Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,Hai cu mine la plimbare”

Prof. Înv. Preșcolar: Tăraș Rozalia

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 21.02.2024
Unitatea de învățământ: Grădinița PN Arini
Prof. Înv. Preșcolar: Tăraș Rozalia
Grupa: mare ,,Buburuzele”
Tema anuală de studiu: Cum este/ a fost și va fi pe pământ?
Tema proiectului: ,,Călătorie prin țara mea”
Subtema: ,,Hai la drum” – evaluare proiect
Tema zilei: ,,Hai cu mine la plimbare”
Categoriile de activități de învățare abordate: ADP+ALA1+ADE (DȘ+DOS)+ALA2

Tipul de activitate: evaluare de cunoștințe și consolidare de priceperi și deprinderi


Forma de realizare: activitate integrată pe o zi
Forma de organizare: frontal, individual
Resurse umane: educatoarea și preșcolarii grupei mari
Modalități de evaluare: Observarea sistematică a activității și a comportamentului copiilor,
autoevaluare, aprecieri verbale, acordare de recompense
Locul desfășurării: sala de grupă
Dimensiuni ale dezvoltarii:
- Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare
- Activarea și manifestarea potențialului creativ
2
- Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare pentru cunoașterea mediului
apropiat
- Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și funcționale ale
lumii înconjurătoare
Comportamente vizate:
- Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente şi metode specifice
- Identificarea unor posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii- problemă şi provocări
din viaţa proprie şi a grupului de colegi
- Manifestarea creativității în activități diverse
- Dezvoltarea creativității prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
Scopul activității pe domenii experențiale (DȘ+DOS):
- Verificarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la mijloace de transport terestre,
aeriene și maritime precum și dezvoltarea simțului practic și estetic.

Obiective operaționale
- să denumească vehiculul ales din cutie/săculeț, așezându-l la locul potrivit (uscat, apă,
aer);
- să răspundă în propoziție la întrebările adresate, pe baza obiectelor alese și pe baza
fațetei cubului după aruncare;
- să mânuiască corect materialele puse la dispoziție.

Activități de învățare:
ADP (Activități de dezvoltare personală):
- Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii, exerciții de înviorare,
împărtășirea cu ceilalți, activitatea de grup, noutatea zilei
Rutine și Tranziții: Ne pregătim pentru activități!, „Bat din palme clap, clap, clap….”,,1, 2,1,
2 către baie mergem noi” – recitativ ritmic, ,, A fost cândva, o barcă mititică / Ce se temea că
poate ea se strică /Ea îşi dorea să meargă fără frică /Dar nu putea, nu naviga /Şi tare mult se
necăjea/ Dar noi vrem să-o încurajăm/ Mult curaj să îi dăm” – recitativ ritmic; „Mama mea m-a
întrebat: / Când cresc mare ce-o să fac? /I-am răspuns că vreausă zbor/ Vreau să fiu aviator/
Avion cu motor/ Ia-mă și pe mine-n zbor/ Să văd lumea de pe un nor/ Vreau să fiu aviator/
Vreau să fiu aviator”- cântec, ,,Cica cica cica cica se aude trenul...”- cântec, , „După cântece și
jocuri...”
3
ALA1 (Jocuri și activități liber alese - activități pe centre de interes):
Constructii: ,,Garaj pentru mașini”- asamblare piese lego
- Obiective operaționale:
Să construiască garajul pentru mașini asamblând corect piesele lego

Artă: ,, Pictează mijloace de transport” –pictură figurine ipsos


- Obiective operaționale:
 să picteze figurinele din ipsos respectând cerințele;
 să acopere tot spatiul dat folosind culorile preferate;
 să respecte criteriile de acurateţe şi corectitudine a tehnicii utilizate.

Biblioteca: : ,,Trasează valurile mării”


- Obiective operaționale:
Să traseze corect semnele grafice urmărind liniile punctate;
Să mânuiască corect materialul pus la dispoziție.

