MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII, TINERETULUI SI SPORTULUI
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL PODGORIA, COMUNA TATARU
2014
PROIECT DIDACTIC PENTRU INSPECTIA DE DEFINITIVAT TRENULETUL ISTETILOR
Prof. inv. prescolar: Nedelcu (Ghinea) Elena
2
DATA: 03.06.2014 UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu Program Normal Podgoria, Comuna Tataru GRUPA: Piticilor (combinata) EDUCATOARE: Nedelcu (Ghinea) Elena TEMA ANUALA: CUM ESTE / A FOST SI VA FI AICI, PE PAMANT? TEMA PROIECTULUI: LA DRUM! TEMA ACTIVITATII: TRENULETUL ISTETILOR FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate (ADP+ALA1+ADE+ALA2) TIPUL ACTIVITATII: fixarea si consolidarea cunostintelor si deprinderilor dobandite. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, in echipa, individual.
PROGRAMUL ZILEI
I. ADP (Activitati de dezvoltare personala) Intalnirea de dimineata (salutul, calendarul naturii, activitatea de grup); Rutine (primirea copiilor, igiena personala, plecarea acasa); Tranzitii: Luati seama bine, Ursuletii s-au trezit, Trenuletul muzical, Trenul.
II. ALA1 (Activitati liber alese 1) Stiinta: Mijloace de transport si de locomotie; Arta: Masinute; Constructii: Aeroportul.
III. ADE (Activitati pe Domenii Experientiale) Activitate integrata: Trenuletul istetilor!
IV. ALA2 (Activitati liber alese 2) Trenul cu marfa! joc de miscare.
3
SCENARIUL ZILEI In cadrul intalnirii de dimineata, copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc pentru intalnirea de dimineata (salutul, prezenta, calendarul naturii, mesajul zilei, tranzitia). Deoarece mesajul zilei este Respectam regulile de circulatie!, vom purta o discutie referitoare la povestea Povestea lui Bujorel Nazdravanel, pe care copiii au ascultat-o intr-o activitate anterioara. Cantecul Ursuletii s-au trezit, incheie aceasta secventa a activitatii. Dupa rutinele de dimineata primirea copiilor, intalnirea de dimineata copiii vor fi indrumati spre cele trei sectoare de activitate: stiinta, arta, constructii. La sectorul stiinta copiii vor avea de rezolvat o fisa cu mijloace de transport. La sectorul arta, vor colora ecusoane cu masinute. La sectorul constructii vor realiza un aeroport pentru avioane din cuburi de lemn. Aceasta secventa se incheie cantand cantecelul Luati seama bine. Dupa activitatea pe centre se trece la activitatea integrata. Copiii au de rezolvat mai multe sarcini: sa descrie imaginile cu mijloace de transport, sa desparta in silabe cuvantul, sa alcatuiasca propozitii, sa stabileasca pluralul cuvantului din imagine, sa formeze multimi, sa stabileasca vecinii numerelor, sa rezolve problema, sa lipeasca vaporasul, sa coloreze trenul. Activitatea integrata se incheie prin interpretarea cantecului Trenuletul muzical.
Activitati de dezvoltare personala (ADP)
Scop: participarea si implicarea activa a copiilor in vederea stimularii comunicarii, favorizarii interrelationarii, impartasirea cu ceilalti si formarii comportamentului empatic la prescolari.
Obiective operationale: - sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite imprejurari; - sa sesizeze absenta unui coleg; - sa observe vremea de afara, oferind verbal cateva caracteristici ale acesteia.
Momentele intalnirii de dimineata: Salutul Copiii se asaza pe covor in semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toti membrii grupei. Copiii sunt salutati cu versurile: Dimineata a sosit, 4
Toti copiii au venit, A-nceput o noua zi, Buna dimineata copii.
Prezenta Se verifica copiii absenti prin versurile: Oare azi cine lipseste, Sa vedem cine ghiceste?
Calendarul naturii Le sunt adresate copiilor urmatoarele intrebari: - Ce zi a saptamanii este astazi? - Ce data? - Cum se numeste luna in care ne aflam? - Cum este vremea copii? - In ce anotimp suntem?
