Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

A.DATE GENERALE

Clasa : a X-a
Modulul IV: AUTOMOBILE
Unitatea de învățare: Sisteme de conducere ale automobilelor
Titlul lecției: Sistemul de frânare
Tipul lecției: Mixtă - Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Durata lecției: 50 minute
Data: S26

Unitatea de rezultate ale învățării 7: Pregătire automobilului pentru exploatare

Rezultate ale învățării:

Cunoștințe:

7.1.5.Sistemele de conducere ale automobilelor.

Abilități:

7.2.1.Localizarea pe automobil a componentelor şi identificarea legăturilor funcţionale cu alte


componente.
7.2.2.Compararea diferitelor variante constructive ale componentelor auto din punct de vedere,
funcţional, al performanţelor, avantajelor, dezavantajelor şi domeniilor de utilizare.

Atitudini:

7.3.2.Manifestarea interesului faţă de evoluţiile tehnologice în domeniul construcţiei şi funcţionării


automobilului, inclusiv prin identificarea unor repere istorice.

Obiective operaţionale:
O1. Să precizeze destinația și condițiile impuse sistemului de frânare;
O2. Să clasifice sistemele de frânare;
O3. Să identifice pe schema părțile componente ale sistemului de frânare;
O4. Să descrie principiul de funcționarea al sistemului de frânare;
O5.Să formuleze concluzii.

Strategii didactice

Metode şi procedee didactice:

 Conversaţia euristică
 Expunerea
 Exercițiul
 Problematizarea
 Studiul de caz
 Învăţarea prin descoperire
Forme de organizare ale instruirii:

 Forma de organizare a sarcinii: frontal


 Forma de lucru a elevilor:individuală și pe grupe
 Forma de participare a elevilor:dirijată și individuală

Mijloace didactice de instruire:

 Fişă de documentare
 Fişă de autoevaluare
 Fişă de lucru
 Prezentare PPT
 Documentație tehnică

Mediul de instruire

Cabinetul auto

Bibliografie:

1. Gh.Frățilă, „Automobile. Cunoaștere,Întreținere și Reparare”, Editura E.D.P, Bucureşti, 2008.


2. E.Antonescu, M.Frățilă, Instalatii si echipamente auto, Editura Didactica si Pedagogica ,
Bucuresti, 1997.
3. Moldoveanu, M., Oproiu, G., C., Repere didactice și metodice în predarea disciplinelor tehnice,
Ed. Printech, București, 2003
4. Cucoș, C., Pedagogie, ediția a II-a revizuită și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Activităţi de învăţare Forme de Timp Resurse Evaluare


crt. Etapele Activitate desfăşurată de Activitate organizare a Metode Mijloace
lecţiei/competențe profesor desfăşurată de învățării
elevi
        
1 Moment Scurtă conversaţie de Condiţiile
organizatoric acomodare, verificarea Comunică Conversaţia materiale şi Observaţia
prezenţei. absenții. Activitate ambientale curentă
Notează absenții. Preiau sarcinile frontală din cabinetul sistematică
Observă mediul de lucru și propuse de auto
creează condițiile necesare profesor. 2 min
începerii lecției. Pregătesc
materialele
necesare
desfășurării
lecției.
2 Conversaţia Condiţiile Observaţia
Verificarea și Răspund Activitate materiale şi curentă
aprecierea Verifică achiziţiilor solicitărilor frontală 5 min ambientale sistematică
cunoștințelor anterioare. profesorului Problematizarea din cabinetul
auto
3 Transmiterea 1 min
noilor cunoștințe

 Captarea Captează interesul elevilor Sunt atenţi la Activitate Expunere Prezentare Observaţia
atenției pentru noua secvenţă de noţiunile frontală Conversaţia PPT curentă
învăţare. prezentate; Problematizarea Fişă de sistematică
Îi îndrumă pe elevi, le Descoperă Activitate pe documentare a elevilor
răspunde la întrebări conduşi de grupe Caiete de
Prezintă la videoproiector profesor notiţe
un PPT. cunoştinţe noi. Activitate
Notează în individuală
caiete.

 Comunicarea Enunță și scrie pe tablă Rețin și notează


obiectivelor titlul lecției: „Sistemul de titlul lecției în Activitate 2 min Observaţia
și titlului frânare”și comunică caiete , frontală Conversaţia Tablă curentă
lecției elevilor obiectivele obiectivele sistematică
operaționale. operaționale și a elevilor
structura lecției.
Prezintă elevilor structura
lecției.
Prezentare
 Dirijarea Prezentarea conținutului Notează în caiete PPT.
învățării și lecției” Sistemul de informațiile Fişă de Observaţia
obținerea frănare”, utilizând furnizate de Activitate Expunere documentare. curentă
performanței prezentarea PPT, fișa de profesor. frontală, Conversaţia Documentație sistematică
documentare, documentație individuală 30 min Problematizarea tehnică. a elevilor
tehnică. Învăţarea prin Caiete de
descoperire notiţe .

 Asigurarea Pune întrebări în legătură Răspund la


feed-back- cu conţinuturile prezentate. întrebări.
ului Răspunde la întrebările Adreseză
adresate de elevi. întrebări în Fişă de Observaţia
Distribuie fişe de legătură cu Activitate Conversaţia autoevaluare curentă
autoevaluare şi explică noţiunile pe care frontală, Exerciţiul Fișă de lucru sistematică
elevilor sarcina de lucru. nu le-au înţeles. individuală și 8 min a elevilor
Supraveghează modul de Rezolvă fişa de pe grupe
realizare a sarcinilor. lucru.
Verifică modul de Se
rezolvare comparând cu autoevaluează..
fişa rezolvată şi prezentată Ascultă
la videoproiector. explicaţiile
profesorului
pentru a înţelege
unde au greşit.

4 Sistematizarea și Trage concluziile în legătură Sunt atenți la Expunerea Observaţia


consolidarea cu activitatea desfăşurată. aprecierile Activitate Conversația curentă
cunoștințelor Îi evidențiază şi apreciază profesorului. frontală Problematizarea sistematică
verbal şi prin note pe elevii Formulează 2 min Studiul de caz a elevilor
care s-au remarcat. concluzii. Studiul inividual
Formulează concluzii.
Tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și