Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 12.05.2023
Grupa: Mare
Profesor învățământ preșcolar ACHIM MONICA
Profesor învățământ preșcolar IONESCU ADRIANA
Tema anuala de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: ,,Animale salbatice”
Tema zilei : Micii pădurari
Durata : O zi
Forma de realizare : Activitate integrată pe o zi (ADP , ALA 1 , ADE , ALA2 )
Tipul de activitate : verificarea și consolidare de cunoștințe, priceperi si deprinderi
Componenta activitatii:

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:


• Întâlnirea de dimineață: ,,Micul pădurar ne-a pregătit surprize “
• Rutine: sosirea copiilor, igiena- spalatul si toaleta: ,,Dacă mâinile-s curate /
Bolile vor sta deoparte!”, micul dejun
• Tranziții:„Bat din palme”, ,,Vulpe, tu mi-ai furat gâsca”.
2. ACTIVITATI LIBER ALESE 1:

-ARTA: ”Colorăm măști - animale sălbatice”


-JOC DE MASA: ”Puzzle cu imagini –animale sălbatice”
-CONSTRUCȚII: “Casa pădurarului “
3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
- DȘ: ,,Pădurarul s-a încurcat, animalele a amestecat”- joc didactic
-DOS: Lipire – ”Animale sălbatice în pădure “
4. ACTIVITATI LIBER ALESE 2: Joc distractiv ,,Ursul și iepurașii”

SCOPUL: Verificarea și consolidarea de cunoștințe despre animalele salbatice , precum și a


unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (lipire)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
-Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
-Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și spațiului
OBIECTIVE :
Pe parcursul și la sfârșitul activității , copiii vor fi capabili:
O1- să identifice animalele sălbatice din țara noastră
O2- să descrie animalele sălbatice din imagini
O3: să identifice adăpostul animalelor sălbatice
O4: să răspundă corect la ghicitorile despre animale sălbatice
O5. să realizeze tema propusă, mânuind corect materialele de lucru.
STRATEGII DIDACTICE :
-Metode si procedee: conversaţia, demonstraţia, observarea, problematizarea,
-Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
-Mijloace didactice : calendarul naturii, fișe pentru centru, puzzle, set de cuburi de lemn,
planșe cu animale salbatice , machete, cubul, ghem, tablă magnetică, fișe A3, imagini cu copăcei
si animale sălbatice , lipici.
DENUMIREA JOCULUI: ,,Pădurarul s-a încurcat, animalele a amestecat”
SARCINA DIDACTICĂ: Copiii îl vor ajuta pe Pădurar să identifice animalele din pădure și să
le așeze la căsuța lor.
REGULILE JOCULUI:
-copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa ursuleților și echipa iepurașilor.
-câte un copil din fiecare echipă este solicitat, rând pe rând, pentru a rezolva sarcinle din cutia cu
surprize, ajutându-l astfel pe Pădurar
-copiii răspund numai la solicitare, utilizează un limbaj adecvat.
-fiecare răspuns corect este notat cu o bulină atașată pe panou.
ELEMENTE DE JOC: surprize, aplauze, mânuirea materialului, încurajări.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Curriculum pentru educaţia timpurie, 2019.
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
M. Taiban, M. Petre, V. Nistor, A. Berescu – Jocuri didactice pentru grădinița de copii, Editura
Didactică și Pedagogică, București

