Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa: mică
Nivel: I( 3-4 ani)
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială “Răducanu Rosetti ‘’ Căiuți
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Întâmplări din pădure”
2
Tema activității: „Povestea turtiței”, „Personaje din poveste”

Forma de realizare: Activitate integrată: ALA1+ ADE( DLC+ DOS2)+ ALA2


Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare( DLC), Domeniul Om și Societate( DOS2)
Categoria de activitate: Educarea limbajului- povestirea educatoarei, Activitate practică- colaj, lipire.
Tipul activității: transmitere de noi cunoștințe, formare priceperi și deprinderi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

1. ADP- ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


 Întâlnirea de dimineață: Cântec „Bună dimineața, dragă grădiniță!”- salutul,
prezența, prognoza meteo, ”Ce este nou?„;
 Rutine:”Deși sunt mic eu pot mai mult”(deprinderi igienico-sanitare), “Suntem
harnici”(deprinderi utilitar-gospodărești)
 Tranziții: “Am o căsuță mică”(joc de mișcare cu text și cânt)
“Cântecul turtiței”

2. ALA- ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


3
 Artă: “Desenul meu”
Obiective operaționale: -să coloreze planșele date reprezentând imagini dintr-o poveste;
- să respecte conturul imaginilor folosind corect instrumentele de desen.
 Joc de rol: “Turtița”
Obiective operaționale: - să denumească elementele aflate pe masa de lucru;
-să formeze o turtiță din aluatul dat;
-să decoreze turtița folosind semințele de susan și mac oferite.

3. ADE- ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


 Activitate integrată:
 DOS2 (Domeniul Om și Societate- activități practice) -colaj, lipire.
 DLC (Domeniul limbă și comunicare)-povestirea educatoarei.

4. ALA2- ACTIVITĂȚI COMPLEMENTARE ȘI RECREATIVE


 Momentul zilnic de mișcare: „Scăunelele muzicale”( joc distractiv), “Dansul statuilor”(joc distractiv)
SARCINI DE LUCRU: -să exprime prin mișcare starea sufletească creată de cântec;

4
-să respecte regulile stabilite de comun acord in cadrul grupului.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu primirea copiilor în sala de grupă. Aceștia sunt invitați să se așeze în semicerc pentru a
stabili fiecare contact vizual cu toți membrii grupei, copiii având posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta
starea de spirit, buna dispoziție, creându-se astfel confortul.

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Momentele întâlnirii de dimineață
 Împreună cu propunătoarea, copiii cântă un cântecel numit „Bună dimineața!”, apoi urmează salutul introdus prin
versurile: „Dimineața a venit/ Toți copiii au sosit/ În cerc să ne adunăm/ Cu toții ne salutăm!”, ”Bună dimineața,
copii!„.
 Prezența- fiecare copil spune: „Prezent!”, când își aude numele. „După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/
Colegii ne-am întâlnit,/ Cine oare n-a venit?”, se verifică absenții.
5
 „Prognoza meteo”- copiii vor răspunde pe rând la următoarele întrebări: „În ce anotimp suntem? Cum este vremea?
Cum ne îmbrăcăm?”- se completează Calendarul naturii cu simboluri corespunzătoare, reprezentate de niște jetoane.
 Noutatea zilei: Scrisoarea de la animăluțele pădurii: “Bună dimineața, dragi copii din grupa mică! Vă salutăm și vă
transmitem acestă scrisoare ca să vă bucurăm. În drumul ei către grădiniță, domnișoara educatoare ne-a ajutat să
trecem strada în partea cealaltă a padurii, pentru că ne era foooooarte foame și trebuia să căutam mâncare. Ne-a
povestit despre voi, cât de isteți, harnici, energici și iubăreți sunteți iar în semn de mulțumire și bucurie v-am
pregătit câteva surprize împachetate aici în cutie. Sperăm să vă placă cele pregătite! Vă dorim spor la lucru și să nu
uitați să fiți cuminți, ascultatori și să duceți sarcinile pregătite la bun sfârșit! Vă pupăm!”
Prin metoda „Mâna oarbă”, fiecare copil va extrage câte un jeton pe care se află imagini reprezentative pentru
fiecare centru de interes(Iepurașii talentați-Bibliotecă, Vulpițele gospodine-Joc de rol). În funcție de imagine, copiii se
vor îndrepta spre centrele alese. Trecerea se va realiza prin tranziție cu ajutorul cântecului: „Am o căsuță mică”.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES


