Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: Pregătitoare F
Propunător: Drăgoianu Constantina- Cristina
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul: Emoții de bază: Bucurie și tristețe
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecției: mixtă
Discipline integrate: Muzică și mișcare
Arte vizuale și abilități practice
Competențe specifice:
 Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
 Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
 Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

Obiective operaționale:
 Dezvoltare personală
O2.1.1 – să identifice cel puțin două emoții de bază (bucuria, tristețea, frica, furia) în timp de
două minute pe baza elementelor de limbaj nonverbal;
O2.1.2 – să asocieze emoției de bucurie/tristețe cel puțin două elemente de identificare (imagine,
cuvânt, culoare, situație din experiența proprie de viață) în timp de două minute;
O2.2.1 – să transmită cel puțin un mesaj verbal despre propriile experienţe de viaţă care au
produs bucurie/tristețe, folosind elemente de limbaj nonverbal și paraverbal, în timp de două
minute;

1
O2.2.2 – să formuleze cel puțin o strategie de coping pe care o poate utiliza pentru a evita,
diminua sau remedia pe cât posibil impactul negativ pe care o situație tristă cu care se confruntă
îl are asupra stării sale de confort psihic şi fizic în timp de două minute;
 Arte vizuale și abilități practice
O2.3.1 - să realizeze o lucrare decupând cel puțin un element al acesteia pentru una dintre
emoțiile de bază discutate în timp de trei minute;
 Comunicare în limba română
O2.1.2 – să formuleze cel puțin un mesaj scurt cu schimbarea intonaţiei, în funcţie de intenţia de
comunicare (supărare, bucurie) în timp de un minut;

Resurse didactice:
a) procedurale: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, elemente de joc,
aprecierea verbală, autoevaluarea
b) materiale: imagini ce sugerează emoții de bază, harta cu Ținutul Inimii, fișe de lucru,
videoproiector, flipchart, fragment video, termometrul emoțiilor, cârlige cu numele lor,
imagine cu un pocal, jetoane cu ingredientele poțiunii fericirii
c) forme de organizare: frontal, individual, în perechi
d) temporale: 45 min

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educatiei Naționale– Programa școlară pentru clasa I, 2013
2. Dezvolatare personală – Editura Paralela 45
3. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi
şcolară mică, Editura Reprograph, Craiova, 2010.

2
Secvențele Conținutul informațional al lecției Resurse
Ob.
instruirii și Procedur Organiza- Evaluare
oper. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea ale torice
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei Elevii iau loc în bănci și se Conversaţ Planșe Frontal Observarea
organizatoric desfăşurări optime a lecţiei. Asigur pregătesc pentru lecție. ia Fișe sistematică,
7’ ordinea şi disciplina. Jetoane controlul,
autocontrolul

Frontal Observarea
Conversaţ comportamen
ia tului

2. Reactualiza- Se realizează printr-un joc: Pălăria


rea DP emoțiilor Descrierea jocului: într-o
cunoștințelor O2.1.1 pălărie se află imagini reprezentative
5’ O2.1.2 pentru emoțiile de bază (bucurie,
tristețe, frică, furie) (anexa 1, pag 7).
Propun elevilor să extragă câte o Elevii extrag din pălărie Expunere Pălărie cu Frontal Observare
imagine din pălărie, să denumească imagini în care sunt Explicaţia imagini care capacității de
emoția reprezentată și să o asocieze reprezentate emoții de Elemente exprimă a identifica
unei situații reale sau imaginare. bucurie, tristețe, frică, de joc emoții de emoții de
Voi alege copiii care să vină să extragă furie. bază bază
jetoanele din pălărie cu ajutorul Denumesc emoția
versurilor: reprezentată în imagine și
”Baghetă fermecată/ Alege un copil o asociază cu o situație din
îndată!” experiența personală sau
din imaginație.

