Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

„Iată câte am învățat!”

Profesor Învățământ Preșcolar: Oprea Suzana Mădălina

Grădinița cu Program Normal și Program Prelungit Mish-Mash, Orașul Băicoi


Data: 13.01.2022
Unitatea: Grădinița cu P.N. și P.P. Mish-Mash, orașul Băicoi
Grupa: mică Fluffy Cats
Profesor Învățământ preșcolar: Oprea Suzana Mădălina
Tema săptămânii: Evaluare sumativă
Subtema: „Ce știu eu!”
Tema zilei: „Iată câte am învățat”
Tipul activității: verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată: ADP+ALAI+ADE: DȘ1(cunoașterea mediului) +
DOS (activitate practică) + ALA II
Forma de organizare: frontal, individual
Resurse umane: educatoarea, preșcolarii
Durata: o zi
Locul desfasurarii: sala de grupă

Dimensiuni ale dezvoltării:

o DȘ1 (cunoașterea mediului) -Caracteristici structurale si funcționale ale lumii


înconjurătoare
o DOS ( activitate practică) - Activare și manifestare a potențialului creativ
-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în
activități)

Comportamente vizate:

DȘ1 (cunoașterea mediului)


3.1 Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt
interesați, atunci când le examinează
3.2 Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de apă și hrană pentru a crește și se
dezvolta

DOS (activitate practică)


2.1 Finalizează proiecte simple;
2.2 Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate;
3.1 Se preface că este ceva sau cineva, își folosește imaginația în joc
3.3 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;

Scopul activității:

 Formarea deprinderii de a corela cunoștințele dobândite anterior despre fenomene ale


naturii (ploaie, vânt, ninsoare, ger)
 Consolidarea deprinderii de utilizare a uneltelor simple de lucru pentru realizarea
unei lucrări artistico-plastice
Obiective operaționale:

-DȘ1 (cunoașterea mediului)

O1.Să recunoască imaginile specifice atât anotimpului toamna, cât și anotimpului iarna
O2. Să identifice cel puțin un fenomen specific anotimpului iarna
O3.Să prezinte interes pentru activitatea desfășurată respectând regulile și sarcinile jocului

-DOS (activitate practică)

O1.Să recunoască cel puțin două materiale de pe masa de lucru


O2.Să rupă hârtia și să lipească hârtia pe suprafața dată
O3.Să execute toți pașii după modelul educatoarei pentru a ajunge la forma finală

Strategii didactice:

- Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul, demonstrația, turul


galeriei, jocul didactic
- Resurse materiale: Cutia magică, planșete, lipici, hârtie creponată, plastilină, ,cuburi din
plastic,cutii cu ursuleți,bulgărași moi verzi și roșii, figurina Omul de Zăpadă, panglică
roșie.

Modalități de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a copiilor, evaluarea orală,


evaluarea individuală
Bibliografie:
1. Activitatea integrate din grădiniță – Editura Didactica Pulbishing House, 2008;
2. Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță- ghid pentru examenele de
definitivat și grade didactice, București; Editura Didactică și Pedagogică;
3. ***Curriculum pentru educație timpurie, 2019, Ministerul Educației Național.

Componența activității:

1. Activități de dezvoltare personală(ADP):

 Întâlnirea de dimineață: ,,Buna dimineața, dragi pitici!”


 Salutul, Prezența, Calendarul naturii, Noutatea zilei
 Rutină: „Te rog, Mulțumesc! ” ( deprinderea de a fi respectuoși)
 Tranziții: „Dacă vesel se trăiește bate așa! ”

2. Jocuri și activități liber alese (ALAI):


- ARTĂ: ,,Bulgărașii de zăpadă”- modelaj
- JOC DE MASĂ: ,, Îmbracă corespunzător ursulețul”-copiii vor primi câte o cutie în
care se află îmbrăcăminte pentru familia de ursuleți
- CONSTRUCȚII: ,,Lădițe pentru legume și fructe”- cuburi
3.Activități pe domenii experențiale (ADE):

 Domeniul științe (DȘ) –Cunoașterea mediului

Tema:,, Iată câte am învățat?”