Li se prezintă copiilor sectoarele la care urmează să-și desfășoare activitățile, sarcinile de lucru pe care trebuie să
le îndeplinească și materialele pe care le au la dispoziție.
1. Artă: “Desenul meu”(Anexa 1)
 Preșcolarii trebuie să coloreze imaginile date reprezentând secvențe din povestea “Turtița” utilizând culorile.
Astfel copiii își dezvoltă abilitățile creative, prin colorarea diversificată a planșei și abilitățile motrice, prin
poziționarea corectă a creionului în mână și pe foaie.
2. Joc de rol: “Turtița”
6
 Copiii vor face din bucăți de aluat turtițe pe care le vor orna cu semințe. Vor trebui să-și încălzească degețelele
cu ajutorul unor exerciții (exemplu: închidem pumnișorii, apoi îi deschidem), să utilizeze corect instrumentele
de lucru( aluat, semințe), iar la final să curețe spațiul de lucru.
După activitățile de la cele două sectoare, se fac aprecieri generale despre interesul preșcolarilor și modul în
care au lucrat aceștia, despre rezultatele obținute, lucrările fiind expuse și analizate cu ajutorul metodei „Turul
galeriei”.
Tranziția către ACTIVITĂȚILE PE DOMENII EXPERIENȚIALE se va realiza cu ajutorul cântecului:
„Dansul statuilor”.
Copiii se pregătesc pentru activitățile pe domenii experiențiale, DLC și DOS2, care cuprind: povestirea
educatoarei “Turtița”, pentru activitatea Limbă și comunicare și colajul personajelor din poveste, realizat din planșe
cu o imagine reprezentativă și siluetele personajelor din poveste, pentru activitatea Om și societate.
La activitatea Limbă și comunicare, copiii vor asculta povestea “Turtița”, transmisă prin intermediul unui
teatru de păpuși. Fiecare copil va fi atent la prezentarea poveștii apoi vor răspunde la întrebările adresate. Se va
continua cu Domeniul Om și Societate, activitate la care micuții vor lipi personajele din povestea prezentată pe o
planșă cu imagine corespunzătoare activității precedente. Ziua se va încheia cu ALA2, unde copiii vor desfășura jocul
de mișcare: „Scăunelele muzicale”. La acest joc, scăunelele sunt așezate în cerc, cu unul minus față de numărul
copiilor, iar pe fundal se va auzi muzica. Preșcolarii purtând măști cu diferite animăluțe din povestea prezentată(urs,
iepure, vulpe, lup)vor dansa în jurul scăunelelor până când muzica se va opri. Atunci ei vor ocupa un loc pe unul din
scaune. Unul dintre ei va rămâne fără scaun și va părăsi jocul. După aceea încă un scaun va fi eliminat și se va
continua jocul în aceeași manieră.

7
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

TEMA ACTIVITĂȚII: „Povestea turtiței”, „Personaje din poveste”


DOMENII EXPERIENȚIALE: DLC + DOS2 (Domeniul Limbă și comunicare-Educarea limbajului +
Domeniul Om și societate- activități practice)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere de noi cunoștințe, formare priceperi și deprinderi
Scopul activității: Transmiterea de noi cunoștințe( povestea “Turtița”); formarea deprinderilor și priceperilor
în realizarea activității artistico-practice, participarea și implicarea activă a copiilor în procesul de socializare
prin comunicare în grupa de preșcolari.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI A . DEZVOLTAREA IGIENEI PERSONALE
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
8
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).

D.DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.