Activitatea de grup Copiii sunt anuntati ca vom discuta despre povestea Povestea lui Bujorel Nazdravanel. Un copil reda, pe scurt, continutul povestii. Copiii sunt intrebati care este parerea lor despre modul in care Bujorel Nazdravanel voia sa se poarte si sa circule pe strada si ce trebuie sa invete ei din aceasta poveste. Vom sublinia faptul ca atat masinile, cat si pietonii au reguli de circulatie si trebuie sa le respecte.
Mesajul zilei Respectam regulile de circulatie!
Tranzitia Cantecul Ursuletii s-au trezit va face trecerea la activitatile liber alese. Copiii sunt invitati sa mearga la activitatea pe centre.
Jocuri si activitati liber alese (ALA1)
1. Stiinta: Mijloace de transport si locomotie Mijloc de realizare: fisa de lucru. Obiective operationale nivel II: - sa scrie sirul numeric 1 10 in vagoanele trenului; 5
- sa scrie vecinii numerelor; - sa coloreze vagoanele. Obiective operationale nivel I: - sa coloreze prima si ultima masina; - sa incercuiasca cifra corespunzatoare numarului de biciclete; Metode si procedee: explicatia, conversatia. Material didactic: fise de lucru individuale, creioane colorate. 2. Arta: Masinute ecusoane colorate Mijloc de realizare: colorare. Obiective operationale: - sa colorize ecusoanele cu culorile indicate de educatoare; - sa aprecieze lucrarile proprii si pe cele ale colegilor. Metode si procedee: explicatia. Material didactic: fisa de lucru cu ecuson, creioane colorate. 3. Constructii: Aeroportul Mijloc de realizare: joc de constructii (asamblare) Obiective operationale: - sa construiasca din cuburi aeroportul; - sa coopereze in activitatea de grup; - sa comunice cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii commune. Metode si procedee: explicatia. Material didactic:piese constructii din lemn.
Demers didactic ALA1 Eveniment didactic Continut Strategii didactice Evaluare Metode Mijloace 1.Captarea atentiei Se va face prin intermediul materialelor pregatite pentru copii. Conversatia 2.Anuntarea temei si a obiectivelor Impreuna cu copiii, se merge la fiecare centru de interes in parte si se anunta tema. Ei Conversatia Fise cu mijloace de transport, Observarea comportamentului copilului. 6
vor opta pentru centrul preferat. Se poarta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie si modul de utilizare al acestora. Se reamintesc copiilor cateva reguli de comportament: vorbim in soapta pentru a nu deranja pe altii, lucram frumos si folosim cu grija materialele, fiecare lucrare trebuie terminata. ecusoane, culori colorate, piese de constructii din lemn. 3.Desfasurarea propriu zisa a activitatii La centrul Stiinta, prescolarii vor avea de rezolvat fisa cu mijloacele de transport invatate. La centrul Arta, vor colora ecusoanele masinuta necesare activitatii ADE. La centrul constructii, copiii vor construi aeroportul din cuburi de lemn. Prescolarii vor utiliza materialele puse la dispozitie si vor folosi formule de politete. Conversatia, explicatia. Fise de lucru, ecusoane, culori colorate, cuburi din lemn. Aprecieri verbale. 4.Obtinerea performantei La sfarsitul activitatii, se va face o expozitie cu toate lucrarile copiilor.
5.Evaluarea activitatii Copiii sunt intrebati daca le plac lucrarile realizate de ei. Se fac aprecieri stimulative, cu referire la fiecare centru in parte si voi numi copiii care s-au remarcat in realizarea sarcinilor. Conversatia Aprecieri verbale.
7
Activitati pe domenii experientiale (ADE)
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: Trenuletul istetilor! DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta + Domeniul Limba si Comunicare + Domeniul Om si Societate. MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic cu caracter interdisciplinar. TIPUL DE ACTIVITATE: fixarea si consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor dobandite. FORME DE ORGANIZARE: frontal, in echipa. SCOPUL ACTIVITATII: verificarea cunostintelor despre mijloacele de transport invatate prin aplicarea acestora in diverse contexte de invatare.
OBIECTIVE OPERATIONALE DS: - sa descrie imaginile pe care le priveste; - sa recunoasca mijlocul de transport din imagine; - sa formeze multimi dupa criteriul culoare; - sa stabileasca vecinii numerelor. DLC: - sa formuleze propozitii simple si dezvoltate pe baza jetoanelor; - sa desparta in silabe cuvantul de pe jeton; - sa identifice sunetul initial al cuvantului; - sa formeze pluralul substantivului din jeton. DOS: - sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie; - sa utilizeze corect tehnica de lipire; - sa coloreze in contur; - sa denumeasca materialele utilizate.
