Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.11.2021 Propunător: Andronache Andreea-Alice


Grupa: Mijlocie B Prof./înv. preșcolar: Vrînceanu Aurora
Domeniul experiențial: DPM Prof. Metodist: Paizan Ioana
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum expimăm ceea ce simțim? Prof. coordonator: Roșu Florin
Proiectul săptămânal: Balada unui greier mic
Categoria de activitate: Educație fizică și sport
Subiectul activității: „Furnicuțe hărnicuțe, duc în sac multe grăunțe”
Mijloc de realizare: joc dinamic „Furnica harnică”
Tipul de activitate: Formare de priceperi si deprinderi motrice de baza

Comportamente vizate:
A 1.2 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare

A 1.3 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;

A 2.3 Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

Obiective operaționale:
Obiective psiho-motrice:

La sfarsitul activitatii copiii trebuie:

O1: să respecte direcțiile de deplasare date;


O2: să execute corect exerciții, vizând mișcarea diferitelor segmente ale corpului;

O3: să respecte regulile jocului precizate;

O4: să demonstreze mersul în coloană, câte unul, ocolind obstacolele date;

O5: să parcurgă distanța, menținând greutățile între mâini.

Obiective cognitive:

O1: sa recunoască părțile corpului;

O2: sa denumească exercițiile efectuate;

Obiective afective:

O1: să participe activ la activitate;

O2: să-și încurajeze colegii

O3: să manifeste interes față de activitatea sportivă.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, repetarea, observația
2. Mijloace de învățământ: jocul, exercițiul fizic
3. Materiale folosite: săculeți, jaloane
4. Moduri de instruire: frontal, individual, pe grupe

Jocul dinamic “Furnicuța harnică”

Copiii sunt grupați în două coloane (coloana furnicilor și coloana greierilor). Primii din coloană primesc un săculeț (cu grăunțe) pe care îl vor transporta
astfel: pe distanța de 8-10m, la interval de 4m jalon. De la Start până la primul obstacol (jalon) vor merge pe vârfuri, cu mâinile în lateral. După primul
obstacol vor continua să transporte săculețul, mergând pe călcâie, cu mâinile în lateral, până la al doilea obstacol, pe care îl vor ocoli și se vor îndrepta prin
exterior, prin alergare ușoară, înapoi la colegi și vor da mai departe săculețul. Copiii primesc puncte pe măsură ce parcurg traseul.
Timp:20-25 min

Bibliografie:
1.Curriculum pentru învățământul preșcola, 3-6/7 ani, MECT, 2008.

2.Ghid privind desfășurarea activităților de educație fizică în grădiniță, Editura Tiparg.


Verigile Conținutul activității Timp/ Formații de lucru, Evaluare și
activității dozare modalități de exersare și indicator de
indicații metodice performanță
1.Organizarea Asigurarea condițiilor necesare bunei 2 minute Organizarea colectivului în linie dreaptă,cu fața către
colectivului desfășurări a activității; propunătoare.
Alinierea, salutul, prezența; ,,Atenție,DREPȚI!”
Verificarea echipamentului și a stării de
sănătate.
Respectarea poziției
1.Anunțarea temei: Dezvoltarea calității corecte pentru
motrice “îndemănare”prin intermediul jocului comanda DREPȚI!
dinamic “Furnicuța harnică”
,,ATENȚIE!
2.Întoarceri pe loc: Prin saritură cu fața spre ferestră!
-cu fața la fereastră Prin saritură cu spatele la mine!
-cu fața la pătuțuri Prin saritură cu fața spre pătuțuri!
-cu fața la mine Prin saritură cu fața spre mine!”

3.Captarea atenției:
Copiii se aranjează în linie pe un rând;
Când bat din palme o dată, fetele vor ridica o
mână sus, iar când bat de două ori, băieții vor
ridica ambele mâini sus. Când bat succesiv din
palme toată lumea lasă mâinile jos.
2.Pregătirea Variante de mers și alergare 5 minute În două coloane (fete și băieți), execută câte unul, pe
organismului rând. Se corectează ținuta, mișcarea brațelor,poziția
pentru efort Exerciții de mers: capului.
-mers normal (,,mergem prin pădure”) Capacitatea copiilor
Ținuta e dreaptă, privirea înainte, brațele se mișcă pe de a se sincroniza.
-mers pe vârfuri(,,mergem ca uriașii”) langă corp. Capacitatea copiilor
-mers normal de răspunde la
-mers pe călcaie Mers pe vârfuri, cu brațele întinse pe lângă urechi. solicitările
-mers normal propunătoarei.
-mers șerpuit Mers pe călcâie, cu mâinile la spate.
-mers normal
Alergare cu genunchii la piept, cu brațele îndoite.
Exerciții de alergare:
-alergare ușoară(,,alergăm spre pădure”) Alergare cu călcâiele la șezut, cu brațele îndoite.
-alergare ușoară
-alergare cu genunchii sus
-alergare ușoară
-alergare cu călcâiele la șezut
-alergare ușoară
-alergare șerpuită
-alergare ușoară

