Sunteți pe pagina 1din 8

UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA “CASTELUL FERMECAT”

“MOS NICOLAE – PRIETENUL COPIILOR”

INSPECTIE SPECIALA 1 - DEFINITIVAT

Cadru didactic : Prof. inv. presc. - educatoare: IONITA GEORGIANA


GRUPA MARE
AN SCOLAR : 2020 - 2021

1
PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATOARE: Ionita Georgiana
GRUPA: MARE (Albinutelor) - Nivel I
DATA: 09.12.2020

TEMA ANUALA DE STUDIU: “Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”


TEMA PROIECTULUI: “Anotimpurile - Magia Iernii”

SUBTEMA: “Mos Nicolae-prietenul copiilor!”


TEMA SĂPTĂMÂNII: „Mos Nicolae -prietenul copiilor!”
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Jocuri si activitati liber alese (ALA1)
CENTRE / SECTOARE DE INTERES:
 Stiinta: “Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajunga la ghetuta ta”- fisa labirint (anexa )
 Joc de masa: “Puzzle cu Mos Nicolae” (anexa)
 Arta (pictura): “ Ornamente de iarna “( globulete, ursuleti,stelute, acadele); (anexa)
SCOPUL ACTIVITATII: Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea jocurilor, a originalitatii si expresivitatii acestora.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor stii :
 Sa identifice traseul Mosului pana la ghetuta, cu ajutorul degetelului,
 Sa traseze si sa coloreze drumul lui Mos Nicolae;
 Sa asambleze piesele pentru a reconstitui imaginea;
 Sa picteze ornamente pentru brad.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee: Observarea, conversaţia, explicaţia, problematizarea, expunerea.
Mijloace de învaţământ :fisa, creioane grafice, creioane colorate, puzzle, ornamente pentru pictat.
Forme de realizare: individual.
Durata : 20-25 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupa – cadrul didactic, acasa - copiii
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar, M.E.N., 2019; Piramida cunoasterii, Ed. Diamant, 2014, C. Petrescu, 2010, “ Educatie
Timpurie o prioritate a invatamantului romanesc”, Editura Cartea Didactica, Bucuresti; Proiectarea didactica in invatamantul prescolar,Ed.Rovimed,
2020

2
MOMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC METODE SI MIJLOACE EVALUAREA
ACTIVITATII PROCEDEE DIDACTICE
Moment Organizarea spatiului si a climatului educational optim desfasurarii
organizatoric activitatii propuse:
- deschiderea aplicatiei Zoom si distribuirea link-ului; - frontal;
- pregatirea materialelor necesare;
- intrarea copiilor;
- stabilirea regulilor de desfasurare a activitatii on-line.
Captarea Se realizează intuirea materialelor existente la cele trei sectoare: - frontal;
stiinta, arta si joc de masa.( fiecare copil va primi acasa toate
atenţiei - observatia,
materialele necesare, pentru a lucra la centre/sectoare). Răspunsurile
conversaţia copiilor

Anunţarea Precizez că astăzi, copiii îşi vor consolida cunoştinţele prin


activităţile şi jocurile propuse.
temei şi a Fise labirint
Vom trece pe la fiecare centru pentru intuirea materialelor şi vom
obiectivelor stabili temele posibile de realizat. -frontal Creioane grafice
Se anunţă tema şi obiectivele:
-conversaţia, Creioane colorate
Artă: pictura - “ Ornamente de iarna”
Stiinta- ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajunga la ghetuta ta!,, expunerea, Foarfece
Joc de masa - “Puzzle cu Mos Nicolae”
explicaţia. Puzzle
Imagini de pictat

3
Desfăşurarea Îndrumarea copiilor de către educatoare să se joace acolo unde
doresc; copiii sunt ajutaţi şi de mediul educaţional.
jocurilor pe
La centrul Stiinta: copiii vor trasa si colora traseul Mosului catre
arii de ghetuta. Observarea
La centrul Joc de masa: copiii vor asambla piesele pentru a
stimulare - pe grupuri, curenta
reconstitui imaginea cu Mosul cel Bun.
La centrul Arta: individual.
- copiii vor picta acasa, fiind indrumati de educatoare, dar
- observatia,
supravegheati de parinti,elementele primite pentru a le decupa dupa
contur. . conversaţia,
Se va trece pe la fiecare sector, pentru verificarea întelegerii
explicaţia, Aprecierea
sarcinilor ce urmează a fi duse la bun sfârţit.
Se va interveni pe parcursul desfăşurării activităţilor, corectându-i problematizarea verbala
dacă este nevoie.
Evaluarea Se realizeaza turul galeriei pe la fiecare centru de interes pentru - frontal Panou Turul galeriei
evaluarea rezultatelor .
performanţei -conversaţia Autoevaluarea
Se ofera recompense.
lucrarile copiilor

Încheierea Voi face aprecieri stimulative referindu-ma la fiecare sector in parte


si voi nominaliza copiii care s-au remarcat in activitate.
activităţii - frontal
-conversaţia;

4
TRANZIŢII

„-Dimineata a sosit “Mana lebada o fac,


Toti copiii au venit,
Care da mereu din cap.
Pe scaunele sa ne asezam,
Cu totii sa ne salutam. Lebedele in jur privesc,
A-nceput o noua zi, Capul , ele si-l rotesc.
Buna dimineta, dragi copii!.”
Si acum ca ne-am incalzit,
Ne pregatim sa lipim.
Spor la lucru, dragii mei copii.”

,,Bat din palme,, Clopotei,clopotei, veseli suna iar


O zapada ca-n povesti am primit in dar.
“Bat din palme Clopotei,clopotei suna ne-ncetat
Clap,clap,clap Si vestesc ca in curand vine mosul drag.
Din picioare
Trap,trap,trap
Ne invartim,ne rasucim
Si la activitate noi pornim!”

5
MATERIALE PENTRU PICTAT GHETUTA - ANEXA

6
JOC DE MASA-PUZZLE( PLASTIFIAT SI DECUPAT DUPA CONTUR)- ANEXA

7
FISA LABIRINT-ANEXA

S-ar putea să vă placă și