Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

CUM ESTE /A FOST ȘI VA FI PE ACEST PĂMÂNT?


VINE, VINE MOȘ NICOLAE!!

1
PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIȚA: GPN MOGOȘANI


DATA: 5 DECEMBRIE 2017
NIVEL :II GRUPA FLUTURAȘILOR
EDUCATOARE: CERNEA CARMEN LOREDANA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI PE ACEST
PĂMÂNT?
TEMA PROIECTULUI: BUCURIILE IERNII
SUBTEMA: VINE, VINE MOȘ NICOLAE!!
TEMA ZILEI: SURPIZELE LUI MOȘ NICOLAE
TIPUL ACTIVITĂȚII:CONSOLIDARE DE CUNOȘTIINȚE, PRICEPERI ȘI
DEPRINDERI
FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL, INDIVIDUAL,ÎN PERECHI

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)
RUTINE: Întălnirea de dimineață-Cine este Moș Nicolae?-dezvoltarea
abilităților de comunicare.
Salutul, Prezența,Calendarul Naturii.
TRANZIȚII :
1.A,a,a acum e iarnă da!(cântec)

2.Rândul iute să îl formăm


Lângă ușă ne așezăm
Și cuminți să așteptăm
2
Către baie șă plecăm.
3.Bat din palme, clap, clap, clap.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE:


DOMENIUL ȘTIINȚĂ (ACTIVITATE MATEMATICĂ)-joc didactic-
Ajutoarele lui Moș Nicolae(formarea unor mulțimii de obiecte, numărarea în
limitele 1-5 și realizarea corespondenței cantitate de obiecte- și invers și
formarea șirului numeric și crescător și descrescător în limitele 1-5)
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(Activitate practică)-Ghetuța lui Moș
Nicolae(Confectionare-tăiere pe contur,mototolire și lipire)

ACTIVIȚĂȚI LIBERE ALESE( ALA I):


BIBLIOTECĂ:Decorăm ghetuța lui Moș Nicolae (grafisme)
JOC DE ROL: De-a cofetarii(Pregătim prăjituri pentru Moș Nicolae)
ACTIVIȚĂȚI LIBERE ALESE (ALA II):Cursa ghetuțelor(joc distractiv-)
Scopul activității:
- Consolidarea deprinderii de a forma mulțimii de obiecte 1-5 elemente, de
a număra crescător și descrescător în limitete 1-5 si de a realiza corespondența
cifră-cantitate și invers)
- Consolidarea deprinderii de a tăia , mototoli si lipi hârtia.
Obiective operaționale:
- să identifice și să formeze mulțimii de obiecte in limitele 1-5,
- să numere crescător și descrescător în limitele 1-5 si să realizeze
corespondență între cantitatea de obiecte-cifră și invers.
- să taie ,să mototolească și să lipească hârtia.
- să decoreze corect ghetuța lui Moș Nicolae cu grafismele învătate.
- să execute produse de patiserie folosind diferite forme.
- să respecte reguli de igienă personală.

STRATEGII DIDACTICE:
3
METODE ȘI PROCEDEE:explicatia,exercitiul ,problematizarea, Metoda
Amesteca, îngheață, formează perechi,metoda R.A.I, Turul galeriei, lucrul
individual, în grup, jocul didactic, jocul.
Material didactic: Calendarul Naturii,minge, Planse despre Moș Nicolae,tabla
magnetică fișe de lucru(bibliotecă), creioane, jetoane cifre, jetoane imagini
iarnă, foarfeci, hartie creponată, lipici,
stelute,inimioare,ingrediente,prăjitură,șortulețe,stimulente, tavă etc.
BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”, Ministerul
Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, 2008;
2. Laurenţia Culea, Anghel Lesovici- „Activitatea integrată din grădiniţă-
ghid pentru cadre didactice”, Editura Didactică Publishing House, 2008;
3. L.Tătaru, A. Glova,O.Chiș- Piramida cunoașterii, ed Diamant, 2014
4. Revista învăţământului preşcolar (nr 3-4), EDITURA Arlequin , București
, 2012

4
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu ”ADP-Întâlnirea de dimineată ”- Cine este


Moș Nicolae-marcată prin salut și prezență.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi
membrii grupei :
Dimineața a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei:


„ Bună dimineaţa în toi de iarnă
Mă bucur că aţi revenit cu toţii iară.
Începe - acum o nouă zi...
Bună dimineaţa dragi copii!”

Prezenţa – un copil extrage de la panou fotografiile copiilor absenţi, după care


îi va număra.

