Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:


CÎND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTAMPLĂ?

TEMA PROIECTULUI: ,,Primavara bun venit!’’

SUBTEMA PROIECTULUI:,,In lumea insectelor’’

GPN STEFAN VODA Prof.inv.presc:


Grupa Mare Filip Florica
SCENARIUL ZILEI

08:00-09:00 ADP - ÎD: ,,Zumzet de insecte”


TRANZITIE: ,,Vine, vine primavara’’

09:30-11:30 ALA 1: Bibliotecă: ”Buburuză și prietenii ei” (puzzle)


Arta: ”Insecte colorate-codul culorilor” (fișă de lucru)
Constructii: ,,Stupul de albine’’ – imbinare piese lego

ADE: o DȘ 2: Domeniul Științe :Activitate matematică – Joc didactic


”Ajut-o pe Buburuză să ajungă la Bobiță!”

o DOS 2: Domeniul Om și Societate


Activitate practică – Decupare, lipire ”Buburuze haioase”

11:30-12:30 ALA 2: ”Dansul buburuzelor vesele”


Proiect de activitate
Categoria de activitate de învățare: Jocuri si activități didactice alese
Scopul: Dobandirea de cunostinte despre florile de primavara, formarea si consolidarea unor deprinderi intelectuale de munca, deprinderi
artistice si tehnici de lucru

Sectorul Tema Mijloc de Obiective operaționale Sarcini de lucru Strategii didactice Evaluare
realizare Metode Mijloace
didactice
,,Florile -colorare -sa coloreze in spatiul -colorati florile primaverii in Conversatia Fisa de -analiza
Arta primaverii” dat fara a iesi din culorile corespunzatoare lucru cu răspunsurilor
contur( obiectivul se flori de preșcolarilor,
considera realizat daca -Exercitiul primavara aprecieri
toti copiii coloreaza verbale,
imaginea data fara a iesi Creioane analizarea
din contur) -Observatia colorate produselor
-sa utilizeze corect si realizate de
eficient creioanele preșcolari.
colorate(obiectivul se
considera realizat daca
toti copiii respecta
pozitia corecta a
instrumentului de lucru)

Joc de ,,Flori -puzzle -sa așeze în ordine -formati intregul si descoperiti -Explicația -piese de -analiza
masa multicolore” piesele de puzzle pentru imaginea florii. puzzle flori răspunsurilor
a obține o imagine; de preșcolarilor,
(obiectivul se considera primavara aprecieri
realizat daca toti copiii -Exercițiul verbale,
aseaza in ordine piesele analizarea
de puzzle pentru a produselor
obtine o imagine) -Conversatia realizate de
-sa denumească preșcolari.
imaginea pe care au
obținut-o.(obiectivul se
considera realizat daca
toti copii denumesc
imaginea pe care au
obtinut-o)
Constructii ,,Gard pentru -constructii -sa realizeze prin -construiti cu ajutorul truselor Explicația -piese -analiza
gradina cu piese lego imbinarea/alaturarea in de constructii puse la dispozitie lego,flori răspunsurilor
flori” mod individual sau in gard pentru gradina cu flori Exercițiul colorate, preșcolarilor,
grup o constructie cu support aprecieri
tema data utilizand flori. verbale,
trusele existente -Demontratia analizarea
(obiectivul se considera produselor
realizat daca daca toti realizate de
copiii realizeaza cu preșcolari.
ajutorul pieselor de
constructive tema data)
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
NIVEL I: Grupa mica
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,In gradina cu flori”
TEMA ACTIVITATII:,, Jocul florilor’’
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experientiale
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Stiinta -activitate matematica
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare si verificare de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor privind gruparea elementelor dupa criteriul forma, si culoare, si numaratul in limitele
1-3.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să recunoasca florile de primavara (obiectivul se considera realizat daca toti copiii recunosc si denumesc florile de primavara)
-să sorteze florile dupa criteriul forma si culoare asezandu-le in vaza corespunzatoare (obiectivul se considera realizat daca toti copiii
sorteaza florile dupa criteriul dat si le aseaza in vaza corespunzatoare)
-să numere in limitele 1-3 (obiectivul se considera realizat daca toti copii numara in limitele 1-3 recunoscand cifrele)

SARCINA DIDACTICA: Numaratul in limitele 1-3, raportarea cantitatii la numar si invers.