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Acest moment începe cu salutul: ,,Bună
dimineața, mici pădurari!”
Dupa rutinele de dimineata ( primirea copiilor, mersul la toaleta, micul dejun), copiii se grupează
în semicerc. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei
“Buna dimineața, mici pădurari !“ , ,,Ce bucurie că suntem aici cu toții!“
Prezenta :
,,După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii: În cadrul acestui moment preșcolarii vor stabili anotimpul în care ne aflăm,
aspectele specifice ale acestuia, schimbările meteo, precum și îmbrăcămintea potrivită pentru
această perioadă, fiind ajutați de întrebările educatoarei: În ce anotimp suntem? / În ce data
suntem?/ Ce zi este?/Cum este vreamea afară? / Cum trebuie să ne îmbrăcăm când este frig afară?
În urma răspunsurilor primite se va completa calendarul cu elementele specifice zilei.
Are loc împărtăşirea cu ceilalţi: „Ştiţi voi să îmi spuneţi ce sunt animalele sălbatice? Unde
putem să vedem aceste animale?”
La activitatea de grup ne vom înviora cu puţină mişcare pe versurile: „Dacă vreau să
cresc voinic/ Fac gimnastică de mic./ Merg în pas alergător/ Sar apoi într-un picior./ Mă opresc,
respir uşor,/ Întind braţele să zbor./ Toată lumea e a mea/ Când m-aşez jos, la podea./ Ăsta-i doar
un început:/ Ia priviţi cât am crescut!”
Copiii sunt invitaţi să observe cum este pregătită sala de grupă, dacă sunt deosebiri faţă de
celelalte zile, modificarea amenajării spaţiului educaţional, a centrului tematic: siluete de animale
sălbatice, imagini cu mediul de viață al acestora, cu ajutorul cărora vor afla mai multe informații
despre animalele sălbatice. Se scoate in evidenţă noutatea zilei: o marionetă Pădurar, însoțîtă de
o scrisoare, trimisă de pădurarul din pădurea de la marginea satului:
,,Dragii copii, îmi pare rău că nu am putut ajunge la activitatea voastră, dar pentru a fi
mai aproape de voi, v-am trimis această marionetă Pădurar și o cutie cu surprize (sarcini,
materiale necesare și recompense), cu care vă veți juca la activitatea de astăzi. Vă rog să ascultați
cu atenție sarcinile de lucru și sper că toți veți ieși învingători.”
Mult succes!
Emoționați de surpriza pregătită pentru ei, de către Pădurar, îndrumați de către educatoare,
copiii se îndreaptă către centrele de interes prin tranzitia : „Bat din palme / Clap, clap, clap / Din
picioare\ Trap, trap, trap /Ne- nvârtim , ne răsucim / Și spre centre noi pornim”.