ADE: (Activități pe domenii experiențiale)


- DȘ: Cunoașterea mediului: ,,Ce știi despre...” – joc didactic
- DOS: Activitate practică: ,,Avionul” – decupare, asamblare, lipire
Obiective operaționale:
a) Cognitiv-informaționale
- Să identifice corect mijloacele de transport pe uscat (tereste), în aer (zburătoare) și pe
apă (maritime), pe baza extragerii unui mijloc de transport de jucărie dintr-o cutie, jeton
dintr-un săculeț
- Să asocieze fiecare mijloc de transport cu mediul în care circulă el, valorificând
cunoștințele anterioare
- Să precizeze caracteristici ale mijloacele de transport identificate (pe unde circulă, ce fel
de mijloc de transport este)
b) Psihomotorii:
- Să păstreze poziția corectă pe scăunele
- Să lipească și să asambleze corect avionul
- Să-și coordoneze corect mișcările în timpul executării lucrării
c) Afectiv-atitudinale:
- Să participe activ la activitățile propuse
4
- Să manifeste o stare de dispoziție plăcută în timpul activității

Joc didactic: Ce știi despre....


- Sarcina didactică: Se va desfășura cu ajutorul jucăriilor/ a jetoanelor și „Cubul
vehiculelor” pentru a verifica cunoștințele asimilate. Se va prezenta cubul cu cele șase
sarcini (descrie, compară, asociază, analizează, aplică, argumentează) pentru a expune
cunoștințele asimilate.
1. DESCRIE: Descrie vehiculul din mâna ta.
2. COMPARĂ: vehiculul din mâna ta cu cea de la mine.
3. ASOCIAZĂ: Cum este vehiculul tău față de al meu? Cu ce formă geometrică o poți
asemăna?
4. APLICĂ: Imită sunetul vehiculului.
5. ARGUMENTEAZĂ: De ce avem nevoie de (mașină/ tren/ avion/ vapor)?
6. ANALIZEAZĂ: Pe unde circulă vehiculul din mâna ta? Ce fel de vehicul este?Ce
culoare are?
Regulile jocului: Copilul chemat de educatoare va veni la cutia cu vehicule, va scoate
din ea un mijloc de transport, îl va denumi și îl va așeza pe macheta potrivită (apă, aer sau
uscat)
- Se vor forma două echipe, va fi chemat câte un copil din fiecare echipă, va arunca
cubul și va răspunde cerinței de pe fațeta cubului căzută în sus, iar răspunsul corect va fi
recompensat cu o piesă de puzzle. Va câștiga echipa care a reușit să facă puzzle-ul
complet prima.
-Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
Elemente de joc: surpriza, cubul, piesele puzzle, aplauzele, recompense

ALA 2: Joc de mișcare:,,Cursa mașinuțelor”


- Obiective operaționale:
Să-și coordoneze corect și rapid mișcările impuse de jocul propus, manipulând
mașinuțele;
Să manifeste corectitudine în desfășurarea urmăririi, în relațiile cu colegii.

Strategii didactice:
5
-Resurse procedurale: jocul didactic, observația, conversația, metoda ,,Mâna oarbă”,
metoda „Cubului”, Cercuri concentrice, demonstrația, explicația, exercițiul, problematizarea,
metoda interactivă ,,Turul galeriei”.
- Resurse materiale: machetă cu apă și o machetă cu șosea, mijloace de transport de
jucărie, săculeț, plicuri, lipici, fișe de lucru, carioci, creioane colorate, piese lego,
mașinute, puzzle cu mașini, cubul etc.

Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani), 2019
- Culegere de texte literare, Editura Tehno-Art, 2007, Petroșani
- Piramida cunoașterii”, Lelica Tataru, Adina Glava, Olga Chiș, Editura Diamant
- www.pinterest.com
- www.google.com