3
3. Captarea Se realizează prin vizionarea unui Vizionează fragmentul și Videopro- Frontal Observare
atenției fragment din filmul ”Întors pe dos” și identifică personajele: iector sistematică
2’ identificarea personajelor prezentate. Bucurie, Tristețe, Furie,
Frică, Dezgust.
4. Anunțarea Lecția de azi la ora de dezvoltare Elevii rețin titlul și Expunere Frontal Observare
subiectului personală se numește Emoții de bază: obiectivele lecției. sistematică
și a Bucurie și tristețe.
obiectivelor Va trebui să dovediți că știți:
2’ - să identificați cele două emoții
- să exemplificați în ce situații
simțiți bucurie sau tristețe.
- să exemplificați activități care ne
ajută să depășim momentele de
tristețe
5. Dirijarea Vom începe o călătorie prin Ținutul
învățării Inimii (anexa 2, pag 8). Pe parcursul
15’ drumului nostru vom trece peste
încercări pentru a câștiga ingredientele
necesare obținerii poțiunii fericirii.
Vom urma Drumul Cunoașterii care Sunt atenți la explicațiile
duce mai întâi prin Orașul Bucuriei și date, observă planșa Expunere Hartă cu Frontal Observare
Pădurea Tristeții. Prima încercare prezentată și intuiesc cele Ținutul sistematică a
peste care trebuie să treceți este să două teritorii indicate. Inimii comportamen
asociați celor două emoții cu situații tului
de viață, cuvinte, culori.
Pentru aceasta vom desfășura un joc:
Vesel sau trist?
Pe tablă sunt afișate cele două Observă jetoanele de pe
personaje Bucurie și Tristețe și mai tablă și răspund cerințelor
multe jetoane cu poze, culori, cuvinte
4
(anexa 3, pag.9). formulate.
Voi solicita câțiva copii care să aleagă
jetoanele:
Alege din jetoanele afișate o poză.
DP Ce observi în imagine? Un elev alege un jeton și
O2.1.1 descrie imaginea: este o Exercițiul Jetoane cu Frontal Aprecierea și
O2.2.1 familie care se Elemente imagini, analiza orală
Ce simțim atunci când îmbrățișăm pe îmbrățișează. de joc cuvinte a răs-
cineva / dacă am fi în această situație? Eu sunt fericit/bucuros culori, punsurilor
atunci când sunt alături de desene formulate de
Alege un jeton pe care este scris un familie. elevi
cuvânt! Voi citi cuvântul și elevul Un elev alege un jeton,
spune cu ce emoție îl asociem! citește cuvântul și îl
Se procedează astfel și pentru celelalte asociază unei emoții.
jetoane. Vor alege, pe rând, și
celelalte jetoane și le
asociază cu emoția
Se concluzionează faptul că putem potrivită.
exprima o emoție nu doar printr-un
gest, o faptă, ci și prin cuvinte sau
culori.
Se poartă o discuție despre situații în Observare
DP care au simțit bucurie/tristețe. Dau exemple de alte Conversa Frontal capacității de
O2.1.2 Se constată că aceeași emoție este situații în care au simțit ția a asocia o
O2.2.1 simțită de oameni diferiți în contexte bucurie sau tristețe. Problema emoție cu o
diferite. ti-zarea situație reală

6. Obținerea DP Propun jocul Mimează. Trebuie să


performaței O2.2.1 alegeți o inimă de pe hartă. Aceasta
5’ CLR conține un mesaj (anexa 4, pag 10) pe
5
O2.1.2 care eu îl voi citi , iar voi veți mima Vor ieși câte doi în fața Elemente Bilețele cu În perechi Interevaluare
situațiile cum puteți mai bine, în clasei, aleg un bilet și de joc mesaje
funcție de ce simțiți. citesc mesajul adecvând
Concluzionez că aceeași situație poate intonația și expresia feței
genera emoții diferite. cu emoția transmisă.
7. Asigurarea Am discutat despre situațiile în care Oferă exemple de activități
retenției și a am simțit bucurie/tristețe. Dar ce pe care le pot desfășura
transferului putem să facem atunci când suntem pentru a alunga tristețea:
7’ triști? ascultăm muzică, cerem o
DP îmbrățișare, facem prăjituri Conversa Fișă de lucru Frontal Aprecierea
O2.2.2 cu mama, jucăm jocul ția Foarfecă Individu- verbală a
AVAP preferat etc. Exercițiul Lipici al răspunsuri-
O2.3.1 Notează activitățile lor formulate
Vă propun să bem împreună o identificate, decupează și de elevi
ciocolată caldă imaginară scriind pe lipesc bezelele.
bezelele de pe fișă activitățile care ne
aduc bucurie și ne încălzesc inima
(anexa 5, pag. 11).
7. Încheierea Fac aprecieri asupra răspunsurilor Primesc aprecierile și Apreciere Cârlige cu Frontal Observarea
activității oferite de elevi pe parcursul lecției și îi analizează propria stare a verbală numele Individu- capacității de
3’ invit să se poziționeze pe termometrul emoțională generată de copiilor al a-și identifica
emoțiilor (anexa 6, pag 12), în dreptul activitățile lecției și Autoeval Termometrul emoțiile
emoției pe care o simt la finalul poziționează cârligul cu uarea emoțiilor
activității. numele lor pe termometrul Imagine cu
Voi așeza pe pocal primul ingredient emoțiilor. un pocal
câștigat (anexa 7, pag 13) Jetoane cu
ingrediente

6
Anexa 1

7
Anexa 2

8
Anexa 3

MÂHNIT

EUFORIC
ÎNCÂNTAT
MOHORÂT

9
Anexa 4

Am primit cadou o
Bunicii vor veni în vizită.
carte.

Afară plouă.

M-am certat cu
M-am lovit la picior. prietenul meu cel
mai bun.

10
Anexa 5

Desenează pe bezele activitățile care te ajută să te înveselești. Decupează-le și lipește-le în cana de


ciocolată caldă.

11
Anexa 6

12
Anexa 7

13

S-ar putea să vă placă și