ALA1
Educatoarea va prezenta, rând pe rând, fiecare centru într-o manieră atractivă și va invita copiii să
aleaga centrul unde doresc să își desfășoare activitățile. Pe parcursul desfășurării ALA, copiii vor
primi explicațiile și indicațiile necesare, iar educatoarea va monitoriza activitatea copiilor și va
interveni acolo unde este cazul.
- La centrul JOC DE MASA, copiii au de rezolvat puzzle-uri cu animale sălbatice;
- La centrul CONSTRUCȚII, copiii trebuie sa construiască, casa pădurarului din piese de
lemn ;
- La centru ARTĂ, copiii vor colora măști hazlii.
Rutina: : Copiii ies din sala de grupă, pentru a merge la toaleta
ADE
Tranziție: Intră în clasă cântând: ,,Vulpe, tu mi-ai furat gâsca”, realizându-se trecerea la
activitatea de CUNOAȘTEREA MEDIULUI. Se va realiza captarea atenției prin prezentarea
cutiei cu surprize, trimisă de Pădurar, din care educatoarea va scoate rând pe rând sarcinile jocului.
Jocul didactic se va desfășura pe echipe: echipa iepurașilor si echipa ursuleților, pentru a încuraja
socializarea, fairplay-ul, rezolvarea sarcinilor, dar și pentru menținerea bunei dispoziții pe perioada
desfășurării probelor și valorificând la final reușita tuturor, ca un grup unit, evitând astfel
plictiseala sau lipsa de interes a copiilor. Educatoarea îi anunță pe copii că jocul se numește
,,Pădurarul s-a încurcat, animalele a amestecat” iar, pentru a câștiga, ei trebuie să dea răspunsuri
corecte.
Jocul de probă (se va desfăşura un joc de probă pentru a verifica dacă toţi copiii au înţeles
regulile jocului).
Varianta I
,,Dragi copii, de data aceasta vă veți juca cu un cub magic. Acesta are pe laturile sale aplicate
imagini cu animale sălbatice. Câțiva dintre voi veți rostogoli cubul și la ce imagine se va opri,
veți descrie acel animal” (O1)
Varianta II
,,Dragi copii, animalele salbatice s -au adunat toate la un Congres al animalelor.
- Despre ce credeti voi ca au discutat ele?
-Vreți să le ajutați să ajungă iar in mediul lor de viată, la casele lor ?” (O2)
Varianta III
,,Dragi copii, sigur vă plac baloanele, asa ca am ascuns în fiecare balon, căte o ghicitoare, cărora
va trebui să le găsiți răspunsul”: (O3)
Rutine: ,,Curați și sănătoși”
Varianta IV
Se trece la activitatea practică- DOS:„Animale sălbatice în pădure”, care este varianta a patra a
jocului.
Are loc intuirea materialelor de lucru, se prezintă copiilor modelul realizat de educatoare și se
stabilesc etapele ce vor trebui parcurse pentru realizarea lucrării (lipirea imaginilor cu animale
sălbatice).(O5)
Se fac exerciții de încălzire a mâinilor:„Mișcăm degețelele/ Și batem pălmuțele/ Rotunjim
încheietura/ Și dăm mingea/ Dura, dura...”
În timp ce copiii lucrează, voi trece pe la fiecare și voi oferi sprijin acelora care întâmpină
dificultăți, îi voi stimula și încuraja. După finalizarea tablourilor, se va realiza o expoziție cu
lucrările copiilor, unde vor fi observate, analizate și apreciate.
Complicarea jocului
-educatoarea așează pe o tablă magnetică siluete de animale sălbatice și siluete de animale
,,intruși”(animale domestice). Copiii vor identifica ,,intrușii” și îi vor înlătura. (O4)
Fixarea cunoștințelor se va realiza prin metoda ,,Ghemul”. Copiii vor primi un ghem, pe care
îl vor arunca de la unul la altul. Cel care îl prinde, trebuie să denumească un animal sălbatic.
Educatoarea cere copiilor să spună ce probă le-a plăcut mai mult. Aceasta le mulțumește pentru
hărnicia și bunătatea lor și îi invită să se joace împreună jocul distractiv,,Ursul și iepurasii” (ALA2)
Activitatile liber alese (ALA2): La finalul zilei se desfășoară activitățile liber alese-
recreative, în cadrul cărora copiii vor desfășura jocul distractiv: “Ursul şi iepuraşii”. Un copil va
fi desemnat a juca rolul de urs şi i se va stabili un loc în clasă, care va reprezenta bârlogul lui.
Ceilalţi copii vor fi iepuraşii şi vor fi dispuşi la început sub formă de cerc, apoi vor sări ca iepuraşii
şi vor recita versurile: “Hai să mergem în pădure,/ Să culegem fragi şi mure/ De la ursul din
pădure.” La comanda educatoarei: “Vine ursul! Nu mişca!”, copiii se aşază jos, la orizontală, şi nu
trebuie să se mişte. Ursul vine, priveşte cu atenţie fiecare iepuraş, iar cel care se mişcă e luat de
urs, dus în bârlog şi stă o tură de joc. Jocul se repetă de mai multe ori.
Pentru a se relaxa, copiii sunt invitați pe pernuțe pentru a asculta povestea ,,Ursul păcălit de
vulpe”. La finalul poveștii, copiii discută cu educatoarea despre cele întâmplate în poveste: fie
răspund liber, fie sunt ajutați să răspundă cu întrebări de sprijin.
După ce copiii participă la momentul de literație, vor povesti care au fost cele mai frumoase
activități ale zilei. Preșcolarii își petrec timpul rămas jucându-se împreună, după care se pregătesc
de plecare.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONȚINUT STIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC Metode si Material Forme
procedee didactic de
organiz
are
1.Moment Se asigură condiții optime Frontal Evaluare
organizatoric pentru o bună desfăşurare a globală prin
activităţii : observarea
-se aerisește sala de grupă; comportamen-
-se pregateşte materialul tului copiilor
didactic;
-se aşează mobilierul.
Copiii intră în sala de grupă și
se așează pe scaune.
2.Captarea Captarea atenției copiilor se Conversaţia Cutia cu Frontal Stimularea
atenției realizează prin prezentarea Observarea surprize interesului
cutiei cu surprize, trimisă de pentru
către Pădurar, din care va activitate
scoate rând pe rând sarcinile
jocului.
3.Anunțarea Preșcolarii sunt anunțați că Conversatia Frontal Observarea
temei si a vor desfășura un joc didactic Explicația comportamen-
obiectivelor ,,Pădurarul s-a încurcat, tului non-
animalele a amestecat” după verbal
care, vor realiza tablouri cu
animale sălbatice în pădure.
4. Dirijarea DȘ:
invățării Sarcina didactică:copiii îl
vor ajuta pe Pădurar să
identifice animalele din pădure
și să le așeze la căsuța lor.
Explicarea regulilor jocului: Explicația Ecusoane cu Pe Observarea
-copiii sunt împărțiți în două imaginea grupe comportamen-
echipe: echipa ursuleților și ursulețului și tului copiilor
echipa iepurașilor. iepurașului
-câte un copil din fiecare
echipă este solicitat, rând pe
rând, pentru a rezolva sarcinle
din cutia cu surprize, ajutându- Conversația Cutia cu Indivi- Observarea
l astfel pe Pădurar surprize dual comportament
-copiii răspund numai la ului
solicitare, utilizează un limbaj
adecvat.
-fiecare răspuns corect este Buline
notat cu o bulină atașată pe
panou.
Jocul de probă:
-Copiii sunt solicitați să Machetă
identifice animalele sălbatice Siluete de
de pe machetă. Sunt solicitați animale Observarea
2-4 copii; după ce aceștia sălbatice, comportament
și-au însușit regulile jocului, se siluete de ului
desfășoară jocul propriu-zis. copaci
Desfășurarea jocului Indivi-
propriu-zis dual