REGULILE JOCULUI: Copilul care va fii atins de floarea fermecata, va extrage un bilet din bol si rezolva sarcina propusa.
Raspunsurile corecte vor fi aplaudate.
ELEMENTE DE JOC: -surpriza, manuirea materialelor, recompense.
STRATEGII DIDACTICE:
1) Metode și procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
2) Mijloace didactice: cosuletul cu flori surprize,panou afisaj,clopotel, flori de diferite culori,carton, plic cu sarcini, vaze colorate,
jetoane cifre. florea fermecata

Durata: 15 minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019; M.E.N
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3.Programa activitatilor instructive educative in gradinita
Scenariul didactic

MOMENT CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE Evaluare


DIDACTIC
Metode și Mijloace
procedee didactice

I.Moment Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii:


organizatoric -pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului in semicerc
-intrarea ordonata a copiilor in sala de grupă;

II. Captarea Educatoarea prezinta sub forma de surpriza copiilor cosuletul lasat de Zana Conversatia Cosul cu flori de Analiza
atenției Primavara.Copiii intuiesc materialul continut de acesta. primavara răspunsurilor
preșcolarilor

III.Anunțarea Astazi ne vom juca un joc numit ,,Jocul florilor’’ Conversația Observarea
temei directă

V. Dirijarea Explicarea jocului: Observarea


învățării Prezentarea regulilor jocului: Copilul chemat prin intermediul sistematică a
versurilor: ,,Floare fermecata, cine sa-mi raspunda-ndata?’’extrage un Conversatia comportamentul
biletel din bol. ui preșcolarilor
Educatoarea citeste sarcina propusa si solicita asezarea florilor in vaza
corespunzatoare coloristic.Propun copilului sa-mi verbalizeze actiunea si sa
o motiveze. Explicatia
Executarea jocului de proba:
Se va realiza cu ajutorul unui copil.
Executarea jocului propriu-zis.Jocul continua pana cand toate sarcinile
sunt indeplinite
Proba 1: Exercitiul
Florile din gradina mea nu sunt toate la fel.Va rog sa le grupati dupa
forma
Demonstratia
Proba 2:
Vantul calator mi-a amestecat toate florile.Va rog copiii sa aranjati florile
dupa culoare in vazele corespunzatoare.
Proba 3:
Pregatim cosulete cu flori pentru Zana Florilor dar nu stiu cate flori sa pun
in fiecare cosulet.Ajutati-ma voi daca stiti cifrele de pe cosulete si puneti
tot atatea flori cat arata cifra.

VII. Asigurarea Complicarea jocului: Conversația Aprecieri


feed-back-ului La semnalul sonor/clopotelul copiii inchid ochii.Educatoarea va face o verbale
schimbare. luand o floare dintr-un cosulet.Copiii sesizeaza modificarea si
aseaza floarea la locul ei.
VIII.Evaluarea Se fac aprecieri asupra comportamentului copiilor si participarii acestora
performantelor la activitate.
PROIECT DIDACTIC
CATEGORIA ACTIVITATII DE INVATARE: Activitate pe domenii experiențiale
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Om și Societate
MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitate practic- gospodareasca
TIPUL ACTIVITATII: dobandire de cunostinte si abilitati practice
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea unor abilitati practice privind pregatirea pamantului si plantarea unor seminte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să pregateasca pamantul pentru semanat asezandu-l in jardiniere (obiectivul se considera realizat daca totii copiii pregatesc pamantul
asezandu-l in jardiniere)
-să planteze seminte de flori respectand indicatiile date (obiectivul se considera realizat daca toti copiii planteaza seminte de flori
respectand indicatiile date)
-să-si ,,semneze’’ rasadul semanat cu ajutorul simbolurilor – poza copilului si a plantei (obiectivul se considera realizat daca toti copiii
isi semneaza ghiveciul cu rasadul semanat cu ajutorul simbolurilor cu scopul de a le monitoriza evolutia)

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercitiul, jocul
 Mijloace didactice: ghivece pentru flori, pamant, seminte flori, unelte mici de gradinarit (lopatele, stropitori), simboluri -poza
copilului si a plantei, sortulete.

