Sunteți pe pagina 1din 13

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 7 DEVA

STRUCTURĂ – GRĂDINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 2 DEVA

INSPECȚIE CURENTĂ II PENTRU EXAMENUL


DE ACORDARE A GRADULUI DIDACTIC I

SPECIALITATEA – EDUCATOARE

METODIST:
Prof. CARMEN ȚEPEȘ

CANDIDAT:
Educ. FĂGĂRAȘ CODRUȚA LUSIANA

05. 12. 2018


PROIECT DE ACTIVITATE

Nivel: II
Tema anuală de studiu: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?
Tema săptămânii: ”Magie de iarnă”
Tema activității: Bucuriile iernii
Tipul activității: consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată – ADP+ALA1+ADE (DȘ, DOS)+ALA2
Durata: 1 zi
Mijloace de realizare: sortare de imagini, modelaj, îmbinare, joc didactic, confecționare , joc
sportiv, joc liniștitor
Scopul activității: consolidarea și verificarea cunoștințelor referitoare la anotimpul iarna;
stimularea înțelegerii și utilizării numerelor și cifrelor în contexte variate, în limitele 1-5,
precum și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineață: ”Jocurile copiilor iarna”
Sarcini de lucru:
- să identifice jocuri de iarnă
- să sorteze jocurile de iarnă de jocurile specifice altor anotimpuri
Rutine:
Să fim mai darnici, să fim mai buni
Tranziții:
- ”Bulgăraș te tăvălim”
- ”Bat din palme”

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)


Construcții
Tema activității: ”Săniuțe”
Mijloc de realizare: îmbinare
Sarcini de lucru:
- Să îmbine piesele de plastic în vederea realizării unor modele cât mai apropiate de
realitate
- Să respecte forma și componentele unei săniuțe
- Să descrie verbal modelele create
Material didactic: Lego
 JOC DE MASĂ

Tema activității: ”Bucuriile copiilor iarna”


Mijloc de realizare: jocul umbrelor , puzzle
Sarcini de lucru:
- Să descopere umbrele imaginilor reprezentate în jetoane
- Să suprapună corect unind imaginea cu umbra ei
- Să îmbine corect părțile componente pentru a forma întregul unei imagini
Material didactic: puzzle, jetoane, planșe cu umbre

 ARTĂ

Tema activității: ”Dulciuri pentru Moș Nicolae”


Mijloc de realizare: modelaj
Sarcini de lucru:
- Să utilizeze corect mișcarea de translație și aplatizare
- Să decoreze cât mai original prăjiturelele
Material didactic: plastilină, forme pentru prăjituri, platou pentru aranjarea dulciurilor

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)

Domeniiul știință – Activitate matematică


Domeniul om și societate – Activitate practică
Tema: ”Să îl salvăm pe Moș Nicolae”
Mijloc de realizare: joc didactic, confecționare
Obiective operaționale:
- O1 – să sorteze jetoanele după criteriul formei
- O2 – să realizeze șirul numeric în limitele 1-5 raportând cifra la cantitate
- O3 – să descopere vecinii numerelor
- O4 – să numere în limitele 1-5 raportând cantitatea la număr
- O5 – să rezolve probleme simple in limitele 1-5
- O6 – să aplice tehnici practice cunoscute (șnuruire, lipire)
- O7 – să îmbine elementele realizănd ghetuțele pentru Moș Nicolae