Calendarul Naturii se realizează prin metoda RAI (răspunde – aruncă –


interoghează). Va fi folosită o minge care va aruncată de educatoare către un
copil. Acestuia i se adresează o întrebare legată de calendarul naturii. Dacă
preşcolarul va răspunde corect întrebării, va avea dreptul să completeze
5
calendarul naturii şi să arunce mingea altui copil căruia îi va adresa o altă
întrebare tot legată de acest subiect. Jocul va continua până când este completat
calendarul naturii.
Prin metoda „Amestecă – îngheaţă - formează perechi” copiii povestesc în
perechi ce doresc să primească de la Moş Nicolae, apoi câţiva copii vor povesti
ce au aflat de la colegii lor.
Activitatea de grup: A,a,a acum e iarnă da!!!(cântec)
Noutatea zilei: porneşte de la o discuţie despre apropiata sosire a lui Moş
Nicolae în casele lor. Educatoarea descoperă la usa grupei o gheata ( cizma) care
nu apartine nimanui din grupa. Se cauta persoana careia ii apartine gheata, dar se
dovedeste ca nu se potriveste nimanui, nici copiilor, nici d-nei educatoare....Oare
a cui este acesta ghetuta?
Educatoarea verifica ghetuta şi descoperă o surpriză, o scrisoare de la Moş
Nicolae. Acesta spune că o vrăjitoare rea i-a distrus atelierul de jucării, casa şi
scrisorile primite de la copii, iar spiriduşii săi nu pot pregăti la timp cadourile
pentru seara ce va urma, de aceea prin aceasta scrisoare îi roaga pe cei mici, ca
pentru o zi să fie ajutoarele lui, iar sala de grupă să devină atelierul său.
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR:
Copiii vor fi familiarizați cu tema și obiectivele activității, din cadrul ADE si
ALA.Astfel tema zilei se referă la pregătirea unor cadouri și prăjituri pentru alți
copii, prin rezolvarea unor sarcini de lucru.
In continuare se va desfășura frontal DȘ-AM –jocul didactic –Ajutoarele lui
Moș Nicolae.
Explicarea și demonstarea jocului:
Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege cifra care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va identifica și o va așeza pe tabla
magnetică, va forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va realiza
corespondența între cantitate de obiecte –cifră și invers, va forma șirul numeric
crescător și descrescător în limitele 1-5.După realizarea sarcinii copilul se va
întoarce la locul lui ,va fi aplaudat și va primi câte o recompensă.Astfel vor fi
antrenați toti copiii în activitate.

6
Desfăşurarea jocului de probă:
Se va desfăşura un joc de probă pentru verificarea înţelegerii regulilor jocului de
către copii.Jocul de probă: un copil va forma o mulțime de obiecte indicat de
educatoare, va număra obiectele şi va alege cifra corespunzătoare cantităţii de
obiecte.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
. Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege cifra care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va identifica și o va așeza pe tabla
magnetică, va forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va realiza
corespondența între cantitate de obiecte –cifră și invers, va forma șirul crescător
și descrescător in limitele 1-5.
Sarcina didactică:formarea unor mulțimii de obiecte, numărarea în limitele 1-5
și realizarea corespondenței cantitate de obiecte- și invers și formarea șirului
numeric crescător și descrescător în limitele 1-5)
Elemente de joc: surpriza, jetoane, jetoane cifre, săculeți, recompense,
mânuirea materialului.
Probele jocului constau:
Proba 1. Copilul ales va extrage din șăculet o cifra o va identifica și o va așeza
pe tabla magnetică, va forma mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și va realiza
corespondența între cantitate de obiecte –cifră și invers.
PROBA 2:Copilul ales va forma șirul numeric crescător și descrescător în
limitele 1-5.
Complicarea jocului: Fiecare copil va primi câte un săculet pe care se află o
cifră și în care trebuie șă așeze tot atâtea elemente cât indică cifra.
La finalul jocului educatoarea apreciază modul de desfășurare a jocului si îi
recompensează pe copii cu stimulente.
TRANZITIE 2:
Rândul iute să îl formăm