Mijloc de realizare – joc didactic

Obiective urmărite:
O1.Să recunoască imaginile specifice atât anotimpului toamna, cât și anotimpului iarna
O2. Să identifice cel puțin un fenomen specific anotimpului iarna
O3.Să prezinte interes pentru activitatea desfășurată respectând regulile și sarcinile jocului

 Domeniul om și societate (DOS)- activitate practică

Tema: ,,Omul de zăpadă ,,- rupere, lipire


Obiective urmărite:
O1.Să recunoască cel puțin două materiale de pe masa de lucru
O2.Să rupă hârtia și să lipească hârtia pe suprafața dată
O3.Să execute toți pașii după modelul educatoarei pentru a ajunge la forma finală

4.Jocuri și activități liber alese (ALAII):


Joc distractiv: ,,Țintește adversarul! ”
Obiective urmărite:
O1.1Să respecte indicațiile date;
O2.1Să respecte regulile jocului;
O3.1Să execute corect aruncarea cu o mână de la umăr;
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ din cadrul activităților


de dezvoltare personală. Preșcolarii sunt așezați pe scăunele, la măsuțele lor, pentru a
putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei și pentru a păstra distanța necesară
pentru siguranța lor, conform măsurilor de prevenție COVID 19.

Urmează momentul de ÎNVIORARE pe care îl realizăm prin scurte cântecele


ritmice, pe care le desfășurăm sub formă de exerciții motrice ușoare, specifice nivelului
de vârstă, realizate în mod gradual pe segmente ale corpului. Exemple de cântecele: „Bună
dimineața, dragă grădiniță!”; „A fost odată un castel”; „Dacă vrei să crești voinic, faci
gimnastică de mic”; „Azi în parcul plin de soare” etc.

Activitatea continuă cu SALUTUL. Fiecare copil își va saluta colegii și educatoarea,


alegându-și unul din simboluri și executându-l cu educatoarea (Bună dimineața,
teacher!...Bună dimineața, colegi!...Bună dimineața, Cezar!).

PREZENȚA se realizează odată cu rostirea numelor copiilor în timpul salutului și


continuă cu indicarea preșcolarilor absenți prin mutarea magnetului cu poza acestora la
locul potrivit.

CALENDARUL NATURII: se completează panoul, precizându-se vremea, ziua,


luna, anul, anotimpul și apoi selectând și atașând jetonul cu aspectele corespunzătoare.
Dimineața a sosit Buna dimineața
Toți copiii au venit Mă bucur că ați revenit
În cerc să ne adunăm Începe acum o nouă zi
Cu toții să ne salutam ! Bună dimineața, dragi copii
Apoi se completează panoul cu ajutorul următoarelor întrebări:

 -În ce anotimp suntem?


 -Care sunt lunile anotimpului iarna?
 -Ce zi a săptămânii este astăzi?
 -Ce zi a fost ieri?
 -Ce zi va fi mâine?
 -În ce lună suntem?
 -În ce an suntem?
PLANȘA EMOȚIILOR: preșcolarii își vor exprima sentimentele cu ajutorul planșei
emoțiilor după care vor spune poezia „ȚICA EMOȚICA”: ,,Floarea asta bunăoară/ o avem
în inimioară/în petale colorate/sunt emoțiile toate: Bucuria zâmbitoare/ Uimirea cu ,,O”
cel mare,/ Furia cu dinții strânși/Tristetea cu ochii plânși/Rușine-ai îmbujorată,/Iar frica
dârdâie toată/Copii spune-ți fiecare ce simțiți în inimioare?”. Fiecare copil va identifica
petala pe care se află emoția pe care ei o simt în inimioară, argumentându-și alegerea.
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR este dată de prezența în sala de grupă a
unui invitat neașteptat figurina ,,Omul de zăpadă” care le povestește copiilor despre cele
două zâne și anume: Zâna Toamnă și Zâna Iarnă. Omul de zăpadă le va spune copiilor că
anotimpul lui preferat este iarna, deoarece toamna el nu există pentru că nu este nici zăpada.
Acesta fiind trimis de Zâna Iarna a adus și o cutie magică în care sunt foarte multe lucruri
interesante cu care ne vom juca. Dar mai întâi, educatoarea va prezenta copiilor centrele de
activitate pentru ca aceștia să-i poată arăta, Omului de zăpadă cât de multe știu despre cele
două Zâne.

Tranziție: ”Hora bulgărașilor de nea”

În continuare se desfășoară ALA I : Educatoarea le prezintă copiiilor centrele de lucru


deschise și le explică sarcinile de lucru corespunzătoare fiecarui centru. Copiii vizitează
centrele deschise, intuiesc materialele puse la dispoziție și își aleg centrul preferat. Se
amintește copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activități – vorbim în șoaptă
pentru a nu-i deranja pe alții, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem și
protejăm lucrările făcute de colegi și cooperăm pentru realizarea acestora.

