Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„MĂRUL – cel mai iubit fruct”

Educatoare: Herbil Ana-Maria


Grupa: MARE - BAMBI
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,A venit pe dealuri toamna!”
Tema săptămânii: ,,Fructe de toamnă”
Tema activității: MĂRUL – cel mai iubit fruct!
Forma de realizare: activitate integrată (ADP+ALA+ADE+ALA2)
Mijloc de realizare: povestire, pictură
Componența activităților :
ADP: Întâlnirea de dimineață: „Mere roșii, galbene sau verzi”
Rutine: „Rutină-deprinderi de autoservire:,,Vreau să cresc voinic, mănânc sănătos de
mic!”
Tranziții: Tranziţie:joc muzical:,,Bate vântul crengile”
,,Toamna din poveste’’, gimnastică de înviorare
ALA 1: Bibliotecă: „Când spun mere, spun…?”
Artă: „Mere năzdrăvane” – modelaj din aluat
Joc de masă:,,Așează merele după model”- înșirare
ADE: DLC+DEC: „Mărul buclucaş”– povestire + pictură pe sticlă
ALA 2: „Ştafeta merelor”-joc distractiv
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
2. Activare și manifestare a potențialului creativ
3. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
4. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
2.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
3.1.Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
4.4.Seriază obiecte de același fel într-un șir.
Scopul activității:
Dezvoltarea exprimării orale a capacitătii de ascultare şi înţelegere a poveştii,
(comunicare receptivă) a copiilor, dezvoltarea atenției, a spiritului de observație, a rapidității
și promptitudinii în gândire,valorificarea deprinderilor de lucru însuşite în realizarea unei
lucrări plastice (pictarea mărului buclucaş).
Obiective operaționale:
-să denumescă lectura audiată şi personajele acesteia;
-să descopere mesajul povestirii ;
-să realizeze pictura/modelajul conform tehnicilor specifice parcurgând etapele de lucru şi
păstrând acurateţea lucrării;
-să înșire ,,merele” după modelul dat
-să manifeste spontaneitate și creativitate pe parcursul întregii zile.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, expunerea, povestirea, problematizarea, explicația,
demonstrația, exercițiul, munca independentă, Metoda cubului, Turul galeriei,
procedeu ,,Raze de soare”
Material didactic: jetoane, lipici, recuzită pentru pictură, aluat, planșete, crenguțe cu frunze
din natură, cutie de cadou, pompoane, pensete, cartoane în formă de soare.
Mijloace de învățământ: laptop, flipchart, coș cu mere, cutie de cadou, macheta poveștii,
siluetele poveștii, siluetă măr, cub
Durata: o zi
Bibliografie:
1. -CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE 2019, Ministerul Educației
Naționale
2. -Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie 2019, Ministerul Educației Naționale
3. -Educație timpurie nivel preșcolar repere metodologice pentru consolidarea
achizițiilor din anul 2019-2020, Ministerul Educației și Cercetării
4. -Abordarea integrată a conţinuturilor curriculare, Mușata Bocoș, Vasile Chiș Editura
Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2012

