Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA : 23.11.2020
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu program normal si prelungit Mish-Mash
GRUPA: Fluffy Cats (mare)
EDUCATOARE: Oprea Suzana Madalina
TEMA ANUALA: Cine sunt suntem?
TEMA PROIECTULUI: ”Povestea unui pui de om”
TEMA SAPTAMANII:” Ţara şi localiatatea mea”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Ocoleste daca poti”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul psihomotric
TIPUL ACTIVITATII: Formare de deprinderi si priceperi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
COMPETENTE VIZATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei;
 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare

SCOPUL ACTIVITATII:
 - Dezvoltarea fizica armonioasa prin practicarea exercitiului fizic
 - Sa-si formeze o tinuta corporala corecta
 - Să fie apt să utilizeze deprinderile însușite în diferite contexte

OBIECTIVE:
O1. Sa respecte direcţia de mişcare impusă de educatoare
O2. Sa execute corect exerciţiile de front şi de formaţie;
O3. Să respecte regulile jocului, parcurgând traseul indicat,
O4. Sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru
realizarea sarcinii date.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe echipe


STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul
MATERIAL DIDACTIC: jucarii de plus
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru educația timpurie în învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei
şi Cercetării, 2019.
 Antonovici, Ș., „Educația fizică în grădiniță”, Editura Didactica Publishing House, București,
2010
 ,,Metodica activităţilor instructiv – educative în învâţământul preşcolar”, Editura Didactica
Nova, Craiova, 2007.

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: in fata laptopului


DURATA: 15-20 MINUTE
Desfasurarea activitatii
Momentele Ob. Continut stiintific STRATEGII DIDACTICE
activitatii op. Observatii
Metode si Material Forme de
procedee didactic organizare
Fiecare Copii
Copii se vor conecta pe Conversati copil va fi asteapta
1.Momentul platforma Zoom si vor astepta a in fata atenti
organizatoric cuminti in fata laptopului laptopului
comunicarea temelor: „Astăzi in pozitia:
vom pleca la plimbare până la „Drepti”
bunici.”
Frontal

2. O1 Acțiuni de pe loc
Pregatirea -poziția drepți
organismului -poziția „pe loc repaus”
pentru efort -întoarceri „la stânga”
-întoarceri „la dreapta” Frontal
Acțiuni din deplasare Conversati
„Trecem pe stradă. Prin a Copii vor
mijlocul străzii este noroi. Va Explicatia executa din
trebui ca să păşim pe vârfuri Exercitiul fata
ca să nu ne murdărim ghetele. laptopului
O2 Acum alergăm spre a ajunge exercitiile de
mai repede la bunici. miscare
Am ieşit din oraş, mergem pe
lângă un gard lung. Să ne
oprim puţin... ia uitaţi-vă câți
fulgi de nea cad din cer.” -
respiram
3. Exerciții pentru cap și gât:
Influențarea „Ne uităm după fulgii de nea” Copii vor
selectivă a Stând depărtat cu mâinile pe executa din Copii vor
aparatului O1 șolduri fata executa din
locomotor - rotirea capului spre stânga laptopului fata
(optimizarea - rotirea capului spre dreapta Conversati exercitiile laptopului
dezvoltării „Priviți cum cad din cer. Hai a de miscare exercitiile de
fizice) să zburăm şi noi ca ei.” Demonstra miscare
Exerciții pentru dezvoltarea tia
mobilității membrelor Exercitiul
superioare: „Zborul fulgilor
de nea”
Stând (cu brațele pe lângă
corp)
- rotirea brațului stâng Frontal
înainte
- rotirea brațului drept
înainte
„Înainte de a porni la drum să
ne controlăm ghetuţele,
pentru că ni s-au dezlegat
şireturile, ne aplecăm să ne
legăm pe rând: şi la un picior
O2 şi la celălalt.”
Exerciții pentru trunchi: Observarea
„Legarea şiretului” comportamen
Stând depărtat tului
- îndoirea trunchiului cu Conversati Frontal copiilor
ducerea braţelor spre ghete a
- revenire Demonstra
„Plecăm mai departe.Am tia
ajuns la casa bunicilor. Ce Exercitiul
mulți fulgi de nea cad la
pământ! Hai să sărim și noi
cu ei”
Exerciții pentru picioare:
„Sari ca vrăbiuța”
Stând depărtat
-sărituri ca mingea pe ambele
picioare
- ghemuit
4. 1.Învățarea alergării cu
Învățarea, ocolire de obstacole
consolidarea Este în principiu o formă de Conversati
și alergare normală,care are ca a
perfecționarea specific ocolirea unui Frontal Observarea
deprinderilor obstacol (o jucărie din pluș) Demonstra comportamen
motrice 2. Joc: „Sa hranim animalele tia tului
de la bunici”- ocolire de Copiilor din
obstacole timpul
O3 Copiii sunt împărțiți în 2 jocului
echipe: echipa fetelor si
echipa baietilor. In echipe
„Fetele vor fi primele care Exercitiul Jucariile
vor incepe jocul. Fiecare de plus
copil isi va aseza in camera in
care se afla cateva jucarii
(animalute de plus) peste care
vor sari”.
Educatoarea va realiza jocul Copii sunt
de proba. atenti la
La semnalul educatoarei explicatiile
primul copil denumit de educatoarei
O4 aceasta pornește în alergare
spre locul unde sunt așezate
jucariile de plus si va trebui
sa sara peste aceasta, venind
inapoi in alegare fara sa mai
sara peste jucarii.
La sfarsitul jocului se fac Conversati Aprecieri
aprecieri si se aplauda fiecare a verbale
copil fiind castigator.
3. Scaderea O2 „Acum ne întoarcem înapoi Observarea
progresiva a spre casă de la bunici.” Conversati Frontal comportamen
nivelului de O4 -mers cu mișcări de relaxare a a tului
efort membrelor inferioare și a copiilor
membrelor superioare
-mers cu exerciții de
respirație, respiram, expiram

6.Incheierea O4 Aprecieri verbale si aplauze Frontal Aplauze si


organizata a asupra activităţii; Conversati aprecieri
lectiei Recomandări pentru a verbale
activitatea independentă,
practicarea anumitor exerciții
acasă.

S-ar putea să vă placă și