6
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului de


dimineata. Copiii recită următoarele versuri:
,,Dimineața a sosit
După ce ne-am trezit,
Mai târziu la grădi noi am venit,
În semicerc să ne adunăm,
Și frumos ne salutăm.
După scaune ne ridicăm!
Salutul se va realiza prin deplasarea fiecărui copil la ușa de la intrare pentru a alege
salutul dorit: militar, cu picioarele, victoriei, cu dans, politicos, ne strângem de mână, batem
palmele, ne îmbrățișăm
1. Prezența: „După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am Salutat
Pe scăunele ne-am așezat
Colegii i-am întâlnit
Cine oare n-a venit cu noi în călătorie?”
Educatoarea strigă numele fiecărui preșcolar, în ordinea în care este trecut în catalog.
Copiii răspund cu ,,prezent” și își așază fotografiile lor pe “Copacul prezenței” Un copil ales de
educatoare va număra cu ajutorul doamnei copiii prezenți.
2. Calendarul naturii: Educatoarea îi invită pe copii să-și îndrepte privirile către
calendarul naturii, prin următoarele versuri:
“Calendaru-i încântat,
Că va fi din nou completat
Cu nori, ploi, vânt sau furtună
Mai bine cu vreme bună.”
Se va completa calendarul naturii cu jetoanele corespunzătoare.
,,În ce dată suntem? În ce anotimp suntem? În ce lună ne aflam?” Ce zi a fost ieri?/ Ce zi este
astăzi? Dar mâine ce zi va fii? Cum este vremea azi? / Cum v-a îmbrăcat mama azi?
3. Împărtășirea cu ceilalți: se va completa ,,semaforul emoțiilor” Fiecare copil
va spune în fața grupei cum se simte: dacă este fericit, gânditor sau supărat și își va argumenta
răspunsul. În timpul acesta, copiii așază cleștisorul cu poza la emoția corespunzătoare.
4. Exerciții de înviorare:
Dacă vreau să cresc voinic (copii își ridică brațele îndoite)
7
Fac gimnastică de mic (își pun mâinile în șolduri și fac săituri pe loc depărtând și
apropiind piciarele)
Apoi stau într-un picior și pe celălalt picior (se revine cu mâinile pe șolduri)
Mă opresc, respir ușor (se inspiră și expiră de trei ori)
Ridic brațele la cer (toți ridică brațele)
Toată lumea e amea (pornind de la piept copiii fac un cerc imaginar în aer)
Când mă așez la podea (se înghemuiesc)
Ăsta- i doar un început ....(copiii arată cu arătătorul)
I-a să văd cât ați crescut?!!!!! (copiii sar în sus cu brațele ridicate)
5. Noutatea zilei:
Se verifică ghiozdanul poștașului. În aceasta se găsește o mașină de poliție o scrisoare și
un cadou.
Educatoarea prezintă conținutul scrisorii de la Zâna Iarna:
,, Dragi copii, eu sunt Zâna Iarna, precum știți eu exist dintotdeauna, și de un timp încoace
tot văd pe cer nave ciudate, care nu sunt vii, ele au motoare, aripi, sunt din pânze și tot felul
de chestii. Le-au făcut oamenii, eu încă nu am avut curajul să călătoresc cu vreuna. Voi în
această săptămână învățați despre ele și mă gândesc că puteți să mă ajutați să mă hotărăsc,
cu ce să merg în călătorie, știți că eu trebuie să plec peste câteva zile. Mașina de poliție v-am
trimis-o să faceți un joculeț și mai am în gentuță o surpriză pentru voi la sfîrșitul zilei. Vă mulțumesc
pentru ajutor! Anexa1
Educatoarea evidențiază faptul că Zâna Iarna ne va da cadoul, doar dacă noi o vom ajuta să
cunoască mijloacele de transport, ca să poata hotărî cu ce să plece înapoi în regatul ei.
6. Activitatea de grup:
„Dragi copii, pentru a-i demonstra Zânei că voi chiar sunteți copii foarte isteți și cuminți
vă propun un mic joc. Ne vom juca jocul „Adevărat sau Fals”. Educatoarea spune o afirmație și
dacă afirmația este adevărată copiii vor arăta paleta verde, iar dacă afirmația este falsă vor arăta
partea roșie.”. Hai să facem un joc de probă!”
Exemple: - Vaporul circulă pe uscat. (fals) – paleta roșie
- Șoferul este conducătorul mașinii. (adevărat) – paleta verde
-Traversăm atunci când semaforul arată culoarea rosie. (fals)
-Trenul circulă pe șine. (adevărat)
-Avionul este condus de stewardesă. (fals)
-Cu balonul circulăm pe apă. (fals)

Vom trece către centrele de interes cu ajutorul tranziției:


