Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
NIVEL : II
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cine și cum planifică/organizează o activitate?
PROIECT TEMATIC:Activitățile oamenilor
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Cu ce călătorim”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Mickey și mijloacele de transport”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Rutina:Întâlnirea de dimineaţă:,,Vreau să călătoresc cu...”-dezvoltarea abilităților de comunicare
Salutul. Prezenţa.Calendarulnaturii.
Ne pregătim pentru activități
Sosirea copiilor la grădiniță- deprinderi de igienă și autoservire
Tranziţii:Joc cu text şi cânt:”Mâinile ni le spălăm,,
Joc muzical: „Bat din palme”
Cântec: ,,Autobuzul,,
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (PE CENTRE DE INTERES)
ALA: Joc de rol: „De-a șoferii”-imitarea rolului de a conduce mașină,tren,avion,vapor;
Bibliotecă:„Trenul”- exerciții grafice;
Construcții: „Gara”-cuburi de plastic/lemn.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (DE RECREERE)
ALA:Joc distractiv: „Condu autobuzul”
Joc concurs: “Ghiceşte mijlocul de locomoţie ”

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


1
DȘ:Activitate matematică:,,În stație”- joc didactic (formarea șirului numeric crescătorșidescrescătorîn
limitele 1-6)
DOS: Activitate practică:„Orașul ”-decupare, lipire,asamblare(colaj)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


-Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
-Motricitatea grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiară
-Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălțime, lungime, volum
- Efectuează operații de scriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
-Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
-Demonstrează creativitate prin activități practice

SCOPUL:
-Consolidarea capacității de a raporta numarul la cantitate,formarea șirului crescător și descrescător în
limitele 1-6, precum și exersarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (decupare,
lipire, asamblare).
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
 O1-să numere crescător și descrescător în limitele 1-6;
 O2- să așeze tot atâtea elemente cât indică numărul;
 O3- să decupeze ,lipească, asambleze mijloace de transport pentru a realiza orașul;
 O4- să interpreteze rolul de șofer pentru diferite mijloace de transport;
 O5- să construiască gara prin alăturare, suprapunerea cuburilor;
 O6- să traseze pe liniile punctate denumirea mijloacelor de transport;

Joc didactic: „În stație”

Sarcina didactică:
 Raportareanumărului la cantitate;
 Formareașiruluicrescătorșidescrescătorînlimitele 1-6;

Regulile jocului:Copiii vor fi așezați în semicerc , educatoarea va înmâna o cască de pompier primului
copil.La ridicarea indicatorului START casca va fi predată din mână în mână, la ridicarea semnalului STOP
copilul care detine casca va extrage din mașina de pompieri o variantă de joc pe care o va rezolva. Pentru
fiecare răspuns corect va fi aplaudat și va primi un abtibild cu un mijloc de transport.Copilul care va întâmpina
dificultăți va fi sprijinit de alt coleg.

Elemente de joc:surpriza, aşteptarea, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.

2
STRATEGII DIDACTICE

a) METODE/PROCEDEE/TEHNICI:conversaţia,explicaţia,exercițiul,demonstraţia,jocul
didactic,turul galeriei.
b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
- calendarul naturii cu jetoane;
- cască de pompier, mașină de pompier;
-imagini cu mijloace de transport, semne de circulație;
- masini, avioane,tren, vapor;
- foarfecă, lipici, creioane;
- jetoane cu cifre ;
-cuburi.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

MODALITĂȚI DE EVALUARE: Continuă- formativă: prin observarea sistematică a comportamentului


copiilor, analiza produselor activității, răspunsurile copiilor.

DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru educația timpurie” – 2019
- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –ghid
metodic, editura Arves, 2006;
- Filofteia Grama, Mioara Pletea,Angela Sesovoci…”Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul
prescolar”, vol I si II, ed. DPH, 2009

