Sunteți pe pagina 1din 6

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

PROIECT DE ACTIVITATE MONODISCIPLINARA

„SACUL LUI MOȘ CRĂCIUN”


-grupa mică-

Prof. inv. prescolar: ANDONIE MADALINA-GEORGIANA

1
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „CAMIL RESSU”


DATA: 21.12.2021
GRUPA: ’’Anteprescolara Inimioarele’’
EDUCATOARE: ANDONIE MADALINA-GEORGIANA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ”Vis de iarnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Daruri sub brăduț”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Sania lui Moș Crăciun”
FORMA DE REALIZARE: activitate monodisciplinara
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
TIPUL ACTIVITĂŢI: consolidare, verificare de cunostinte
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
Rutine: ”Sunt atent, raspund corect!” (deprinderea deprinderea de a se concentra asupra sarcinilor de
invatare)
Tranziţii: „Săniușa fuge” – cantec
”Iarna a sosit în zori” – joc cu text si cant
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE
ARTĂ:”Barba Moșului” –lipire
JOC DE Masa: ”Sania lui Moș Crăciun” (puzzle)
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE :
Joc de miscare: ”Fuga la cadou!”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului
apropiat;
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

2
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

COMPORTAMENTE VIZATE:
2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e) obiectelor de același tip
2.1. Finalizează proiecte simple (ex.: un puzzle din 3-5 piese);
2.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate;1
ACTIVITATE DE CUNOASTERE : Cunoașterea mediului „Toamna-aspecte generale”- observare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere şi înţelegere a mediului, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; stimularea curiozităţii privind explicarea şi
înţelegerea lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE OBSERVABILE SAU OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1: Să enumere cu ajutor obiectele din sacul Mosului;
O2: Sa formeze grupe de obiecte după mărime;
O2: Să formeze grupuri de obiecte dupa culoare;
O5: Să asambleze piesele puzzle-ului pentru a obtine sania;
O6: Să lipeasă bucăți de vată pentru a obține barba lui Moș Crăciun;
METODE ŞI PROCEDEE: observația, explicaţia, conversaţia, jocul, demonstraţia, Turul Galeriilor.
MATERIAL DIDACTIC: sac, jetoane, vată, aracet, betisoare, puzzle.

BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru educație timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, 2019;
2. ”Ghid orientativ in planificarea activitatilor de invatare”, Corciovei Tatiana, Husi, 2018

1
„Curriculum pentru educație timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, 2019;

3
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE STRATEGII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Voi asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii. Se va aerisi sala
de grupă. Mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în centre. Mobilierul va fi
MOMENT aşezat corespunzător.
ORGANIZATORIC Copiii vor fi primiti în sala de grupă, unde vor participa la întâlnirea de
dimineaţă: Conversaţia
 Salutul;
 Prezenţa;
Tranziții: ”Sătniuța fuge” –joc cu text și cant

Copiii vor primii sub formă de surpriză un sac de la ajutoarele mosului in care Conversaţia
sunt mai multe jetoane
Se va deschide sacul si li se va arata copiilor continutul acestuia. Pe baza celor
CAPTAREA ATENŢIEI
gasite se va porni un mic dialog:
-Ce am gasit in sac?
-Pentru cine credeti ca sunt cadorile din imagini?
ANUNŢAREA TEMEI Se anunţă preşcolarilor tema zilei și obiectivele în termini accesibili:
ŞI A OBIECTIVELOR - joc exercitiu- Sacul lui Mos Craciun. Conversația

4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

- rezolvarea sarcinilor de lucru de la centrele de interes: arta, joc de masa.

AC-DȘ1: Activitate matematică – „Sacul lui Mos Crăciun” – consolidare, Observația


DESFĂŞURAREA verificare de cunostinte (activitate frontala) Explicaţia
ACTIVITĂŢII Le expun copiilor jetoanele trimise de ajutoarele mosului si cu ajutorul acestora Conversația
ii voi indruma pe copii sa formeze grupe de obiecte in functie de marime/ Conversatia
culoare. Jocul

Tranzitii: ”Iarna a sosit în zori” – joc cu text si cant


Copiii vor fi indrumati de educatoare la masute unde sunt asezate materialele
necesare realizarii sarcinilor. Copiii intuiesc materialele iar educatoarea le va Conversația
prezenta sarcinile de lucru:
ARTĂ: La acest centru copii vor lipi cu vata barba Mosului.
OBŢINEREA JOC DE MASA: La acest centru copiii vor asambla piesele de puzzle pentru a
PERFORMANŢEI obtine sania lui Mos Craciun. Explicatia

Pe tot parcursul copiii vor fi ajutati de educatoare si vor primi indicatii


Jocul
suplimetare daca este necesar
Exercițiul

EVALUAREA După încheierea activităţilor la centre copiii vor aprecia lucrarile lor si ale Turul galeriilor

5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

ACTIVITĂȚII colegilor.
”Fuga la cadouri!” Explicația
ASIGURAREA Copiii sunt impartiti in doua grupe egale (prajituri si acadele). Copii vor alerga
RETENŢIEI ŞI A de la start pana la caduri. Langa cadouri sunt asezate farfurii pe care se vor Jocul
TRANSFERULUI pune acadele sau prajituri (daruri pentru Mos Craciun). Dup ace au asezat
darurile pentru Mos vor lua cadoul lasat sub brad. Prima echipa care va termina
va castiga
ÎNCHEIEREA Se fac apoi aprecieri generale si individuale asupra activitatiii copiilor si Conversația
ACTIVITĂŢII deschid cadoul de la Mos Craciun. Jocul
Copiii părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru masa de prânz.

S-ar putea să vă placă și