Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

„Surprizele lui Moș Nicolae”


Grupa mijlocie
PROGRAMUL ZILEI

DATA:
GRADINIȚA:
EDUCATOARE:
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECTUL: ” Feeria sărbătorilor de iarnă”
SUBTEMA: ”Moș Nicolae, prietenul copiilor”
TEMA ZILEI: ” Surprizele lui Moș Nicolae”
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Întâlnirea de dimineaţă : „Bună dimineaţa albinuţe!”
Rutine: „Sunt oaspete bun”
Tranziţii: „Luaţi seama bine!”
„ Am o căsuţă mică” - joc cu text şi cânt
„ Ne învârtim!”
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I):
● Artă: „Sacul lui Moș Nicolae” – lipire și desen
● Bibliotecă : „ Cizmulița cadourilor” – grafisme
● Joc de masă : „Toiagul moșului” – conturare cu nasturi și pompoane
● Joc de rol: „Prăjituri pentru Moș Nicolae”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


DOMENIUL ȘTIINȚE : „Moș Nicolae” - observare
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE : „Cizmulița lui Moș Nicolae” – aplicație
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II):
Joc distractiv : „Ghetuțele moșului”
BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE :
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineața, albinuţe!”


Rutine: „Sunt oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină și autoservire)
Tranziții: „Luaţi seama bine”

ALA – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE :


Artă: „Sacul lui Moș Nicolae” – lipire și desen
Sarcină didactică: lipirea și colorarea darurilor din sacul moșului.
Obiective operaţionale:
- Să lipească darurile pe săculeț corespunzător;
- Să coloreze darurile folosind culorile specifice fiecărui dar;
- Să accepte sugestii din partea educatoarei ;

Bibliotecă: „Cizmulița cadourilor” - grafisme


Sarcină didactică: să unească punctele, apoi să coloreze cizmulița în contur folosind culorile
potrivite și instrumentele necesare, respectiv creioane colorate.
Obiective operaționale :
- să unească prin linii punctele cizmuliței urmărind linia punctată;
- să coloreze cizmulița în contur folosind instrumentele specifice activităţii, respectiv
creioane colorate;
- Să accepte sugestii din partea educatoarei ;

Joc de masă: „Toiagul moșului” – conturare


Sarcina didactică: să contureze toiagul moșului folosind pompoane colorate și nasturi
Obiective operaționale:
- să realizeze toiagul folosind materialele puse la dispoziție respectiv pompoane și nasturi;
- să accepte sugestii din partea educatoarei

Joc de rol: „Prăjituri pentru Moș Nicolae”


Sarcină didactică: realizarea unor prăjituri pentru Moș Nicolae, folosind ingredientele puse la
dispoziți, respectiv biscuiți și dulceață
Obiective operaționale:
-să realizeze prăjiturile folosind ingredientele puse la dispoziție
-să accepte sugestii din partea educatoarei

Materialele folosite pentru centrele ALA: imagini cu daruri, lipici, coală A4, creioane colorate,
nasturi, pompoane colorate, fișe de lucru, biscuiți, dulceață, lingurițe, șorțulete.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

DOMENIUL ȘTIINȚE – „MOȘ NICOLAE” - observare


OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

1. Să recunoască pe Moș Nicolae prin observare directă.


2. Să identifice părțile corpului Moșului prin observare directă.
3. Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată.
4. Să utilizeze un limbaj științific adecvat vocabularului existent.

