Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 4

SEINI- MARAMUREȘ

,, MĂRUL BUCLUCAȘ ”-activitate integrată-GRUPA MICĂ

Educatoare : HUSZTI DELIA/ VAIDA ANCUTA

Proiect de activitate
Data: 19 octombrie 2022
GRUPA MICĂ B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Coșul cu fructe
TEMA ACTIVITĂȚII: Mărul buclucaș

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

- ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: “Bună dimineața,dragi copii!”
Joc liber: “Jucăria preferată”
Tranziții: “Suflă vântul frunzele”, “Bat din palme clap-clap-clap”
Moment de mișcare“Dacă vesel se trăiește”

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA) I:


Construcții:„Lădiţe pentru mere” – exerciții de îmbinare
Artă:„Fructul preferat”- modelaj
Știință:“Sortam mere dupa culoare”

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DLC(Lectura educatoarei) -Mărul buclucaș
DEC (Dactilopictura)- “Mărul rotunjor”

 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA) II:


Joc de mișcare:”Mere neastâmpărate „

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată


TIPUL ACTIVITĂȚII:Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltarea abilităților de comunicare, de identificare și exprimare
a emoțiilor, formarea unor priceperi si deprinderi estetice;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


- Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiar;
- Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
- Autocontrol și expresivitate emoțională
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în acțiuni);
- Activare și manifestare a potențialului creativ;
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații specifice
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențele trecute
C.2.1. Realizează sarcinile cu consecvență
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, în conversații și povestiri
creative
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și respectării lui
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația, observația , expunerea, povestirea, explicația, exercițiul,
demonstrația, mâna oarbă;
Forma de desfășurare: frontal, individual
Mijloace de învătățământ: cuburi lego, plastelină, planșete, jetoane cu mere divers colorate,fise
de lucru, acuarele, textul poveștii, imagini din poveste, laptop, boxe

EVALUARE:
-Acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la poveste;
-Calitatea și acuratețea produselor activității
-Gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor pozitive urmărite (ințierea
unor interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată, consecvența, autonomie personală).

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru educaţie timpurie, MECT( 2019);
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7
ani, UNICEF, coord. Dr. Mihaela Ionescu, București: Vandemonde, 2010
 LolicaTataru, Adina Glava, Olga Chiș, PiramidaCunoașterii, Editura Diamant, Pitești,
2014
 Surse internet: www.google.com, www.didactic.ro, www.youtube.com
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ , salutul, și Calendarul Naturii.


Educatoare prezinta copiiilor surpriza zilei- Iepurașul Rilă. Acesta a venit din pădurea
îndepărtată pentru a_i cunoaște pe copii si a vedea ce bine se descurcă ei la grădinită. A adus cu
el și un săculeț in care sunt materialele cu care vor lucra copiii in această zi. Pentru început
iepurașul îi dă educatoarei cateva imagini și o poveste rugând-o să le citească copiiilor.

Se desfășoară astfel activitatea de la ADE- DLC unde se citește povestea MĂRUL


BUCLUCAȘ.
Educatoarea va expune conținutul poveștii utilizând o intonație adecvată, tonalitate potrivită, cu
modularea vocii specifice fiecărui personaj din poveste, marcând pauzele determinate de semnele
de punctuație. Va evidenția sentimentele de prietenie și de corectitudine regăsite între
personajele poveștii. Pe parcursul expunerii se vor prezenta și imaginile corespunzătoare
fragmentului citit. La final, se vor adresa câteva întrebări în vederea fixării conținutului acesteia
„Ce poveste am ascultat astăzi?” „În ce anotimp se petrece povestea?” „Ce animale întâlnim în
poveste?” „De ce se certau ele?” „Cine le-a ajutat să se împace?”

Prin tranziția „Bat din palme” se va face trecerea la ALA 1.


Împreună cu copiii ,iepurașul Rilă va vizita centrele de interes, iar educatoarea va descrie
materialele pe care le vor utiliza la fiecare centru în parte și va explica sarcinile de lucru. La
centrul Constructii tema este „Ladițe pentru mere” . Copii au la dispoziție cuburi de plastic din
care vor construi lădițe pentru fructe. La centrul Artă” Fructul preferat” vor modela plastelina
pentru a obține mere colorate, iar la centrul Știință “Sortam mere dupa culoare” vor avea la
dispoziție jetoane cu mere rosii, galbene si verzi pe care le vor așeza pe farfuriile colorate
corespunzător: merele roșii pe farfuria roșie, merele galbene pe farfuria galbenă și merele verzi
pe farfuria verde.
Pentru repartizarea pe centre, într-un coșuleț sunt așezate medalioane cu mere ( galbene, roșii,
verzi). Prin metoda „mâna oarba” copiii își vor lua câte un medalion și se vor așeza la centrul
corespunzător medalionului ales. La finalizarea sarcinii de la un anumit centru, copiii au
posibilitatea de a alege liber centrul dorit.
După finalizarea activităților, copiii vor trece pe la fiecare centru și vor discuta despre ceea ce au
reușit să realizeze. Se vor face aprecieri generale cu privire la modul de îndeplinire a sarcinilor.

Urmează momentul de mișcare, unde copiii vor dansa pe melodia „Dacă vesel se trăiește”, apoi
se va trece la ADE- DEC „ Mărul rotunjor” Pe măsuţe copiii au foi pe care sunt desenate nişte
mere și acuarele. Educatoarea va îndruma copiii să realizeze intuirea materialelor. Apoi se va
prezenta copiiilor modelul realizat, insistând asupra tehnicii de lucru, se va explica și demonstra
modul de lucru. Copiiilor li se cere să aibă mare grijă când vor aplica culoarea, să încerce să nu
depășească conturul mărului și să nu murdărească foaia.
Se vor realiza cu copiii câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor: “închidem și
deschidem pumnii”, “învârtim morișca în față și în spate”, “batem palmele sus”, “cântăm la
pian”, “cade ploaia”.Educatoarea va supraveghea îndeaproape activitatea copiilor, va trece pe
rând pe la fiecare copil și va da explicații suplimentare acolo unde este nevoie.După terminarea
lucrărilor, se vor face aprecieri verbale privind modul de realizare al temei. Lucrările copiiilor
vor fi expuse și fotografiate.
Prin tranziția „Sufla vântul frunzele “ se face trecerea la ALA 2 “Mere neastâmpărate” –joc de
mișcare . Copiii vor avea la dispoziție mingi diferit colorate. Pentru început se vor împărți în 2
echipe care se vor aseza pe podea față în față și vor rostogoli mingile de la unul la altul. Apoi
echipele se ridică în picioare și fiecare copil aruncă mingea copilului din fața sa, din echipa
adversă, care va trebui să o prindă. Într-un final echipele se așează în 2 coloane și fiecăreia i se
va așeza in față, la distanță, un coș în care vor arunca mingile. Copilul din față aruncă mingea si
apoi se așează în spatele rândului. Jocul se repetă de câteva ori. Câștigă echipa care are mai
multe mingi in coș.
În finalul zilei educatoarea va face aprecieri despre implicarea copiiilor în activitățile zilei,
despre modul de realizare a sarcinilor și despre comportamentele manifestate de aceștia.
Iepurașul Rilă se va declara încântat și mulțumit de activitățile la care a participat si îi va felicita
pe copii.

S-ar putea să vă placă și