7
Lângă ușă ne așezăm
Și cuminți să așteptăm
Către baie șă plecăm.
La întoarcere:
Tranziție 3:
Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare, trap, trap, trap
Ne invârtim ne răsucim
Și la centre noi pornim.
Ne oprim la primul centru ARTĂ- unde copiii vor intui materialele și le vor
denumi , precizând utilitatea lor.
Se amintesc tehnicile de lucru învâțate și se explică cum vor folosi instrumentele
de lucru, pentru a realiza lucrări originale.Pentru a realiza ghetuța copiii vor
decupa pe contur ghetuța, vor mototoli hârtia creponata și o vor lipi în partea de
sus a ghetuței iar după accea vor lipi stelute și fulgișori pentru decorarea cât mai
frumoasă a ghetuței
La centru Bibliotecă-decorează cu grafismele învătate gheata lui Moș Nicolae.
La centru Joc de rol-copiii vor interpreta rolul de cofetari care pregătesc
prăjituri din cocă pe care le vor orna cu bomboane colorate.
Voi explica copiilor ce sarcini au de îndeplinit.
Voi urmări activitatea copiilor şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie.În
încheierea activităţii integrate voi face aprecieri verbale asupra
comportamentului şi activităţii copiilor, vom expune lucrările pe panou iar copiii
vor primi recompense.
În ultima parte a zilei ne vom juca jocul distractiv-Cursa ghetuțelor-joc distracti

ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII


ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Moment Asigurarea condiţiilor necesare unei
Organizatoric bune desfăşurări a
activităţii.Materialele necesare vor fi Conversaţia
8
distribuite în centre
Introducerea copiilor în sala de grupă,
unde vor participa la întâlnirea de
dimineaţă marcată prin:
- salut;
- prezenţa;
- stabilirea coordonatelor temporale Metoda R.A.I
(anotimp, luna, ziua săptămânii;
- completarea Calendarului naturii
prin Metoda
R.A.I
Reactualizarea Se va purta o scurtă conversaţie despre Conversația
Cunoștințelor tema abordată în această săptămână.
Se desfăşoară jocul „Amestecă, Metoda
îngheaţă, formează perechi!”. În „Amestecă, îngheaţă,
cadrul acestui joc, copiii vor spune ce formează perechi
iși doresc să le pună Moș Nicolae în
ghetute.
Tranziție-A,a,a acum e iarna da!!!!!
(cântec)
Educatoarea descoperă la usa grupei o
gheata ( cizma) care nu apartine
Captarea nimanui din grupa. Se cauta persoana
atenției careia ii apartine gheata, dar se Conversația
dovedeste ca nu se potriveste nimanui,
nici copiilor, nici d-nei
educatoare....Oare a cui este acesta
ghetuta?
Educatoarea verifica ghetuta şi
descoperă o surpriză, o scrisoare de la
Moş Nicolae. Acesta spune că o
vrăjitoare rea i-a distrus atelierul de
jucării, casa şi scrisorile primite de la
copii, iar spiriduşii săi nu pot pregăti la
timp cadourile pentru seara ce va urma,
de aceea prin aceasta scrisoare îi roaga
pe cei mici, ca pentru o zi să fie
ajutoarele lui, iar sala de grupă să
devină atelierul său

Anunțarea temei In continuare se va desfășura frontal Conversația


9
și a obiectivelor DȘ-AM –jocul didactic –Ajutoarele lui
Moș Nicolae.. Copii vor sta pe scaune
în semicerc.
ADE-DOS(ABILITĂȚI PRACTICE)
LA centru Artă, copiii
realizează individual „Ghetuța lui Explicația
Moș Nicolae(vor avea de decupat pe
contur ghetuța, vor mototoli hârtia si o
vor lipi în partea de sus a ghetuței si
după aceea vor avea de decorat
ghetuța cu diferite
La centrul Biblioteca copiii
vor avea de decorat ghetuta cu Lucru individual
grafisme învățate.
La centrul Joc de rol, copiii se vor
juca jocul „De-a cofetarii unde vor Lucru în echipă
pregăti prăjituri pentru Moș Nicolae

Desfășurarea In continuare se va desfășura frontal Explicatia


activității DȘ-AM –jocul didactic –Ajutoarele lui
Moș Nicolae. Copii vor sta pe scaune în
semicerc.

Explicarea regulilor jocului:


Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici Conversația
Alege cifra care iti place
Spune repede ce face.
Copilul ales va extrage din șăculet o
cifra o va identifica și o va așeza pe
tabla magnetică, va forma mulțimi de
obiecte cu cifra extrasă și va realiza
corespondența între cantitate de
obiecte –cifră și invers, va forma șirul
crescător și descrescător în limitele 1-
5.
După realizarea sarcinii copilul se va
întoarce la locul lui ,va fi aplaudat și
va primi câte o recompensă.Astfel vor
fi antrenați toti copiii în activitate.
10
Desfăşurarea jocului de probă:
Se va desfăşura un joc de probă pentru
verificarea înţelegerii regulilor jocului Jocul
de către copii.
Jocul de probă: un copil va forma
o mulțime de obiecte indicat de
educatoare, va număra obiectele şi
va alege cifra corespunzătoare
cantităţii de obiecte.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
. Se recită versurile:
1,2,3,4,5 vino repede aici
Alege cifra care iti place
Spune repede ce face.
Probele jocului constau:
Proba 1. Copilul ales va extrage din
șăculet o cifra o va identifica și o va
așeza pe tabla magnetică, va forma
mulțimi de obiecte cu cifra extrasă și
va realiza corespondența între
cantitate de obiecte –cifră și invers.
PROBA 2:Copilul ales va forma șirul
numeric crescător și descrescător în
limitele 1-5.
Complicarea jocului: Fiecare copil
va primi câte un săculet pe care se află
o cifră și în care trebuie șă așeze tot Problematizarea
atâtea elemente cât indică cifra.