Intuirea materialului didactic – Copiii denumesc materialele aflate pe masă.


Explicarea și demonstrarea procesului de lucru – Educatoarea explică și
demonstrează modul de lucru
Enunțarea criteriilor de evaluare – se comunică copiilor care sunt criteriile după care
vor fi evaluate lucrările:
1. Respectarea etapelor de lucru
2. Îmbinarea cuburilor pentru a realiza lădițe, realizarea unor bulgărașilor din
plastilină,îmbrăcarea ursuleților corespunzător fiecărui anotimp
3. Finalizarea lucrărilor
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor: ,,Bate vântul frunzele”, :
,,Toate degețele sunt ca animalele”, „Mâna mea e ca o floare”
Realizarea lucrărilor de către copii:
 Artă : Tema: ,,Bulgărași de zăpadă”- copiii vor modela mingiuțe din plastilină
 Joc de masă: ,, Să îmbrăcăm ursuleții”-copiii vor îmbrăca în funcție de anotimpul
ales familia de ursuleți
 Construcții: ,,Lădițe pentru legume și fructe”- îmbinarea materialeleor în vederea
realizării unui lădițe.
Se supraveghează copiii în timp ce lucrează,(poziția corpului în timpul lucrului), se oferă
explicații suplimentare și sprijin celor care necesită, se stimulează verbal copiii, în vederea
realizării lucrărilor în timpul propus.
Trecerea către ADE - Domeniul Științe –Cunoașterea mediului se face prin intermediul
tranziției ,,Omul de zăpadă stă-n ograda mea”. Copiii se vor așeza în semicerc, iar
educatoarea le va pregătii materialele necesare.

ADE- Domeniul Științe – Cunoașterea mediului


Copiii sunt anunțați că astăzi vor juca jocul :,,Iată câte am învățat”
Sarcina didactică: Recunoașterea și sortarea jetoanelor cu imagini de toamnă și iarnă
Obiectivele jocului:

O1.Să recunoască imaginile specifice atât anotimpului toamna, cât și anotimpului iarna
O2. Să identifice cel puțin un fenomen specific anotimpului iarna
O3.Să prezinte interes pentru activitatea desfășurată respectând regulile și sarcinile jocului

Jocul de probă: educatoarea va desfășura jocul de probă.

Se trece la desfășurarea jocului propiu-zis. Copii sunt așezați pe scăunele în semicerc.


Pe masă se află cutiuța magică primită de la Omul De Zăpadă. Educatoarea va arunca
figurina Omul de Zăpadă pe rând către copii. Copilul la care ajunge figurina va veni va lua
din cutiuță un jeton, îl va analiza și va denumi ce se află în imaginea extrasă de pe jeton. Apoi
îl va lipi pe tablă alături de Zâna corespunzătoare jetonului. Dacă rezolvă corect sarcina este
aplaudat, dacă greșește colegii lui vor sesiza greșeala prin sintagma : Te ajut eu!

Complicarea jocului . Educatoarea va lăsa pe tabla magnetică alături de cele două Zâne
doar câte două jetoane cu imagini , respectiv două pentru Zâna Toamnă și două pentru Zâna
Iarnă. Copii vor închide ochii. În acest timp educatoarea va muta jetoanele între ele, iar ei
trebuie să descopere greșeala care s-a strecurat pe tablă. Se va repeta acest exercițiu pentru a
avea cât mai mulți copii posibilitatea de a sesiza greșeala.

Elemente de joc: cutie cu jetoane despre toamnă și iarnă, jetoane cu fenomene naturale,
figurina Omul de zăpadă, magneței

După finalizarea primei părți a activității are loc tranziția cu ajutorul cântecelului:”Iarna
a sosit-n zori”

Având în vedere că Omul de zăpadă este împreună cu noi, iar el ne-a adus atât de multe
surprize, educatoarea împreună cu copii vor realiza în cadrul Domeniului Om și Societate un
“Om de zăpadă”. Preșcolarii vor primi fiecare câte un șablon cu un om de zăpadă , iar ei vor
trebui să rupă hârtie creponată și să o lipească. Pentru a putea începe activitatea copii trebuie
să-și încălzească mânuțele cu ajutorul cântecelelor: „Mâna mea e ca o floare”, „Degetul mare
pleacă la plimbare”.