Sarcina didactică:
Realizarea șirului numeric în limitele 1-5, recunoașterea cifrelor și identificarea vecinilor
unei cifre, raortarea corectă a cantității la număr și invers, rezolvarea de probleme simple.
Reguli de joc:
Copiii vor fi împărțiți în două echipe. Din fiecare echipă va participa, pe rând, la joc câte
un copil.
Copilul ales cu ajutorul căciulii moșului va sorta jetoanele după criteriul formei și va
așeza pe panou mulțimea cu cele mai puține elemente. Va număra utilizând gestul
încercuirii și va așeza sub mulțime cifra corespunzătoare. Jocul se va continua pâna la
realizarea șirului numeric în concernul 1-5.
Educatoarea va spune o ghicitoare despre o cifră, copilul care ghicește cifra, o așează pe
panou apoi identifică vecinii numărului respectiv.
Pe o machetă reprezentând un derdeluș, educatoarea va așeza o cifră. Copilul ales de
bulgărele năzdrăvan va trebui să așeze pe zăpadă atâtea săniuțe cât arată cifra.
Pentru fiecare echipă, educatoarea va prezenta o problemă. Din fiecare echipă un copil
rezolvă problema și afișează rezultatul corect.
Fiecare răspuns corect va fi punctat și il va plasa pe Moș Nicolae cât mai aproape de
cadouri.
Elemente de joc: surpriza, căciula Moșului, bulgărele năzdrăvan, aplauze, mânuirea
materialului

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)


”Cursa bomboanelor” – joc sportiv
”Bulgărele călător” – joc liniștitor
Sarcini de lucru:
- Să recunoască culorile
- Să transporte bomboanele la culoarea indicată
- Să răspundă corect la întrebări
Meterial didactic: planșe colorate, bomboane colorate, bulgări, țintă
Strategia didactică
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
călătoria misterioasă, turul galeriei, metoda RAI

MIJLOACE DIDACTICE: panou cu sarcini, plastilină, planșete, forme de prăjituri,


suporturi pentru prăjituri, jetoane cu imagini de iarnă, cifre, tablă magnetică, machetă de
iarnă, cizmulițe roșii, șnur, vâsc pentru decorare cizmulițe, aracet, căciula Moșului, bulgări,
bomboane, stimulente.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual și pe echipe
FORME DE EVALUARE: formativ – continuă, orală, practic – aplicativă
METODE DE EVALUARE: chestionarea orală, observarea sistematică a comportamentului
copiilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE
G. Berbeceanu, C. Lazăr, S. M. Cioflica, E. Ilie ”Ziua bună începe la Întâlnirea de
dimineață”, Editura Tehno-Art, 2009
Revista învățământului preșcolar, Nr 3-4, Editura Arleqin, București, 20017
”Jocuri pentru preșcolari”, editura Aramis, 2007
”Metode interactive de grup”, editura Arves, 2002
Curriculum pentru învățământ preșcolar, București, Didactica Publishing House, 2008
SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă și aranjarea lor în semicerc, iar
educatoarea îi salută:
”Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Și frumos ne salutăm”

SALUTUL
Bună dimineața, dragii mei! Astazi sunt un fulg de nea. Fiecare copil salută specificând un
element al anotimpului iarna.

PREZENȚA
”După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Se verifică copiii absenți. Se numără cei prezenți.

