Sunteți pe pagina 1din 20

Grădinița Cu Program Normal Stefan Voda

Profesor pentru învăţământ preşcolar


Filip Florica

Grupa mare

DATA:
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “În lumea insectelor”
TEMA ZILEI: “Gâze și flori – o lume plină de culori”
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere de noi cunoştinţe, consolidare de cunoștințe și
consolidare de priceperi şi deprinderi
DURATA: O zi
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Activități liber alese (ALA 1):
- Bibliotecă: Puzzle - ”Buburuză și prietenii ei”
- Arte: Fișă de lucru - ”Insecte colorate – codul culorilor”
Domeniul Științe: Activitate matematică – Joc didactic: ”Ajut-o pe Buburuză să
ajungă la Bobiță!”
Domeniul Om și Societate: Activitate practică – Decupare, lipire: ”Buburuze
haioase”
Activităţi liber alese (ALA 2) – Euritmie: ”Dansul buburuzelor vesele”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale;
Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în
interacţiunea cu mediul apropiat;
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte
literare, obiecte de artă etc.
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul apropriat;
Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ALA 1 – Activități liber alese
Bibliotecă
O1 – Să potrivească corect piesele de puzzle pentru a întregi diferite imagini;
Arte
O2 – Să coloreze imaginea respectând codul de culori indicat de cifre;
ADE – Domeniul Științe – Activitate matematică
O3 – Să numere corect în limitele 1-8, recunoscând cifrele corespunzătoare ;
O4 – Să raporteze corect numărul/cifra la cantitate și invers;
O5– Să formeze mulțimi de obiecte cu ”tot atâtea” obiecte, cu unul mai mult/mai
puțin;
O6– Să identifice poziția unui obiect într-un șir utilizând numeralul ordinal;
O7– Să efectueze operații de adunare și scădere cu o unitate în limitele 1-8;
ADE – Domeniul Om și Societate – Activitate practică
O8– Să efectueze individual operații practice simple de decupare;
O9–Să lipească părțile componente ale buburuzei respectând indicaţiile şi explicaţiile
de lucru primite;
O10–Să își exprime opinia față de lucrarea proprie și/sau față de lucrarea celorlalți,
motivându-și părerile;
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: ALA 2:
O11 - să execute corect paşii de dans dovedind coordonare, ritm şi orientare spaţială.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee: brainstormingul, predicția, conversaţia, explicaţia, observația,
demonstrația, exercițiul, problematizarea, turul galeriei;
b) Mijloace de învăţământ:
1. Bibliotecă: plicuri, puzzle-uri imagini cu insecte
2. Arte: creioane colorate, fișe de lucru diferențiate, buline
3. Domeniul Științe-Activitate matematică: jucării - Bobiță și Buburuză, coșulețe,
jetoane cu insecte, jetoane cu cifre, palete cu cifre, machetă grădină, flori diverse culori și
mărimi, panou, pioneze, diplome;
4. Domeniul Om și Societate-Activitate practică: foarfecă, hârtie roșie, ochi mobili,
lipici, carton negru;
5. ALA 2: aripi buburuze, pompoane, laptop.
c) Forme de organizare a colectivului: frontal, pe grupuri şi individual;
d) Evaluare: sistematică, secvențială.
ADE – Domeniul Științe
ALA 1
Activitate matematică – Joc didactic
Bibliotecă: ”Buburuză și prietenii ei” (puzzle)
”Ajut-o pe Buburuză să ajungă la Bobiță!”
Arte: ”Insecte colorate-codul culorilor” (fișă de
lucru)

ADE – Domeniul Om și Societate ALA 2


Activitate practică – Decupare, lipire Euritmie:
”Buburuze haioase” ”Dansul buburuzelor vesele”