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE – „CIZMULIȚA LUI MOȘ NICOLAE” – activitate


practică - lipire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. Să denumească corect materialele pregătite pentru activitate;


2. Să lipească darurile pe cizmuliță;
3. Să compună în mod original spațiul plastic;
4. Să realizeze lucrarea, respectând indicaţiile primite ;
5. Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată.
6. Să adopte o poziţie corectă la masa de lucru conform indicaţiilor primite;

ACTIVIȚĂȚI LIBER ALESE – ALA 2


ACTIVITĂȚI ȘI JOCURI RECREATIVE:
Joc distractiv: „Ghetuțele moșului”

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.
Mijloace de învățământ:pictură Moș Nicolae, planşă model, lipici, serveţele umede, hârtie
colorată, imagini cadouri, cadouri, scrisoare, acadele;

METODE DE EVALUARE:
Evaluare orală (apreciere verbală), observarea sistematică.
FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual, in grupuri.
DURATA: 1 zi
SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
Conform proverbului: Ziua bună se cunoaste de dimineață, copiii încep ziua cu
„Întâlnirea de dimineață!”: Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm!
A-nceput o nouă zi,
Astăzi harnici noi vom fi
Bună dimineaţa, copii!
Salutul: așezați în semicerc, copiii se salută, se ascultă şi se intonează cântecelele
„Cocoşelul” şi „Bună dimineaţa, dragă grădiniţă”, apoi facem prezența. După notarea
prezenților și absenților, se poartă o scurtă discuție despre anotimpul în care ne aflăm, despre
starea vremii din ziua respectivă și un copil completează calendarul naturii cu simbolurile
corespunzătoare.
Noutatea zilei: copiii sunt anuntati ca avem invitați care vor sa observe ce fac copiii într-o zi
la grădiniță, cum se joacă, ce au învațat, ce le place să facă. Copiii, așezați în semicerc, vor
descoperi surpriza zilei, și anume o scrisoare și niște cadouri de la Moș Nicolae.

Dragi copii,

Am auzit că voi sunteți niște copilași foarte cuminți și isteți. Aseară v-am vizitat pe
fiecare și v-am pus în ghetuțe cadouri frumoase. Deoarece doamnele educatoare mi-au spus
că sunteți tare cuminți și ascultători, azi v-am pregătit câteva surprize și jocuri frumoase și la
grădiniță. Pentru a le descoperi, vă rog să o ascultați pe doamna educatoare deoarece ea o
sa citească scrisoarea mea pe parcursul zilei și astfel o să descoperiți toate surprizele mele!
Pentru început v-am pregătit câteva jocuri frumoase la măsuțe, apoi vă invit să
descoperiți și cadoul de culoare albatstră iarapoi cel roșu!
Vă doresc spor la treabă, să vă distrați și să vă bucurați de această zi!

Semnat,
Moș Nicolae
Se poartă o discutie cu preșcolarii despre cadoul surpriză apoi voi anunța tema zilei:
„Surprizele lui Moș Nicolae”. Copiii se împart în patru grupe, respectiv grupa acadelelor,
grupa prăjiturilor, grupa crăciunițelor și grupa clopoțeilor, apoi copiii sunt invitați la cele
patru centre: joc de masă, joc de rol, bibliotecă și artă.
La fiecare centru le voi explica copiilor sarcina de lucru: centrul joc de masă: copiii
vor trebui să contureze toiajul moșului cu ajutorul nasturilor și pompoanelor colorate; centrul
bibliotecă: copiii vor trebui să traseze linii pentru a realiza cizmulița cadourilor; centrul artă:
copiii vor trebuie să lipească și să coloreze darurile din sacul moșului și centrul joc de rol:
copiii trebuie să pregătească prăjituri pentru Moș Nicolae.
Tranziţie: „Am o căsuţă mică” (joc cu text şi cânt)
Se prezintă prima surpriză, şi anume observarea personajului surpriză „Moș Nicolae”
Tranziţie: ”Ne învârtim!” (joc de mişcare)
Se prezintă şi cea de a doua supriza. Copiii trebuie să realizeze cizmulița lui Moș
Nicolae, lipind cizmulița și darurile din aceasta.
Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea și comportamentul
copiilor, iar la final fiecare copil va primi recompense, câte o acadea.

La finalul activității ne vom juca jocul distractiv „Ghetuțele moșului”.


