Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: Pregătitoare F
Propunător: Drăgoianu Constantina- Cristina
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul: Sunetul și literele „M” și „m”
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
 Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare

Obiective operaționale:
 Dezvoltare personală
O1 – să recunoască animalele domestice și sălbatice
O2 – să formeze propoziții care să conțină un cuvânt/mai multe cuvinte care încep cu litera
M
O3 – să manifeste interes pentru conținutul prezentat

Resurse didactice:
a) procedurale: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, elemente de joc,
aprecierea verbală, autoevaluarea
b) materiale:, videoproiector, auxiliar
c) forme de organizare: frontal, individual
d) temporale: 45 min

1
Conținutul informațional al
Secvențele Resurse Evaluare
lecției
instruirii și
Material Organiza-
dozarea Activitatea învățătorului Procedurale
e torice
1. Moment Se vor asigura condiţiile Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric necesare unei desfăşurări sistematică,
optime a lecţiei. Asigur ordinea controlul,
şi disciplina. autocontrolul

2. Captarea Se realizează prin vizionarea Videopr Frontal Observare


atenției unui videoclip referitor la oiector sistematică
animale sălbatice și domestice.
3. Anunțarea - Anunțarea subiectului și a Expunere Frontal Observare
subiectului și principalelor obiective. sistematică
a
obiectivelor
2’
4. Dirijarea Exercițiul Frontal Observare
învățării Se realizează prin rezolvarea Conversația sistematică a
exercițiului 7 de la pagina 30 Problemati- comportamentul
din auxiliar. zarea ui
După finalizarea exercițiului cer Aprecierea și
elevilor să spună (pe rând) câte analiza orală a
un cuvânt care începe cu litera răspunsurilor
m și să formeze o propoziție cu formulate de
acesta. elevi

5. Obținerea Propun jocul Imită graiul Elemente de Interevaluare


performaței animalelor. (pornind de la joc Frontal
exercițiul 7, pagina 30 din
auxiliar.)

6. Asigurarea Se realizează prin rezolvarea Conversația Frontal Aprecierea


retenției și a exercițiului 9 de la pagina 30 Exercițiul Individu- verbală a
transferului din auxiliar. al răspunsuri-lor
formulate de
elevi
7. Încheierea Fac aprecieri asupra Aprecierea Frontal
activității răspunsurilor oferite de elevi pe verbală Individu-
parcursul lecției. al

2
3

S-ar putea să vă placă și