8
SARCINA DIDACTICA: rezolvarea sarcinilor prezentate in jocul didactic interdisciplinar. REGULILE JOCULUI: in functie de obiectivele propuse se vor stabili regulile jocului, iar copiii vor raspunde la intrebarile adresate de educatoare, numai atunci cand vor fi solicitati. Daca un copil greseste, ceilalti il pot corecta. ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicitori, manuirea materialelor, competitia, aplauzele.
STRATEGII DIDACTICE 1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, demonstratia, brainstorming-ul, turul galeriei. 2. Mijloace didactice: macheta unui tren, planse cu mijloace de transport aeriene si terestre, plicuri cu sarcinile jocului, jetoane cu mijloace de transport, paleta verde, paleta rosie, avioane galbene, avioane verzi, jetoane cu cifre, stampile puncte, masinute albastre si rosii pentru cele doua echipe, lipici, elementele componente vaporasului, fise cu tren, recompense.
BIBLIOGRAFIE: 1. Culea. L., Planificarea tematica si proiectarea didactica a activitatilor de invatare din gradinita, nivel II (5 6/7 ani). Editura Diana, Pitesti, 2010. 2. Gheorghe. A., Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de copii. Editura Sitech, Craiova, 2010.
9
Demers didactic ADE Eveniment didactic Continut stiintific Strategii didactice Evaluare Metode Mijloace 1.Moment organizatoric Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii: - aerisirea salii de grupa; - amenajarea spatiului de desfasurare a activitatii; - pregatirea materialului demonstrativ si distributiv. In sala de grupa copiii vor fi asezati pe scaunele in semicerc.
2.Captarea atentiei Se realizeaza prin citirea unei ghicitori: U, u,u, si plec acum, Cu vagoane merg la drum. Fug pe sine, stau in gara Si te duc in intreaga tara (trenul) Copiii raspund la ghicitoare si astfel le este aratat panoul pe care este desenat un tren cu patru vagoane. In fiecare vagon sunt sarcinile jocului pe care copiii il vor juca in cadrul activitatii. Conversatia Ghicitoare, panoul cu tren. Observarea comportamentului copiilor. 3.Anuntarea temei si a obiectivelor Copiii sunt anuntati ca in cadrul activitatii de astazi, ei vor trebui sa rezolve toate probele pregatite in vagoanele trenului. Astazi vom juca jocul Trenuletul istetilor! Copiii sunt impartiti in doua echipe: echipa masinutelor albastre si echipa masinutelor rosii. Pentru fiecare raspuns corect, echipa primeste cate un punct. Echipa care la sfarsitul activitatii va avea cele mai multe puncte va fi declarata castigatoare.
Conversatia Ecusoane pentru ambele echipe Repeta denumirea jocului didactic. 10
4.Reactualizarea cunostintelor Se va face folosind Metoda Brainstorming prin care copiii raspund la intrebarea: Ce stiti despre mijloacele de transport? Conversatia, brainstorming Aprecieri verbale. 5.Dirijarea invatarii Se realizeaza jocul de proba, oferindu-se explicatii suplimentare in cazul in care se constata ca regulile sau modul de desfasurare nu au fost intelese. Plicurile sunt extrase pe rand de copii. Proba nr. 1: DS Cunoasterea mediului Intoarce imaginea care are pe spate cercul verde, respectiv patratul galben. Echipa masinutelor rosii si echipa masinutelor albastre isi trimit un reprezentant sa intoarca plansa si sa o descrie. Un alt copil enumera mijloacele de transport din imagine. Pentru raspunsurile corecte copiii sunt recompensati cu stampile puncte. Proba nr. 2: DLC Educarea limbajului Pe masuta veti gasi/ Niste plicuri frumusele/Deschide-le si spune/ Tot ce vezi in ele. Fiecare echipa are cate un plic cu jetoane cu mijloace de transport. La culoarea verde a paletei din mana educatoarei, plicul trece din mana in mana, iar la culoarea rosie se opreste. Copilul care are in mana plicul scoate un jeton si spune ce mijloc de transport este desenat pe el. Echipa masinutelor rosii vor recunoaste mijlocul de transport de pe jeton, desparte Conversatia Explicatia
Conversatia Problematizarea
Explicatia
Plicuri cu sarcini
Planse cu mijloace de transport
Plicuri, jetoane cu mijloace de transport, Paleta verde, rosie.
