Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

Educatoare: Prof.inv.presc. BODESCU ROXANA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


DRAG PRIMVAR, BINE AI
VENIT
NATURA LA VIA IARI S-A
TREZIT!
UNITATEA DE INVATAMENT: Colegiul Tehnic M. Viteazu, Scoala Gimnaziala
Nr.5
Gradinita P.N. 4 Vulcan.
DATA: 10 MARTIE 2015
GRUPA MIJLOCIE B
EDUCATOARE: PROF.INV.PRESC.BODESCU ROXANA
TEMA ANUALA DE STUDIU:CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA PROIECTULUI: PRIMAVARA , ANOTIMP AL BUCURIEI
TEMA SPTMNII: VINE VINE PRIMAVARA !
TEMA ACTIVITII: DRAG PRIMVAR, BINE AI VENIT!
TIPUL ACTIVITII:transmitere
deprinderi

de

cunotine , consolidare priceperi i

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat


SCOPUL:
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical i
sintactic;
-Consolidarea deprinderilor de a lipi,asambla pentru realizarea unei lucrari;
- Dezvoltarea simului practic i estetic;
- Dezvoltarea spiritului de echipa

SCENARIUL ACTIVITII
ntlnirea de diminea
Educatoarea intr n clas nsoit de grupa de copii. Acetia se
aeaz n semicerc pe covor.
Salutul:
- Bun dimineaa, piticilor!
2

- Bun dimineaa, doamna educatoare!


-Haidei s ne salutm ca i n fiecare diminea:
Bun dimineata!
ncepe-o nou zi!
i bucuroi cu toi suntem
Cci iar ne-am ntlnit!
Prezena:
Se strig catalogul.
Calendarul naturii:
- n ce anotimp suntem? (primvara)
- Cum este vremea afar?(.............)
- Cum v-ai mbrcat cnd ai venit la grdini? (.............)
Educatoarea prezint caracteristicile primverii.
mprtirea cu ceilali
Pentru a nu se creea nemulumiri ntre copii, voi numi eu pe cei care-i
vor mprti impresiile, experienele etc.
- Astzi, ..............
Ei pot mprtii colegilor i alte evenimente din viaa lor. Copiii le pot
pune ntrebri etc
Activitate de grup- Prescolarii saluta gradinita- Copii intoneaza
cantecelul Buna dimineata draga gradinita
Noutatea zilei
Anun tema zilei: Draga primavara, bine ai venit!
Elementul surpriz un tablou mare cu copacul primaverii
A.D.E. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIIALE
TEMA ACTIVITII: Draga primvar, bine ai venit!
DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul Limba si Comunicare
Domeniul Om i Societate (Activitate practic)
Sa o ajutam pe zana primavara - joc
didactic;
Copacul primverii aplicaie(lipire).
OBIECTIVE OPERATIONALE :
DLC:
OBIECTIVE COGNITIVE:
- Sa denumeasca imaginea de pe jeton;
- Sa formuleze propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical referitoare la imaginea prezentata;
- Sa desparta cuvantul in silabe ;
OBIECTIVE AFECTIVE
- Sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor
- Sa transmita ceea ce simt referitor la anotimpul primavara.

OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:
-sa aleaga un jeton specific anotimpului primavara;
-sa participe la jocul didactic desfasurat in sala de grupa;
-sa aplice copacului primaverii frunzulitele inmugurite/ floricelele
DOS:
OBIECTIVE COGNITIVE
- Sa denumeasc materialele i instrumentele de lucru ;
- sa pozitioneze corect frunzele si florile copacului primaverii pentru al compune;
-Sa realizeze o lucrare practica prin tehnici cunoscute ( asamblare, mototolire,
rupere);
OBIECTIVE AFETIVE
-Sa duca la bun sfarsit lucrarea inceputa manifestand stabilitate si perseverenta;
-sa exprime aprecieri cu privire la propria lucrare cat si a colegilor raportate la itemii
precizati (acuratete, asezarea elementelor date n spatiul propus, incadrarea n timpul
de lucru alocat)
- Sa evalueze lucrrile colegilor, dar i propria lucrare, n raport cu criterii dinainte
stabilite;
OBIECTICE PSIHO-MOTORII
- Sa utilizeze corect materialele de lucru;
-Sa execute corect exercitiile de incalzire a muschilor fini ai mainii;
-sa execute corect miscarile cerute de sarcina de lucru
-sa respecte pozitia corecta a corpului n timpul lucrului.
Sarcina didactica:
-

