Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

JOCRI ŞI ACTIVITĂȚI ALESE

- ALA 1 -

TEMA ANUALĂ: CE ŞI CUM VREU SĂ FIU?


TEMA PROIECTULUI: PROFESII ŞI MESERII
TEMA SĂPTĂMÂNII: MESERII PENTRU MICI ŞI PENTRU MARI
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Jocuri şi activităţi alese (ALA1)
MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes
TEMA:
 ARTĂ: „Pensula fermecată!”
 CONSTRUCŢII: „Suntem constructori!”
 JOC DE MASĂ: „Puzzle cu meserii”

SCOPUL: Cultivarea interesului copiilor de a participa în grupuri mici la jocuri; stimularea activităţii intelectuale, a
unor aptitudini şi înclinaţii; perfecţionarea deprinderilor şi a tehnicilor de lucru însuşite; dezvoltarea independenţei şi
creativităţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să intuiască materialele existente la cele trei centre de interes;
O2- să aleagă centrul unde doreşte să lucreze;
O3- să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru şi cu educatoarea;
O4- să valorifice propriile lucrări în decorarea sălii de grupă şi a holului grădiniţei.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul, exerciţiul, Turul galeriei.
 MATERIAL DIDACTIC: casă de carton, guaşe, pensule; seturi de construcţii; puzzle cu meserii şi unelte.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă

DURATA: 25-30 de minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educatiei,Cercetarii si Tineretului “Curriculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani 2008 );
2. Antonovici Ştefania, Paula Neaţu - „Jocuri şi activităţi alese”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2008
Nr. EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
Crt. DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment Se aeriseşte sala de grupă. Conversaţia


organizatoric Se amenajează spaţiul educaţional
Se pregătesc materialele didactice necesare.
2. Captarea atenţiei Se realizează prin intuirea materialelor de Observaţia Aprecieri verbale
la cele trei centre de interes: Artă, Conversaţia Evaluarea atenţiei
Construcţii şi Joc de masă. Explicaţia

3. Anunţarea temei Se anunţă temele de la cele trei centre de Conversaţia Evaluarea atenţiei
interes: Artă: Pensula fermecată;
Construcţii: Suntem constructori; Joc de
masă: Puzzle cu meserii.

4. Desfăşurarea Sunt solicitaţi copiii să-şi aleagă centrul la Explicaţia Aprecieri verbale
activităţii care preferă să lucreze, apoi se va prezenta
Exerciţiul Observarea
modul de realizare a fiecărei teme:
modului de lucru
ARTĂ: -copiii vor picta Casa lui Minnie
Jocul
CONSTRUCŢII:- copiii vor realiza
diverse construcţii, la alegere, din Demonstraţia
materialele puse la dispoziţie.

JOC DE MASĂ:- copiii vor reconstitui


puzzle-uri cu meserii şi unelte specifice.
Se supraveghează atent activitatea copiilor
în cadrul celor trei centre de interes, se dau
indicaţii sugestii şi ajutor acolo unde este
nevoie.

Copiii pot schimba centrul ales iniţial dacă


au reuşit să realizeze sarcina cerută.

5. Evaluarea Se cere copiilor să facă aprecieri şi Conversaţia Aprecierea


activităţii autoaprecieri exprimând opinii referitoare produselor
la modul în care sa lucrat, cum au activităAprecierea
comunicat, cum au colaborat şi rezultatele produselor
pe care le-au obţinut. activităţii copiilor

6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale. Conversaţia Evaluare orală


activităţii
Lucrările sunt aşezate la expoziţie.

S-ar putea să vă placă și