Durata: 15 de minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019; M.E.N
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Programa activitatilor instructive-educative in gradinita. 2005
Scenariul didactic

MOMENT CONTINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
Metode și Mijloace
procedee didactice

I.Moment Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii:


organizatoric -pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului in semicerc;
-introducerea copiilor in sala de grupa;
II. Captarea Intuirea materialului didactic de pe masute: -Observatia Observarea
atenției - Ce credeti ca vom face cu aceste materiale? sistematică a
- Costumarea copiilor cu sortulete. -Conversatia comportamentul
ui preșcolarilor
III.Anunțarea Astazi vom fi ,,micii gradinari’’si vom semana seminte in ghivecele pregatite. Conversatia Evaluare
temei globala prin
obervare directa
IV.Dirijarea Explicarea si demonstrarea etapelor actiunii de plantare (realizate concomitent -ghiveci Observarea
învățării de catre educatoare): sistematică a
1.Pregatim pamantul, maruntindu-l bine; Explicaţia -pamant comportamentul
2.Se pune pamant in ghiveci pana la jumatate cu lopatica; -seminte flori ui preșcolarilor
3.Semanam semintele;
4.Se pune apa cu stropitoarea; Demonstratia -lopatica
5.Se adauga pamant cu lopatica pana aproape de marginea de sus a
ghiveciului
V.Obținerea Executarea temei de catre copii.Dupa urarea: Spor la lucru! Educatoarea va Conversatia -seminte flor Evaluare
performanței urmari modul in care sunt respectate etapele activitatii de plantare: practic-acțională
-cantitatea de apa si pamant folosite Eplicatia -ghivece individuală
-folosirea ustensilelor puse la dispozitie Demontratia -unelte de
Se va acorda ajutor copiilor care au nevoie si explicatii suplimentare acolo
unde este cazul. Dupa expirarea timpului copiii aseaza ghivecele pe pervazul gradinarit
ferestrelor grupei
VI.Asigurarea Fiecare copil isi personalizeaza ghiveciul cu propria fotografie si imaginea Ghivecele
feed-back-ului plantei. copiilor

VII.Evaluarea Aprecierea comportamentului copiilor pe parcursul activitatii. Conversația Recompense Aprecieri


performantelor Acordarea stimulentelor. verbale
PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria activității de învățare: Jocuri și activități liber alese


Mijlocul de realizare: Joc de miscare
Tema activității: ,,Stafeta florilor’’

Scopul: : destinderea copiilor după activități si satisfacerea nevoii de mișcare

Obiectivele operaționale:
- Sa respecte regulile jocului (obiectivul se considera realizat daca toți copiii respecta regulile jocului)
- Sa alerge ,,cu stafeta in mana’’ respectand traseul ( obiectivul se considera realizat daca toți copiii alearga cu stafeta
in mana respectand traseul)
- sa participe cu interes la joc (obiectivul se considera realizat daca toti copiii participa cu interes la joc)

Strategiile didactice:
Metode și procedee: : conversația, explicația, demonstrația, exercitiul,
Mijloace didactice: cosulet cu flori, floare, clopotel, recompense

Durata: 15 min

Bibliografie:
-M.E.N „Curriculum pentru educația timpurie” 2019
- 101 Jocuri pentru copii’’ Eugenia Barcan Ticaliuc
SCENARIUL DIDACTIC

Moment didactic Strategii didactice


Conținut Metode și Mijloace Evaluare
procedee didactice
1.Momentul Se vor asigura condițiile optime desfășurării activității:
organizatoric -aerisirea salii de grupa
-pregătirea materialului didactic,
-pregătirea mobilierului pentru activitate
- introducerea copiilor in sala de grupa
3.Anunțarea Se anunta tema activitatii ,,Stafeta florilor’' Conversația Evaluare
temei observativă
frontală
4.Dirijarea Se va explica jocul si se vor prezenta regulile acestuia. Explicația Cos cu flori Evaluare practice
învățării Copii se vor imparti in doua echipe: echipa lalelelor galbene si aplicativa
lalelelor rosii asezati in formative de coloanal formata din doua siruri. Exercitiul Ecusoane individuala
In fata fiecarui sir la o distanta de 4 m se afla cate un cosulet cu flori.
lalele rosii si
La comanda educatoarei, sunetul de clopotel, primii copii din fiecare
echipa ce au in mana stafeta (o floare ) pornesc in alergare, ocolesc galbene
cosul cu flori si la intoarcere alearga spre urmatorul coechipier
dandu-I stafeta.
Castiga echipa care termina prima si parcurge corect traseul.

5.Obtinerea Executarea jocului de catre copii Conversația Evaluare


performantei Educatoarea urmareste executarea jocului, avang grija sa fie observativă
respectate regulile acestuia.Incheierea jocului se va realiza dupa frontală
participarea tuturor copiilor.
6.Evaluarea Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul Conversatia Recompense
performantelor activitatii si a participarii acestora la joc
Vor fi premiați cu recompense

S-ar putea să vă placă și