câteva întrebări pentru a fixa cunoștințele mai bine. Despre ce am vorbit astăzi? Dați
exemplu de trei activități ale mamei în pregătirea conservelor pentru iarnă. (Asigurarea retenției și a
transferului)
Domeniul Om și Societate – activitate practic-gospodărești „Să punem murăturii pentru iarnă”. Le voi
arata un borcan cu legume pregătite cu sare si apa. ”Ce observați? Ce legume sunt in el? In acest borcan
am pregătit legume murate cu sare si apa. Vreți sa încercați si voi? Astăzi, la activitatea casnica, vom
pune legume la murat, in borcane. Peste doua săptămâni le vom putea consuma. ( Anunțarea temei).
Prezint copiilor materialele pregătite „ Ce materiale avem pe masă?” borcan gol, sare, piper boabe,
foi de dafin , hrean, crenguțe de mărar ( Intuirea materialului)
Le voi arata cum sa așeze legumele in borcan, în așa fel încât sa nu le rămână nimic pe masa. Apoi,
voi adaugă sare si apa calda si voi înfiletat capacul borcanului. In timp ce lucrez verbalizez fiecare
acțiune. Le atrag atenția sa nu le cada legumele pe jos si nici apa pe masa. După aceea le urez : „ Spor
la lucru!”.
Educatoarea intervine dacă este necesar, ajutând copiii sau oferind indicații suplimentare.
(executarea activități de către copii)
La final copiii sunt apreciați pentru lucrare și pentru efortul și priceperea de care au dat dovadă. O
să recapitulez tot ce am făcut azi, „Ce am făcut la activitatea gospodăreasca? Ce produse am folosit?
Cum am procedat?” (Evaluarea)
Cu ajutor Tranziție: „ BAT DIN PALME” se face trecerea de la activități la ALA II. Copiii
vor descoperi surpriza – un cartof. Le voi prezenta rolul acestui cartof. Îi rog pe cei mici să se așeze în
semicerc și le expun regulile jocului. Voi porni muzica, copiii vor plimba din mână în mână cartoful
rapid, când muzica se oprește copilul ce are cartoful în acel moment “se frige” și iese din joc. Se
repornește muzica și se repetă jocul până rămâne un singur copil. O voi face prin aprecieri asupra
comportamentului copiilor, a modului în care au participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și