Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Ștafeta merelor

Unitatea: GPP. nr. 1, Carei


Data: 12.10.2018
Educatoare: Rist Diana Claudia
Grupa: mare (nivel II)
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Mere, pere în panere
Tema zilei: Merele buclucașe
Domeniul experiențial: DPM - domeniul psihomotric
Tema activității: Ștafeta merelor
Mijloc de realizare: parcurs aplicativ
Tipul activității: mixtă - consolidarea deprinderilor motrice de bază : mers
alergare, să rituri.

Scopul activității:

Perfecționarea deprinderilor motrice: mers în echilibru, mers cu


pă șire peste obstacole, mers pe spațiu marcat, alergare, să ritura de pe loc
deprindere de pe ambele picioare.

Obiective operaționale:
1. să execute corect acțiunile motrice învă țate - mișcă rile diferitelor
segmente ale corpului, mers în echilibru, alergarea, să ritura.
2. să se încadreze în coordonatele spațio-temporale corespunză toare:
distanță , localizare, durată , timp
3. să colaboreze, respectâ ndu-și adversarii și regulile de joc.
Metode si procedee: exercițiul, explicația, demonstrația, exercițiul fizic,
jocul

Material didactic: fluier, mere, marcaje pentru traseul aplicativ, bureți,


cușulețe

Forma de organizare: frontal, pe echipe

Durata:35 - 40 minute

Locul desfășurării: sala de grupă


Elementede joc: mișcarea, mâ nuirea materialului, închiderea și
deschiderea ochilor, aplauze, recompensa, surpriza.

Regulile jocului:
Copiii sunt împă rțiți în două echipe. La semnalul educatoarei, primii
copii parcurg traseul, ținand mă rul în mâ nă , se întorc și aleargă spre locul
din care au pornit, predâ nd mă rul colegului. În complicarea jocului se reia
traseul sub forma unui concurs. Câ știgă echipa care parcurge mai repede
traseul.

BIBLIOGRAFIA:
 Curriculum pentru învă ţă mâ ntul preşcolar (3 – 6/7 ani), 2008;
 Revista naţională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice
din învă ţă mâ ntul preşcolar şi primar 3-4 / 2012, editura Arlequin,
Bucureşti;
 G. Berceanu, E. Ilie, C. Lază r, L. Lază r, C. Moţ, Ghid orientativ pentru
aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar, 3 – 6/7 ani, 2008;
 D. Gherghina, N. Oprescu, I. Dă nilă , C. Novac, V. Ilie,C. Bună iaşu, G.
Că mă raşu, A. Pă unescu, Metodica activităţilor instructiv – educative în
învăţământul preprimar,editura Didactica Nova, Craiova, 2007.
SCENARIU DIDACTIC

VERIGILE CONȚINUT DOZARE FORMAȚIE ORGANIZARE ȘI


ACTIVITĂȚII METODE
1. Moment Adunarea. Alinierea. 2 min. Adunarea Se urmărește poziția
organizatoric Verificarea stării de copiilor pe o corectă a corpului în
sănătate. Salutul. linie în fața poziția de drepți:
educatoarei spatele drept,
Anunțarea temei. picioarele apropiate
xxxxxxxxx cu vârfurile ușor
Exerciții de front și ordine depărtate, privirea
(întoarceri la stânga- înainte, brațele pe
dreapta, cu reper). lângă corp.
Întoarcerile se
efectuează în 2 timpi.
2. Pregătirea Variante de mers și Toate xx Se insistă asupra
organismului alergare. formele de x x exersării corecte a
pentru efort mers și x x deprinderilor motrice
alergare se x x de bază, a poziției
execută xx corecte a corpului:
1. Mers normal în cerc 2x8T 1. Mersul se execută
cu distanță mică între
copii, spatele drept,
brațele se mișcă liber
pe lângă corp,
privirea înainte,
comnda:pornim.
2. Mers pe vârfuri cu 2.Spatele drept,
brațele sus privirea înainte,
2x8T mâinile întinse în sus.
3.Spatele drept,
3.Mers pe călcâie cu privirea înainte.
mâinile la spate 4. Spatele drept,
4.Mers ghemuit mâinile pe genunchi,
privirea înainte.
5. Mers cu brațele lateral 5.Spatele drept,
brațele întinse lateral.
6. Alergare ușoară 6. Alergarea se
execută cu distanță
între copii, spatele
drept, capul sus,
privirea înainte,
brațele îndoite din cot
se mișcă pe lângă
corp.
7. Alergare cu genunchii la 7.Genunchii se ridică
piep alternativ cât mai sus,
brațele îndoite din
coate.
8. Alergare cu pendularea 8. Ușoară înclinare a
gambei înapoi corpului în față,
călcâiele ating
șezutul, brațele
îndoite din coate se
mișcă pe lângă corp.
9. Exerciții de respirație și 9. Se expiră pe gură,
relaxare cu lăsarea brațelor
jos, se inspiră pe nas
cu ridicarea brațelor.
3.Influențarea Mers în cadență și xxxxxxx Copiii se așează pe
selectivă a alcătuirea coloanei de xxxxxxx un rând. Fetițele fac
aparatului gimnastică un pas în față, băieții
locomotor rămân pe loc. Se ia
distanța de brațe prin
întinderea brațelor în
lateral.

