Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
COMPORTAMENTE VIZATE:
◊ C1- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi;
◊ C2- Participă la activităţile de grup şi activităţile de joc în calitate de auditor;
◊ C3- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiunii,
emoţii proprii;
◊ C4 - Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice;
◊Bibliotecă
•Tema activităţii: „Trenul – semne grafice”
•Mijloc de realizare: semne grafice
•Obiective operaţionale:
O1- Să unească punctele astfel încât să contureze forma a cel puțin două vagoane ale trenului;
O2 - Să utilizeze corect instrumentele puse la dispoziţie;
O3 -.Să găsească utilitate lucrărilor realizate.
•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul
•Materiale didactice: Creioane, fişe de lucru
•Forma de realizare: Individual
3.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A.D.E.)
a. CUNOAŞTEREA MEDIULUI - Joc didactic
•Tema activităţii: „În excursie cu trenulețul Thomas”
•Mijloc de realizare: Joc didactic
•Tipul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la mijloacele de transport
•Obiective operaţionale:
• Să identifice cel puțin un mijloc de transport extras din cutia cu surprize;
• să plaseze cel puțin două imagini ale mijloacelor de transport la locul potrivit pe baza
unor însușiri comune luate separat;
• să precizeze cel puțin două caracteristici ale mijloacelor de transport – cine le conduce/
manipulează, utilitate, etc;
• Să găsească răspunsul corect la ghicitorile despre mijloacele de transport
• Să aşeze jetoanele cu mijloace de transport în diagramă în funcţie de sarcina dată.
•
•Sarcina didactică:
Recunoasterea mijloacelor de locomotie si verificarea cunostintelor copiilor despre felul
mijloacelor de transport.
•Regulile jocului:
Copiii, împărțiți în două echipe, vor trebui:
• să răspundă la ghicitorile din plicul ales;
• să aleagă imaginea corespunzătoare mijlocului de transport ghicit, denumindu-l și
indicând locul pe unde circulă acesta.
• să respecte regulile jocului, să răspundă când sunt solicitaţi si rezolvă sarcinile cerute.
•Elemente de joc: Surpriza, aplauze, recompensa, mânuirea materialelor.
•Metode şi procedee: - Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, prblematizarea, metoda “Mâna oarbă”,
metoda Diamantului
•Materiale didactice: Cutii, jucării, jetoane, ,,diamantul” - piramida, minge, tablă magnetică,
magneţi, imagini, jetoane, videoproiector, laptop.
•Forma de organizare: frontal, individual.
b. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- PICTURĂ
•Tema activităţii: „Mijloace de transport”
•Mijloc de realizare: Pictură
•Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi
•Obiective operaţionale:
O1- Să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
O2 - Să picteze figurinele din ipsos ale mijloacele de transport;
O3 - Să aprecieze lucrarea personală şi a unui coleg în funcţie de criteriile emise de educatoare
(acurateţe, finalizarea lucrării etc.)
•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, Turul galeriei, exerciţiul
•Materiale didactice: acuarele, pensule, lucrare model, figurine din ipsos.
•Forma de organizare: Individual
4 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (A.L.A. 2)
•Scopul activităţii: Antrenarea preşcolarilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă
nevoia de mişcare şi recreere a acestora.
•Tema activităţii: „Trenuleţul”
•Mijloc de realizare: Joc de mişcare
•Tipul activităţii: Activitate recreativă
•Obiective operaţionale:
O1 - Să execute corect mişcările impuse de joc;
O2 - Să respecte regulile jocului;
O3 - Să-şi coordoneze mişcările cu ritmul muzicii;
O4 Să manifeste interes participând cu plăcere la activitate.
•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
•Materiale didactice:
•Forma de organizare: Frontal
Bibliografie
1. Curriculum pentru educaţie timpurie, anexă la ordinul ministrului Educaţiei Naţionale,
nr.4694/2.08.2019;
2. Suport pentru explicarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează
curriculum pentru educaţie timpurie;
3. Activitate integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice, Laurenţia Culea, Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008;
4. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, 2002;
5. Predare bazată pe proiecte, Viorica Preda, Editura Arves, Craiova, 2009.
SCENARIUL ZILEI
I.Activităţi de Dezvoltare Personală(A.D.P.)
Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă: „Învăţăm să ne comportăm în mijloacele de
transport” care se va face pornind de la modul în care este decorată sala de grupă.