CALENDARUL NATURII
Se lucrează pe panou, stabilindu-se ziua curentă, precedentă și ulterioară, anotimpul
și vremea.
Împărtășirea cu ceilalți/activitatea de grup: Se discută despre bucuriile anotimpului iarna și se
propune jocul ”Jocurile copiilor iarna”. Jetoanele sunt așezate cu fața în jos. Un copil trage
un jeton si descrie ce joc vede în imagine. De ex.: un copil care alunecă pe două scânduri.
Ceilalți copii ghicesc despre ce joc de iarnă este vorba, se arată jetonul. Dacă este un joc
specific anotimpului iarna, jetonul va fi așezat pe coala albă, dacă este specific altui anotimp,
jetonul va fi așezat pe coala colorată.
NOUTATEA ZILEI
Se anunță mesajul de la Moș Nicolae care a pierdut cadourile și roagă copiii să îl ajute să
le găsească. Pentru aceasta vor fi supuși la diverse provocări și astfel începe aventura zilei
de azi.
MESAJUL ZILEI
Depășind toate provocările vom descoperii ”Bucuriile iernii”.
Tranziție
”Dar să-necepm lucrul
Și s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare
Cu ce avem la sector”
Se trece la activitatea pe sectoare. Copiii se împart pe sectoare la libera alegere. Educatoarea
prezintă sarcinile fiecărui sector în parte. La final se realizează evaluarea prin metoda ”Veniți,
povestiți, aplaudați”. Urmează tranziția ”Bulgăraș te tăvălim” cu ajutorul căreia copiii se
deplasează către locul de desfășurare a activităților ADE. Drumul spre găsirea cadourilor lui
Moș Nicolae îi poartă spre noi provocări. Astfel vor trebui să numere în limitele 1-5, să
realizeze șirul numeric, să raporteze numărul la cantitate și viceversa, să rezolve probleme
simple, să realizeze ghetuțe pentru Moș Nicolae. La finalul provocărilor vor salva cadourile
lui Moș Nicolae, care le mulțumește și îi îndeamnă la joc.
Prin tranziția ”Bat din palme”se face trecerea către activitatea recreativă desfășurînd jocurile
”Cursa Bomboanelor” și ”Bulgărele călător”.
La final se fac aprecieri generale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea și se împart
stimulente.
DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Didactic Conținut științific Metode și procedee Mijloace didactice Forma de Evaluare
organizare
1. Moment ADP: Conversația Calendarul naturii cu Frontal Observarea
organizatoric Se creează un climat educațional Exercițiul elementele specifice sistematică
favorabil. În cadrul Întîlnirii de
dimineață, se realizează salutul,
prezența,și se completează calendarul
naturii”.
2. Reactualizarea Se realizează în cadrul activității de Explicația Planșă albă, planșă Frontal Orală
cunoștințelor grup prin jocul ”Jocurile copiilor Demonstrația colorată, jetoane
iarna”. Exercițiul

3. Captarea atenției Se realizează prin transmiterea Conversația Scrisoarea lui Moș Nicolae Frontal Observarea
mesajului de la Moș Nicolae. Acesta a sistematică
pierdut cadourile și îi roagă pe copii
să îl ajute să le găsească. Drumul spre
găsirea cadourilor îi va purta prin
multe provocări dar la final vor
descoperii ”Bucuriile iernii”
4. Anunțarea temei Tema zilei de astăzi este ”Bucuriile Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor iernii”. Pe parcursul zilei veți fi sistematică
supuși la mai multe provocări.
Trebuie să fiți atenți la explicații
pentru a rezolva corect sarcinile.
5. Desfășurarea Proba 1 (ALA 1)
activității Copiii se împart pe centre după
preferințe unde vor rezolva
următoarele sarcini: Explicația Lego Pe echipe Practic-
Construcții: Demonstrația aplicativă
Copiii vor construi săniuțe din Lego Exercițiul
Joc de masă: Explicația Jocul umbrelor Pe echipe Practic-
Copiii vor rezolva puzzle și vor Demonstrația Puzzle aplicativă
asocia imaginile cu umbrele lor. Exercițiul

Artă: Explicația Platilină Pe echipe Practic-


Copiii vor realiza prăjituri și acadele Demonstrația Planșete aplicativă
din plastilină. Exercițiul Forme pentru prăjituri
La final se apreciază lucrările și se
deschide următoarea provocare. Se Metoda ”Veniți,
face, astfel, trecerea la activitățile povestiți, aplaudați”
experiețiale.

Proba 2 ADE
Realizarea șirului numeric.
Copiii se împart în două echipe.
Copilul ales de căciula Moșului va
sorta jetoanele după criteriul formei și
va alege grupa cu cele mai puține
obiecte. Va așeza pe panou, va Tablă magnetică
număra prin gestul încercuirii și va Conversația Jetoane Pe echipe Orală
realiza corespondența cantitate număr. Explicația Cifre
Se desfășoară o singură dată JOCUL Demonstrația Buline
DE PROBĂ pentru a vedea dacă toți Exercițiul Tablă pentru punctaj
copiii au înțeles modul de
desfășurare.
JOCUL PROPRIU-ZIS
Se desfășoară până la realizarea
șirului numeric. Răspunsurile corecte
vor fi punctate.
Proba 3 CAUTĂ VECINII
(varianta 1)