PROIECT DIDACTIC

DATA: 6 decembrie 2021


GRADINIȚA: Grădiniţa cu PP „Elefănţelul Curios” Sibiu
EDUCATOARE: Şioneanu Simona-Anca
GRUPA: mijlocie „Albinuţe”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECTUL: „Feeria sărbătorilor de iarnă”
SUBTEMA: „Moș Nicolae, prietenul copiilor”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Moș Nicolae”
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere de cunoștințe
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Științe – Cunoașterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: observare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile lui
Moș Nicolae.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: caracteristici structurale și funcționale ale lumii


înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător
- Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii
- Descrie unele caracteristici ale lumii vii
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
1 Să recunoască pe Moș Nicolae prin observare directă.
2 Să identifice părțile corpului Moșului prin observare directă.
3 Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată.
4 Să utilizeze un limbaj științific adecvat vocabularului existent.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, învățarea prin
descoperire.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: tablou Moș Nicolae, inimioare, cutie cadouri, puzzle-uri
Moș Nicolae.
METODE DE EVALUARE: evaluare orală (apreciere verbală), observarea sistematică.
FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual
DURATA:20-25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
● Curriculum pentru educație timpurie, 2019
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


activității
Mijloace de Metode și
învățământ procedee
1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii:
- aerisirea salii de grupă
- amenajarea spațiului de desfășurare a
activității
-pregătirea materialului demonstrativ și
distributiv
- introducerea copiilor în sala de grupă
2. Captarea Se realizează printr-o scrisoare de la Moș Cadou Observația Atenția
atenției Nicolae și niște cadouri. surpriză Conversația
Scrisoare Observarea
comportamen
tului copiilor
3. Anunțarea După citirea scrisorii, împreună cu copiii se Cadoul Conversația Atenția
temei și a va stabili tema zilei, „Suprizele lui Moș
supriză Explicația Înțelegerea
obiectivelor Nicolae” şi se vor expune obiectivele într-o
activității manieră accesibilă acestora. Observația mesajului
Se poartă o discuţie referitoare la surpriză,
apoi se trece la activitate.

4. Dirijarea Copiii așezați pe scăunele sunt invitați să Explicația Atenția


învățării descopere prima surpriză, și anume un tablou Tablou Moș
pe care este pictat Moș Nicolae. Nicolae Înțelegerea
Se observă cu atenție imaginea de către toți Conversaţia mesajului
copiii.
Observarea
Plan de idei, aspect exterior: comportamen
- Cine este pictat în această imagine? Observaţia tului copiilor
(Moș Nicolae)
- Cine este Moș Nicolae?
- Cum arată Moș Nicolae, este tânăr sau
este bătrân? (este bătrân)
- Cum arată fața moșului? (are doi ochi,
nas, gură, urechi, barbă albă, păr alb)
- Ce are pe cap? (mitră=căciulă) Conversația Observare
Sinteză parțială: Moș Nicolae este un sistematică
bătrânel care duce în fiecare an pe data de 5
decembrie cadouri copiilor cuminți iar celor
neascultători le duce o nuielușă. El pune Observaţia
cadourile în ghetuțe. Arată ca și noi, are părul
și barba albă, iar pe cap poartă o mitră sau
căciulă de culoare roșie.
Conversația Observarea
Plan de idei, aspect exterior, mijlocul
corpului: Tablou Moș comportamen
Observația tului copiilor
- Cum arată Moș Nicolae? (are două Nicolae
mâini, cu 5 degete la fiecare mână, are
două picioare)
- Ce ține în mâna dreaptă? (un toiag în
care se sprijină pentru că el este
bătrân) Conversația Observare
- Moș Nicolae este gras și are burtă sistematică
precum Moș Crăciun sau este slab ?
(este slab, nu are burtă)
- Este înalt sau este scund? (este înalt)
- Cu ce este el îmbrăcat? (cu o haină Conversația
lungă de culoarea roșie)
Sinteză parțială: Moș Nicolae este un
bătrânel, îmbrăcat cu o haină lungă de Explicația
culoarea roșie. Are două mâini cu 5 degete ca
și noi, iar în mâna dreaptă ține un toiag care îl
ajută să se deplaseze. Este înalt și nu are
burtă, nu este gras.
Tablou Moș
Plan de idei : Nicolae Observarea
- Ce are lângă el? (un sac cu cadouri)
comportamen
- Pentru cine sunt aceste cadouri ?Cui le
tului copiilor
dăruiește? (copiilor cuminți)
- Ce vedeți voi în sac deasupra Conversația
cadourilor ? (niște nuielușe) Nuielușă
- Cui duce Moș Nicolae aceste
nuielușe ? (copiilor neascultători) Explicația Observare
- Haideți să privim cu atenție nuielușa și sistematică
să vedem cum arată ea ? (se prezintă
copiilor o nuielușă adevărată : este
colorată și este împodobită)

