Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.12.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară Dreamland Sediul 2
NIVELUL/GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE: Kanaan Alis
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECTUL TEMATIC: ”Bagheta de gheață”
SUBTEMA: “Stele de zăpadă”
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Om şi Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: „Pregătim ghetuțe pentru a îl întâmpina pe Moș Nicolae”
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viaţă familiar
C.1.Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate., specifice vârstei
C.1.1.Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 INFORMATIV: Stimularea curiozităţii pentru investigarea mediului înconjurător, în general, şi al tradițiilor și
sărbătorilor de iarnă în special;
 FORMATIV: Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
 EDUCATIV: Educarea capacităţii de cunoaştere, înţelegere şi stimulare a curiozităţii despre mediul înconjurător;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE:
O.C.1: Să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii, conform indicațiilor educatoarei;
O.C.2: Să realizeze biluțe din vată prin mișcare circulară;
O.C.3: Să lipească biluțele de vată și celelalte elemente componente pe silueta ghetuței dupa modelul educatoarei;
O.C.4: Să utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispoziție;

B. PSIHO-MOTORII:
O.PM.1: Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
O.PM.2: Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;

C. AFECTIVE:
O.A.1: Să facă aprecieri asupra lucrării realizate;
O.A.2: Să găsească utilitatea lucrării realizate;
O.A.3: Să lucreze curat, ordonat, păstrând o atmosferă plăcută în timpul activităţii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, observația, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;


RESURSE MATERIALE: Ghetuțe, vată, aracet, jetoane cu turtă dulce, craciuniță, halviță;
FORME DE ORGANIZARE: Frontală , independentă-individual;
FORME DE EVALUARE: Continuă
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sediul grădiniței
DURATA: 30-35 min.

BIBLIOGRAFIE:

 Chiș, O.; Glava, A.; Tătaru, L.(2014). Piramida Cunoașterii. Pitești: Editura Diamant.
 Chiș, O.; Rus, A.C.; Rus, F.D.(2013). Mânuțe îndemânatice.Carte de activități practice pentru preșcolari și școlarii mici.
Pitești: Editura Diamant.
 Vodița, A.; Borteanu, S.(2013). 100 de întâlniri.100 de idei reușite. Pitești:Editura Diamant.

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
DOZA METODE MIJLOAC
RE PROCEDEE E DE
ÎNVĂŢĂ
MÂNT

I.Moment Se creează o atmosfera propice desfăşurării activităţii . 3 min Frontală prin


organizatoric observarea
curentă.

II.Captarea Trezirea interesului pentru activitate se va realiza 3 min Conversaţia.


atenţiei folosind momentul surpriză ce constă în audierea de Frontală prin
catre copii a cântecelului “Săniuța fuge”. observarea
Se va realiza în mod direct prin anunţarea temei şi a curentă.
scopului activităţii:"-Astăzi,copii,în cadrul activităţii Explicaţia.
III.Anunţarea practice,vom pregăti ghetuțele pentru a îl întâmpina pe
temei şi a Moș Nicolae .” Aprecieri
obiectivelor Exercițiul verbale
3 min
Prin tranziția “ Unu,doi, unu,doi/ Iepurașii suntem
noi…” copiii se pregătesc de activitate. Demonstra-ţia
Educatoarea prezintă lucrarea-model.
IV. Dirijarea Se intuiesc materialele pregătite.
invatarii Educatoarea explică și demonstrează realizarea Observaţia
ghetuței.
Înainte de efectuarea lucrărilor se vor realiza câteva Exerciţiul.
exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinii: Lucrarea-
“Batem palmele ușor, batem palmele de zor/ 1-2-1-2, model
faceți toți la fel ca noi,/ Închid pumnii și-i desfac, Demonstra-ția
degetelor fac pe plac,/1-2-1-2, faceți toți la fel ca noi./
Eu strâng pumnii și-i desfac/Degetelor fac pe Conversaţia.
plac./Unu-doi, unu-doi, Vată
Toți suntem acum vioi!/ La pian acum cântăm,/ 20 min Frontală prin
Liniște, să ascultăm:/Plic-plac, plic-plac,/Melodiile observarea
îmi plac!/ Plouă ușor. Să auzim!/Cu vârful degetelor curentă.
banca lovim./Plouă mai tare. Ploaia tot vine,/Lovim cu
degetele bine./Cad pietricele pe trotuare,/Să ciocănim Ghetuțe
și noi mai tare./Tună departe, tună acum,/Batem cu Aprecieri
pumnii: Bum-bum! Bum-bum!/Vreme frumoasă s-a Explicaţia. verbale
făcut,/Un curcubeu a apărut./ Noi brațele ușor rotim/ Jetoane
Și norii îi gonim.” turtă
Copiii execută lucrările fiind supravegheați și dirijați Exercițiul dulce.crăci
de educatoare cu informații suplimentare. uniță,halviț Frontală prin
ă observarea
Observaţia curentă.
Lucrările se evaluează oral, antrenându-se și copiii în
evaluarea produsului personal dar și a celorlați copii.
Conversaţia. Aracet Aprecieri
Voi face aprecieri privind participarea şi verbale
comportamentul copiilor şi le voi spune că şi Moș
Nicolae va fi foarte bucuros să găsească ghetuțele
pregătite.
V. Evaluarea
5 min
VI. Încheierea
activităţii 5 min

S-ar putea să vă placă și