8
,,Bat din palme clap, clap, clap/, Din picioare trap, trap, trap/, Ne-nvârtim,ne răsucim/,
Și spre centre noi pornim.” după care se vor intui materialele și li se vor explica copiilor
sarcinile de lucru:
La centrul Construcții, copiii vor avea de asamblat piese lego, la centrul Artă, copiii
vor avea de pictat un mijloc de transport, la centrul Bibiloteca, copiii vor avea ca sarcină
trasarea semnelor grafice pe liniile punctate. Anexa2
Voi aprecia lucrările copiilor care vor fi expuse pe panou. Copiii sunt recompensați cu
stickere vehicule.
După activitatea pe centre de interes se va realiza tranziția pe versurile:
,,1,2,1,2,,
Către baie mergem noi,
Mâinile să le spălăm,
Și burtica s-o bucurăm”
După servirea mesei, vom trece la activitățile pe domenii experiențiale printr-o
tranziție: ,,A fost cândva, o barca mititică/ Ce se temea că poate ea se strică/Ea își dorea să
meargă fără frică/ Dar nu putea, nu naviga și tarea mult se necăjea /Dar noi vrem să-o
încurajăm/ Mult curaj noi să îi dăm/ Căci noi multe realizăm, noi multe realizăm”
Se realizează activitatea de cunoașterea mediului prin jocul didactic ,,Ce știi
despre…?”
Copiii se așează pe scăunelele în formă de semicerc apoi, doamna le explică regulile
jocului. Aceștia vor fi împărțiți în două echipe (Excavatorului/ Avionului). Pentru început va
veni pe rând fiecare copil și va alege din cutiile din fața doamnei un vehicul, îl va denumi și îl
va duce pe machetă și îl va așeza la locul potrivit (drum/ aeroport/ apă).
Complicarea jocului

Varianta I: ,,Găsește greșeala!”


Copiii pun mâna la ochi. Educatoarea va muta mijloacele de transport de la un loc la
altul. La semnalul educatoarei (3 bătăi din palme), copiii deschid ochii. Copiii sesisează
greșelile și așază jucăriile corect, motivând așezarea făcută.

Varianta II se realizează cu ajutorul „Cubului vehiculelor”. De la fiecare echipă vine


pe rând un copil și va arunca cubul, dacă răspunde corect va primi o piesă de puzzle care
reprezintă echipa sa.
1. DESCRIE: Descrie vehiculul din mâna ta.
2. COMPARĂ: vehiculul din mâna ta cu cea de la mine.

9
3. ASOCIAZĂ: Cu ce formă geometrică seamănă vehiculul din mâna ta?
4. APLICĂ: Imită sunetul vehiculului.
5. ARGUMENTEAZĂ: De ce avem nevoie de (mașină/ tren/ avion/ vapor)?
6. ANALIZEAZĂ: Pe unde circulă vehiculul din mâna ta? Ce fel de vehicul este? Ce
culoare are?
Va câștiga echipa care reușește să primească toate piesele puzzle-ului.

Trecerea către urătoarea activitate DOS – Activitate practică, se va realiza printr-o


tranziție: ,,Mama mea m-a întrebat: / Când cresc mare ce-o să fac? / I-am răspuns că vreau să
zbor/ Vreau să fiu aviator/ Avion cu motor/ Ia-mă și pe mine-n zbor/ Să văd lumea de pe un
nor/ Vreau să fiu aviator/ Vreau să fiu aviator”
După așezarea la măsuțe, copiii vor primi și identifica materialele necesare activității. Li
se va prezenta modelul și analiza, apoi li se va explica modalitatea de lucru și se va trece la
munca propriu-zisă.
După realizarea sarcinilor de lucru vom evalua lucrările prin metoda ,,Turul galeriei”.
Trecerea către ultima parte a activității integrate se va face printr-o tranzitie: ,,Cica cica
cica cica/ Se aude trenul/ Cica cica cica cica/ Fluierând refrenul/ Uuuuu Uuuuu/ Cica cica cica
cica/ Uite intră-n gară/ Cica cica cica cica/ Fluierând refrenul pentru a doua oară/ Uuuuu
Uuuuu.”
La ALA2 ne vom juca jocul de mișcare: ,,Cursa mașinilor” (urmărire). O mașină de
poliție va urmări o mașină , trece mașina roșie din mână în mână repede ca cea de poliție să nu
o ajungă.
Copii vor primi recompensele promise de Zâna Iarna își iau gentuțele și se așează pe
buline la rând.
Tranziție - După cântece și jocuri….

