Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Modulul: Tipuri de transport. Educător:Rusu Lina Dana


Tema: Impresiile misterioase ale lui Istetela.
Grupa: mare
Data:24.02.2023
Instituția de Educație Timpurie,,Cheița de aur”
Tipul activității: de reactualizare și predare a cunoștințelor
Domeniul de activitate: Arte și ștințe
Dimensiunea: Educația prin limbaj și comunicare.
Unități de competență:
3.4. Aplicarea regulilor de circulație rutieră și comportamentul corect în mijlocele de
transport.
Obiective operaționale:
 Cognitive:
O1 – Să explice semnificaţia cuvântului transport;
O2 – Să determine ce tipuri de transport există.;
O3 – Să audieze, un video despre transport..
Psihomotorii:
O4 – Să ghicească ghicitorile .
 Socio-afective:
O5 – Să-şi exprime atitunea grijulie și admirație față de activitatea petrecută; .
O6 – Să exprime atitudini positive față de activitate.
O7 – Să manifeste interes pe parcursl activitații.
Strategii didactice:
a) metode și procedee:
M1-Demonstrarea
M2-Joc
M3-Dialog
M4-Conversație
M5-Observație
M6-Recitare
M7-Audierea
b) materiale didactice:
M1-Fise de lucru
M2-creioane colorate
c) forme de organizare:
F1-Frontal
F2-În grup
F3-Individual
Centre de interes: Arte, Științe.
Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie 2018, SÎDC, Culegeri de activitpți
dinamice pentru prescolari, Culegeri de poezii.
Momente de regim Conținutul instructiv - educativ
Convorbirea cu părinții:
Le adresez întrebări despre starea generală a copiilor.
Primirea de
Convorbirea cu preșcolarii:
dimineață
Comunic cu copiii despre cum se simt, ce dispoziție au, ce activități au
practicat în timpul liber.
Gimnastica Raportul:
matinală Alinierea, executarea comenzilor „la dreapta” , „la stânga” , „la dreapta
împrejur”. Ultimul copil face raportul referitor la câți copii sunt prezenți la
moment.
Nr.
Conținutul exercițiilor Dozarea
ex.
Încălzirea organismului pentru efort:
Aranjarea în coloană câte unul. 30s
Mers normal. 20s
Mers pe vârfuri, brațele lateral; 15s
15s
1 Mers pe călcâie, brațele pe șold
Alergare obișnuită, pe vârfuri. 30s
Mers normal. 10s
Aranjare în cerc. 20s

Exercițiu pentru cap:


P.i. – stând, brațele lipite de corp, picioarele la x4 ori
2 depărtarea umerilor;
1 – aplecarea capului înainte; 2 – P.i.;
3 – aplecarea capului pe spate; 4 – P.i.
Exerciții pentru membrele superioare:
1) P.i. – stând;
1 – îndoirea brațelor cu mâinile la umăr x6 - 8 ori
2 – ridicarea brațelor 3 - ducerea brațelor
lateral
3 4 – revenire în poziția inițială
2) P.i. - stând depărtat, brațele îndoite la piept ,
antebrațele suprapuse, apucat de coate.
1 – ducerea ambelor brațe spre stânga ridicarea cotului
stâng, privirea urmarește mișcarea brațelor;
2 - ducerea ambelor brațe spre dreapta, privirea
urmarește miscarea brațelor.
4 Exercitii pentru membrele inferioare :
1) ,, Saritura vrabiutei” x6 - 8 ori
P.i. - Stând cu mâinile pe șolduri:
1 – săritura înainte pe ambele picioare;
2 – săritura înapoi, la locul de unde am plecat;
2) ,,Fotbalistul”
P.i. - Stând cu mâinile pe șolduri:
1-3 alergare pe loc;
4 – ducerea energica a piciorului stang inainte
5-8 – acelasi exercitiu cu piciorul drept (se
comanda ,,șut cu stangul “ , ,,șut cu dreptul”.
Exercitiu pentru trunchi, spate, abdomen:
1) ,,Ploaia” x4 – 6 ori
P.i. - stand:
1 – ghemuire, degetele lovesc usor solul;
2 – ridicarea cu saritura, cu intinderea bratelor oblic
sus.
5 2) ,, Masuta”
P.i. - pe genunchi:
1 – aplecarea trunchiului cu sprijin inainte pe palme,
capul in extensie;
2-3 mentinerea pozitiei
4 - revenire ;
Alergare obișnuită. 20s
6 Alergare accelerată, brațele lateral. 20s
Mers, alergare lentă, mers normal. 30s
7 Exerciții de respirație (inspirăm/expirăm), ridicând și 20s
coborând brațele
„Bună dimineața!
Bine ați venit!
Ziua-ncepe astăzi,
Salutul Așa cum am gândit.
Chipuri luminoase
Cu toții aveți,
Fluturați mânuța,
Fete și băieți!”
Completarea panoului „Calendarul naturii”.
Copiii au însărcinarea: să identifice ziua săptămânii, a câta zi a săptămânii
Lucrul cu
este, ce zi a fost ieri și ce zi va fi mâine; să indice data, luna, anotimpul, anul;
calendarul
să observe timpul de afară și să selecteze imaginea corespunzătoare; să
verifice prezența de astăzi.