În încheierea activității educatoarea le propune copiilor să joace jocul distractiv


,,Țintește adversarul”. Se explică regulile jocului, se execută cu întreaga grupă. Copiii sunt
împărțiți în două echipe: echipa Zânei Toamnă și echipa Zânei Iarnă. Fiecare echipa primește
un număr egal de bulgări. La semnalul educatoarei copiii vor începe să arunce cu bulgări în
adversari, și vor încerca să își păstreze partea de sală cât mai curată. Echipa a cărei parte de
sală are cei mai puțini bulgări va fi desemnată câștigătoare.

Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare al întregii activității.

La final, copiii părăsesc sala de grupă într-un trenuleț și se pregătesc pentru servirea
mesei.
Jocuri și activități liber alese (ALAI)

Tema săptămânii: Evaluare sumativă


Subtema: „Ce știu eu!”
Tema zilei: „Iată câte am învățat”
Tipul activității: verificare de cunoștințe
Mijloc de realizare: activități pe centre
Forma de realizare: frontal, individual

Prezentarea ofertei pentru activitățile pe centre de interes:


Voi deschide centrele:

ARTĂ: ,,Bulgărașii de zăpadă”- modelaj


Obiective:

O1.Să modeleze folosind tehnicile învățate, în vederea realizării unei bulgăraș;


O2.Să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului;
O3.Să-și exerseze deprinderile și calitățile motrice învățate;

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația;


Materiale didactice: plastilină

JOC DE MASĂ: ,, Îmbracă corespunzător ursulețul”-copiii vor primi câte o cutie în


care se află îmbrăcăminte pentru familia de ursuleți

Obiective urmărite:

O2.1 Să aranjeze corespunzător familia de urși pe tăbliță pentru a-i putea îmbrăca
O2.2 Să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului.

Metode și procedee: conversația, explicația și demonstrația


Materiale didactice: cutie cu ursuleți

CONSTRUCȚII: ,,Lădițe pentru legume și fructe”- cuburi din plastic

Obiective urmărite:

O3.1 Să mânuiască materialele puse la dispoziție;


O3.2 Să îmbine corespunzător cuburile pentru a realiza o lădiță

Metode și procedee: conversația, explicația și demonstrația


Materiale didactice: cuburi din plastic
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Ob. op. Conținut științific Metode și Mijloace de


didactice procedee
învățământ
didactice
1.Momentul Voi asigura condițiile optime
desfășurării activității:aerisirea
organizatoric
sălii,pregătirea materialului
didactic.
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea Conversația Plastilină
de către educatoare a unor
atenției Cuburi din plastic
bulgărași de zăpadă din
plastilină și a unor lădițe pentru Planșete
legume și fructe făcute din
cuburi de plastic.
3.Anunțarea Educatoarea le propune Conversația
preșcolarilor să-și aleagă
temei
fiecare câte un centru pentru a- Explicația
i putea arăta Omului de zăpadă
cât de multe știu ei despre cele
două anotimpuri
(toamna/iarnă).
4.Realizarea Preșcolarii vor fi împărțiți în Conversația Plastilină
trei grupe astfel:
obiectivelor O1 O2 Explicația Planșete
1.Artă: copii vor avea pregătite
O3 pe masă materialele necesare Demonstrația Cuburi din plastic
pentru a crea bulgărașii.
2. Joc de masă: “Îmbracă Cutie cu famila
O2.1 ursulețul” fiecare preșcolar va de ursuleți
avea pe masă câte o cutie cu o
O2.2 familie de urși pe care va
trebuie să o îmbrace cu articole
vestimentare potrivite pentru
cele două zâne.
3.Construcții: Cu ajutorul
O3.1
cuburilor din plastic vor realiza
O3.2 lădițe pentru fructe și legume

5.Încheierea În încheiere se vor face Conversația Buline


aprecieri asupra modului de
activității zâmbitoare
participare la activitate.
Preșcolarii primesc buline
zâmbitoare drept recompensă.

Tranziție: “ Omul de zăpadă stă-n ograda mea”- cântec


Activități pe domenii experențiale (ADE)

 Domeniul științe (DȘ) –Cunoașterea mediului

Tema săptămânii: Evaluare sumativă


Subtema: „Ce știu eu!”
Tema zilei: Iată câte am învățat!
Tipul activității: verificare de cunoștințe
Mijloc de realizare: Joc didactic
Forma de realizare: frontal, individual
Dimensiuni ale dezvoltării:

o DȘ1 (cunoașterea mediului) -Caracteristici structurale si funcționale ale lumii


înconjurătoare
Comportamente vizate:

DȘ1 (cunoașterea mediului)