Evaluare orala
Proba orala
Aprecieri verbale
11
cuvantul in silabe, identifica sunetul initial, alcatuieste o propozitie si formeaza pluralul cuvantului. Echipa masinutelor albastre vor denumi mijlocul de transport de pe jeton, alcatuiesc propozitii si formeaza pluralul cuvantului. Proba nr. 3: DS Activitate matematica Iute sub masa priviti/ Si acolo descoperiti/ Cutii frumos colorate/ Deschideti-le voi pe toate/ Daca sarcinile-ndepliniti/ Cu stampile veti fi rasplatiti. Echipa masinutelor rosii vor forma multimea avioanelor galbene, aseza cifra corespunzatoare numarului de elemente, stabilesc vecinii numerelor, rezolva problema. Echipa masinutelor albastre vor forma multimea avioanelor verzi, aseza cifra corespunzatoare numarului de elemente, sesizeaza modificarea aparuta in cele doua multimi. Tranzitia: Trenuletul muzical
Problematizarea Exercitiul
Cutii, avioane verzi si galbene, jetoane cu cifre.
Aprecieri verbale. 6.Obtinerea performantei Proba nr. 4: DOS Activitate practica Si acum la sfarsit/ Ultima proba a venit/ La masute va asezati/ Si frumos lucrati. Inainte de a trece la masute, le sunt citite copiilor doua ghicitori prin care vor descoperi ce anume vor lucra. Care casa plutitoare/ Peste mari e calatoare? (vaporul) Sir de camere pe roate/ Fuge pe sine cat poate? (trenul) Se atrage atentia ca fiecare copil dupa ecuson sa se aseze Demonstratia Conversatia Ghicitori Elementele component lipirii vaporasului Pensula Lipici Fise cu tren culori
Apreciere verbal Observarea comportamelului 12
la masa care il reprezinta. a) Intuirea materialelor didactice: echipa masinutelor rosii vor avea pe masa elementele componente lipirii vaporasului, pensula, lipici; iar echipa masinutelor albastre vor avea pe masa o fisa cu un tren, culori colorate. b) Explicarea modalitatii de lucru: se explica modul de lucru, etapele realizarii, se executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii. Le este prezentat copiilor modelul. c) Desfasurarea activitatii practice: Copiii vor incepe lucrul. Se dau indicatii individuale si colective daca va fi cazul, se urmareste activitatea fiecaruia oferind ajutor celor care intampina greutati. 7.Evaluarea activitatii Dupa ce lucrarile au fost terminate vor fi fixate pe panou, se va face turul galeriei, vor fi analizate si apreciate lucrarile realizate. Le sunt adresate copiilor intrebari cu privire la activitatea desfasurata: -Cum s-a numit jocul de azi? (Trenuletul istetilor!) Conversatia Turul galeriei Lucrarile copiilor Evaluarea produselor activitatii. 8.Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat intreaga activitate. Se stabileste echipa castigatoare prin numararea punctelor acumulate si se ofera recompense. Activitatea se incheie prin cantecul Trenul. Conversatia Stimulente Aprecieri verbale.
13
Activitati liber alese 2 (ALA 2)
TEMA ACTIVITATII: Trenuletul veseliei MIJLOC DE REALIZARE: joc de miscare SCOPUL ACTIVITATII: formarea capacitatii de a practica cu interes jocuri de miscare cu material ce le sunt la dispozitie. OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa se orienteze in spatiul de joc; - sa se deplaseze ocolind diferite obstacole; - sa isi consolideze deprinderile motrice de baza ; - sa respecte regulile jocului. DURATA: 10 15 minute REGULILE JOCULUI: copiii vor fi impartiti in 2 echipe cu numar egal de jucatori. Ei vor fi asezati unul dupa altul si se tin stransi (cu palmele pe umeri) alcatuind un lant, ca un tren. In calea lor, in dreptul fiecarei echipe, se pun cateva obstacole pe care trebuie sa le ocoleasca. Ambele echipe pornesc la semnalul dat, ocolind obstacolele. Echipa care reuseste sa treaca mai repede si cu trenul intact linia de sosire este declarata invingatoare. Dupa ce sunt explicate regulile jocului, se va face cate o demonstratie dupa care se trece la desfasurarea propriu- zisa a jocurilor.