Varianta I
Educatoarea scoate din cutia
cu surprize prima sarcină de
lucru:
,,Dragi copii, de data aceasta Explicația Fișa cu prima
vă veți juca cu un cub magic. Conversația variantă Frontal Observarea
Acesta are pe laturile sale Cubul comportament
aplicate imagini cu animale ului
sălbatice.
Câțiva dintre voi veți
rostogoli cubul si la ce
imagine se va opri, veți descrie
acel animal” Aprecieri
Fiecare raspuns bun va primi verbale
bulina rosie. Buline
Varianta a II a
Educatoarea scoate din cutia
cu surprize a doua sarcină
de lucru:
,,Dragi copii, Fișa cu cea
animalele salbatice s-au de-a doua Frontal
adunat toate la un Congres al variantă
animalelor. Modelul
- Despre ce credeți voi ca au educatoarei
discutat ele?
- Vreți să le să ajungă iar in
mediul lor de viață, la casele Explicație
lor ?” Indivi- Observarea
Câte 2 copii din fiecare grupă Imagini cu dual comportamen-
vor așeza animalele salbatice Conversația ,,căsuța ” tului copiilor
la “Casuta lor”. animalelor
Se acordă buline pentru Imagini cu Aprecieri
răspunsurile corecte. animale verbale
Varianta a III a sălbatice

