Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu P.P. „Căsuțapoveștilor”, Sibiu


PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Cîciu Alexandra-Georgeta
DATA: 19.01.2024
NIVELUL/GRUPA: I/Mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație psiho-motrică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
PROIECTUL: „Tărâmul stelelor de gheață”
SUBTEMA: „Iarna- aspecte generale”
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Salturile saniutei”
MIJLOC DE REALIZARE: săritură în adâncime de pe loc cu aterizare în ghemuit
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:consolidarea deprinderii de a executa săritura în adâncime de pe


loc de la înălțimea de 25-30 cm cu aterizare în poziția ghemuit;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să execute exerciții, antrenând diferite segmente ale corpului: cap, gât, member
superioare, trunchi, membre inferioare;
O2: să respecte poziția corectă a corpului în executarea diferitelor exerciții;
O3: să execute corect săritura în adâncime de pe aparat înalt de 20-30 cm, cu accent pe
aterizare în sprijin ghemuit;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;

COMPORTAMENTE URMĂRITE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate niveluluilui de dezvoltare;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: aparat înalt de 20 – 30 cm., fluier, medalii
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
DURATA: 20 minute
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
VERIGI ŞI FORMAŢII
CONŢINUT INDICAŢII METODICE EVALUARE
DURATA
Se asigură condițiile optime pentru
desfășurarea activității.
 Adunareacopiilor - spatele drept!
1.Organizarea  Alinierea copiilor - brațele pe lângă corp! Rapiditate și
colectivului de  Verificarea echipamentului și a stării de -capul sus! precizie
elevi sănătate (în linie pe -privirea înainte!
(3 min.)  Salutul un rând)
 Anunțarea temei
A. Exerciţii de captarea atenţiei:
 Întoarceri prin săritură la stânga şi la Capacitatea
dreapta (indicarea unui obiect din clasă Spatele drept, mâinile pe șolduri, copiilor de a se
2.Pregătirea folosind comanda: „prin săritură cu fața la…. picioarele apropiate. sincroniza
organismului (perete ,tablou, fereastra, ușă)”
pentru efort B. Exerciţii complexe de effort şi
(4 min.) formaţie
1.Variante de mers:
a.mers în coloană după educatoare cu
imitareadiferitelor mișcări
b.Exerciții de respirație (în coloană Capul sus, privirea înainte!Ţinuta e Corectitudinea
„Mergem la plimbare. Pe drum este noroi, câte unul) dreaptă, privireaînainte, braţele se mişcă execuţiei
deoarece puțină zăpadă s-a topit. Va trebui să liber pe lângă corp. Se păşeşte fără a se variantelor de
păşim pe vârfuri pentru a nu ne murdări târî picioarele.. mers
ghetele.
Am intrat în parc, mergem pe lângă un gard.
Să ne oprim puţin... ia uitaţi-vă o vrăbiuţă stă
pe gard...e tristă. A rămas singurică, deoarece
celelalte păsări au plecat în țările calde.Haidețis
ă ne uităm după alte păsărele.Poate a mai
rămas vreuna.”
Ex. 1 – Privim cerul, privim pământul Mâinile pe șolduri, spatele drept. Încadrarea în
P.I. – stand depărtat și brațele pe șold: - Ridicăm bărbia, lăsăm capul pe timpul impus
T1: aplecarea capuluispre înainte (privim spate;
3.Influențarea cerul); - Coborâm bărbia, capul aplecat
selectivă a T2: aplecarea capului spre înapoi (privim în față;
aparatului pământul);
locomotor Ex. 2 – Zborul păsărelelor
(4 min.) Stând, ducerea braţelor orizontal-lateral- Mişcarea se execută cu coatele întinse, Capacitatea
ridicarea şi coborârea lor ritmică. localizându-se în articulaţia umerilor. copiilor de a
executa
„Înainte de a porni la drum să ne exerciţiile la
controlămghetele, pentru căni s-au dezlegat comandă
şireturile. Ne aplecăm să ne legăm pe rând: şi
la un picior şi la celălalt.”

Ex. 3- Legarea şiretului


Stând, cu picioarele depărtate, îndoirea Depărtarea picioarelor nu va fi mai
trunchiului cu ducerea braţelor spre ghete(T1- mare decât lăţimea umerilor. Mişcarea Coordonare şi
2)–revenire(T3-4). Se repetă alternative spre se execută în măsura posibilităţilor cu elasticitate
piciorul stâng şi drept. genunchii întinşi, capul căzând liber jos
între braţe.
„Plecăm mai departe.Am ajuns la locul de
joacă. Cu ce se joacă acești copii?Haideți să
sărim ca mingea!”
Capacitatea
Ex. 4 - Săritura ca mingea Săritura se execută pe câ posibil elastic copilului de a
Stând- săritură uşoară pe ambele picioare pe şi fără zgomot. urmări şi reţine
loc.Se execută 4 sărituri. explicaţiile date

„Înainte de a ne da cu săniuța vom organiza


un concurs numit „Jos de pe săniuță”. Ne vom
împărți în trei echipe. Câte un copil din fiecare
echipă va urca pe sanie, iar la comanda mea
trebuie să săriți de pe sanie în poziție ghemuit,
așa cum vă voi arăta. După aceea trebuie să
reveniți la capătul rândului prin alergare.
Echipa care termină prima și execută correct
săriturile va fi câștigătoare.”
Săritura în adâncime
Copiii vor fi grupaţi pe 3 coloane. Educatoarea Capacitatea
le demonstrează sarcina de lucru: va urca pe În 3 coloane copiilor de a
bancă cu un picior, fiind cu ambele picioare pe executa correct
deprinderile
bancă şi cu mâinile pe lângă corp. Va executa
săritura în adâncime pe ambele picioare cu Corpul ușor aplecat în față, brațele
4. Formarea aterizare în sprijin ghemuit. Copiii vor efectua întinse înapoi, genunchii îndoiți, Corectitudinea
deprinderii săritura la fel ca educatoarea, iar după aceea desprindere de pe ambele picioare și exercițiilor
motrice vor reveni la capătul rândului prin alergare. Pe aterizare în sprijin ghemuit cu palmele
(5 min.) pe sol.
baza acestui exerciţiu numit „Jos de pe
săniuță”, copiii vor concuraîntre ei, urmând un
concurs întrecele 3 echipe.
Gradul de
Exerciții de respirație revenire a
„Jocul nostru s-a sfârşit, ne aşezăm pe frecvenței
săniuțe să ne odihnim. Aerul este curat aici. cardiace
Haideți să tragem cât mai mult aer în piept.
Acum îl dăm afară.”

5.Revenirea FĂ CEEA CE SPUN, NU CEEA CE FAC!– Capacitatea


organismului joc liniștitor Copiii se aşază în cerc şi se prezintă copiilor de a se
după efort jocul.Se execută jocul de către toţi linişti fizic şi
(3 min.) Copiii sunt așezați unul lângă altul, pe covor, copiii. psihicdupă o
în cerc.Copiii vor trebui să execute ceea ce eu activitate
spun, nu ceea ce eu execut. Ex. „Puneţi mâna (în cerc) dinamică.
pe urechi!” în timp ce eu pun mâna pe nas-
copiii vor trebui să pună mâna pe urechi.
Se face aprecieri colective și individuale asupra
modului în care s-a desfăşurat activitatea.
6. Aprecieri și Evidenţierea copiilor care au executat correct Aprecieri
recomandări (înrând) verbale
(1 min.) exerciţiile şi încurajarea celor care au executat
mai puţin bine.

S-ar putea să vă placă și