3
SCENARIUL ZILEI

Rutină:Copiii vor aborda întâlnirea de dimineaţă într-o manieră optimistă şi plină de energie,
deoarece ziua bună se cunoaşte de dimineaţă.
Salutul. Așezați în semicerc, pe scăunele, copiii se salută reciproc cu expresia „Bună dimineaţa!”.
salutul curgând firesc de la stânga la dreapta, într-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie. Educatoarea va fi
cea care va da startul acestui salut.
Prezenţa.Educatoarea face prezența, iar fiecare copil când își aude numele răspunde „Prezent”.
Calendarul naturii.Consultăm buletinul meteo verbalizând acţiunea: “Suntem în anotimpul iarna, luna
ianuarie.“,”Ieri a fost miercuri, a treia zi a săptămânii, astăzi este joi, a patra zi a săptămânii, iar mâine va fi
vineri, a cincea zi a săptămânii. Vremea este...........,cerul este............,soarele............”.
Împărtășirea cu ceilalți: Preșcolarii vor vorbi despre mijlocul de transport cu care vor să
călătorească,,Vreau să călătoresc cu.......”
Noutatea zilei:
Copiii sunt întrebați dacăîl cunosc pe Mickey Mouse ,educatoarea îi anunță că în drumul ei spre
grădiniță l-a întâlnit pe Mickey ,acesta era trist deoarece mașina sa i se defectase și trebuia să ajungă alături de
prietenii săi, la o cursă importantă.
De aceea îi roagă pe copii, să îl ajute să își repare mașina .Pentru a-l ajuta, copiii vor trebui să participe,
la toate activitățile de astăzi.
Tranzţiție:„Mâinile le spălăm”-joc cu text și cânt

DȘ: Activitate matematică


La centrul Știință se va desfășura frontal activitatea din cadrul domeniului, știință, jocul didactic “În stație”.
Regulile jocului:Copiii vor fi așezați în semicerc ,educatoarea va înmâna o cască de pompier primului copil.La
ridicarea indicatorului START casca va fi predată din mână în mână, la ridicarea semnalului STOP copilul
care detine casca va extrage din mașina de pompieri o variantă de joc pe care o va rezolva. Pentru fiecare
răspuns corect va fi aplaudat și va primi un abtibild cu un mijloc de transport.Copilul care va întâmpina
dificultăți va fi sprijinit de alt coleg.

Jocul de probă:Se vadesfășura un joc de probăpentru a verificadacăpreșcolarii au înțelesce au de realizat.

Varianta 1:Numerația în limitele 1-6 crescător și descrescător

Varianta 2: Raportarea numărului la cantitate, așază tot atâtea elemente cât indică numărul

Varianta 3: Formarea șirului crescător în limitele 3-6

Varianta 4: Formarea șirului descresător în limitele 5-2

Complicarea jocului .Copiii vor extrage câte un număr și se vor așeza pe pista numerotată asociind numărul
extras cu cel de pe pistă în ordine crescătoare.

La terminarea jocului se va face o apreciere globală a activităţii.


Copiii se vor încolona pentru a merge la toaletǎ și la apǎ.

4
Rutină:Copiii formează o coloană şi părăsesc sala de grupă pentru a merge la toaletă şi pentru a se spăla pe
mâini.
Prin intermediul TRANZIŢIEI: „Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele de joc.
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (PE CENTRE DE INTERES).
La măsuţe este pregătit materialul pentru următoarea activitate, iar educatoarea prezintă centrele,
materialele şi sarcinile din fiecare sector. Se va da startul de începere a lucrului. Se vor îndruma copiii acolo
unde vor întâmpina greutăţi, atenţia deosebită va fi canalizată la centrul Artă, unde se va desfăşura activitatea
practică. După terminarea lucrului la centre se va face evaluarea lucrărilor realizate. Câte un copil va prezenta
produsul final din fiecare sector.

DOS: Activitate practică- Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie și folosind tehnicile
specifice activităților practice „Orașul meu”. Vor decupa ,lipi și asambla mijloace de transport pentru a realiza
un colaj cu tema/titlu ,,Orașul meu,, (copiii de grupă mijlocie vor lipi si vor asambla mijloacele de
transport).După ce vor realiza sarcina dată , copiii vor primi câte un bilet pentru a-l folosi la jocul distractiv.
Joc de rol: „De-a șoferii”- copiii vor avea la dispoziție mașini,avioane,trenulețe,vapoare de jucărie, etc.
Ei vorimita rolul de șoferi, conducând diferite mijloace de transport.
Construcții:,,Gara” – copiii vor avea de realizat cu ajutorul cuburilor din lemn și plastic cel puţin o gară sau o
stație unde călătorii pot aștepta mijloacele de transport.
Bibliotecă: „Trenul”- copiii vor uni punctele, astfel încât să contureze forma a cel puțin două vagoane
ale trenului.