Educatoarea va spune o ghicitoare


despre o cifră. Copilul care ghicește
ghicitoarea, așează cifra pe panou și Exercițiul Ghicitori Pe echipe Orală
identifică vecinii cifrei respective. Se Cifre
punctează fiecare răspuns corect

Proba 4 TOT ATÂTEA


(Varianta 2)

Educatoarea va așeza pe machetă o Exercițiul Cifre Pe echipe Practic-


cifră. Copilul ales de bulgărele Săniuțe aplicativă
năzdrăvan va trebui să aducă pe
derdeluș atâtea săniuțe cât arată cifra.

Proba 5 CÂTE SĂNII SUNT PE


DERDELUȘ?
(Complicarea jocului)

Pentru fiecare echipă educatoarea va


formula o problemă. Copilul ales va
rezolva problema și va afișa rezultatul
Ex: Pe derdeluș au pornit 3 săniuțe. Problematizarea Sănii Pe echipe Orală
Din vârful derdelușului mai pornește Cifre
o săniuță. Câte săniuțesunt acum pe Schiori
derdeluș?
La final se numără punctajul și se
stabilește echipa câștigătoare.
6. Asigurarea Proba 6 DOS
retenției și
transferului Copiii se așează la măsuțe unde Conversația Gheată Frontal Practic-
descoperă materialul pentru activități Explicația Șnur Individual aplicativă
practice. Demonstrația Aracet
Se intuiește materialul și se transmite Exercițiul Vată
urmatoarea provocare: Realizarea Vâsc
unor ghetuțe pentru Moș Nicolae. Pom-pom
Educatoarea explică și demonstrează
modul de realizare și etapele. Copiii
vor trebui să șnuruiască, să lipească
elemente decorative dar și să aplice
atâtea bobițe de vâsc câte arată cifra
de pe ghetuță.
Se execută exercițiile de încălzire a
muschilor mici ai mâinii. Le urez spor
la lucru și intervin atunci când este
cazul.
Ghetuțele realizate vor fi însirate în Aprecieri
fața semineului în așteptarea lui Moș verbale
Nicolae. Se realizează evaluarea
ghetuțelor prin metoda ”Turul Conversația Frontal
galeriei”
Datorită vigilenței de care au dat
dovadă, Moș Nicolae ajunge la
cadouri. Acesta le mulțumește și face
aprecieri pozitive asupra participării
la activitate, îndemnând copiii la joc
7. Obținerea (ALA 2)
performanței CURSA BOMBOANELOR
Copiii se împart în două echipe. Explicația Bomboane colorate Pe echipe Observarea
Fiecare echipă va avea câte o cutie cu Conversația Coli colorate sistematică
bomboane colorate și un traseu cu Demonstrația
coli colorate. Din fiecare echipă, un Exercițiul
copil va lua o bomboană din cutie și o
va duce la coala de hartie de aceeași
culoare. Se întoarce și predă ștafeta
următorului copil prin atingerea pe
umăr. Câștigă echipă care termină
prima de sortat bomboanele.

BULGĂRELE CĂLĂTOR –joc


liniștitor
Copiii sunt așezați în cerc. Explicația Bulgăre Frontal Evaluare finală
Educatoarea adresează o întrebare ce Demonstrația a activității
vizează cunoștințele din activitățile Exercițiul
zilei și aruncă bulgărele. Copilul care Metoda RAI
îl prinde trebuie să răspundă corect la
întrebare. Aruncă la răndul lui altui
coleg și îi adresează acestuia o altă
întrebare. Cine nu răspunde corect
iasă din joc. Jocul se desfășoară în
măsura timpului disponibil.
8. Încheierea În încheiere se realizează un tur al
activității tuturor activităților desfășurate peste Conversația Frontal Stimulente Observarea
zi. Se apreciază participarea la sistematică
activitate și modul în care au rezolvat
sarcinile transmise.
Se împart stimulente

S-ar putea să vă placă și