Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT ACTIVITATE INTEGRATĂ

”PUNGUTA CU DOI BANI”


de Ion Creangă

Inspecție specială pentru obținerea Gradului


Didactic II

Prof. Inv. Presc. Iftode Georgieana Alina


GRĂDINIŢA CU P.P. CAMIL RESSU
16 martie 2023
PROIECT DIDACTIC

Data: 16.03.2023
Propunător: Iftode Georgieana Alina
Nivelul : II(grupa mare)
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu P.P Camil Ressu
Tema anuală: „ Când, cum și de ce se întâmplă ?”
Tema proiectului:” Lumea animalelor”
Subtema : „ La fermă”
Tema zilei: „Punguta cu doi bani” de Ion Creanga
Categorie de activitate: Activitate integrată : ADP+ ADE (DLC+DOS)+JALA2
Tipul de activitate: Mixt (transmitere de cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi)
Dimensiuni ale dezvoltării:
D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
A1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
B2.Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
Comportamente vizate:
D1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc.;
D2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii;
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
B2.1.Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni;
Mijloc de realizare: povestea educatoarei+lipire

Scopul activității: -Valorificarea cunoştinţelor în situaţii concrete cu caracter socio-emoţional, ce


influenţează formarea unor atitudini pozitive raportate la comportamentele personajelor din lumea
poveştilor (prietenie, ajutor);
- Dezvoltarea capacităţii de a audia un text literar, de a reţine ideile acestuia şi a
demonstra că l-a înţeles;
- Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării;
- Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unor atitudini
pozitive faţă de sine şi de ceilalţi.

Elementele activității integrate:

Activităţi de dezvoltare personală (A.D.P.):


 Întalnirea de dimineață (salutul, prezența, calendrul naturii, activitatea de grup, noutatea
zilei,);
 Rutine: Primirea copiilor: „Să nu uităm salutul!”
Deprinderi de igienă personală: „Mâinile curate îți dau sănătate!”
Deprinderi de ordine și disciplină: „Tu întrebi, eu răspund.”
Deprinderi de autonomie şi autoservire: „Singurel mă îngrijesc!”
 Tranziţii: ,,Bat din palme: clap,clap, clap...”
„Ratustele mele”

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

Centrul Stiintă- ”Punguta cu cati bani?”- exercitiu cu material individual


- Să identifice elementele din fisa de lucru;
- Să citeasca cífrele de pe fiecare saculet;
- Să lipeasca pe fiecare săculet tot atatia bani cat indica cifra respectivă.
Centrul Artă- ”Cocosul din poveste”- lipire
- Să denumeasca materialele puse la dispoziție ( lipici, coifuri din hartie ,ochi, creasta,
cioc, faşii de hartie colorata, etc)
- Să lipească elementele in locul potrivit pentru a realiza cocoşul din poveste;
- Să lucreze corect respectand tehnica invatată şi acuratetea lucrării;
- Să-şi exprime opiniile in legatură cu ceea ce lucrează.
Bibliotecă- ”Eroii din poveste”- joc exercitiu
- Să recunoască personajele din poveste;
- Să coloreze respectand conturul personajelor descoperite;
- Să despartă in silabe cuvantul cu care este denumit fiecare personaj;
- Să lipească in dreptul fiecarui personaj tot atatea buline cate silabe are cuvantul care-l
denumeşte.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E.)
 Domeniul Limbă și Comunicare
Tema activității: ” Punguta cu doi bani” de Ion Creanga
Mijloc de realizare: povestea educatoarei
Obiective operaționale:
 COGNITIV- INFORMAȚIONALE

O1.Să asculte cu atenţie povestea ”Punguta cu doi bani”;


O2.Să identifice personajele principale ale poveştii: cocosul, gaina, mosul, baba, boierul;
O3.Să precizeze momentele principale ale povestirii cu ajutorul machetelor şi a întrebărilor,
O4.Să evidențieze trăsăturile personajului principal din povestea ”Punguta cu doi bani”;
O5.Să formuleze propoziții cu cuvintele necunoscute din text ( vizitiu, slujnica.)
 PSIHO-MOTORII
O1.Să lipească imaginile la locul potrivit, pe steluță, în cadrul metodei Explozia stelară

 AFECTIVE

O1.Să-și aprecieze propriul comportament în raport cu personajele din poveste;

O2.Să formuleze mesajul poveștii, acelea de a nu renunta niciodata la ceea ce iti doresti, indiferent
de obstacolele intalnite.