Salutul şi prezenţa. Copiii se vor saluta între ei, uitându-se unii către ceilalţi, iar prezenţa se va
realiza cu ajutorul catalogului, preşcolarii având sarcina să stabilească cine este absent.
Calendarul naturii. Preşcolarii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme este
afară, anotimpul, cum ne îmbrăcăm etc. Se precizează ziua în care ne aflăm, se aminteşte ce zi a
fost ieri, ce zi va fi mâine, luna şi anul în care ne aflăm.
Noutatea zilei – Sosirea trenulețului Thomas care îi invită pe copii într-o călătorie în care vor
descoperi diverse mijloace de trasnport.
Prin tranziția:„Ca să fiu şofer voinic,/ Eu fac sport încă de mic,/ Merg în pas alergător,/Sar apoi
într-un picior,/Mă opresc,respir uşor/Întind braţele să zbor./Ăsta-i doar un început/Ia priviţi cât
am crescut!” copiii sunt invitați să răspundă la ghicitorile pe care trenulețul Thomas le-a lăsat în
plicuri. Fiecare răspuns corect este răsplătit cu aplauze și cu un ecuson și, astfel, elevii află titlul
lecției de astăzi: Cu ce călătorim?. Fiecare răspuns este validat de către o imagine ce va fi
proiectată în sala de clasă prin intermediul videoproiectorului.
Se face trecerea la momentul următor prin tranziția: ,,Eu sunt locomotiva/ Voi sunteți vagoane/
Așezați-vă în rând/ Mâinile-s tampoane./ Trenul face uu-uu-uu,/ Urcă și coboară/ Chiar de-i
soare sau e vânt/ Trenul parcă zboară!”
II.Activităţi liber alese (A.L.A. 1)
Se trece pe la fiecare centru de activitate, se vor intui materialele didactice şi li se va explica
copiilor modul de realizare al temelor propuse.
La centrul Construcţii, copiii vor realiza gara/ stațiile diverselor mijloace de transport cu ajutorul
pieselor lego. La centrul Joc de masă, preşcolarii vor îmbina piesele puzzle-ului pentru a reda
imagini cu Thomas și prietenii săi, iar la centrul Bibliotecă, preșcolarii vor trasa pe contur și vor
obține diferite vagoane/trenuri.
Le voi reaminti copiilor că trebuie să lucreze frumos, îngrijit, în linişte şi să colaboreze cu
membrii grupului. După rezolvarea sarcinilor se vor aprecia lucrările şi produsele copiilor.
Tranziţia către domeniile experienţiale se va face prin intermediul cântecului „Trenulețul”.
III.Activităţi pe domenii experienţiale (A.D.E.)
Copiii vor fi antrenaţi într-un joc didactic „În excursie cu trenulețul Thomas” din cadrul
domeniului Științe - Cunoaşterea mediului. Preşcolarii vor avea diferite sarcini precum ghicirea
unor mijloace de transport , plasarea corectă a jetoanelor pe piramidă (în ,,Diamant”) în funcţie
de sarcina primită.
În continuare, în cadrul Domeniului Estetic ți Creativ (activitate artistico - plastică), copiii vor
picta diverse mijloace de transport.
IV.Activităţi liber alese (A.L.A. 2)
Ziua se încheie cu un joculeţ de mişcare ,,Cursa trenurilor”menit să-i destindă şi să-i distreze pe
copii. Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii din ziua respectivă iar copiii
vor primi recompense.
Scrisoare de la Thomas
Dragi copii,
Am auzit că voi sunteţi foarte isteţi şi descurcăreţi şi de aceea v-am adus o mulţime de surprize
care vă vor ajuta la jocul pregătit de doamna educatoare.
Să fiţi cuminţi, să ridicaţi mânuţa când vreţi să vorbiţi deoarece la final am o surpriză pentru voi.
Cu drag,
Thomas
Trenulețul (cântec)
Ce se aude-n depărtare
Parc-ar fi un trenuleț
Roșu cu buline albe
Foarte vesel și cochet.
Noi ne plimbăm
Și ne distrăm
Noi ne plimbăm
Cu trenulețul ne plimbăm.
Noi ne plimbăm
Și ne distrăm
Noi ne plimbăm
Cu trenulețul ne plimbăm.
Anexa 3
Ghicitori