Obținerea După aceea copiii, prin tranziția -Bat Conversația


performanței din palme-joc cu text și cânt.-, intuiesc
materialele din fiecare lucru , ascultă
cerințele și sarcinile pentru fiecare
dintre centre.
ARTĂ ADE-DOS-Activitate
practică-Ghetuța lui Moș Nicolae
Prezentarea și intuirea materialelor Explicația
Copiii vor intui materialele și le vor
denumi , precizând utilitatea lor.

Explicarea modului de lucru


11
Se amintesc tehnicile de lucru învâțate
și se explică cum vor folosi
instrumentele de lucru, pentru a
realiza lucrări originale.
Pentru a realiza ghetuța copiii vor
decupa pe contur ghetuța, vor mototoli
hârtia creponata și o vor lipi în partea
de sus a ghetuței iar după accea vor
lipi stelute
și fulgișori pentru decorarea cât mai
frumoasă a ghetuței
Voi executa împreună cu copiii
exerciții pentru încălzirea muschilor
mici ai mâinilor:
Degetele imi sunt petale/
Se deschid ca și o floare/
Ploaia bate neîncetat
/Vărful degetelor bat/
Și apoi le răsfirăm/
Si la un pian cântăm.
Executarea temei de către copiii.
În realizarea acesteia, se va
supraveghea modul în care copiii
realizează temele propuse şi se oferă
sprijin copiilor, acolo unde este
necesar prin îndrumări individuale.
La centrul Biblioteca copiii vor avea Lucru individual
de decorat ghetuta cu grafisme
învățate.
La centrul Joc de rol, copiii se vor Lucru în echipă
juca jocul „De-a cofetarii unde vor
pregăti prăjituri pentru Moș Nicolae.

Evaluarea După încheierea activităţilor, copiii Turul galeriei


activităţii trec în grup pe la fiecare centru. Ei vor
aprecia ce au lucrat şi dacă au
respectat cerinţele stabilite la
începutul activităţii.
Moș Nicolae va fi foarte multumit
pentru felul cum s.au descurcat copiii
12
la centre.
Asigurarea Copiii desfăşoară jocul distractiv Explicaţia
retenţiei şi a "Cursa ghetuțelor”
transferului Mod de desfășurare:
Copiii vor fi imparțiti în doua echipe ,
echipa ghetutelor roșii si echipa
ghetuțelor albastre. Jocul
În timp ce melodia ,,Moș Nicolae”
este pornită copiii dansează prin clasă.
La semnalul dat de oprirea muzicii,
educatoarea le cere copiilor să caute
prin clasă bomboanele ascunse de
către Moș Nicolae, și să le pună in
săculeți ..Câstigă echipa care a găsit
cele mai multe bomboane.

Încheierea Educatoarea face aprecieri asupra Conversaţia


activităţii activităţii şi oferă recompense

13
Bună dimineața dragii Mosului!

Dragii mosului sunt foarte supărat, o vrăjitoare foarte rea mi-a


distrus casa, atelierul de jucării, scrisoriile iar spiridusii mei nu mai au timp
să facă jucării pentru toti copiii cuminti, de aceea am o mare rugăminte la
voi,ca astazi și voi să fiți spiridusii mei iar clasa voastră să fie atelierul
vostru de lucru pentru a realiza cât mai multe lucruri frumoase pentru alții
copii.Am vorbit cu doamna educatoare si mi-a spus ca sunteti foarte
priceputi in numarat. Am aflat ca stiti deja sa numarati si sa va jucati cu
cifrele pana la 5.De aceea am pregatit cateva surprize pentru voi: veti
merge impreuna cu doamna prin centre si le veti descoperi singuri.Dupa ce
terminati de lucrat in centre mai am inca un cadou pentru cele mai
vrednici fluturași.Sper din suflet sa fiti copii ascultatori, cuminti si harnici
ca sa-l meritati.

14
Cu drag va vegheaza permanent al vostru Mos Nicolae!!!!!!

15
16

S-ar putea să vă placă și