Explicația
Educatoarea scoate din cutia Conversația Observarea
cu surprize a treia sarcină de Fișa cu cea Frontal comportamen-
lucru: de-a treia tului
,,Dragi copii, sigur vă plac variantă
baloanele, asa că am ascuns în Baloane
fiecare balon, căte o Ghicitori
ghicitoare, cărora va trebui să Aprecieri
le găsiți răspunsul”: verbale
1.Lungi urechi, picioare lungi,
Doar cu pusca il ajungi! Indivi-
(Iepurele) dual
2.Cenusiu, cu ochi sticlosi Aprecieri
Si cu coltii fiorosi verbale
Umbla-n haita prin padure
Si oite-ar vrea sa fure. Indivi-
(Lupul) dual
3.Cumetrita cea sireata Conversația
Vine-adesea prin vecini Aprecieri
Si-amatoare se arata verbale
De a „cumpara” gaini. Indivi-
(Vulpea) dual
4.Rontaie nuci si alune Aprecieri
Sare gratioasa verbale
Coada-i e stufoasa Indivi-
(Veverita) dual
Toti cei care au raspuns corect
vor primi buline.
VARIANTA IV(DOS)
,,Dragi copii, pentru că vreau
să infrumusețez căsuța mea
din pădure, vă rog să realizați
tablouri cu materialele pe care Fișa cu cea Observarea
le-ați primit pe măsuțe”. de-a patra comportament
Copiii intuiesc materialul variantă ului
didactic primit pe măsuțe: fișă Fișă cu
cu animale sălbatice care animale Frontal
trebuie decupate de către copii, sălbatice
lipici, foarfecă, fișă A3. Se Lipici
prezintă modelul educatoarei Explicația Foarfecă
și se face o succintă analiză pe Demonstra- Fișă A3
bază de criterii simple. ția Modelul
Se explică copiilor şi se educatoarei
demonstreză integral şi în
ritm normal modul de lucru.
Se fac exerciții de încălzire a Frontal
mâinilor:„Mișcăm degețelele/
Și batem pălmuțele/ Rotunjim
încheietura/ Și dăm mingea/
Dura, dura...”.
Se vor supraveghea copiii ȋn
timp ce lucrează și se va
urmări respectarea etapelor de Explicația
lucru, se vor acorda explicaţii
suplimentare şi ajutor copiilor Observarea
care întâmpină dificultăţi. Cȃnd comportament
majoritatea copiilor au terminat Turul galeriei ului
lucrările, educatoarea anunţă
ȋncetarea lucrului.
Folosind metoda „Turul
galeriei” copiii vor alege cele
mai frumoase tablouri, le vor
aprecia, iar echipa care va Indivi-
realiza cele mai frumoase Dual
tablouri va fi recompensată cu Conversația Buline Aprecieri
o bulină. Explicația verbale
Complicarea jocului Problemati-
-educatoarea așează pe o tablă zarea Tablă
magnetică siluete de animale magnetică
sălbatice și siluete de animale Siluete de Observarea
,,intruși”(animale domestice) animale Frontal comportament
Copiii vor identifica ,,intrușii” sălbatice ului
și îi vor înlătura. Siluete de
Cei care au răpuns corect, vor animale
primi buline. domestic Indivi-
Se numără bulinele la fiecare Buline dual Aprecieri
echipă și se anunță echipa verbale
câștigătoare sau echipele
câștigătoare.
6.Evaluarea Se realizază prin metoda Conversația Ghemul Frontal Observarea
performanței ,,Ghemul”. Copiii vor primi comportamen-
un ghem, pe care îl vor arunca tului copiilor
de la unul la altul. Cel care îl
prinde, trebuie să denumească Individ Aprecieri
un animal sălbatic. ual verbale
7. Incheierea -Se vor face aprecieri verbale. Conversatia Recompense Frontal Aprecieri
activității Pentru că au răspuns şi au Surpriza verbale
lucrat frumos, copiii vor fi
răsplătiţi cu recompense.

S-ar putea să vă placă și