Sinteza finală se realizează de către un copil


ajutat de către educatoare, care spune tot ce a
învățat despre Moș Nicolae.Moș Nicolae este
un bătrânel care în fiecare an pune cadouri în
ghetuțe copiilor cuminți, iar celor
neascultători le duce și o nuielușă.El este
înalt, slab, pe cap poartă o mitră și este
îmbrăcat cu o haină lungă de culoare roșie.

5. Obținerea Copiii vor descoperi o surpriză, și anume o Puzzle-uri Observația Observare


performanței cutie cadou în care se află puzzle-uri trimise Moș Nicolae sistematică
cadou de Moș Nicolae. Conversația
Pe rând câte un copil vine în față, realizează Evaluare
puzzle-ul și descoperă personajul din puzzle, continuă
și anume pe Moș Nicolae.

Aprecieri
verbale

6.Evaluarea Se face evaluarea activității copiilor. Evaluare


continuă
Aprecieri
verbale
7.Încheierea La sfârşitul activităţii voi face aprecieri Conversația Aprecieri
activității generale şi individuale asupra modului în care Observația verbale
s-a desfăşurat activitatea. Fiecare copil
Inimioare
primește câte o inimioară de la Moș Nicolae.
PROIECT DIDACTIC

DATA: 6 decembrie 2021


GRADINIȚA: Grădiniţa cu PP „Elefănţelul Curios” Sibiu
EDUCATOARE: Şioneanu Simona-Anca
GRUPA: mijlocie „Albinuţe”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECTUL: „Feeria sărbătorilor de iarnă”
SUBTEMA: „Moș Nicolae, prietenul copiilor”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Cizmulița lui Moș Nicolae”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi şi deprinderi
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Om şi societate
MIJLOC DE REALIZARE: Aplicaţie
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderilor de a utiliza metoda de lucru în
realizarea competentei plastice.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Activare şi manifestare a potenţialului creativ


COMPORTAMENTE VIZATE:
- Manifestă creativitate în activităţi diverse
- Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
1. Să denumească corect materialele pregătite pentru activitate;
2. Să lipească darurile pe cizmuliță;
3. Să compună în mod original spațiul plastic;
4. Să realizeze lucrarea, respectând indicaţiile primite ;
5. Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată.
6. Să adopte o poziţie corectă la masa de lucru conform indicaţiilor primite;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: planşă model, lipici, jetoane cizmuliță, cadouri,
decorațiuni, vată, serveţele umede.
METODE DE EVALUARE: evaluare orală (apreciere verbală), observarea sistematică.
FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual
DURATA:20-25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
● Curriculum pentru educație timpurie, 2019
● Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


activității
Mijloace de Metode și
învățământ procedee
1.Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii:
- aerisirea salii de grupă
- amenajarea spațiului de desfășurare a
activității
-pregătirea materialului demonstrativ și
distributiv
- introducerea copiilor în sala de grupă
2. Captarea Se realizează printr-un cadou surpriză trimis Cadou Conversația Atenția
atenției de Moș Nicolae. Se poartă o discuție cu Surpriză
preșcolarii despre Moș Nicolae și despre Observarea
cadoul trimis. comportamen
tului copiilor