Exerciții pentru gât * Îndoirea gâtului


Îndoim gâtul 2x8T spre stânga/dreapta -
P.I. stând depărtat față/spate. Mâinile pe
T1-T2- gâtul se îndoaie în șolduri, picioarele
față/stânga ușor depărtate,
T3-T4- gâtul se îndoaie spatele drept.
spre spate/dreapta

Exerciții pentru brațe *Spateledrept,


1.Rotim umerii 2x8T picioarele ușor
P.I. Stând depărtat cu depărtate, brațele
brațele pe lângă corp, drepte pe lângă corp,
coatele drepte genunchii bine
T1-T2 - rotirea umerilor în întinși.
față
T3-T4 - rotirea umerilor în
față
2. Încrucișăm brațele 2x8T *Spatele drept,
P.I. Stând depărtat, spatele genunchii bine
drept, brațele ridicate în întinși, brațele la
față la nivelul pieptului nivelul pieptului
T1 - brațele întinse în față
T2-T3 - brațele se
încricișează
T4 - brațele întinse în față

Exerciții pentru trunchi


1.Îndoim trunchiul *Spatele drept,
P.I. Depărtat, stând cu picioarele depărtate,
mâinile pe șolduri genunchii bine întiși.
T1-T2- aplecarea
trunchiului în față/ stânga
T3-T4- aplecarea
trunchiului spre
spate/dreapta
2. Ne aplecăm *Spatele drept,
P.I.Stând depărtat, brațele genunchii bine întinși
întinse deasupra capului,
palmele una în cealaltă
T1-T2- aplecarea
trunchiului înainte cu
ducerea brațelor jos
T3-T4- ridicarea
trunchiului cu brațele sus

Exerciții pentru picioare


1. Sari înainte și înapoi *Spatele drept,
P.I. Stând cu mâinile pe mâinile pe șolduri,
șold aterizare pe vârf-
T1-T2- două sărituri cu talpă- călcâi.
deplasare înainte pe ambele
picioare
T3-T4- două sărituri cu
deplasare pe ambele
picioare înapoi
2. Sărim ca mingea
P.I. Stând cu picioarele
apropiate, mâinile pe
șolduri.
Sărituri urmate de ghemuire

Exerciții de relaxare. Se fac corectări ale


mișcărilor, la nevoie.
4.Exersarea Copiii se împart în două □ □ Se va urmări
deprinderilor echipe și sunt așezați în □ □ corectitudinea
prin joc - două coloane în spatele □ □ executării
traseu aplicativ unei linii de plecare. În fața □ □ deprinderilor, precum
lor se așează materialele □ □ și respectarea
necesare pentru traseul regulilor jocului.
aplicativ.
*marcaje pentru echilibru x x *Se merge în
*cutiuțe pentru obstacole x x echilibru pe suprafața
*bureți pentru săritura cu x x dată, brațele întinse
desprindere de pe două x x lateral, spatele drept.
picioare și aterizare pe două x x
picioare.
La semnalul educatoarei, * Se pășește peste
primii copii merg în obstacol, ridicându-se
echilibru pe marcaj, merg un picior și pășind
până la obstacolul întâlnit, peste cutie.
pășesc peste el, execută
săritura de pe burete pe
burete, se întorc și aleargă *Se sare de pe loc, cu
spre locul din care au deprindere de pe două
plecat, predând ștafeta picioare, cu aterizare
următorului copil. pe două picioare
La a doua repetare a
parcursului, copii vor primi
în mână câte un măr, vor *Se aleargă spre locul
parcurge traseul fără să de plecare atingând
scape mărul. Jocul va colegul care urmează.
continua sub forma unui
concurs. Câștigă echipa *Pentru a doua
care va termina mai repede repetare a jocului - se
traseul. aleargă spre locul de
Înainte de a începe jocul se plecare, i se dă mărul
vor explica regulile jocului, colegului care
se va demonstra jocul de urmează
probă, iar mai apoi se va
trece la jocul propriu zis.
5. Revenirea Joc liniștitor Mărul călător. xx
organismului Copiii sunt așezați pe x x
după efort covor, în cerc. Educatoarea x x
rostogolește mărul unui x x
copil. Copilul schimbă xx
locul cu educatoarea, iar la
rândul său o va rostogoli
altui copil. Atunci când
copilul primește mărul va
spune ceva despre
activitatea desfășurată.
Jocul se încheie atunci când
toți copiii au rostogolit
mărul.
6.Încheierea Se fac aprecieri asupra xx
activității participării copiilor la x x
activitate. x x
x x
xx

S-ar putea să vă placă și