3.1 Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt
interesați, atunci când le examinează
3.2 Observă și înțeleg că ființele vii au nevoie de apă și hrană pentru a crește și se
dezvolta

Obiective operaționale:

O1.Să recunoască imaginile specifice atât anotimpului toamna, cât și anotimpului


iarna
O2. Să identifice cel puțin un fenomen specific anotimpului iarna
O3.Să prezinte interes pentru activitatea desfășurată respectând regulile și sarcinile
jocului

Strategii didactice:

- Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, demonstrația


- Resurse materiale: cutie cu jetoane de toamnă și iarnă,jetoane cu fenomene naturale,
imagini cu Zâna Toamnă și Zâna Iarnă, Omul de zăpadă, frunze colorate, fulgi de zăpadă
- Modalități de evaluare: evaluare orală (răspunsurile copiilor), individuală
- Durata: 15-20 minute

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Ob. Conținut științific Metode și Mijloace de Evaluare


didactice op. procedee
învățământ
didactice
1.Momentul Educatoarea crează condițiile
organizatorice și
organizatoric psihopedagogice necesare pentru
buna desfășurare a activității:
aerisește sala, pregătește
materialul didactic, scaunele vor
fi așezate în semicerc.
2.Captarea Este dată de prezența în sala de Conversația Omul de
grupă a unui invitat neașteptat
atenției ,,Omul de zăpadă” care le Explicația zăpadă
povestește copiilor despre cele Cutia
două zâne și anume: Zâna
Toamnă și Zâna Iarnă. Omul de magică
zăpadă le va spune copiilor că
anotimpul lui preferat este iarna,
deoarece toamna el nu există
pentru că nu este nici zăpada.
Acesta fiind trimis de Zâna iarna
a adus și o cutie magică. Omul
de zăpadă le povestește copiilor
că în această cutie magică are
foarte multe lucruri interesante și
cu care se vor juca.
3.Reactualizare Se va face printr-o convorbire cu Conversația Imagini cu
copii despre cele patru anotimpuri
a cunoștințelor (primavara, vară, toamnă și iarnă). cele 4
“Care este anotimpul vostru anotimpuri Aprecieri
preferat? “
“ Vă place iarna să vă dați cu verbale
sania? “
“Unde plecăm vara în vacanță?
“Care sunt vestitorii primăverii?
Educatoarea va lăsa pe tablă Imagini cu
Conversația
doar imaginile cu cele două
anotimpuri : Toamnă și Iarnă. Explicația Toamna și Observare
Educatoarea va adresa câteva iarna
întrebări copiilor pentru a găsi a
diferențele dintre celșe două sistematics
zâne:“ Care este Zâna voastră
a copiilor
preferată: Zâna Toamnă sau
Zâna Iarnă? “În ce anotimp ne
aflăm acum? “ Cum este vreme
afară este frig sau este cald?
“Ce se întâmplă toamna cu
frunzele copacilor? “Iarna mai
există frunze în copaci? “ iar
copii vor trebui să răspundă.
4. Anunțarea Educatoarea le va spune copiilor Conversația Omul de Observare
că se vor juca un joc distractiv, Zăpadă
temei și a și anume: “Iată câte am învățat!” Explicația a
obiectivelor “În acest joc ne vom întâlni cu sistematics
cele două zâne despre care ne-a
urmărite povestit Omul de Zâpadă, Zâna a copiilor
Toamnă și Zâna Iarna, iar voi îi
veți arăta Omuluțului cât de
multe știți despre acestea.”
5.Desfășurarea Copii vor fi așezați într-un Coversația Cutia
semicerc și pe o mășuță va fii
activității O3 așezată cutiuța magică. magică
“Prin acest joc îi vom arăta Omul de
Omului de Zăpadă cât de isteți
suntem și cât de multe știm zăpadă Evaluare
noi!Dar pentru a realiza acest orală
joc avem nevoie de cutiuța
magică pe care ne-a adus-o
Omul de Zăpadă.”
Intuirea materialelor din
cutiuța magică.
Educatoarea le va explica
copiilor că în cutia magică se
află jetoane cu imagini de iarnă
și de toamnă.
“Omul de zăpadă dorește să-l
ajutăm să sorteze imaginile de
toamnă și de iarnă pentru că el
O3 le-a încurcat.vreți să-i arătăm
că noi știm să le sortăm? “