formularea de propoziii simple i dezvoltate care sa conina cuvintele


descoperite;
- desprirea cuvintelor n silabe;
reprezentarea grafica a cuvintelor, silabelor.
Reguli de joc:
- grupa este mparita n doua echipe (fete baieti);
- educatoarea numete cate un copil de la fiecare echipa care va alege un jeton,
va denumi imaginea reprezentata pe acesta, va despri cuvantul n silabe va
alcatui propoziii;
- copiii vor rezolva probele jocului, ajutand-o astfel pe Zana primavara sa-i
vada copacul primaverii inmugurit si inflorit.
Elemente de joc: intrecerea, micarea, aplauzele, surpriza, bulinele buburuzei, batai
din palme, clopotelul, recompense.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, munca independent, turul galeriei, jocul;
b) Mijloace de invaamant: jetoane, coli albe, hartie creponata, lipici, plansa
model, cd muzica, lapop, copacul primacerii, cosul zanei primareii, florice,
Frunze inmugurite.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual
DURATA: 15-20 de minute;
4

mente didactice

t organizatoric

area ateniei

area temei i a
iectivelor

area nvrii

LOCUL DESFAURRII: Sala de grupa;


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Ghid pentru proiecte tematice. Activitai integrate pentru precolari, Editura
Didactica i Pedagogica, Bucureti, 2008;
- Grama Filofteia, Pletea Mioara, Aplicaiile noului curriculum pentru
invaamantul precolar, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009;
- Metodica activitailor instructiv educative n gradinia de copii, Editura Sitech,
Craiova, 2011;
-Revista Nationala de Profil Psihopedagogic pentru cadrele didactice
Din Inavatamantul prescolar si primar, nr. 1-2/2014;
(Editura Arlequin);
www.didactic.ro.
DEMERS DIDACTIC ADP DLC+DOS
Coninutul instructiv-educativ al activitii
Asigurarea condiiilor necesare unei bune
desfaurari a activitaii:
- pregatirea materialului didactic;
- aranjarea mobilierului;
- intrarea ordonata a copiilor n sala de
grupa.
Are loc ntlnirea de dimineaa, n cadrul
careia, copiii i educatoarea, aezai n
semicerc, se saluta i se prezinta.
Rutine: prezena, calendarul naturii.
Captarea ateniei se va realiza prin prezena la
activitate a Zanei Primavara, care a venit la noi
n grup pentru a-i ruga pe copii s o ajute sa
gaseasca jetoanele potrivite anotimpului
primavara
Se anuna tema activitaii n termeni accesibili
i se prezint pe scurt sarcinile pe care le vor
avea copiii de ndeplinit:
- Dragi copii, pentru a o ajuta pe Zana
primavara astazi vom desfasura o activitate, un
joc didactic care se numeteSa o ajutam pe
Zana Primavara i vom confeciona Pomul
primaverii.
n continuare se va desfura jocul didactic Sa
o ajutam pe Zana Primavara
(DLC).
Zana primavara , este trista deoarece nu se
descurca singura sa gaseasca jetoanele cu
primavara, ea, ne roaga sa o ajutam, sa gasim
si noi jetoanele potrivite anotimpului primavara,
Zana aduce copiilor un coule cu jetoane.
a)Explicarea i demostrarea jocului
n desfurarea jocului, copiii vor avea de
5

Strategii didacice

Evaluarea
Stimularea verbala;

Observarea si apreccier
comportamentelor si
raspunsurile copiilor;
Conversaia;
Atenia;
Elementul surpriza;
Conversaia;

Explicaia;

Observarea comportam
copiilor;

Explicaia;
Exerciiul;

Observarea curenta;

Explicatia;
Conversaia;
Exercitiul;

