Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

DATA: 08.12.2022

EDUCATOARE: Popa Ioana


GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Obiceiuri și tradiții”


TEMA ACTIVITĂȚII: „Cum mă simt de sărbători ?”

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul om și societate

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație pentru societate

MIJLOC DE REALIZARE: convorbire

SCOPUL: Formarea deprinderilor de recunoaștere a stărilor emoționale și de exprimare a acestora.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- să numească starea emoțională pe care o are copilul din imaginea proiectată;
O2- să mimeze starea emoțională idenitificată în imagine;
O3- să identifice soluții de schimbare a stării emoționale negative într-una pozitivă;

Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea.

Mijloace de invatamant: preșcolari; ppt imagini cu copii care au stări emoționale negative și pozitive; baghetă magică; buline vesele, triste.

Modalitati de realizare: frontal

DURATA: 25 MINUTE
BIBLIOGRAFIE:
MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing House, București, 2019.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele activităţii Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt. Metode şi Mijloace/ Forme de
procedee materiale organizare
didactice
1. Moment Se pregătesc materialele necesare
organizatoric desfășurării activității (ppt, baghetă
magică, buline zâmbitoare și triste).
Scaunele se aşază în formă de
semicerc.
2. Introducerea în  Educatoarea le citește copiilor
activitate următoarea situație: Pe un deal, lângă o
casă, se aflau cinci bucăți de cărbune,
un morcov si un fular. Nimeni nu le-a
pus pe iarbă si totusi se găseau acolo. Problematizarea
Cum au ajuns să fie toate la un loc? Conversația Imagine om Frontal
de zăpadă
Copiii încearcă să ofere soluții. În final
educatoarea le arată răspunsul: un om
de zăpadă cu un fular, un morcov în loc
de nas și cinci bucăți de cărbune drept
nasturi. Sunt întrebați:
- Cine ar fi putut să facă acel om de
zăpadă?
- Cum s-au putut simți copiii care s-au
jucat cu zăpada? (fericiți, veseli)
- Cum se simt ei când se joacă? Dar
când cineva îi lovește?
4. Anunţarea temei şi a Copiii vor vorbi despre emoții și vor
obiectivelor descoperi cum să schimbe o stare
negativă (rea) într-o stare pozitivă
(bună).
5. Desfăşurarea Conversația se va purta pe baza a șase
activităţii imagini (Anexa 1), derulate în PPT.
Copiii vor încerca să-și dea seama ce Capacitatea de
fel de emoție trăiește fiecare copil (de Explicaţia Frontal a identifica
bucurie, tristețe, frică, vinovăție) și o stările
vor imita. emoționale
Imaginea 1 PPT
- Cum se simte copilul? (trist)
- Să vă prefaceți că sunteți triști! (copiii Exercițiul Deprinderea de
imită starea de supărare) Când vă a mima emoții
supărați? De ce vă supărați? Conversația
Imaginea 2
- Cum se simt copiii? (fericiți, veseli)
- Să vă prefaceți că sunteți triști! (copiii
imită starea de supărare) Când vă
supărați? De ce vă supărați?
Imaginea 3
- Ce face fata? (fericiți, veseli)
- Când plângeți? De ce?
Imaginea 4
- Cum se simt copiii? (fericiți, veseli)
- Să vă prefaceți că sunteți triști! (copiii Capacitatea de
imită starea de supărare) Când vă a identifica
supărați? De ce? stările
Imaginea 5 emoționale
- Cum se simt copiii? (nervoși) De ce? Exercițiul
- Să vă prefaceți că sunteți nervoși! Frontal
(copiii imită starea). Când vă enervați? Conversația Deprinderea de
De ce? a mima emoții
Imaginea 6 PPT
- Cum sunt copiii? (speriați)
- Să vă prefaceți că sunteți speriați!
(copiii imită starea). Ce vă sperie?

Asigurarea retenţiei Copiii sunt rugați, pe baza imaginilor


şi a feedback-ului reluate (2, 3, 4, 5, 6) să se gândească Capacitatea
soluții de schimbare a stării emoționale. Exercițiul PPT de a găsi soluții
-Când un coleg este trist, cum îl putem Frontal
înveseli? Conversația
- Când mama este nervoasă, cum putem
să o ajutăm?
- Când ne certăm cu un coleg, cum
putem să oprim cearta?
-Când cineva este speriat, cum îl
ajutați?
- A fi trist, nervos, sunt stări bune? Dar
cum? Înseamnă că e bine să încercăm Expunerea
să fim cât mai veseli, cât mai buni, cât
mai darnici cu cei din jur. Stările de
bine ne ajutăm să creștem oameni mari
și frumoși!
6. Evaluarea activității Se reamintesc emoțiile descoperite în
imagini. Se imită acele emoții. Copiii Conversație Frontal
promit că vor încerca să fie cât pot de
veseli și de buni.
Sunt apreciați pentru participare.
Primesc buline!

S-ar putea să vă placă și