Sarcina didactică: Explicația
Recunoașterea și sortarea Jocul
jetoanelor cu imagini de toamnă
și iarnă didactic
Regulile jocului: - un copil va
extrage din cutiuță un jeton
-va denumi ce este în imaginea
respectivă
-va așeza jetonul pe tabla
O1 magnetică lângă Zâna Iarnă/ Omul de
Toamnă zăpadă
Demonstrați Jetoane cu
- va alege jetoanele cu fenomene
naturale specifice Zânei a imagini
Toamnă/Iarnă. despre
Jocul de probă: educatoarea va toamnă și
desfășura jocul de probă. iarnă
Magneți
Desfășurarea jocului propriu-
zis. Imagini cu
Zâna
Varinata I
Toamnă și
Copii sunt așezați pe scăunele în
Zâna Iarnă Aprecieri
semicerc.Pe masă se află cutiuța
O1 magică primită de la Omul De verbale
Zăpadă.Educatoarea va arunca
figurina Omul de Zăpadă pe
rând către copii.Copilul la care
ajunge figurina va veni va lua
din cutiuță un jeton, îl va analiza
și va denumi ce se află în Evaluare
imaginea extrasă de pe Exercițiul orală
jeton.Apoi îl va lipi pe tablă
alături de Zâna corespunzătoare Evaluare
jetonului. individual
Dacă rezolvă corect sarcina este
aplaudat, dacă greșește colegii ă
lui vor sesiza greșeala prin
sintagma : Te ajut eu!.
Varianta II Evaluare
Se va introduce o sarcină cu grad individual
sporit de dificultate și anume
copii după ce au sortat jetoanele ă
O2
specifice celor două anotimpuri, Cutia
vor avea de atribuit fiecărui magică
sezon fenomenele naturale Jetoane cu
O2 Explicația
specifice.Fiecare copil va Fenomene
O3 extrage din cutia magică câte un Exercițiul naturale
fenomen natural (vânt, ploaie,
ninsoare) și îl va așeza pe tabla
magnetică. Cel care va ghici din
ce anotimp face parte va fi
aplaudat, iar cel care va greși va
primi o poruncă (să sară precum
un iepuraș, să stea într-un picior,
să se rotească). Jetoane cu Observare
Complicarea jocului. imagini a
despre
Educatoarea va lăsa pe tabla
toamnă și sistemnati
magnetică alături de cele două Problematiz iarnă că a
Zâne doar câte două jetoane cu
O1 imagini , respectiv două pentru area Magneți
Imagini cu copiilor
Zâna Toamnă și două pentru
Zâna Iarnă. Copii vor închide Zâna
ochii. În acest timp educatoarea Toamnă și
va muta jetoanele între ele, iar ei Zâna Iarnă
trebuie să descopere greșeala
care s-a strecurat pe tablă. Se va
repeta acest exercițiu pentru a
avea cât mai mulți copii
posibilitatea de a sesiza greșeala.
Încheierea jocului. Aprecieri
O3 În încheierea activității se vor verbale
face aprecieri verbale și vom Conversația
aplauda toți copii.
6. Obținerea Se va face prin intermediul
jetoanelor cu imagini despre
performanței
Zâna Toamnă și Zâna Jetoane cu
Iarnă.Educatoarea le va adresa Conversația imagini de
întrebări: Care Zâna este toamnă și
preferata voastră?De ce? Explicația iarnă
Va place când plouă afară?Dar Aprecieri
și atunci când tună afară?
De ce îți place doar să fie cald verbale
afară?
Omulețule de zăpadă ție de ce îți
place mai mult iarna?
Împreună vom concluziona că
avem nevoie de ambele zâne
pentru a putea duce o viață
sănătoasă, nu putem avea
întodeauna frig sau ploaie pentru
că nu vom mai avea fructe,
legume, ele nu se pot dezvolta și
noi nu vom avea cu ce să ne
hrănim.
7. Asigurarea O3 Educatoarea le va propune Conversația Frunze Observare
retenției și a copiilor să desfășoare într- o colorate a
jumătate de sală Hora Zânei
transferului Fulgi de nea comporta
Toamnă și în cealaltă jumătate
de sală Hora Zânei Iarnă. Copii mentului
care fac parte din Hora Zânei copiilor
Toamnă vor avea lipită în piept o
frunzuliță, iar copii care fac
parte din Hora Zânei Iarnă un
fulg de nea.
8. Încheierea O3 În încheiere se vor face aprecieri Conversația Buline Aprecieri
activității asupra modului de participare la zâmbitoare verbale
activitate. Preșcolarii primesc
buline zâmbitoare drept
recompensă.