Toţi copiii vor participa la activitatea principală.


După terminarea lucrului la centre se va face evaluarea lucrărilor realizate. Câte un copil va prezenta
produsul final din fiecare sector.
Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la începutul activităţii, copiii vor fi conduși la ultima probă
unde se vor desfășura jocurile.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (DE RECREERE)


Copiii vor desfaşuraurmătoarele jocuri:
Joc distractiv: „Condu autobuzul”
Joc concurs: „Ghicește mijlocul de locomoție”

5
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentdi Obiec Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
dactic tive procedee învǎțǎmânt organizare
1. 1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii.
Întâlnirea de dimineaţă Observarea
Copiii intră în sala de grupă şi se aşază în semicerc. comportamentului
Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica inițial
comunicării rotative.
Prezența: Educatoarea face prezența, iar fiecare Tehnica Calendarul
copil când își aude numele răspunde comunicării naturii Frontal
„Prezent”.Calendarul naturii: În ce anotimp rotative Catalog
suntem? În ce lunǎ suntem?Ce zi a sǎptǎmânii este? Rǎspunsurile
Cum este vremea? Conversația copiilor
Împǎrtǎsirea cu ceilalți: „Vreau să călătoresc cu...”-
dezvoltarea abilităților de comunicare.

2. 2.Captarea Copiii sunt întrebați de educatoare daca îl cunosc Conversația Mascota Frontal
atenţiei pe Mickey Mouse. Aceasta îi anunță că în drumul Mickey
ei spre grădiniță la întâlnit pe Mickey , acesta era Mouse Rǎspunsurile
trist deoarece mașina sa i se defectase și trebuia să Mașinade copiilor
ajungă alături de prietenii săi la o cursă importantă jucărie
de mașini.
De aceea îi roagă pe copii să îl ajute să iși
repare mașina .Pentru a-l ajuta, copiii vor trebui să
participe la toate activitățile de astăzi.

3. 3.Anunţareate Se prezintǎ copiilor tema zilei „Mickey și Conversația


meiși a mijloacele de transport”. Explicația
obiectivelor Copiii sunt anunțați că vordesfășura jocul didactic
“În stație”, vordecupa,lipi, asambla mijloace de
transport, vor interpreta rolul de șoferi, vor

6
unipunctele pentru a realiza vagoanele trenului, vor
construi gara cu ajutorul cuburilor de lemn și
plastic.

4.Dirijarea Tranzţiție:„Mâinile le spălăm”-joc cu text și cânt


învăţării La centrul Știință se va desfășura frontal activitatea
din cadrul domeniului știință, ,,În stațiea de
pompieri,, joc didactic. Explicația
Ne vom juca un joc care se numește “În stațiea de Frontal
pompieri”.
Regulile jocului:Copiii vor fi așezați în semicerc ,
educatoarea va înmâna o cască de pompier primului
copil.La ridicarea indicatorului START casca va fi Individual
predată din mână în mână, la ridicarea semnalului Jocul didactic Cască de Rǎspunsurile
STOP copilul care detine casca va extrage din pompier copiilor
mașina de pompieri o variantă de joc pe care o va Abtibild
O1 rezolva. Pentru fiecare răspuns corect va fi aplaudat Exercițiul Paletă
și va primi un abtibild cu un mijloc de
transport.Copilul care va întâmpina dificultăți va fi
sprijinit de alt coleg.

După demonstrare şi jocul de probă se trece la


desfăşurarea propriu-zisă a jocului.
Varianta 1:.Numerația în limitele 1-6 crescător și
descrescător Jetoane cu Individual Evaluare oralǎ
mijloace de
Varianta 2:Raportarea numărului la cantitate, Exercițiul transport
așază tot atâtea elemente cât indică numărul