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
SALUTUL
Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele în formă de semicerc , intonând
versurile:
,,Soarele a răsărit,
Grădinița s-a deschis
Bună dimineața!
Copilașii s-au trezit
Și la grădi au sosit
Bună dimineața!
Aceștia răspund salutului doamnei educatoare apoi se salută între ei .
Pentru a sesiza cu ce se deosebește această zi de grădiniță față de altele, educatoarea sprijină
copiii în evidențierea noutăților zilei: surprizele pregătite pe măsuțe, macheta amenajată
pentru povestea de azi, etc.
PREZENȚA
Înainte de a afla tema zilei de azi, fetele apoi băieții sunt invitați să ridice mâna pentru a afla
câți au venit la grădiniță (prezența va fi completată de către educatoare simultan).
CALENDARUL NATURII
Oare va fi o zi însorită la grădiniță? Vom afla cu ajutorul calendarului, tot aici se va preciza
ziua, luna, anul, anotimpul).
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI
Toamna este anotimpul culorilor a fructelor coapte. Ce fructe de toamnă cunoateți? Ne ajută
la ceva aceste fructe?
MESAJUL ZILEI: ,,Fructele – necesarul nostru de vitamine! ”
ACTIVITATE DE GRUP
Educatoarea solicită copiilor să închidă ochii moment în care întoarce flipchartul unde
are în centrul atenției un măr personalizat (mascota zilei). Se solicită copiilor să fie atenți în
momentul citirii mesajului pentru a ,,citi” corect imaginile expuse:
,,Dragă toamnă, tu ne aduci
Multe mere dulci!
Roșii, galbene sau verzi
Multe vitamine ai să găsești
Mănâncă repede să nu le pierzi!
NOUTĂȚILE ZILEI
,,Mărul – cel mai iubit fruct”, azi copiii vor afla și alte întrebuițări a acestor fructe
minunate. ,,Știm că merele cresc în copaci, copacul de unde culegem fructele se cheamă măr,
are multe vitamine, dar haideți să ne gândim la ce altceva se mai folosesc merele? Se
dezlipește mărul de pe flipchart specificându-se copiilor că ,,azi domnul Măr va fi oaspetele
nostru, și cum oaspeții mereu aduc cadouri, domnul Măr s-a gândit că, ar fi frumos din partea
lui dacă ne-ar ajuta să aflăm mai multe lucruri despre aceste minunate fructe, așa că avem mai
multe surprize la centrele de interes, o să aflăm o poveste despre un măr buclucaș, pentru că
vă place foarte mult pictura, domnul Măr este curios să vadă cât de bine vă descurcați, așa că,
vă propun ca după poveste să îi arătăm acest lucru, la final m-am gândit și la un joc, cu
siguranță o să vă placă mult.”
ANUNȚAREA OBIECTIVELOR:
Se specifică copiilor că pentru a putea realiza toate aceste minunate activități, trebuie
să fie atenți la toate indicațiile primite.
a) Prezentarea centrelor de interes
Se trece la prezentarea centrelor de interes, la centrul BIBLIOTECĂ (se va lucra cu
material individual) copiii vor lipi pe ,,razele soarelui” (în mijlocul căruia se află o imagine cu
mere) întrebuințările acestui fruct și în alte ramuri (la alegere – gastrononie, băuturi,..) nu doar
servit ca atare. La final vor avea de alcătuit propoziții la alegere cu formula de
început : ,,Când spun mere, spun … plăcintă cu mere.”. La centrul JOC DE MASĂ vor avea
de înșirat ,,mere” (pompoane) respectând ordinea de început. La centrul ARTĂ se vor juca cu
aluatul modelând mere.
Gimnastica de înviorare va fi dirijată de către educatoare, după care, se trece la
sectorul dorit, urmând să se facă rocade acolo unde vor exista doritori și pentru alte centre de
interes.
b) Demonstrarea și explicarea pentru fiecare centru
Educatoarea va trece pe la fiecare sector pentru a explica/demonstra jocul/cerința care
trebuie realizată, acolo unde va fi nevoie se vor face explicații/demonstrații individuale având
în vedere grupa combinată, unii copilași din grupă au nevoie de un sprijin mai mare din partea
adultului.
c) Realizarea temelor propuse: după o încălzire a mușchilor de la mănuțe se trece la
realizarea temelor. Eu voi supraveghea dacă s-a înțeles sarcina, dacă e nevoie de explicații sau
demonstrații individuale voi intervenii.
Copiii sunt liberi să meargă și la alt centru dacă și-au terminat lucrarea la primul.
d)Evaluarea centrelor de interes: se face cu tot grupul prin metoda Turul galeriei,
fiecare motivând de ce îi place lucrarea respectivă, la final se așează toate materialele (copacii
și coșurile) pe machetă.
Tranziția se va face cu ajutorul cântecului audiat ,,Toamna din poveste”

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII – Domeniul Limbă și Comunicare

Copiii se așează pe scaune în semicerc, educatoarea anunță denumirea poveștii de azi,


,,Dragi copii, a sosit momentul să auzim povestea misterioasă a domnului Măr - ,,Mărul
buclucaș”. Educatoarea expune povestea cu ajutorul unei machete, pe ton potrivit, cald și
calm, modulând vocea altfel la fiecare moment al acţiunii. Odată cu expunerea textului vor fi
explicate cuvintele şi expresiile care pot fi necunoscute, alăturând un sinonim sau o sintagmă
lămuritoare, fără a întrerupe firul povestirii.

