Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PICTURĂ
„Coroniţa de Crăciun”

GRUPA MICĂ

Educatoare:
PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRUPA: Mică
EDUCATOARE:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița PP ” Elefănțelul Curios” Sibiu
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
PROIECTUL:”Bucurie dăruim, bucurie noi primim!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Iarna, anotimpul alb”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Coroniţă pentru Crăciun”
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Estetic şi creativ
MIJLOC DE REALIZARE: Pictură prin ştampilare şi pointilism (dactilo -pictură)
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderilor de a utiliza metoda de lucru
(ştampilarea şi dactilo-pictura) în realizarea competenţei plastice.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Activare şi manifestare a potenţialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

- Manifestă creativitate în activităţi diverse


- Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
2. Să realizeze lucrarea, respectând indicaţiile primite .
3. Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată.
4. Să compună în mod original spațiul plastic utilizând tehnica ştampilării şi dactilo-pictura;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstaţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşă model, paie, goaşă de diferite culori, scrisoare
Zâna Iarna.
METODE DE EVALUARE: evaluare orală (apreciere verbală), observarea sistematică.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual


DURATA: 15 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie, 2019
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


activității Mijloace de Metode și
învățământ procedee

1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru buna


organizatoric desfăşurare a activităţii:
- aerisirea salii de grupă
- amenajarea spațiului de desfășurare a activității
-pregătirea materialului demonstrativ și distributiv
- introducerea copiilor în sala de grupă

2.Captarea Sosește în grupă elementul surpriză al activității – Elementul Conversația Atenția


atenției scrisoarea trimiă de Zâna Iarna! surpriză –
Dragi albinuţe Observarea
Scrisoarea comporta-
am auzit că voi sunteţi nişte copii tare isteţi,
mentului
cuminţi şi talentaţi! De aceea azi doresc să văd
copiilor
cât de bine ştiţi voi să pictaţi!Vă invit să pictaţi o
coroniţă de Crăciun, pe care apoi puteţi să o daţi
în dar părinţilor voştri în semn de mulţumire
pentru grija şi dragostea care v-o poartă!
Vă doresc spor la trreabă,
Zâna Iarna

După citirea scrisorii, împreună cu copiii se va


3.Anunțarea stabili tema zilei: „Iarna a sosit”, şi se vor expune Scrisoarea Atenția
temei şi a și obiectivele într-o manieră accesibilă acestora. Înțelegerea
obiectivelor mesajului
Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la
surpriza Zânei Toamna, apoi se trece la activitate. Explicația

Domeniul estetic şi creativ

Prezentarea şi analiza modelului


Se prezită planşa model copiilor şi se analizează
împreună cu aceştia.
Planşă model
- Ce este pictat aici?

- Cu ce culori este pictată coroniţa?


5.Dirijarea
învăţării
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru Goaşă

Se explică copiilor tehnica de lucru: astăzi vom


picta într-un mod mai deosebit, cu ajutorul unui
pai de plastic şi cu degeţelele.
Vom lua paiul, apoi îl vom muia în goaşă, după
care vom ştampila pe cercul de pe planşă, până Pai
vom picta toată coroniţa, doar punem paiul pe Planşă
foaie, apoi ridicăm, fără a întinde culoarea! Observaţia
După ce am terminat de pictat coroniţa, vom picta
globuri pe aceasta cu ajutorul degeţelelor.Însă
atenţie când pictăm doar punem culoare apoi
ridicăm degeţelul fără a întinde culoarea!
Le voi spune copiilor să lucreze curat, să ducă
lucrarea la bun sfârşit. Conversația
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii:
“Cântec pentru mâna mea”
https://www.youtube.com/watch?v=dRXie9-fl8s
- picură ploaia;
- închidem şi deschidem pumnişori
- învârtim pumnişorii;
- batem palmele;
- ne spălăm pe mâini;
Conversația
Observaţia
Se urmăreşte poziţia corectă la măsuţe,modul de exerciţiul
lucru şi sunt ajutaţi copiii care întâmpină greutăţi
în executarea temei.

Se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru. Conversația


Se observă modul de lucru şi se oferă indicaţii
individuale şi colective unde este cazul.
Realizarea picturii se desfășoară pe fond muzical
– cântece de Crăciun
https://www.youtube.com/results?
search_query=muzica+de+craciun Demonstratia

Se fac aprecieri individuale și de grup.

După ce copiii au terminat lucrările se va face Aprecieri


verbale
6. Obținerea expoziţia lucrărilor. Fiecare lucrare v-a fi
performanței apreciată și aplaudată de către toți copiii. Explicația

Se face evaluarea lucrărilor realizate de copii.


Acum Zâna Iarna este fericită pentru că ați reușit
7.Evaluarea
să pictați atât de frumos această coroniţă, iar
părinţii voştri vor fi cu siguranţă mândri şi Observare
conversatia sistematica
bucuroşi!

La sfârşitul activităţii voi face aprecieri generale


8.Încheierea şi individuale asupra modului în care s-a Conversaţia Evaluare
activității desfăşurat activitatea. continua

S-ar putea să vă placă și