Tranziția către următoarea activitate se va realiza printr-un cântec de mișcare :” Iarna a sosit
in zori!”
ACTIVITATE COMPLEMENTARĂ

 Domeniul Om și Societate (DOS) – activitate practică

Subtema : Evaluare sumativă


Tema zilei: Iată câte am învățat!
Subtema: „Ce știu eu!”
Tipul activității: verificare de cunoștințe și pricepri
Mijloc de realizare: activitate practică
Forma de realizare: frontal, individual
Dimensiuni ale dezvoltării:

o DOS ( activitate practică) - Activare și manifestare a potențialului creativ


-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în
activități)

Comportamente vizate:

DOS (activitate practică)


2.1 Finalizează proiecte simple;
2.2 Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate;
3.1 Se preface că este ceva sau cineva, își folosește imaginația în joc
3.3 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;

Obiective operaționale:

O1.Să recunoască cel puțin două materiale de pe masa de lucru


O2.Să rupă hârtia și să lipească hârtia pe suprafața dată
O3.Să execute toți pașii după modelul educatoarei pentru a ajunge la forma finală

Strategii didactice:

- Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, turul galeriei


- Resurse materiale: planșete, lipici, hârtie creponată, șablon cu omul de zăpadă, figurina
Om de zăpadă, fulg de zăpadă
- Modalități de evaluare: observarea sistematică a copiilor

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Ob. Conținut științific Metode și Mijloace de Evaluare


didactice op. procedee
învățământ
didactice
1.Momentul În continuare educatoarea crează
condițiile organizatorice și
organizatoric psihopedagogice necesare pentru
buna desfășurare a activității:
aerisește sala, pregătește
materialul didactic, scaunele vor
fi așezate în semicerc.
2.Captarea Se va face prin citirea unei Conversația Omul de Observare
ghicitori chiar de către figurina
atenției Omul de Zăpadă despre Zâna lui Zăpadă a
preferată, și anume Zâna Iarnă: sistematics
“Totu-i înghețat în drum,
Florile-s pe geam acum, a copiilor
în soba focul trosnește,
Spune, ce anotimp este?”
(Iarna)
3.Reactualizare Educatoarea va purta o discuție Conversația Omul de Observare
împreună cu copii despre Zâna
a cunoștințelor zăpadă a
Iarna.” Ați vazut că zâna iarnă
este împreună cu noi? Vă mai sistematics
amintiți voi când a nins foarte
a copiilor
mult și am ieșit afară să facem
un Om de zăpadă?”Ei bine,a
sosit momentul când noi îi vom
pregăti o surpiză invitatului
nostru”.
4. Anunțarea “Astăzi îi vom arăta Omului de Conversația Observare
temei și a zăpadă că suntem copii isteți a
obiectivelor știm să rupem și să lipim hârtia, Explicația sistematics
urmărite iar la finalul lucrării vom vedea a copiilor
ce am realizat.Sunteți
pregătiți?”Copii vor răspunde.
5.Desfășurarea Educatoarea le va cere copiilor Coversația
să denumească materialele care
activității O1 Omul de
sunt pe măsuță. Le va arăta
O3 copiilor modelul făcut de ea și îl zăpadă Observare
va lipi alături de Zâna Iarna pe
tabla cu ajutorului uni a
magnețel.Se vor aminti copiilor sistematics
câteva reguli pe care trebuie să
le respecte pe parcursul Explicația a copiilor
activității, dar și criteriile de
evaluare ale temei propuse. Demonstrați
Se efectuează exerciții pentru a
încălzirea mușchilor mici ai
mâini înainte de a începe lucrul:
„Mâna mea e ca floare Evaluare
Un boboc ea s-a facut
Degetele ii sunt petale individual
Ce frumos s-au desfacut Planșeta ă
La pian apoi cantam
Tare, tare scuturam Lipici
Si de lucru ne apucam” Hârtie
Realizarea lucrării de către creponată
copii.Educatoarea le va împărți albă
materialele necesare și le va ura : Șablon cu
„Spor la lucru!” .Se va lucra pe omul de
O2 un fundal muzical cu cântecele zăpadă
și colinde.Se va interveni acolo Laptop
unde este cazul urmărindu-se
O3 creativitatea copiilor în
executarea lucrărilor precum și
adoptarea unei poziții
corespunzătoare la masă. Conversația Aprecieri
Finalizarea lucrării. În
încheierea activității copii își vor verbale
expune lucrările pe tablă, iar
Omul de zăpadă le va admira și
îi va aplauda pe copii pentru
reușita lor.
6. Obținerea Lucrările copiilor vor fi expuse Conversația Lucrările Observare
pe tablă. Educatoarea le va copiilor a
performanței
propune un joc copiilor. Jocul se Magneței sistematics
numește”Cea mai frumoasă Turul Omul de a copiilor
lucrare ”.Copii vor trebui să Zăpadă
aleagă lucrarea care le place cel galeriei
Fulg de nea
mai mult de pe tablă și în dreptul
ei vor așeza fiecare câte un Aprecieri
magnețel.Lucrarea cu cei mai
mulți magneței va fi premiată de verbale
Omul de Zăpadă cu un fulg
magic de zăpadă.
7. Asigurarea Educatoarea le va propune Conversația Omul de Observare
copiilor să facă un trenuleț.Copii a
retenției și a zăpadă
îl vor invita și pe Omul de siatematic
transferului zăpadă alături de ei. Trenul se va Laptop ă a
numi: “Trenulețul Omuleților de copiilor
zăpadă” deoarece copii au
realizat un om de zăpadă prin
rupere și lipire.Aceștia se vor
deplasa prin toată sala,
educatoarea fiind locomotiva pe
melodia : “Trenulețul Tuc-Tuc”
8. Încheierea În încheiere se vor face aprecieri Conversația Buline Aprecieri
asupra modului de participare la
activității zâmbitoare verbale
întreaga activitate. Preșcolarii
primesc buline zâmbitoare drept
recompensă și aplauze.