Observarea curenta;
Evaluarea orala;

rezolvat mai multe sarcini pe care educatoarea


le va face cunoscute copiilor: sa gaseasca
imagini care reprezinta anotimpul primavara ,
sa denumeasca imaginea de pe jeton, , sa
desparta cuvntul n silabe i,sa formuleze
propoziii,
Pentru a gasi aspectee de primavara grupa de
copii va fi mpartit n doua echipe, echipa
fetelor i echipa baietilor . Fiecare echipa
primeste cate o frunzulita inmugurita (baietii)
respective o floricica(echipa fetelor) doar daca
raspunsurile celor doua echipe sunt corecte i
complete, frunzulita/ floricica care va trebui
atasata la pomul primaverii .
Pentru a nelege mai bine regulile ce trebuie
respectate n desfurarea jocului, educatoarea
face o demonstraie, cerand copiilor sa fie foarte
ateni la modul n care ea va rezolva sarcinile
expuse mai sus.
b)Jocul de proba
Educatoarea solicit unui copil sa aleaga un
jeton, sa denumeasca imaginea, sa formuleze o
propoziie, sa desparta cuvntul n silabe i sa
formule o propozitie. Pentru realizarea acestor
sarcini se vor antrena mai muli copiii
c)Jocul propriu-zis
Dupace copiii au neles regulile jocului, se
trece la executarea propriu-zis a acestuia.
Rspunsurile corecte vor fi recompensate cu
aplauze, iar Copacul primaverii va primi
frunzulite inmugurite n schimbul sarcinilor
corect ndeplinite de ctre copii.
Pe tot parcursul jocului, sunt antrenai toi
copiii, ncurajndu-le spiritul de competiie.
d).
Complicarea jocului
Educatoarea va pronuna diferite cuvinte, iar cei
mici vor de silabe fiecare cuvnt. Vor alctui
propoziii cu respectivele cuvinte .\
Tranziie:,,vine vine primavara
DOS
Prescolarii vor realiza lucrarea cu tema
Copacul primaverii
- De ce este Primvara numit anotimp al

Demonstraia;
Exerciiul;

Problematizarea;

Observarea comportam
copiilor;

Explicaia;
Aprecieri individuale;

Rezolvarea corecta a sa
alctuiesc propoziii;

Observarea curent;

Obsevare curent;
Expozitie

bucuriei ? (trezete intreaga natura la viat,


plantele, pdurile, psarile, animalele
infrumuseeaz viata prin coloritul lor, cntecul
lor, improspteaz aerul).

Exerciiul;
Problematizarea
Conversaia;

Voi purta o scurt discutie cu copiii referitoare


la instrumentele de lucru pe care le vor folosi n
realizarea picturii.
. Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru
Voi explica copiilor tehnica de lucru pe care o
vor folosi pentru a realiza tema propus.
-

Efectuarea

unor

exerciii

pentru

nclzirea muchilor mici ai minii


-

Explicaia
Demonsrtaia
Exerciiul;

Cu coatele sprijinite de mas, nchidem


i deschidem pumnii ;

Cu

coatele

sprijinite,

deprtm

apropiem degetele;
-

Ploaia-

atingerea

mesei

cu

vrful

Euritmie;

degetelor imitnd cderea stropilor de


ploaie;
-

A ieit soarele!

Explicatia, demonstarea

Fixarea tehnicii de lucru


Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.
Realizarea lucrrii de ctre copii

Pe parcursul lucrului, i voi supraveghea pe Conversatia


copii i i voi ndruma pe cei care cer ajutorul.
De asemenea, voi
lucrului

copiii

avea grij ca n timpul


s

aib

poziie

corespunztoare, asigurndu-le un fond sonor


adecvat.

Analiza lucrrilor realizate


Dup ce fiecare copil i-a finalizat lucrarea, vor
fi afiate i apreciate prin metoda turul galeriei.

Se realizeaz evaluarea lucrrilor, evideniind


efortul colectiv i individual. Fiecare copil se
poate autoevalua prin raportare la rezultatele
obinute de colegii lui, particip la analizarea
actiunilor desfurate n sectoare, face aprecieri
desre activitile celorlali i poate exprima
predicii despre posibile activitti viitoare. Se
apreciaz

ntrebarile

copiilor,

modul

de

exprimare n propoziii, se apreciaz cele mai


corecte i mai interesante rspunsuri. Voi aduce
cuvinte de laud asupra modului de cooperare i
interactiune dintre membrii aceleiai echipe.
Copiii

vor

fi

recompensai

pentru

buna

desfurare a activitii.