10
Nr.c Evenimentul Conținut științific Strategii didactice Evaluare
rt didactic Metode și Mijloace de
Procedee Învățământ
1. Momentul Se asigură climatul optim necesar unei bune desfășurări a acti- Conversația Calendarul naturii Observarea
organizatoric vității. Mijloacele de învățământ necesare vor fi distribuite la Panoul prezenței sub comportamentului
fiecare centru de interes. În cadrul întâlnirii de dimineață se va face Frontal formă de Copac copiilor
prezența, precum și stabilirea zilei, datei și anotimpului. Pozele copiilor
2. Captarea atenției Se realizează cu ajutorul ghiozdanului de poștaș unde Zâna Iarna a Observarea
lăsat o scrisoare și un cadou. Geanta poștașului comportamentului
Educatoarea prezintă conținutul scrisorii de la Zâna Iarna: Scrisoarea de la Zâna copiilor
,, Dragi copii, eu sunt Zâna Iarna, precum știți eu exist Conversația Iarna
dintotdeauna, și de un timp încoace tot văd pe cer nave Explicația
ciudate, care nu sunt vii, ele au motoare, aripi, sunt din Cadoul

pânze și tot felul de chestii. Le-au făcut oamenii, eu încă nu


am avut curajul să călătoresc cu vreuna. Voi în această
săptămână învățați despre ele și mă gândesc că puteți să mă
ajutați să mă hotărăsc, cu ce să merg în călătorie, știți că eu
trebuie să plec peste câteva zile. Mașina de poliție v-am trimis-o
să faceți un joculeț și mai am în gentuță o surpriză pentru voi la
sfîrșitul zilei. Vă mulțumesc pentru ajutor! Anexa1
Educatoarea evidențiază faptul că Zâna Iarna ne va da cadoul doar
dacă noi o vom ajuta să cunoască mijloacele de transport ca să

11
poată hotărî cu ce să plece înapoi în regatul ei.
3. Anunțarea temei „Copii, astăzi vom desfășura împreună o activitate cu tema: „Hai cu Conversația Observarea
mine la plimbare”. Noi ne vom aduce aminte despre tot ce am comportamentului
învățat despre mijloace de transport respectiv despre mijloace de Explicația copiilor
transport terestre, aeriene si mijloace de transport maritime. Știu că
sunteți foarte isteți și o vom ajuta pe Zâna Iarna să se decidă cu ce
va pleca spre regatul ei. La final ne așteaptă cadoul adus de ea.
„Ce ziceți, dragii mei, o ajutăm pe Zâna Iarna să descopere
Tranziție mijloacele de transport, ca să poată pleca?”
Tranziția către centrele de interes –ALA1 :
,,Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-
nvârtim,ne răsucim, /Și spre centre noi pornim.”
4. Dirijarea Le sunt prezentate copiilor centrele de activitate (Ala 1), sarcinile Explicația Observarea
învățării specifice fiecărei zone, materialele folosite. comportamentului
Construcții: „Garaj pentru mașini” Conversația copiilor
ALA1 Biblioteca: „Trasează semnele grafice pe liniile punctate” Piese lego Aprecieri verbale
Centre de interes Artă: „Pictează mijloacele de transport” Fișe de lucru
După finalizarea activităților liber alese se vor evalua lucrările prin Pensule
intermediul conversației și se vor face aprecieri în legătură cu Vehicule ghips
participarea copiilor la activitate. Vom trece pe la fiecare centru. Acuarele
Cei care au lucrat acolo ne vor explica ce au avut de făcut, iar
preșcolarii apreciază în ce măsură colegii lor au realizat sarcina de
lucru. După ce fac ordine la centre sunt invitați să se organizeze
pentru a ieși din sala de grupă.

