Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

DATA: 03.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT HÂRLĂU
STRUCTURĂ: GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL
EDUCATOARE: Botezatu Georgeta
NIVEL DE VÂRSTĂ: 5-6 ani, nivel II;
GRUPA: MARE A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,AU FOST ȘI SUNT ÎN JURUL NOSTRU”
SUBTEMA: ,,VIAȚA ÎN ȚINUTURILE RECI”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: OM ȘI SOCIETATE;
DISCIPLINA: Activitate practic-gospodărească
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,PRIETENII LUI PIPO”
MIJLOC DE REALIZARE: decupare,lipire
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități);
COMPORTAMENTE VIZATE: - Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
- Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea si consolidarea deprinderilor însușite pentru realizarea temei.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să denumească materialele şi ustensilele de lucru;
O2 – Să decupeze după contur;
O3 - Să lipească părțile componente pentru a realiza tema;
O4 – Să finalizeze lucrarea proprie;
O5 – Să aprecieze lucrarea proprie şi a celorlalţi colegi.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observația, explicaţia, demonstraţia, munca individuală, conversaţia.
Material didactic: modelul educatoarei, material de lucru pentru copii ( coșulețe, elementele componente ale pinguinului, aracet, pensoane)
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie 2019;
-Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani,Ed Vanemonde,B,2010;
-Revista „Învăţământul preşcolar” –colecția.
-Antonovici, S., Penes, M.,(2000), Activitati practice, Editura Aramis, Bucuresti
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea măsuţelor, pregătirea materialului didactic şi distribuirea
acestuia pe măsuţe, în vederea unei bune desfăşurări a activităţii.

Strategii didactice
Evenimentele Evaluare/
Conţinutul instructiv - educativ Metode și
didactice Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ

Pipo este închis într-un Iglu și pentru a fi salvat are nevoie de cât mai mulți prietenii. Capacitatea
Captarea atenţiei De aceea m-am gândit să îi venim noi în ajutor. copiilor de a
-Vreți să-l ajutați? Expunerea
dezlega
ghicitoarea

-Astăzi, la activitatea practică fiecare dintre voi va confecționa un pinguin. Pentru


aceasta va trebui să decupați după contur, apoi să lipiți elementele decupate. Veți vedea
Anunţarea
că la finalul lucrării fiecare dintre voi v-a avea câte un prieten pentru Pipo. Așa o să
temei şi precizarea
reușim să-l protejăm și apoi să-l salvăm. La finalul activității vom vedea cine a făcut
obiectivelor Expunerea
cel mai frumos pinguin.
Voi repeta tema activitatii cu 2-3 copii pentru fixarea ei.

Precizarea Intuirea materialului didactic Modelul


conţinutului şi Rog copiii să descopere şi să intuiască materialele primite. educatoarei
dirijarea învăţării Explicarea tehnicilor de lucru şi demonstrarea modului de lucru
Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine insistând asupra tehnicilor de lucru și Planșa cu Capacitatea
ordinea efectuarii lor. Explicaţia etapele de copiilor de a
Explic și demonstrez modul de lucru: mai întâi luăm fiecare model și decupăm după lucru urmări
contur, apoi vom lipi părțile componente ale pinguinului. explicațiile
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii
Înainte de a trece la executarea lucrării, voi cere copiilor să exerseze câteva exerciţii
de încălzire a muschilor mici ai mâinii.
Batem palmele uşor
Batem palmele de zor
1,2 1, 2 faceţi toţi la fel ca noi,
Închid pumnii şi-i desfac
Corectitudinea
Degete, vă fac pe plac!
1,2 1, 2 faceţi toţi la fel ca noi. efectuării
Pe mânuţe ne spălăm, Exercițiul exercițiilor
Curat noi ca să lucrăm!
La pian acum cântăm
Linişte să ascultăm.
Spor la lucru vă urăm”.

Fixarea etapelor de lucru


Se realizează verificarea celor demonstrate prin fixarea, împreună cu un copil, a
tehnicii şi a etapelor de lucru.

Realizarea lucrării de către copii


Voi da semnalul de începere a lucrului.
Șabloane,
Se lucrează pe fond muzical .
aracet, Realizarea
Obţinerea Voi ura copiilor ,,Spor la lucru”.
pensoane, corectă a temei
performanţei Voi supraveghea modul în care copiii îşi realizează lucrările , iar dacă va fi nevoie
material
voi interveni cu explicaţii individuale şi voi urmări ca toţi copiii să-şi ducă lucrul la Exerciţiul
pentru
bun sfârşit.
decupat
Când majoritatea copiilor au terminat, voi da semnalul de încetare a lucrului.

Voi ruga copiii să precizeze ce au lucrat la activitatea practică. Aprecieri


Încheierea Conversaţia
Voi face aprecieri verbale asupra modului în care au lucrat copiii. verbale
activității

T: cântecul - ,,Pinguinul Billi”

S-ar putea să vă placă și