Tranziția: “Bat din palme clap,clap,clap” cântec și mișcare


Jocuri și activități liber alese (ALAII)

Tema săptămânii: Evaluare sumativă


Subtema: „Ce știu eu!”
Tema zilei: „Iată câte am învățat”
Forma de realizare: frontal
Mijloc de realizare: Joc distractiv: ,,Țintește adversarul ”
Scopul: Dezvoltarea psihomotrică a copilului în cadrul jocului și îndeosebi coordonarea
motrică
Obiective operaționale:

O1.1Să respecte indicațiile date;


O2.1Să respecte regulile jocului;
O3.1Să execute corect aruncarea cu o mână de la umăr;

Metode și procedee: explicația, demonstrația și jocul propriu-zis


Materiale didactice: bulgări verzi și roșii din pluș, panglică roșie, figurina Omul de zăpadă

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Ob. Conținut științific Metode și Mijloace de


didactice op. procedee
învățământ
didactice
1.Momentul Educatoarea va crea un spațiu
cât mai larg pentru desfășurarea
organizatoric
colectivului de copii.
2.Anunțarea Se va realiza prin prezentarea de Conversația
către educatoare a jocului
temei
distractiv :“Țintește adversarul”
3.Desfășurarea “Omul de Zăpadă este foarte
încântat de activitatea noastră
jocului de astăzi, așa că îi vom propune
să se joace și el cu noi cu Figurina Omul
bulgări de zăpadă”. de Zăpadă
O1.1 Explicarea jocului. Copiii sunt Conversația
Bulgări de
împărțiți în două echipe: echipa
Explicația zăpadă moi roșii
Zânei Toamnă și echipa Zânei
și verzi
Iarnă. Fiecare echipa primește
un număr egal de bulgări. La O panglică roșie
semnalul educatoarei copiii vor
începe să arunce cu bulgări în
adversari, și vor încerca să își
păstreze partea de sală cât mai
curată. Echipa a cărei parte de
sală are cei mai puțini bulgări va
fi desemnată câștigătoare. Se
fac aprecieri asupra modului de
comportare si participarea la joc.
O2.1 Regulile jocului. Regula
principală este ca fiecare
preșcolar să se distreze la acest
joc și să nu se supere dacă va
câștiga echipa adversă.
Jocul de probă. Educatoarea va Demonstrația
efectua jocul de probă împreună
cu copii.
Executarea propriu-zisă a
jocului. În partea stângă a sălii
Jocul propriu-zis
se va afla Echipa Zânei Toamna
O3.1 cu bulgărașii roșii, iar în partea
dreaptă a sălii Echipa Zânei
Iarna cu bulgărașii verzi. La
semnalul dat de educatoare cu
ajutorul unui fluier va începe
jocul. La terminarea jocului vor Conversația
fi aplaudați toți copii.
4.Încheierea În încheiere se vor face aprecieri Conversația Recompense
asupra participării la activități.
activității
Preșcolarii vor primi
recompense.

S-ar putea să vă placă și