12
Tranziția către baie:
Tranziție ,, 1,2,1,2,
Către baie mergem noi,
Mâinile să le spălăm,
Și burtica s-o bucurăm”
După servirea mesei, copiii întră în sala de grupă și se așează pe
scăunele așezate în semicerc cu ajutorul tranziției:
,,A fost cândva, o barca mititică/ Ce se temea că poate ea se strică/
Ea îsi dorea să meargă fără frică /Dar nu putea, nu naviga și Explicația
Tranziție tarea mult se necăjea / Dar noi vrem să-o încurajăm/ Mult curaj să
îi dăm/ Căci noi multe realizăm, noi multe realizăm” Conversația
DȘ:
,,Astăzi vom desfășura jocul ,,Ce știi despre...?” pentru a afla câte
lucruri știți despre mijloacele de transport terestre, maritime și
Demonstrația
aeriene (pe unde circula, caracteristici).
Copiii repetă titlul jocu lui.
Explicarea și demonstrarea jocului:
Educatoarea explică modul de desfășurare a jocului: Pe masă se Jocul didactic
află o machetă cu asfalt, aeroport, far și apă, trei cutii cu vehicule și Machetă apă și nori
un săculeț în care se află jetoane cu mijloace de transport de jucărie. Machetă asfalt,
Copiii vin pe rând, scot câte un mijloc de transport din cutie, îl Machetă șine
ADE denumesc precizând ce fel de mijloc este și îl așază la locul lui. (În Exercițiul Vehicule de jucărie
apă dacă este un mijloc de transport maritim, pe aeroport dacă este
Coșulețe

13
un mijloc de transport aerian sau terestru pe asfalt, parcare etc)
Executarea jocului de probă
Un copil ales de educatoare execută jocul de probă. Educatoarea
face observații și precizări suplimentare.
Desfășurarea jocului:
Educatoarea este conducătorul jocului. Pe rând, fiecare copil va
extrage un mijloc de transport, îl numește, precizând ce fel de
mijloc de transport este (terestru, aerian sau maritim) iar așezarea
corectă a mijlocului de transport la locul potrivit (în apa, aer sau pe
uscat) și este răsplătită cu aplauze.
Jocul se repetă cu toți copiii.
Complicarea jocului:
Varianta I: ,,Găsește greșeala!”
Copiii pun mâna la ochi. Educatoarea va muta mijloacele de
transport de la un loc la altul.
La semnalul educatoarei (3 bătăi din palme), copiii deschid ochii.
Copiii sesisează greșelile și așază imaginile corect, motivând
așezarea făcută.
Varianta II se realizează cu ajutorul „Cubului vehiculelor”. Copiii
vor fi împărțiți în două echipe (Excavatorului/ Avionului). De la
fiecare echipă vine pe rând un copil și va arunca cubul, dacă Ecusoane

răspunde corect va primi o piesă de puzzle care reprezintă echipa Puzzle excavator și
sa. Copilul aruncă zarul extrage din săculeț, prin metoda „Mâna avion
oarbă” , un jeton și răspunde la cerința de pe fațeta cubului. Explicația Săculeț cu jetoane de

14
7. DESCRIE: Descrie vehiculul din mâna ta. mijloace de transport
8. COMPARĂ: vehiculul din mâna ta cu cea de la mine. Conversația magnetice
9. ASOCIAZĂ: Cu ce formă geometrică seamănă vehiculul
tău?
10. APLICĂ: Imită sunetul vehiculului. Demonstrația
11. ARGUMENTEAZĂ: De ce avem nevoie de (mașină/ tren/
avion/ vapor)? Jocul didactic
12. ANALIZEAZĂ: Pe unde circulă vehicolul din mâna ta? Ce
fel de vehicol este? Exercițiul
Pentru fiecare răspuns corect, copiii vor primi o piesa de puzzle.
Echipa care va reuși să primească toate piesele de puzzle și va
termina puzzle-ul prima va câstiga.