BIBLIOGRAFIE:
Ghid pentru educație timpurie nivel preșcolar, Centrul Național de politici și evaluare
în educație, București, 2020;
Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
Curriculum pentru învăţămȃntul preşcolar (3-6/7 ani), MECT, 2008;
Aplicaţii ale metodei proiectelor (2008) – ediţie revizuită în conformitate cu noul
curriculum, Editura CD Press;
Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din învăţămȃntul
preuniversitar (2008), DPH, Bucureşti;
Preda, V. (coord.) (2009) Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii, Ed. Gheorghe-Cȃrţu Alexandru, Craiova;
Dimineaţa, după ce sosesc toţi copiii, le propun să facem cercul prieteniei pentru a
desfăşura întâlnirea noastră obişnuită de dimineaţă. Copiii se aşează în semicerc, şi are
loc salutul:
Salutul: ”Dragi copii ne-am întâlnit,
Buburuzele-au sosit,
Haideți să ne salutăm,
Bun venit să ne urăm!”
Prezenţa va fi realizata prin urmatoarele versuri: Dupa ce ne-am salutat/ Si frumos
ne-am asezat,/ Colegii ne-am intalnit/ Oare cine n-a venit?
Calendarul naturii: „Toţi copiii s-au salutat
Şi în semicerc s-au aşezat.
Acum vremea s-o comentăm
Şi în calendar s-o notăm.”
Se completează ,,Calendarul naturii” amintind în ce anotimp suntem, ce zi a
săptămânii este, vremea caracteristică zilei (se afişează schimbările meteo, dacă este
necesar).
Activitatea de grup: Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul primăvara, despre
insecte…Apoi copiii încep să descopere surprizele Buburuzei.
Noutatea zilei: Copii astazi vom avea munsafiri! Doamna educatoare a aflat foarte
multe lucruri frumoase despre voi : ca sunteti isteti, frumosi si indemanatici.De accea
vrea sa vada cum va descurcati si de aceasta data.
Tranzitie: ,, : „Bat din palme clap, clap, clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și la baie noi pornim!”

Astfel in cadrul activitatilor liber alese desfasurate in centrele de interes deja pregătite,
copiii exerseaza diverse deprinderi de munca intelectuala, deprinderi practice, tehnice si
artistice, dar si deprinderi care vizeaza copmportamentul copiilor in situatii diverse.
Se prezintă copiilor cele trei centre, precum și materialul pus la dispoziția lor . Le
explic faptul că Buburuză ne-a adus astăzi jocuri și materiale de lucru pentru a ne juca
împreună cu ea. Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să
lucreze. În timpul activităţii pe centre de interes voi supraveghea activitatea desfăşurată
în fiecare centru, dându-le explicaţiile necesare copiilor.
- ARTA - Preşcolarii vor avea de colorat insecte respectând codul de culori indicat
- BIBLIOTECĂ – Copiii vor potrivi piesele de puzzle puse la dispoziția lor în
coșulețe pentru a întregi diverse imagini cu insecte.
- CONSTRUCTII – Copiii vor trebui sa construiasca stupi pentru albine prin
suprapunerea mai multor piese lego

Tranziţie: „1,2,1,2, Câte unu-n pas vioi,


Braţele le ridicăm,
Mâinile le fluturăm,
Ca buburuzele zburăm,
Și spre apă/ baie ne îndreptăm!”

La întoarcerea în sala de grupă, Buburuză cere ajutorul copiilor pentru a ajunge la