 Domeniul Om și societate.(activitate practică)

Tema activității “Cocoșul din poveste”


Mijloc de realizare: lipire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 COGNITIV-INFORMAȚIONALE

O1.Să utilizeze materialele puse la dispoziție ( lipici, coifuri, elemente de hartie etc)

O2.Să lipească elementele in locul potrivit pentru a realiza coco şul din poveste;

O3.Să lucreze corect respectand tehnica invatată şi acuratetea lucrării;

O4.Să-şi exprime opiniile in legatură cu ceea ce lucreaza.

 PSIHO-MOTORII
O1 :Să mânuiască materialele de lucru puse la dispoziție ( coifuri, elemente din hartie, lipici etc )
pentru a finaliza lucrările care ilustrează personajul din poveste

 AFECTIVE

O1:Să manifeste spirit de cooperare,ajutor pentru rezolvarea sarcinilor de lucru

O2. Să-și exprime emoțiile și sentimentele raportându-se la personajul realizat.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE (J.A.L.A. II)

1. “Cursa cocoseilor si gainuselor”- joc de mișcare

Obiective operaționale

O1. Să respecte regulile jocului;


O2: Să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă și de competiție
O3: Să parcurgă traseul depăşind corect obstacolele;

2. „Micii actori”-joc de rol

Obiective operaționale :

O1: Să respecte regulile jocului;


O4: Să interpreteze personajele alese folosind gestica si mimica ;
O5: Să folosească replici din poveste.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode, procedee, tehnici: povestirea, conversaţia, expunerea, descrierea, observaţia,
explicaţia, demonstrația, exerciţiul, problematizarea, explozia stelară, mâna oarbă, turul
galeriei.
 Mijloace şi materiale didactice: panou calendarul naturii, machete reprezentative pentru
momentele principale ale povestii, fise de lucru, lipici, banuti din hartie, coifuri din carton,
elemente componente ale cocosului, masti, batic, palarie, baston, pelerina, punguta, cufar cu
galbeni, jaloane, bancute, cercuri, calculator.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Resurse : umane: 25 copii


Durata: o zi
Bibliografie:
„Cunoștințe despre natură și om în grădinița de copii”, Editura didactică și pedagogică,
București-1979;
M.E.C. ,,Curriculum pentru educatie timpurie 3 – 6/7 ani – 2019”
„Ghid orientativ pentru aplicarea noului curriculumului în învățământul preșcolar 3-6/7
ani”Tipografia „ASTRA”, Deva – 2008;
„Orientări metodice privind aplicarea programei instructiv educative în grădinița de copii”,
Ed. Școala Gălățeană, Galați, 2006.
„Metode interactive de grup – Ghid metodic”, Ed. Arves, 2002.
Scenariul zilei

Dimineața va începe cu jocul liber al copiilor. Aceștia aleg cum, cu ce și cu cine se vor juca.
Când se apropie timpul pentru micul dejun, preșcolarii sunt îndemnați să strângă jucăriile.După ce
toţi copiii au sosit şi micul dejun a fost servit, propun să ne înviorăm să cântăm și să dansăm ” Dacă
vesel se trăiește”.

1. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

 SALUTUL

După ce ne-am înviorat, am cântat şi am dansat, le propun copiilor să facem cercul prieteniei
pentru a realiza “Întâlnirea de dimineață”.În timpul acestui moment al zilei,preșcolarii stau pe
scăunele în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei și pentru a
relaţiona în bune condiţii fizice. Ne vom saluta în cerc pornind de la mine.
,, Bună dimineața dragi copiii
A început o nouă zi

 PREZENŢA:
,, Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In cerc sa ne adunam
Cu toti sa ne salutam!”
Vom descoperi cine nu a venit la gradiniţă, prin numirea copiilor prezenți și enumerarea celor
absenți.
- CALENDARUL NATURII :va fi realizat prin recitarea versurilor “A început o nouă
zi/ Cum e vremea dragi copii?
- În ce anotimp suntem ? În ce lună?
- Care sunt celălalte anotimpuri ?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Cum este vremea ?
- Oare în ce zi a săptămânii ne aflăm?

2. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

La activitatea de grup copii vor spune care este animalul preferat si de ce.

3. NOUTATEA ZILEI:

Este momentul de captare a atenţei în care este prezentată o punguta. Impreuna cu copiii voi
descperi ca in punguta se afla doi banuti. Le voi spune copiilor ca aceasta punguta are o poveste
aparte pe care imi doresc sa le-o povestesc si copiilor.

Educatoarea anunță: „Astăzi dragi copii, vom descperi impreuna care este povestea Pungutei
cu doi bani, vom despoeri care sunt pataniile personajelor din aceasta poveste, precum si activitatile
pe care ni le-au trimis pentru a le realiza impreuna.”
e Conţinutul instructiv-educativ Strategia didacti
ăţii
Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode,procedee Mijloace
, învăţământ

tehnici

nt Dimineața va începe cu jocul liber al Se pregătesc pentru Conversația


copiilor. Copiii aleg cum, cu ce și cu cine se vor activitate
zatoric
juca. Când se apropie timpul pentru micul dejun,
copiii sunt îndemnați să strângă jucăriile.

Pernuțe
Panou
calendarul
naturii

ea NOUTATEA ZILEI:
i
După discuţiile din cadrul întâlnirii de Conversația Cutie c
Copiii urmaresc cu
dimineaţă, voi descoperi impreuna cu copiii surprize
atentie ceea ce li se explicatia
continutul unei cutii surpriza. In ea se afla o comunica.
punguta. Voi ruga un copil s ama ajute sa
descoperim ce se afla in punguta, si anume doi
banuti. Le voi spune ca aceasta punguta are o
poveste foarte interesanta, iar cei care mi-au
trimis-o au trimis si alte surprize pe care le vom
descoperi pe parcursul zilei.
area temei Copiii sunt anunțați că în continuare vor Expunerea
biectivelor asculta o poveste foarte frumoasă numită:
nale „Punguta cu doi bani” .Copiii sunt rugați să Copiii sunt atenți la
asculte cu atenție povestea, pentru a afla mesajul educatoare și ascultă cu
din poveste și pentru a răspunde corect la atenție anunțarea titului
intrebări. povestii.

ea Se prezintă copiilor conţinutul povestirii


rii ,,Punguta cu doi bani’’ , ajutată şi de machetele
Copiii ascultă cu atenție
pe care le voi descoperi treptat si pe care le voi povestirea educatoarei și
completa treptat cu personajele din povestea de Povestirea
urmăresc machetele care
azi.Voi începe să spun povestea clar, expresiv și ilustrează cadrul acțiunii
pe întelesul copiilor, explicând cuvintele și și personaje care apar
expresiile noi, fără a întrerupe șirul poveștii. Voi rand pe rand in poveste.
folosi intonația adecvată cu tonalitatea potrivită și
modularea vocii pentru a imita personajele,
marcând pauzele determinate de punctuație, Imagini p
povestea
utilizând mimica și gesturile adecvate.
omului d
Ulterior ,voi adresa copiilor întrebări referitoare la
Explicația zăpadă
textul poveştii:
Copii raspund la intrebarile
- ,,Care este titlul poveștii?’’ adresate de catre
- ,,Care sunt personajele poveștii?’’ educatoare.

- „De ce a plecat cocosul de acasa?

S-ar putea să vă placă și