Tranziție Tranziția către activitatea practică: „Mama mea m-a întrebat:/


Când cresc mare ce-o să fac? /I-am răspuns că vreausăzbor/ Vreau
să fiu aviator/ Avion cu motor/ Ia-mă și pe mine-n zbor/ Să văd
lumea de pe un nor/ Vreau să fiu aviator/ Vreau să fiu aviator”
5. Obținerea DOS (Activitate practică): Observarea
performanțelor După așezarea la măsuțe, copiii vor primi și identifica materialele Conversația Lipici comportamentului
necesare activității. Li se va prezenta modelul, apoi copiii sunt Hărtie copiilor
solicitați să denumească materialele de pe măsuță (hârtie colorată, Explicația Foarfecă
foarfecă, lipici, bidon). Corpul de avion
Aprecieri verbale
Educatoarea le explică copiilor sarcina de lucru:
Astăzi vom ansambla un avion.

15
Prezentarea și analiza modelului:
Voi prezenta copiilor modelul precizând faptul că vom analiza
avionul denumind părțile componente (corpul avionului, geamurile,
aripile unde își ține combustibilul, codița și cele două aripioare de
lângă codiță, elicea din botul avionului) și caracteristicile lor
(culoare, formă, mărime și număr)
Demonstrarea și explicarea tehnicii de lucru:
Le explic și demonstrez tehnica de lucru: Luăm coala colorată și
decupăm elementele componente ale avioului, le așezăm în coșulețe Demonstrația
ca să nu le pierdem, apoi vom lipi geamul de la cabina pilotului,
apoi pe cele ale pasagerilor, iar la urmă vom lipi aripile și codița.
Înainte de a ne apuca de lucru vom executa exercițiile de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor:
„ Norii/soarele bat/e ușor în geam Exercițiul

Iar noi cântăm la pian


Degetele sunt ca niște petale
Și le deschidem ca pe o floare”
Efectuarea lucrării de către copii:
Voi dirija activitatea și voi interveni, ajutându-i pe copii acolo
unde este cazul.
Evaluarea lucrărilor:
Se vor face aprecieri verbale privind modul de realizare al Observarea
lucrărilor. comportamentului

16
La finalizarea lucrărilor, acestea vor fi așezate pe o masă. Toți copiilor
copiii sunt aplaudați pentru efortul depus. Copiii, pe rând vor Aprecieri verbale
alege lucrarea cea mai reușită, motivând alegerea făcută
ținând cont de acuratețea lucrării.
Educatoarea va face aprecieri generale și individuale. Toți
copiii sunt aplaudați pentru efortul depus și primesc un
abțibild pe care îl pot lipi pe avionul lor.
6. Asigurarea Educatoarea poartă o conversație cu copiii pe tema activității Conversația Aprecieri verbale
retenției și a desfășurate. Copiii sunt solicitați să spună care este numele
transferului jocului pe care l-am jucat. (Ce știi despre …?)

7. Evaluarea Se va evalua modul de realizare a sarcinilor date și se vor face Conversația Aprecieri verbale
activității aprecieri asupra întregii activități, a performanțelor obținute, a
integrate modului de participare a copiilor la activitate și a
comportamentului acestora.
8. Încheierea ALA2 Mașinuțe Recompense
activității Încheierea activității se va realiza prin jocul de mișcare: Cursa Bomboane Aprecieri verbale
mașinuțelor”.
Doamna le transmite din partea Zânei Iarnă mulțumirile ei și
le oferă cadoul promis (mașinuțe și bomboane). Probabil Zâna
va allege să călătorească cu avionul.

17
Anexa1

,, Dragi copii, eu sunt Zâna Iarna, precum știți eu exist din totdeauna, și de un timp
încoace tot văd pe cer nave ciudate, care nu sunt vii, ele au motoare, aripi, sunt din
pânze și tot felul de chestii. Le-au făcut oamenii, eu încă nu am avut curajul să
călătoresc cu vreuna. Voi în această săptămână învățați despre ele și mă gândesc că
puteți să mă ajutați să mă hotărăsc, cu ce să merg în călătorie, știți că eu trebuie să plec
peste câteva zile. Mașina de poliție v-am trimis-o să faceți un joculeț și mai am în
gentuță o surpriză pentru voi la sfîrșitul zilei. Vă mulțumesc pentru ajutor!”
18
19
20
21
Anexa2

22
23
24
25
26
27

S-ar putea să vă placă și