prietenul său Bobiță (Domeniul Științe-Activitate matematică). Pe cărarea din grădină
se află alte inscte, care nu o lasă pe Buburuză să înainteze până nu rezolvă corect
sarcinile matematice propuse. Astfel, Buburuză va numi câte un copil care să vină lângă
ea pe cărarea din grădină și să o ajute să rezolve corect sarcinile matematice. Dacă
sarcina este rezolvată corect, fluturașul..albina etc. zboară de pe cărare și o lasă pe
Buburuză să înainteze spre prietenul său. Jocul se va încheia în momentul în care
Buburuză parcurge tot traseul și ajunge la Bobiță. Drept răsplată pentru ajutorul primit, ea
le va oferi copiilor câte o diplomă cu titlul de ”buburuză matematiciană”.
Tranziţie: „Uite sus și uite jos
Totu-i vesel și frumos!
Zum! Zum! Zum! și bâz! Bâz! bâz!
Toate gâzele le-auzi!”
Bobiță și Buburuză mulțumesc copiilor pentru că i-au ajutat să se întâlnească. Ei
ne povestesc prin câte peripeții au trecut împreună și cât de buni ”prieteni sunt de când se
știu”. Cei doi le propun copiilor să confecționeze și ei buburuze pentru a avea și mai
mulți prieteni cu care să se joace (Domeniul Om și Societate-Activitate practică),
punându-le la dispoziție materialele de lucru pe măsuțe.
Copiii vor confecționa individual ”buburuze haioase” prin decupare, îndoire și
lipire.La finalul activității, fiecare copil își va alege un loc în grădină unde va așeza
buburuza pe care a confecționat-o.

Activități liber alese ALA II: Drept răsplată pentru munca depusă, Bobiță și
Buburuză oferă copiilor pompoane, și îi invită să danseze împreună și să se distreze.
Astfel, activitatea integrată se va încheia cu ”Dansul buburuzelor vesele”- euritmie
Ob. Strategii didactice
Etapele activităţii op. Conținutul învățării Evaluare