3.Influențarea Așezarea copiilor pe două rânduri. 10 minute


selectivă a
aparatului Mișcări ale articulației capului si gâtului
locomotor
Exercițiul 1: “Privim tavanul,privim podeaua” T1-4=4X
P1: din poziția stând depărtat, mâinile pe șold
T1-3: aplecarea capului înainte;
Picioarele ușor depărtate, cu palmele pe șolduri.
T2-4: extensia capului.

Exercițiul 2: ,,Privim după norișori”


Executarea
P1: din poziția stând depărtat, mâinile pe șold; T1-4=4X
exercițiilor, vizând
T1-3: răsucirea capului spre stânga;
mișcarea diferitelor
T2-4: răsucirea capului spre dreapta.
segmente ale
corpului.
Mișcări ale membrelor superioare
Brațele întinse, mișcându-se din articulația umerilor.
Exercițiul 3: „Brațe scurte, brațe lungi” T1-4=4X
P1: din poziția stând depărtat cu brațele
îndoite, palmele pe umeri;
T1-3: îndoirea brațelor cu ducerea brațelor pe
umeri;
T2-4: întinderea brațelor pe lângă urechi.
.

Exerciții pentru trunchi


Răsucirea trunchiului spre stânga/dreapta.
Exercitiul 4: “Legănăm păpușa” T1-4=4X
P1: din poziția stând depărtat cu brațele
încrucișate la piept, antebrațul drept cuprinde
antebrațul stâng;
T1-3: răsucirea trunchiului spre stânga;
T2-4: răsucirea trunchiului spre dreapta.
Exercitiul 5: ,,Ne legam sireturile”
P1: din pozitia stand departat
T1-3: aplecarea trunchiului cu ducerea mainilor
spre incaltaminte;
T2-4:revenire.

-Miscari ale membrelor inferioare


Exercitiul 6: ,,Sari minge,minge jos”
P1: din pozitia stand cu picioarele
apropiate,mainile pe solduri
T1,T2,T3:sarituri pe loc in inaltime
T4: ghemuire
Exercițiul 5: “Ne legăm șireturile” T1-4=4X Tălpile rămân lipite de podea.
P1: din poziția stând depărtat;
T1-3: aplecarea trunchiului spre înainte cu
ducerea mâinii stângi către vârful piciorului
drept și mâinii drepte către vârful piciorului
stâng (braț, picior opus);
T2-4: revenire.

Mișcări ale membrelor inferioare T1-4=4X Spatele drept, mâinile pe șolduri.

Exercitiul 6: „Pendulul”
P1: din poziția stând, cu mâinile la spate;
T1-3: balansarea piciorului drept înainte-înapoi;
T1-4: balansarea piciorului stând înainte-înapoi.
4.Formarea Copiii se grupează pe două coloane; 1 minut Copiii sunt atenți la explicațiile și demonstrațiile
deprinderilor Se va explica și demonstra jocul; propunătoarei.
motrice învățate Vom desfășura jocul “Furnicuța harnică” pentru
a dezvolta calitățile motrice utilitar aplicative.
5.Dezvoltarea Jocul: “Furnicuța harnică” 5 minute
calităților -explicarea regulilor jocului; Respectarea regulilor:
motrice -demonstrarea jocului de probă, executat de Să transporte
propunătoare; saculețul;
-desfășurarea jocului de probă, executat de Să execute variantele
propunătoare și un copil; de mers cerute.
-desfășurarea jocului propriu-zis;
-încheierea jocului.
Joc liniștitor: “Zboară, zboară” 1 minut
-mers de voie, la comanda “Zboară, zboară
6.Revenirea (nume de pasăre)” copiii vor ridica mâinile,
organismului imitând zborul păsării;
-la comanda “Zboară, zboară (obiect)” copiii
dupa efort
lasă mâinile pe lângă corp, demonstrând
atenție la indicații.

Copiii sunt dispuși în linie pe un rând.


Aprecieri verbale individuale și colective asupra 1 minut În linie pe un rând. Aprecieri verbale prin
activității. laude.
7.Încheierea Copiii vor primi câte o bulinuță pentru
activității activitatea desfășurată.
Evidențierea copiilor care au executat foarte
bine exercițiile și încurajarea celor care au
executat bine.
Recomandări pentru acasă.
Fixarea temelor.
Copiii vor primi câte o bulinuță pentru
activitatea desfășurată.
Salutul “Bună ziua!”

S-ar putea să vă placă și