Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:31.03.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „BARBU IONESCU” URZICUȚA

GRUPA: MIJLOCIE

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR : BĂLAȘA MARINELA CRISTINA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:Când, cum și de ce se întâmplă ?

SUBTEMA:”Hai, copii afară, iar e primăvară!”

DOMENIUL EXPERENŢIAL: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Activitate practică

TEMA ACTIVITĂȚII: ”Albinuța”

MIJLOC DE REALIZARE: Mototolire și lipire


TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei

1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru relaizare de activități variate

C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 Cognitiv - informaționale:
 Să răspundă întrebărilor adresate;
 Să numească materialele și instrumentele puse la dispoziție;
 Să folosească culorile potrivite, respectând modelul;
 Afectiv – atitudinale
 Să manifeste interes față de activitate
 Psihomotorii
 Să mototolească fâșiile de hârtie creponată pentru a obține biluțe cât mai mici;
 Să își coordoneze acțiunile în colectiv;
 Să mânuiască materialele puse la dispoziție.

STRATEGIA DIDACTICĂ

 METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei


 RESURSE MATERIALE: fișe, hârtie creponată, lipici
 FORME DE EVALUARE: continuă - formativă

FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual

DURATA: 20-25 minute

LOCUL DESFASURARII: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

 ”Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul
pentru educație timpurie”, 2019.
 Curriculum pentru educatia timpurie, 2019.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
MOMENTELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGIA EVALUARE
ACTIVITĂȚII DIDACTICĂ
MOMENTUL Se asigură climatul optim necsar pentru bună Observarea
ORGANIZATORIC desfașurare a activității. comportamentului
inițial
REACTUALIZAREA Se adresează copiilor următoarele întrebări: Comversația Aprecieri verbale
CUNOȘTINȚELOR  “În ce anotimp suntem?’
 “Ce se îmtamplă cu natura în anotimpul
primăvara?”
CAPTAREA Li se adresează copiilor o ghicitoare: Conversația Aprecieri verbale
ATENȚIEI “Zum, zum, zum, zum, zum, zum!
Plec la drum, plec la drum!
Mă așteaptă florile,
Florile surorile.”
ANUNȚAREA Se anunță tema de astăzi într-o manieră cât mai Conversația Observarea
TEMEI ȘI A accesibilă preșcolarilor: “Astăzi vor realiza comportamentului
OBIECTIVELOR împreună o albinuță folosind tehnica mototolirii, Explicația copiilor
adică vom face biluțe din hârtie creponată pe care
mai apoi le vom lipi pe fișă.
DIRIJAREA INTUIREA MATERIALULUI DIDACTIC Conversația Observalea
ACTIVITĂȚII Se solicită preșcolarilor să numească materialele comportamnetului
care se află pe măsuțe. copiilor
Explicația
PREZENTAREA LUCRĂRII MODEL
Se prezintă copiilor lucrarea model, solicitându-le
să observe din ce este confecționată, dar si modul Demonstrația
în care sunt asamblate elementele componente.
EXPLICAREA ȘI DEMONSTRAREA Conversația
MODULUI DE LUCRU
Exercițiul
Copiii vor înțelege că trebuie:
- Să mototolească fâșiile de hârtie creponată
Explicația
pentru a obține biluțe cât mai mici;
Aprecieri verbale
- Să lipească biluțele obținute în contur.
EXERCIȚII PENTRU ÎNCALZIARE
MUȘCHILOR MICI AI MÂINII Conversația
Se recită poezia:
“Eu strâng pumnii și- i desfac,
Degetelor fac pe plac
Unu – doi, unu – doi,
Noi suntem acum vioi!”
EXECUTAREA LUCRĂRII DE CĂTRE
PREȘCOLARI
Se supraveghează modul de lucru al copiilor și se
oferă indicațiile necesare.
Se atrage atenția preșcolarilor să păstreze
curățenia la locul de muncă.
Se oferă ajutor acolo unde este nevoie.
EVALUAREA Se realizează o expoziție cu lucrările realizate de Turul galeriei Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII copii.
Se cere preșcolarilor să privească cu atenție
lucrările realizate de copii și să aleagă una
preferată.
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri asupra modului in care s-a Conversația Observarea
ACTIVITĂȚII desfăsurat activitatea, asupra respectării regulior, comportamentului
asupra comportamentului copiilor. final
Se împart recompense
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și