Metode şi Mijloace de Forme de


procedee învățământ organizare
Crearea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări
a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; Conversaţia Frontal
1. Momentul
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării
organizatoric Observare
activității;
directă
- Salutul: “Dragi copii ne-am întâlnit,
Buburuzele-au sosit,
Haideți să ne salutăm,
Bun venit să ne urăm!”
- Prezenţa;
- Calendarul naturii.
2. Captarea Captarea atenției se realizează prin prezentarea
atenţiei invitatului surpriză - Buburuză, care se va juca cu
noi pe parcursul întregii activități.
Educatoarea le prezintă copiilor invitatul surpriză
şi va iniţia o discuţie cu aceştia încercând să
descopere împreună cine este acest invitat surpriză Explicaţia Observare
şi de ce a venit în grupa Buburuzelor astăzi. Buburuză Frontal directă
Buburuză a aflat că la noi în grădiniță există o grupă
numită grupa ”Buburuzelor” și s-a gândit să ne Conversaţia
viziteze pentru a ne cunoaște și să ne jucăm
împreună. Buburuză este prietenoasă și îi place
mereu să-și facă prieteni noi. Acesta le-a pregătit
micilor ei prieteni o mulţime de surprize, care se
află ascunse în trăistuța fermecată, surprize pe care
le vor descoperi împreună la momentul potrivit, pe
parcursul activităților.
Interesul copiilor fiind deja stimulat, se anunţă
temele activităţilor şi obiectivele propuse spre
realizare. Se stabilește titlul zilei : Gâze și flori, o
lume plină de culori!
Educatoarea le spune copiilor că astăzi vor face Explicaţia
lucruri foarte interesante şi plăcute, vor lucra pe Buburuză
centre (Activități liber alese ALA I): la centrul
3. Anunţarea Arte vor colora inscte după codul de culori indicat Observare
temei şi a de cifre, iar la centrul Bibliotecă vor face puzzle- Frontal directă
obiectivelor uri. Apoi ne vom juca un joc intitulat ”Ajut-o pe
Buburuză să ajungă la Bobiță!” (Domeniul Științe- Conversaţia
Activitate matematică) în cadrul căruia copiii vor
forma mulțimi, se vor juca cu cifrele, insectele și
florile din grădină, vor număra etc.
Activitatea va continua cu confecționarea unor
”Buburuze haioase” (Domeniul Om și Societate -
Activitate practică) pe care i le vom dărui
Buburuzei.
La finalul activităţilor, vom dansa alături de
Buburuză și prietenii săi (ALA2 – Dansul
buburuzelor vesele), iar aceasta ne va recompensa
cu o surpriză dulce.
Se stabilește ideea inițială de la care se pornește
(insectele primăverii). Fiecare copil numește o
4. Reactualizarea insectă, fara a repeta răspunsul dat de colegi. Sunt Conversația Planșă
cunoștințelor notate toate răspunsurile (se așază imagini insecte Frontal Aprecieri
reprezentative în dreptul cuvintelor notate). De la Brainstorming verbale
ideea inițială “insectele primaverii” apar idei
intermediare care conțin soluții dorite, dar și cele Jetoane
care trebuie eliminate, astfel cu o linie roșie se
subliniază insectele care nu sunt dăunătoare, iar cu o Brainstorming Frontal Aprecieri
linie neagră se subliniază insectele dăunătoare, Panou verbale
apropiindu-se astfel de ideea finală. Pentru insectele
care nu sunt dăunătoare, copiii pot fi prieteni sau Markere
dușmani prin acțiunile lor, astfel apar noi categorii:
acțiuni de ocrotire și acțiuni de distrugere (exemple
de comportamente). Este momentul în care se
manifestă asaltul, furtuna creierului. Se admit
toate ideile în lanț.
ALA I - Activităţi liber alese
5. Dirijarea Se anunţă centrele de interes deja pregătite, prin
învățării jocul de tranziție:“Unul după altul/ În rând ne-
aşezăm/ Pornind spre sectoare/ Vrem să învăţăm!” Conversația
Se prezintă copiilor cele două centre, precum și Buburuză Frontal
materialul pus la dispoziția lor (Activități liber Observare
alese ALA I). Le explic faptul că Buburuză ne-a Plicuri directă
adus astăzi jocuri și materiale de lucru pentru a ne
juca împreună cu ea. Fiecare copil îşi va alege
singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. În
timpul activităţii pe centre de interes voi Explicația
supraveghea activitatea desfăşurată în fiecare centru
dându-le explicaţiile necesare copiilor.
Sarcinile sectoarelor sunt următoarele: Puzzle cu
- BIBLIOTECĂ – Copiii vor potrivi piesele de insecte
puzzle puse la dispoziția lor în coșulețe pentru a
O1 întregi diverse imagini cu insecte. Fișe de
- ARTE - Preşcolarii vor avea de colorat insecte lucru Observare
respectând codul de culori indicat (fișele de lucru Exercițiul Creioane Pe grupuri directă
O2 sunt concepute diferențiat în funcție de colorate
particularitățile de vârstă și individuale ale copiilor); Panou
După rezolvarea corectă și completă a Conversația Frontal Interevaluare
sarcinilor de la centre, Buburuză îi recompensează Pioneze
pe copii cu ”bulinuțe vesele”. Fiecare copil va Turul galeriei
aprecia lucrarea proprie și pe a celorlalți copii, și va Buline
lipi bulinuța veselă pe lucrarea care îi place cel mai vesele Aprecieri
mult. verbale
Tranziţie: „1,2,1,2, Câte unu-n pas vioi,
Braţele le ridicăm, Exercițiul Frontal
Mâinile le fluturăm,
Ca buburuzele zburăm,
Și spre apă/ baie ne îndreptăm!”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