Activitatea integrată – desfășurarea activității


Strategii didactice
Mijloace
Etape ale Forme de
Conținutul activității Metode de Evaluare
activității organizar
didactice învățămân
e
t
Evocare Se asigură condiţiile bunei .
desfăşurări a activităţii: M M F1
Moment - aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic;
organizatoric - aranjarea mobilierului;
- organizarea copiilor în sala de Prezintă
grupă. interes
Captarea
atenției Buna ziua dragi copii astazi
vom face activitatea impreuna
sunteti gata? Deci haideti sa
descifram tema activitati de M2 Execută
astazi impreuna studiind mișcări
maesjul :
necesare
Noi zburam cu avionul
lumea toata-nconjuram
Si transportul studiem

Intrebari asupra
mesajului,discutii.
Realizarea
Deci dupa cum am aflat din mesaj
sensului astazi noi v-om face o calatorie F1 Manifestă
imaginara prin lumea transportul, M2 M4 interes
dar ia uitaticine a venit la noi in
ospetie (copii discuta despre
jucaria prezenta ta)
Acesta este Domnul Istetila el
este un calatorie. Acalatorit lumea M1
intreaba si a venit astazi la noi sa
vada cestim noi despre transport. F1
„Astăzi copii, vom avea o
activitate neobișnuită vom
discuta despre câte tipui de
transport există.

Copii numesc ce văd pe imagine


dar totodată îi și descriem
împreună cu ei. Apoi le voi adresa
întrebări ? De ce culoare sunt?
Câte roti au ?
De câte tipuri sunt?
M4
Moment de surpriză: La
momentul surpriza o sa am nevoie Sunt
de o jucarie(un pisoi) care a venit curioși,
la copii in ospetie activi,
F3 răspund la
Scrisoare de la Doamna întrebări.
Primavara .

În drum spre grădiniță m-am F3


întâlnit cu domnisoara Lina și
i-am transmis aceasta scrisoare M4 M1
pentru voi.Sunteți gata să Manifestă
vedeți ce scrie în această F1 entuziasm
scrisoare? și
curiozitate
Deschid scrisoarea și-i dau
citire,în care le spune să o ajute F3
pe zâna primaverii să
explice ,să descrie ce tipuri de M1
transport au văzut în imagine
și să spuna care este importanța
lor. Manifestă
entuziasm
,,Dragi copilași,
Vă transmit această scrisoare cu Răspund la
scopul de a mă ajuta și pe mine F1 întrebările
să numesc tipurile de transport propuse
prezente în imagini și să spuna Moment
care este importanța lor.,să il dinamic
ajute pe Domnul cosmonaut sa
ajung pe pamint.
Execută
Trece iute- un troleibuz, mișcările
Legat cu fire de sus. conform
Două autobuze pline textului
Alergă pe lângă mine! F1
M2
uite un avion in zare
Si un submarinul ce se o este din
mare.

Acum ca sa il aujutam pe
Domnul cosmonaut sa ajung pe
pamant trebuie sa ghicim niste
ghicitori.
Nu e pasare in zbor,
Si nu e nici avion
el te urca usurel
inaltindu-te spre cer
Si e mindru tare, tare,
c-are elice pe spinare.
(elicopterul)

Seamana cu un vapor,
Si merge tot cu motor,
dar cind pleaca-n departare
el se lasa-ncet in mare.
Si strabate calea toata
facind drumul pe sub apa
(submarinul)
Suflet tine, suflet n-are,
umbla fara de picioare
nici pe drum, nici pe carare
nici pe ape curgatoare.
(avionul )

Sus fire
jos fire,
dar grabit cu mine
(tranvaiul)

Galben ca un puf de pui


straluceste si e mare,
agatat on cer c-un cui,
Palarie rotitoare,
ziua-l vezi iar noaptea nu-i.
(soarele)

Sus pe cer sunt multe stele,


dar acolo printer ele,
e un glob de aur mare,
ce straluceste ca un soare
Nici o stea, nici una, nu
straliceste ca si........ ( luna)
Reflecție Trecerea la activitățile pe
Obținerea centre. Copiii sunt repartizați
performanțelo pe centre prin intermediul M1 M1
r fișelor de lucru , și se explică
sarcinile, menționând că fiecare
va putea activa în toate
centrele.
 Centrul „Arte" F2
1)V-a desena
desenul propus.
Centrul
"Stiinta„ F3
1)Sa rzolve fisele
F3
propuse.

Se apreciză munca și disciplina Evaluarea


Reflecție la nivel de grupă. Se F1 lucrărilor
Evaluarea tihushdjkdjshgsjfjfhdndjtic și M1
M1
activității de ceilalți copii.

- Temă pentru acasă


Extensia
Să repete tipurile de transport.

Metodist: Bujor Alesea ___________


Educator:_Doamna Liuda __________
Nota:___________
Rusu Lina , gr. 31

S-ar putea să vă placă și