Varianta 3:Formarea șirului crescător în limitele

3-6

7
Varianta 4:Formarea șirului descresător în limitele
5-2

Copilulalege din mașina de pompieri o sarcină de


joc .Dacă sarcina este rezolvată corect copilul este
aplaudat și va primii drept recompensă un abtibild
cu un mijloc de transport.Se va continua până când
se vor rezolva toate sarcinile jocului și Mickey va
putea să își repare mașina.
Complicarea jocului. Copiii vor extrage câte un
număr și se vor așeza pe pista numerotată asociind
numărul extras cu cel de pe pistă în ordine
crescătoare.
Copiii se vor încolona pentru a merge la toaletǎ și
la apǎ.
5. Obținerea Prin intermediul TRANZIŢIEI :
performanței ,,Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele
de activitate.
La măsuţe este pregătit materialul pentru
următoarea activitate, iar educatoarea prezintă
centrele, materialele şi sarcinile din fiecare sector.
Se va da startul de începere a lucrului. Se vor
îndruma copiii acolo unde vor întâmpina greutăţi,
atenţia deosebită va fi canalizată la centrul Artă, Explicația
unde se va desfăşura activitatea practică.
O2 DOS-Activitate practică „Orașul meu”. Individual
Se vor executa exerciții pentru încălzirea muschilor
mici ai mâinii: Mișcăm degețelele,/Închidem și Exercițiul Observarea
deschidem pumnișorii/Rotim pumnișorii,/Cântăm la produselor
pian,/Scuturăm mânuțele. activitǎții
Intuirea materialelor, explicarea modului de lucru:
Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la
dispoziţie și folosind tehnicile specifice activităților
8
practice „Orașul meu”.Vor decupa ,lipi și asambla Mijloace de
mijloace de transport pentru a realiza un transport
colaj ,,Orașul meu,, (copiii de grupă mijlocie vor Lipici
Foarfece
lipi si vor asambla mijloacele de transport).După ce
vor realiza sarcina dată , copiii vor primi câte un
bilet pentru a-l folosi la jocul distractiv Observarea
Copiii vor respecta criteriile de realizare: să comportamentului
decupeze, lipească și asambleze mijoace de
transport pentru a realiza un colaj, să lucreze
îngrijit, să finalizeze lucrarea. Mijloace de
transport din Individual
O3 Joc de rol:„De-a șoferii”- copiii vor avea la plastic Observarea
dispoziție mașină, avioane,trenulețe,vapoare de produselor
jucărie, etc. Ei vor imita rolul de șoferi, conducând Jocul activității
diferite mijloace de transport.
O4
Construcții:,,Gara” – copiii vor avea de realizat cu Individual
ajutorul cuburilor din lemn și plastic cel puţin o
O5 gară sau o stație unde călătorii pot aștepta Observarea
mijloacele de transport. produselor
Bibliotecă: „Trenul”- copiii vor uni punctele astfel activității
încât să contureze forma a cel puțin două vagoane
ale trenului.
Exercițiul
.Copiii sunt motivați să lucreze în fiecare centru și
să finalizeze colajul pentru a putea conduce
autobuzul lui Mickey.

9
6.Evaluarea Dupǎ finalizarea activitǎtilor în centre se va face Conversația Lucrǎrile din Frontal Analiza
activităţii evaluarea lucrărilor realizate. fiecare centru produselor
Câte un copil va prezenta la fiecare centru ce a avut activitǎții
de realizat, se vor analiza lucrările copiilor şi se vor Individual
face aprecieri legate de modul de lucru și de
rezultatele obținute.

7. Asigurarea Se vor iniţia jocurile:


retenției și ALA:
transferului Joc distractiv: „Condu autobuzul”–copiii vor Explicația Bilete Frontal Observarea
veni pe rând cu biletul primit în centrul Artă pentru comportamentului
a se urca în autobuz.Pe rând, fiecare va conduce Demonstrația copiilor
autobuzul. Ei vor trebui să conducă autobuzul la
București unde se desfășoară cursele de mașini la Jocul
care participă Mickey Mouse.
Rǎspunsurile
Jocul concurs: „Ghicește mijlocul de locomoție”- Ghicitori Frontal copiilor
Educatoarea rostește la urechea unui copil
denumirea unui mijloc de transport.Copilul va
trebui să-l descrie, fără a-l denumi.Grupa ghicește
mijlocul de transport descris
8. Încheierea Educatoarea va face aprecieri asupra modului cum Recompense Frontal Acordarea
activității s-a desfǎșurat activitatea și va distribui recompense. stimulentelor

10

S-ar putea să vă placă și