DOMENIUL ŞTIINŢE-ACTIVITATE
MATEMATICĂ

La întoarcerea în sala de grupă, Buburuză cere


ajutorul copiilor pentru a ajunge la prietenul său Conversația Buburuză
Bobiță (Domeniul Științe-Activitate matematică).
Pe cărarea din grădină se află alte inscte, care nu o Observare
lasă pe Buburuză să înainteze până nu rezolvă corect directă
sarcinile matematice propuse.
Anunțarea jocului:
Este prezentată macheta și materialele necesare Machetă Frontal
pentru a ne juca împreună jocul ”Ajut-o pe grădină
Buburuză să ajungă la Bobiță!”.
Reactualizarea cunoștințelor:
Se realizează prin rezolvarea unor sarcini simple
ce implică număratul, identificarea cifrelor. Exercițiul
De exemplu:
O3 „Numără crescător până la 8” Jetoane cifre Aprecieri
„Spune de câte ori am bătut din palme?” verbale
”Spune ce cifră îți arăt!”
Explicarea regulilor jocului:
Voi explica copiilor regulile jocului şi sarcinile
pe care trebuie să le îndeplinească. Explicația
Copiii trebuie să o ajute pe Buburuză să ajungă Frontal
la prietenul ei Bobiță, dar nu vom putea realiza acest Buburuză
lucru decât dacă rezolvăm cerinţele matematice Observare
ataşate pe insectele de pe cărarea din grădină. directă
Astfel, Buburuză va numi câte un copil care să vină
lângă ea pe cărarea din grădină și să o ajute să Conversația Machetă
rezolve corect sarcinile matematice. Dacă sarcina grădină
este rezolvată corect, fluturașul..albina etc. zboară
de pe cărare și o lasă pe Buburuză să înainteze spre
prietenul său. Dacă copilul solicitat nu rezolvă
corect sarcina, va putea fi ajutat de ceilalți copii.
Jocul se va încheia în momentul în care Buburuză
parcurge tot traseul și ajunge la Bobiță. Drept
răsplată pentru ajutorul primit, ea le va oferi copiilor
câte o diplomă cu titlul de ”buburuză
matematiciană”.
Executarea jocului de probă:
Un copil va executa jocul de probă pentru a
vedea dacă regulile au fost înțelese. Solicit un copil Demonstrația Jetoane Frontal Aprecieri
să rezolve sarcina dată: buburuze verbale
- ”Numără fluturașii din grădină și alege cifra
corespunzătoare!” (3)
Desfășurarea jocului propriu-zis: Exercițiul
Voi da semnalul de începere a jocului propus,
care se va desfăşura după regulile expuse mai sus,
până la epuizarea tuturor sarcinilor.
Copiii vor rezolva sarcini de tipul: Machetă
S1: Sari ca mingea de tot atâtea ori cât îți indică grădină Frontal
cifra așezată pe zambila mov!” (4)
O3 S2: Caută în grădină lalelele mici și roșii și numără Exercițiul Flori
câte sunt! (6) colorate Aprecieri
S3: Așază pe panou tot atâția fluturași cât îți indică verbale
O4 cifra de pe trandafirul alb! (7) Jetoane cifre
S4: Câte silabe are cuvântul buburuză? (4) Bate din
palme de tot atâtea ori! Jetoane
S5: Caută în grădină narcisele galbene și numără insecte
O5 câte sunt! Așază pe panou tot atâtea albinuțe! (6)
S6: Numără câți fluturași sunt pe laleaua mare și Evaluare
roșie din grădină (6)! Așază pe panou cu unul mai Panou secvențială
puțin și cifra corespunzătoare! (5) Exercițiul
O6 S7: Așază pe a patra narcisă un fluturaș albastru!
S8: Culege din grădină florile de culoare galbenă Vaze
care au buburuze pe ele (8) și așază-le în două vaze, colorate
apoi spune câte flori ai așezat în fiecare vază!
S9: Caută cifra indicată de laleaua mare și roz din Coșulețe
grădină (7). Caută în coșuleț și așază-i vecinii.
S10: Închide ochii! Câte bătăi din palmă ai auzit?
Caută în coșuleț și arată-mi cifra corespunzătoare!
(3)
Complicarea jocului: Floare
S11: ”În grădină, lângă o floare Frontal Aprecieri
O7 Stau patru (4) buburuze Problematiza- Jetoane verbale
Și mai vine încă una (1) rea buburuze
Câte buburuze oare, stau acum lângă floare?”
(5)
S12: ”Șapte fluturi stau pe-o floare Jetoane
Și se încălzesc la soare. fluturași
O7 Unu s-a supărat și a plecat în depărtare, Aprecieri
Câţi fluturași au mai rămas pe floare?” (6) Frontal verbale
Sunt aplaudaţi toţi copiii, pentru că au reuşit să Buburuză
rezolve corect sarcinile, iar Buburuză este fericită Conversația
pentru că a ajuns la prietenul ei Bobiță. Drept Diplome
răsplată, așa cum le-a promis, ea îi recompensează
pe copilași cu câte o diplomă ”Buburuză Bobiță
matematiciană”.
Exercițiul
Tranziţie: „Uite sus și uite jos Frontal
Totu-i vesel și frumos! Observare
Zum! Zum! Zum! și bâz! Bâz! bâz! directă
Toate gâzele le-auzi!”