La finalul poveștii, cu ajutorul unor întrebări ajutătoare educatoarea se asigură dacă


copiii au reținut titlul poveștii, personajele, ideile pricipale și mesajul educativ.

,,- Cum s-a numit povestea noastră?”

- Ce anotimp este descris în poveste?


- Care sunt personajele poveștii?
- Cine a găsit mărul?
- Cine l-a ajutat pe iepuras sa dea mărul jos?
- Cine a prins mărul?
- Cum s-au comportat personajele din poveste?
- Ce credeți, a făcut judecată dreaptă ursul?

TRANZIȚIE
Audiind cântecul ,,Toamna din poveste” (copiii gesticulează acolo unde e nevoie)
OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Se trece la Educație plastică, aici copiii au de pictat mai multe mere, ,,deoarece
copacul a rămas fără mere iar animăluțele din pădure fără fructul lor preferat, m-am gândit să
pictăm mai multe mere pentru fiecare . Copiii nivelului I vor picta merele din aluat rămase de
dimineață, iar copiii nivelului II- vor picta pe sticlă.
1.Intuirea materialului: paletă cu culori, bucata de sticlă/formă de măr din aluat,
pensule, pahar cu apă),
2.Prezentarea modelului: prezint modelele mele mărul pictat pe sticlă, respective,
mărul din aluat - pictat ,
3.Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru
Explic și demonstrez modul de lucru, precizez că lucrările trebuie îngrijite, trebuie să
se respecte acurateția lucrărilor,
5.Executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor: ,,Mâna lebădă o
fac”, ,,Pică ploaia pe burlane”
6.Executarea lucrărilor de către copii
Se va da semnalul de începere a lucrului de către copii. În timp ce aceștia lucrează,
vor fi supravegheați și se vor da indicații individuale suplimentare , cu voce scăzută, unde este
necesar.
La finalul activității se va face Turul galeriei pentru efectuarea unei analize a lucrărilor
pe baza unor criterii: dacă au terminat lucrarea respectând cerinţele, dacă lucrarea este curată,
îngrijită, dacă au folosit culorile corespunzătoare, urmând ca la final fiecare să dăruiască
mărul pictat animăluțului preferat de pe machetă.
ATINGEREA FEEDBACK-ULUI
Atingerea feedback-ului se va face prin metoda cubului. Copiii sunt anunțați că
urmează un joc ,,Cubul fermecat” pentru acest joc se așează pe scăunele în formă de semicerc.
Educatoarea explică copiilor regulile jocului, fiecare față a cubului va avea câte o
cerință de rezolvat, ,,cubul fermecat” se va rostogoli și se va opri doar la copilul cel mai
cuminte, acesta va răspunde la cerința de pe fața cubului care s-a oprit. Dacă răspunde corect
primește o recompensă.
Jocul de probă: educatoarea rostește formula magică ,,Cubul magic se rostogolește, și se
oprește la …” în funcție de culoarea de pe fața cubului, educatoarea va adresa copilului o
întrebare referitoare la povestea relatată. Se va urmări exprimarea în propoziții logice, corecte
din punct de vedere gramatical și interpretarea corectă a poveștii
După jocul de probă, se va începe jocul propriu-zis,
- albastru: DESCRIE!
Cum arăta copacul unde era prins un singur măr?
-roşu: COMPARĂ!
Cum a fost Iepurele la începutul poveștii și cum s-a simțit după ce Martin a făcut dreptate?
-galben: ANALIZEAZĂ!
Analizează comportamentul personajelor din poveste
-verde: ASOCIAZĂ!
Atribuie o steluţă celui mai înţelept personaj din poveste
-portocaliu: ARGUMENTEAZĂ!
De ce nu s-au înţeles cei trei prieteni?
- violet: APLICĂ!
Cum trebuie să ne comportăm ca să nu ne pierdem prietenii?
EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Domnul Măr mulțumește copiilor pentru implicarea în activitățile desfășurate și că s-
au comportat foarte frumos, iar drept răsplată primesc multe mere.
Educatoarea face și ea aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii, evidențiind copiii
care au răspuns corect și au lucrat frumos.
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII
Educatoarea oferă copiilor șansa de a se juca în continuare cu ,,merele buclucaşe”. Ziua se
termină cu jocul distractiv ,,Ştafeta merelor”.

S-ar putea să vă placă și