Explicatia

ea
anei i
zarea feedbackului

area activitii

erea activitii

Turul galeriei

Se vor aduna toate lucrarile ,pe care copiii le-au


realizat pe parcursul intregii zile,astfel
precizandu-se tema activitailor
desfaurate.copiii vor formula concluzii
referitoare la activitile desfaurate

Se vor aprecia lucraile copiilor i modul in care


acetia au participat la activitate.fiecare copil se
poate autoevalua,particip la analizarea
lucrrilor proprii ct i ale colegilor
Educatoarea mpreun cu copiii vor descoperi
surpriza adusa de Zana Primavara, care este
fericita ca prescolarii au ajutat-o sa gaseasca
jetoanele cu anotimpul ei si ca au realizat o
frumoasa gradina cu copacii primaverii
innumuriti si infloriti

Observarea comportam
copiilor;

Conversaia;

Conversatia.

Observarea curenta.

Jocuri si activitati alese ALA1


TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi i deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri, individual
JOC DE MAS
Primvara (reconstituire de imagini)
OBIECTIVE:
S reconstituie imagini de primvar cu ajutorul pieselor puzzle;
S descrie caracteristicile anotimpului primvara din imaginea realizat.
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demostraia, exerciiul.
MIJLOACE DIDACTICE: puzzle cu diferite imagini de primvar.
10

ART
GHIOCELUL- COLORARE
OBIECTIVE:

S coloreze n interiorul conturului imaginile primite ci;

11

S utilizeze culoarea adecvat;

12

S denumeasc uneltele de lucru folosite;

13

S lucreze curat i ngrijit.


STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: conversaie, explicaie, demonstraie, exerciiul.
MIJLOACE DIDACTICE: imagini imprimate cu conturul unui ghiocel, creioane
colorate
BIBLIOTEC
Tulpina ghiocelului (exerciiu grafic)

14

OBIECTIVE:
S realizeze corect semnul grafic bastona;
S recunoasc i s utilizeze corect nstrumentul de scris;
S i menin poziia corect n timpul scrisului;
S lucreze ngrijit i corect.

STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, demosntraia, exerciiul.
MIJLOACE DIDACTICE: fia-model, fie pentru efectuarea exerciiului grafic,
intrumente de scris (creioane).

Strategii didactice
Secvene
didactice

Elemente de coninut
Metode i
procedee

Moment
organizatoric

Mobilierul va fi aranjat pe trei grupuri.


Materialele vor fi pregtite pe mese.

Captarea
ateniei

Prezint copiilor couleul cu prima surpriz pe care Observaia


Zna Primvar a lsat-o pentru noi, i anume Conversaia
medalioanele (ghiocel, zna Primvara, flutura).
Explicaia
Se intuiesc materialele de la centrele de interes:
-puzzle pentru centrul Joc de mas;
-fie i creioane pentru centrul Bibliotec;
-ap, acuarele, erveele, fie pentru centrul Art

Prezentarea
temelor i a
sarcinilor de
lucru

Astzi la centrul Joc de mas vei reconstitui


ntregul unor aspecte de Primvara.
La centrul Art vei picta cu degetul Gze mici
i psrele.
Iar la centrul Bibliotec vei realiza Tulpina
ghiocelului, trasnd correct
semnul grafic,
bastona.
Copiii vor vizita cele trei centre de interes, le voi
explica ce au de fcut la fiecare centru i pe
tranziia:
Dup medalioanele purtate,

Dirijarea
nvrii i
obinerea
performanei

15

Explicaia

Conversaia
Explicaia
Demonstraia

Mijloace
didactice

Coule
Medalioane
Puzzle
Fie cu ghiocei
creioane
Ap, acuarele,
imagini cu gaze
i psrele
erveele
Puzzle
Fie cu ghiocei
creioane
Ap, acuarele,
imagini cu gze
i psrele
erveele

Forme
de organiz

Frontal

Frontal

Frontal

Asigurarea
feedback-ului

Evaluarea
activitilor

ncheierea
activitii

Ghicim jocurile toate!