3. Anunțarea După discuție, împreună cu copiii se va stabili Cadoul Conversația Atenția


temei și a tema zilei, „Suprizele lui Moș Nicolae” şi se
supriză Explicația Înțelegerea
obiectivelor vor expune obiectivele într-o manieră
activității accesibilă acestora. Observația mesajului
Se poartă o discuţie referitoare la surpriză,
apoi se trece la activitate.

4. Dirijarea Întreb copiii ce au pe măsuțe apoi discutăm la Explicația Atenția


învățării ce o să ne ajute aceste lucruri.
Copii, astăzi vom realiza împreună cizmulița Înțelegerea
lui Moș Nicolae. Conversaţia mesajului

Prezentarea şi analiza modelului: Observarea


Se prezintă planşa model copiilor şi se Planşă model Observaţia comportamen
analizează împreună cu aceştia. tului copiilor
- Ce este aceasta?
- Ce culoare are cizmulița?
- Ce se află în ea? Ce are lipit în partea
de sus?

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de Conversația


lucru: Observare
Se explică copiilor tehnica de lucru: astăzi Lipici Observaţia sistematică
vom realiza cizmulița cu, cadouri de la Moș Cizmuliță
Nicolae. Vată Demonstratia
Vom lipi cizmulița pe hârtie, apoi o vom Jetoane
decora pentru a realiza cea mai frumoasă cadouri
cizmuliță. Decorațiuni
Vom lua lipiciul şi vom da pe toată suprafaţa
acesteia, o vom lipi pe hârtie, vom lipi și
cadourile din cizmuliță, o vom decora, apoi Evaluare
vom lipi și vată. continuă
Înainte de a începe lucrul, copiii vor ansambla Exerciţiul
cizmulița fără a o lipi, doar pentru a observa Conversația
cum trebuie să arate lucrarea la final.
Le voi spune copiilor să lucreze curat, să ducă Observația
lucrarea la bun sfârşit, pentru a realiza cea
mai frumoasă cizmulița. Demonstratia

Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai


mâinii:
“Cântec pentru mâna mea” Fond muzical
https://www.youtube.com/watch?
v=4EwHoemFVGY Explicația
- picură ploaia;
- închidem şi deschidem pumnişori
- învârtim pumnişorii;
- batem palmele;
- ne spălăm pe mâini;

Copiii lucrează odată cu educatoarea.


Se urmăreşte poziţia corectă la măsuţe, modul
de lucru şi sunt ajutaţi copiii care întâmpină Fond muzical
greutăţi în executarea temei.
Se observă modul de lucru şi se oferă indicaţii
individuale şi colective unde este cazul.
Activitatea se desfășoară pe fond muzical.
https://www.youtube.com/watch?
v=OOjhMGzHaRo&t=56s

Se fac aprecieri individuale și de grup.

5. Obținerea După ce copiii au terminat, fiecare lucrare va Observația Observare


performanței fi așezată la geam, realizându-se astfel sistematică
expoziţia lucrărilor. Fiecare lucrare este Conversația
apreciată și aplaudată de către toți copiii. Evaluare
continuă
Aprecieri
verbale
6.Evaluarea Se face evaluarea lucrărilor realizate de copii. Evaluare
continuă
Aprecieri
verbale
7.Încheierea La sfârşitul activităţii voi face aprecieri Conversația Aprecieri
activității generale şi individuale asupra modului în care Observația verbale
s-a desfăşurat activitatea.
Acadele
Fiecare copil primeşte câte o recompensă,
câte o acadea.

S-ar putea să vă placă și