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE -
ACTIVITATE PRACTICĂ

Bobiță și Buburuză mulțumesc copiilor pentru


că i-au ajutat să se întâlnească. Ei le povestesc
copiilor prin câte peripeții au trecut împreună și cât Conversația
Bobiță și
de buni ”prieteni sunt de când se știu”. Cei doi le Buburuză Frontal
propun copiilor să confecționeze buburuze haioase
pentru a avea și mai mulți prieteni cu care să se Observare
joace (Domeniul Om și Societate-Activitate directă
practică), punându-le la dispoziție materialele de
Explicația
lucru pe măsuțe.
Intuirea materialului: Coșulețe
- Ce ați descoperit în coșulețe? (foarfecă, buline
roșii, negre, ochi mobili…)
- Cu ce vom lipi? (lipiciul) Conversația Frontal
Prezentarea şi analiza modelului:
Se prezintă modelul executat de educatoare, Buburuză
analizându-se sub aspectul tehnicilor folosite. model
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru: Observare
Se solicit copiilor să fie atenți pentru a le arăta Foarfecă directă
Demonstrația
modul de lucru. Mai întâi vom decupa cercurile roșii Frontal
care reprezintă aripile buburuzei, unii dintre copii Hârtie roșie
vor primi aripile deja decupate (tratare
diferențiată). Apoi vom îndoi și vom lipi aripile pe Explicația Ochi mobili
buburuză și ochii mobili. Dar buburuza nu este gata!
Va trebui să-i lipim și bulinele negre pe aripioare. Buline
Fiecare copil va lipi câte bulinuțe dorește, iar la final negre
va număra câte buline a lipit pe fiecare aripioară.
(interdisciplinaritate). Lipici
La finalul activității, fiecare copil își va alege un
loc în grădină unde va așeza buburuza pe care a
confecționat-o.
Exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii:
Înainte de a începe activitatea, facem împreună
Exercițiul
câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai Frontal
mâinii: Aprecieri
”Mişcăm degeţelele verbale
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura dura.”
Copiii efectuează exerciţiile de încălzire a
muşchilor mâinii.
Executarea temei de către copii:
Voi da semnalul de începere a lucrului. Îi rog să Foarfecă
lucreze atent şi frumos. Exercițiul Hârtie roșie
O8 Copiii decupa, îndoi și lipi individual aripile Ochi mobili Frontal
buburuzei, apoi vor lipi ochișorii mobili și buline Buline
negre/ unii copii vor primi cerculețele deja decupate negre
pe care le vor lipi pe buburuză (tratare diferențiată). Conversația Lipici Aprecieri
O9 Le voi atrage atenţia să nu se grăbească, să verbale
lucreze îngrijit, să se încadreze bine în spaţiul de Laptop
lucru, să păstreze ordinea la măsuțe și liniștea,
încurajând să continue lucrul până la terminarea lui,
iar pe fundal se va auzi în surdină ,,Primăvara’’de
Vivaldi.
Analiza lucrărilor:
Analiza produselor activității se va realiza prin
metoda „Turul galeriei”. Copiii vor aprecia munca Bețișoare
O10 colegilor de grupă. Voi aprecia şi eu munca Bandă
preşcolarilor. Turul galeriei adezivă
Fiecare copil își va prezenta propria lucrare, va Evaluare pe
număra și va verbaliza câte buline a lipit pe fiecare produs
aripă a buburuzei (interdisciplinaritate). După care Machetă Frontal
va lipi, folosind bandă adezivă, buburuza pe un Conversația grădină
bețișor, și își va alege un loc în grădină unde va
așeza buburuza pe care a confecționat-o.
Lucrările copiilor se analizează în funcţie de
următoarele criterii: respectarea temei şi a etapelor
lucrării, acurateţea lucrării, finalizarea lucrării.

Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clap, Exercițiul


Din picioare trap, trap, trap, Frontal Observare
Ne-nvârtim, ne răsucim, directă
Și la baie noi pornim!”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):
Drept răsplată pentru munca depusă, Bobiță și
Buburuză oferă copiilor ”aripioare de buburuze” și îi
invită să danseze împreună și să se distreze. Astfel, Conversația
copiii își vor pune aripile primite în dar de la
Buburuză și vor dansa împreună cu educatoarea,
executând pașii de dans indicați și mișcările Aripi de
sugestive ale melodiilor. buburuză Frontal Observare
În tema euritmică ”Dansul buburuzelor vesele”, directă
pusă în scenă vom reda expresiv viața și activitatea
insectelor în anotimpul primăvara, hărnicia acestora, Laptop
frumusețea naturii.
Partea I: copiii costumați vor intra în sala de
grupă pe vârfuri cu brațele sus și se vor așeza pe
câte o pernă. La semnalul sonor, muzica va începe Pompoane
O11 iar copiii vor executa împreună cu educatoarea
diferite mișcări de brațe, imitând zborul Exercițiul
buburuzelor. Se vor ridica apoi în picioare și vor Aprecieri
executa aceleași mișcări de brațe, după care se vor Perne Frontal verbale
roti în jurul pernei, după care vor reveni la poziția colorate
inițială și vor imita somnul/odihna.
Partea a II-a: pe un alt fond muzical, copiii vor
avea în mână pompoane confecționate din hârtie
creponată. Se vor ridica se jos fluturând pompoanele
și vor executa mișcări circulare de brațe în față/ în
spate, pași în față/în spate, pași laterali spre stânga-
dreapta, rotiri spre sânga/dreapta, iar la final vor
reveni în poziția inițială.
Copiii vor executa paşi si mişcări de braţe în
concordanţă cu ritmul muzicii.
Piesele muzicale vor avea o durată de câteva
minute. Ultima frază muzicală se va încheia
apoteotic, astfel că în final copiii vor face o mişcare
frumoasă, cu braţele sus.
6. Obţinerea Educatoarea cere copiilor: - să denumească
performanţei și activitățile pe care le-au desfăşurat, să facă aprecieri
asigurarea asupra complexităţii probelor (cea mai simplă, cea
transferului mai dificilă) şi să argumenteze afirmaţiile făcute; -
să identifice utilitatea cunoașterii numerelor și Conversația Frontal Aprecieri
cifrelor în viața reală. verbale
Se vor reactualiza astfel informaţiile descoperite
în cadrul temei urmărite pe parcursul zilei. Panou
ALA I (Activități liber alese) Explicația
– Arte - Fișe de colorat - ,,Insecte colorate” (codul Puzzle
culorilor)
– Bibliotecă – Puzzle - “Buburuză și prietenii ei”
ADE Activităţi pe domenii experenţiale: Machetă
Domeniul Ştiințe: Activitate matematică – Joc grădină
didactic:“Ajut-o pe Buburuză să ajungă la Bobiță!”
Domeniul Om și societate: Activitate practică – Lucrările
Lipire: ”Buburuze haioase” copiilor
ALA 2 Activități liber alese: ”Dansul buburuzelor
vesele”.
Copiii vor cânta la final un cântecel de
primăvară pentru prietenii lor Bobiță și Buburuză.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Bobiță și
7. Încheierea întregii activităţi desfăşurate pe parcursul zilei și Conversația Buburuză
activităţii asupra modului de participare a copiilor la activitate. Frontal Evaluare de
Bobiță și Buburuză mulţumesc copiilor şi îi felicită Explicația recompense proces
pentru activitatea desfăşurată, oferindu-le câte o dulci
surpriză dulce.
ANEXE

S-ar putea să vă placă și