COMPORTAMENTE VIZATE
A.1.- 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
-1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
-1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
A.2.- 2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.
B.1.- 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
-1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
9
C.1.-1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
-1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
C.2. -2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
-2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
D.1. -1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă)
-1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.
(comunicare expresivă)
D.2. -2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă)
-2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
-2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
DLC:O1- să audieze cu atenţie textul transmis, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;
O2- să rețină desfășurarea evenimentelor în succesiunea întâmplărilor din poveste;
O3- să desprindă conținutul povestirii pe baza întrebărilor.
DOS2: O4- să identifice materialele de lucru;
10
O5- să lipească personajele din poveste pe planșa suport folosind corect materialele puse la dispoziție.

STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, demonstrația, explicația, exemplificarea, colaj, lipire.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: teatru de păpuși, planșe, culori, aluat, personaje din hârtie, șorțuri, lipici
STILURI DE ÎNVĂȚARE: frontal, individual.

TIMP: 30 MINUTE
EVALUAREA: observare sistematică, aprecieri verbale, stimulente.
BIBLIOGRAFIE: CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE- 2019.

Etapele lecției/ Activitatea Activitatea Obiective Metode și Mijloace de Stiluri de Evaluarea


Timp propunătorulu elevilor operaționale procedee învățământ învățare
i
1.Moment Asigurarea Copiii se așază Frontal
organizatoric materialului pe scăunele în
didactic și a forma unui
11
climatului semicerc.
afectiv, condiții
necesare
desfășurării
activității.
2.Captarea Se va realiza cu Copiii sunt Conversația Cutie Frontal
atenției ajutorul cutiei curioși de ceea surpriză
surpriză, ce se află în
primită. Voi cutie
desface cutia și
vom descoperi
surprizele de
acolo(Personaje
le marionete din
poveste,
materialele
necesare
realizării
colajului )
3.Anunțarea Voi spune Copiii sunt Conversația, Frontal
temei și a copiilor ca receptivi la explicația
obiectivelor animăluțele obiectivele
pădurii le-au transmise.
pregătit un
teatru de
păpuși, în care
12
se va juca
povestea
“Turtița” și alte
materiale
pentru
realizarea unor
planșe
desprinse din
povestea pe
care urmează să
o prezint.
Le voi
transmite
obiectivele pe
care trebuie să
le urmeze(să fie
atenți la
poveste, să
raspundă corect
la întrebările
legate de
poveste, să
rețină aspecte
din povestea
prezentată)
4.Dirijarea Voi prezenta Copiii sunt Conversația, Marionete Frontal
13
învățării povestea atenți la teatrul demonstrația, personaj,
“Turtița” de păpuși. explicația, povestea,
(Anexa 2)cu Ascultă povestirea teatrul de
ajutorul povestea cu O1 păpuși
marionetelor atenție.
din cutia cu
surpize. Voi
folosi diferite
tonalități și
imitații ale
vocii pentru a
reflecta cu
succes
personajele din
poveste.
5.Asigurarea După redarea Copiii vor Conversația Frontal,
feed-back-ului poveștii mă voi răspunde la individual
asigura că cele întrebări
prezentate au corect, prin O2
fost receptate formulare de
de copii prin propoziții.
adresarea unor
întrebări
referitoare la
poveste.
“Cum se
14
numește
povestea
prezentată?
Care sunt
personajele? O3
Cine a făcut
turtița?”etc.

6.Consolidarea În această etapă Copiii vor lua Explicația Planșă Frontal


și voi folosi loc la măsuțele Demonstrația suport, Individual
sistematizarea materialele de lucru, vor Colaj personaje
cunoștințelor rămase(Anexa identifica Lipire din poveste,
3) din cutia cu materialele lipici,
surprize, primite, vor șervețele
anume planșele face exerciții
suport și pentru
personajele din încalzirea
poveste, pentru degețelelor și
a crea un colaj vor fi atenți la
prin lipire. planșa model.
Voi îndemna
copiii să se
așeze la
măsuțesi le voi
da materialele
necesare.
15
Înainte ca lucrul
să înceapă, voi
intreba copiii ce
materiale au
primit pe
măsuțele lor,
vom face căteva
exerciții pentru O4
mânuțe și le voi
explica cu
ajutorul unei
planșe model
ceea ce trebuie
să realizeze.
După toate
acestea, copiii
vor începe să
lucreze la
planșa lor, Copiii vor
urmând să o realiza colajul
așeze la panou cu personaje,
pentru lucrând atent
realizarea cu lipiciul.
turului galeriei O5
făcând aprecieri
asupra tuturor
16
lucrarilor
realizate de
colegi. „-Sunt foarte
Copiii așează mândră de
colajele la voi! Ați
panou și fac realizat niște
aprecieri planșe
asupra grozave!”
colegilor în
turul galeriei.
7.Încheierea Fac aprecieri Copiii așteaptă Frontal
activității colective. Le în băncuțe
mulțumesc stimulentul
copiilor pentru meritat.
particiaprea la
activitate.
Împart
stimulente.
„-Felicitări
copii pentru
planșele
minunate pe
care le-ati
realizat
singurei!
Mulțumesc că
17
ați fost atât de
cuminți! Munca
fiecăruia dintre
voi va fi
răsplătită .”

