Sunteți pe pagina 1din 6

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița nr.

203
GRUPA: Mare 1
DATA: 29.04.2020
CADRU DIDACTIC: Voicu Nicoleta

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost si va fi aici pe Pământ?


PROIECT TEMATIC: Învătăm de pe acum
SUBTEMA PROIECTULUI : Lumea în care trăim-Terra
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinte
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului
TEMA ACTIVITAŢII: „Călătorie în jurul Pământului”
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare - Evaluare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

1. Verificarea cunoştintelor despre rasele umane;


2.Consolidarea atitudinii de prietenie şi combatere a discriminării faţă de celelalte rase umane;
OBIECTIVE:
 Să aşeze siluetele oamenilor de diferite rase pe macheta asiatică, europeană sau africană;
 Să plaseze pe hartă jetoane cu chipuri de copii, în funcţie de continentul pe care aceştia locuiesc;
 Să aşeze prin corespondenţă pe treptele piramidei jetoanele corect selectate, în funcţie de cerinţele formulate.
COMPORTAMENTE:
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda PIRAMIDEI
Mijloace de învățământ: Prezentare PPT “Călătorie în jurul Pământului”, videoproiector/ tabla Smart, Globul Pământesc, ecusoane,
machete cu peisaje: european, asiatic şi african; siluete ale locuitorilor celor 3 continente, harta lumii, jetoane cu obiecte specifice
celor 3 continente; piramidă, imagini ale continentelor, locuitorilor, obiecte specifice şi simbolul prieteniei; tabel pentru punctaj,
buline magnetice, recompense.
SARCINA DIDACTICĂ
1. „ Unde trebuie să stau?” Să extragă pe rând din coş siluete de oameni şi să le aşeze pe machetele ce înfăţizează peisaje din Africa,
Europa sau Asia.
2. „Oare cine-l foloseşte?” Să extragă pe rând din coş jetoane cu diferite instrumente şi să le aşeze pe harta lumii în funcţie de
continentul unde oamenii le folosesc.
3. „Ce ai aflat despre noi?” Să aşeze prin corespondenţă pe treptele piramidei jetoanele ce înfăţişează continentele pe care au
călătorit, locuitorii acestora, obiecte specifice şi simbolul prieteniei.
REGULILE JOCULUI: -Conducătorul jocului va comunica pe rând sarcinile;

-Răspunde copilul care este numit de către educatoare;

-Colegii de echipă îşi pot ajuta coechipierul aflat în dificultate;

-Pentru fiecare răspuns corect echipa va primi cate o bulină pe tabelul de punctaj.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, globul pământesc cu denumirea probelor, întrecerea, aplauzele, completarea piramidei,
recompensele.
DURATA: 35-40 minute
BIBLIOGRAFIE:
● ,,Metode interactive de grup”- ghid metodic, Editura Arves;
 ”Piramida cunoașterii”, Lelica Tătaru, Adina Glava, Olga Chis, Editura Diamant, Ag. 2014

STRATEGII DIDACTICE

SECVENŢA CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode şi Material didactic /


procedee Mijloace de învăţământ
DIDACTICĂ EVALUARE

1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a


organizatoric activităţii:

-aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului şi pregătirea


materialului didactic.
2.Captarea Prin intermediul unor marionete care reprezintă rasele Explicația Marionete
atenţiei. umane copiii vor descoperi surprizele pregătite pentru reprezentând rasele
desfășurarea jocului didactic. umane.

3.Reactualizarea Se realizează printr-un material PPT trimis de prietenii noştri


cunoștințelor. de pe alte continente care ne invită la joacă.
Conversația Material PPT,
Se poartă o scurtă conversație pe baza materialului prezentat. Videoproiector/Tabla
Explicaţia Smart

4. Desfăşurarea Prezentarea jocului


jocului
-Se anunţă titlul jocului didactic „Călătorie în jurul Conversaţia
Pământului” şi apoi se explică obiectivele propuse pentru a fi
realizate. Explicaţia Ecusoane, tabel pentru
punctaj, buline
-Se împart copiii pe echipe; magnetice;

-Se prezintă copiilor regulile jocului şi elementele de joc, se


intuieşte materialul didactic. Demonstraţia
Demonstrarea jocului

Se va citi Proba nr. 1 de pe Globul Pământesc. Va extrage din


coş silueta unui om, va denumi felul acestuia şi îl va aşeza pe Glob pământesc,
macheta asiatică, africană sau europeană. machete cu peisaje:
european, asiatic şi
Jocul de probă african; siluete ale
locuitorilor celor 3
Se va stimula interesul copiilor pentru executarea unui joc de continente;
probă, corectând eventualele greşeli şi explicând modul corect
de lucru.
Varianta I: „ Unde trebuie să stau?” Exerciţiul

Câţiva copii vor extrage din coş siluete umane, vor denumi Deprinderea
felul acestora (asiatici, africani sau europeni) şi le vor aşeza pe de a identifica
macheta corespunzătoare. rasele umane.
Harta lumii, jetoane cu
Varianta a- II-a: „Oare cine-l foloseşte?”
obiecte specifice celor
Alţi copii extrag pe rând din coş jetoane cu diferite elemente 3 continente;
distribuindu-le pe harta lumii în funcţie de continentul unde
oamenii le folosesc. Deprinderea
de a identifica
diferite
elemente și a
le așeza pe
continentul
corespunzător.
4. Asigurarea Varianta a- III-a (complicarea jocului) Metoda Piramidă, imagini ale Deprinderea
feedback-ului. PIRAMIDEI continentelor, de a așeza
Copiii vor fi împărțiți în trei echipe. Aceștia vor lucra pentru locuitorilor, chipurilor continentele,
a realiza Piramida intitulată „Ce ai aflat despre noi?” acestora şi simbolul locuitorii
Echipele vor așeza pe treptele piramidei jetoanele ce prieteniei; acestora și
înfăţişează continentele pe care au călătorit, locuitorii acestora, obiectele
obiecte specifice şi simbolul prieteniei. spcifice
fiecărei rase
umane.

5.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective asupra modului Conversaţia


activităţii de comportare şi participare la activitate.

S-ar putea să vă placă și