La msue ne-mprim
i la lucru noi pornim!
Voi supraveghea activitatea ndeaproape , voi da
indicaii i ajutor acelor copii care au nevoie.
Voi insista la centrul Art pe acurateea lucrrilor
i respectarea color specifice gzelor i
psrelelor.
Cunoscnd dorina copiilor de a se juca la toate
centrele, le voi oferi ocazia de a lucre la fiecare
centru n parte prin rotaie.
Se adreseaz copiilor ntrebri referitoare la
activitile desfurate:
-Ce am realizat noi astzi n cadrul activitilor la
alegere?
mpreun cu copiii vom realiza Turul galeriei
fcnd aprecieri asupra muncii depuse la fiecare
centru , i vom alege cea mai bine realizat lucrare
de la centrul Art, i cea mai corect realizat fis
de la centrul Bibliotec.
i voi felicita pe copii pentru modul n care au
lucrat. Copiii vor face ordine la centrele de
activitate.
Vor prsi sala de grup pe rutina rostit de
educatoare:
Bucuroi c bine am lucrat./ omida o
formm!

Pe grupuri

Pe grupuri
Frontal

Conversaia

Observaia
Conversaia
Turul galeriei
Explicaia

Lucrrile
realizate

Conversaia

Jocuri si activitati recreative ALA2

Hora primverii
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
FORMA DE REALIZARE: joc de micare, dans
DURATA: 20 minute
OBIECTIVE OPERAIONALE
16

Pe grupuri
Frontal

Frontal

OBIECTIVE COGNITIVE:
S intoneze corect cntecul, i s asocieze micrile corespunztoare;
S participe activ, n calitate de actor;
OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
S execute corect dansul, respectnd paii de hor;
OBIECTIV SOCIO-AFECTIV:
Colaborarea cu ceilali colegi n timpul activitii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: explicaie, demonstraie
MIJLOACE DIDACTICE: mti
FORMA DE ORGANIZARE: frontal
Copiii vor primi mti i vor juca Hora primverii (pe melodia Alunelul,
alunelul):
Floricic, floricic hai la joc
S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!
Buburuz, buburuz hai la joc
S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!
Psrele, psrele hai la joc
S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace, mare-mare se va face,
Cine n-o juca defel, s rmn mititel!
Se urmrete executarea corect a pailor de hor, precum i intonarea corect a
versurilor cntec

OBIECTIVE OPERAIONALE
Domeniul tiin (D..)
S constituie mulimi de obiecte n funcie de criteriile date;
S raporteze numrul la cantitate i cantitatea la numr, n limitele 1-4;
S ordoneze cresctor i descresctor numerele n limitele 1-4;
S numeasc vecinii mai mari i mai mici cu o unitate numerelor date;
S descompun un numr dat, n limitele 1-4.

17

Sarcina didactic: s rezolve corect sarcinile de lucru ale jocului.


Regulile jocului - jocul se desfoar sub form de ntrecere pe echipe: echipa
buburuzelor i echipa flutuailor. Fiecare echip are de rezolvat anumite sarcini.
Ctig echipa care a adunat cele mai multe flori roii pentru Zn .
Elemente de joc: ntrecerea, surpriza, micarea, ateptarea, mnuirea materialelor,
aplauzele, recompensa flori roii.

STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia, descoperirea,
demonstraia,problematizarea, jocul didactic.
Mijloace didactice: ecusoane pentru cele dou echipe, panou pentru echipe, plicuri
cu cerine, panou (elemente specifice anotimpului primvara), jetoane cu cifre, flori,
pomi, rndunele, stup, albine, buburuze din carton decupate, boluri, lipici, plicuri cu
probe/sarcini de lucru, recompense flori roii.
Domeniul Om i Societate (D.O.S.)
S intuiasc corect materialul pentru realizarea lucrrii;
S efectueze exerciii pentru nclzirea musculaturii mici a minilor;
S lipeasc n ordinea corect elementele necesare alctuirii tabloului,
respectnd direcia de lucru (de la stnga spre dreapta/de sus n jos);
S lucreze curat i ngrijit;
S se autoevalueze i s aprecieze corect lucrrile realizate.
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:conversaia, observaia, explicaia, demonstraia,
exerciiul.
MIJLOACE DIDACTICE:; coli bloc de desen, lipici, carton ajuttor, elemente din
carton decupate(pomi, iarb, psrele, flori, fluturi, buburuze, albine, soare, nori),
lipici, boluri/farfuriue; recompense dulci (buburuze/ albinue de ciocolat); C.D.
cntece de primvar.

18

S-ar putea să vă placă și