Anexa 1

18
Anexa 2
Turtița-poveste
Au fost o dată un moş şi o babă. Într-o zi, moşneagul o rugă pe babă să-i facă o turtiţă, dar baba nu avea făină.
Baba se strădui şi strânse, totuşi, vreo doi pumni de făină de pe fundul lăzii. Frământă aluatul cu smântână, făcu o
turtiţă şi o băgă la cuptor.
După puţin timp, baba scoase o turtiţă rotunjoară, rumenă şi frumoasă, şi o puse pe fereastră să se mai răcească.
Turtiţa stătu ce stătu pe fereastră, apoi se rostogoli pe laviţă, de acolo pe duşumea şi de pe duşumea spre uşă.
Când ajunse la uşă, turtiţa sări peste prag în tindă, apoi în curte. O porni spre poartă, de acolo pe drum, după care se
rostogoli tot mai departe şi mai departe.
Cum se rostogolea ea pe drum, numai ce-i ieşi în cale un iepure, care vru s-o mănânce. Dar turtiţa, fără teamă, îi zise:
Eu sunt turtiţa umflată
De prin ladă adunată
Din cămară măturată
19
În cuptor sunt rumenită
Pe ferestră sunt răcită.
Iar apoi vrând să pară tare iscusită, mai zise:
Pe bunic l-am păcălit
De bunică am fugit
De tine-am să fug îndată
Iepuraş fără de pată.
Şi se rostogoli mai departe, chiar de sub nasul iepurelui.
Continuându-şi drumul, numai ce-i ieşi în cale un lup, cu o gură cât o şură, care vru să o înghită. Turtiţa îi cântă şi lui
cântecul ei, pe care îl sfârşi zicând:
Geaba lupul cască gura
Fug de el mă dau de-a dura.
Cum se rostogolea ea prin pădure, numai ce-i ieşi în cale un urs, şi acesta flămând, nevoie mare! Dar turtiţa nici că se
sinchisi de dânsul. Îi cântă şi ursului acelaşi cântecel, pe care îl încheie astfel:
Nu mă tem cât de puţin
Căci fug şi de Moş Martin.
Rostogolindu-se turtiţa mai departe, în cale îi apăru cumătra vulpe. Vicleana îi dădu bineţe şi începu s-o laude,
spunându-i că e tare frumoasa şi rumenă.
Turtiţa se bucură că a găsit pe cineva care să o laude, aşa că se opri şi-i cântă şi vulpii cântecelul ei, sfârşindu-l aşa:
Şi de nimeni nu îmi pasă
Fug eu şi de vulpe, lasă!
Vulpea îi lăudă cântecul, dar o rugă să nu plece, ci să îl mai cânte o dată, căci e bătrână şi nu a auzit bine. Ca să fie mai
aproape, vicleana o pofti să se aşeze pe botul ei.
Turtiţa, nebănuind nimic, făcu întocmai.
20
Cântecul păru să-i placă mult vulpiţei, aşa încât vru să-l mai asculte şi a treia oară, aşa pentru ultima dată. O rugă deci pe
turtiţă să i se aşeze pe limbă şi să cânte acolo.
Însă cum sări turtiţa pe limba vulpii, aceasta …hap! o înghiţi.

Anexa 3

21
22

S-ar putea să vă placă și