Sunteți pe pagina 1din 10

FIȘA DE IDENTIFICARE R. E. D.

Numele-prenumele propunătorului: Prof. dr. Manea Mitică


Școala de proveniență: Liceul Tehnologic „Dumitru Mangeron” Bacău
Telefon, email: 0720 640258 / maneamitica58@gmail.com

Denumirea resursei educaționale propuse: Proprietăţile fizice, mecanice şi tehnologice ale


materialelor metalice.
Tema/scurtă descriere: Resursa educaţională propusă reprezintă un proiect didactic pentru tema
„Materiale metalice”, lecţia „Proprietăţile fizice, mecanice şi tehnologice ale materialelor metalice”,
unitatea de învăţare „Materiale şi semifabricate necesare executării pieselor prin operaţii de lăcătuşărie”,
modulul „Lăcătuşărie generală”.
Informaţiile oferite sunt utile pentru cadrele didactice şi răspund cerinţelor precizate în Anexa nr. 2 la
OMENCS nr. 4121 din 13.06.2016 – Standard de pregătire profesională – calificarea profesională
Mecanic auto – nivel 3– domeniul de pregătire profesională: Mecanică, respectiv în Anexa nr. 6 la
OMENCS nr. 4457 din 05.07.2016 – Curriculum pentru clasa a IX-a – învățământ profesional –
domeniul de pregătire profesională: Mecanică, referitoare la Unităţile de rezultate ale învăţării
tehnice generale specifice domeniului Mecanică.
Domeniul: Curricular / Mecanică / Mecanic auto
Aria curriculară/Disciplina: Tehnologii/Modulul MII – Lăcătuşărie generală
Nivelul de învățământ: Învățământ profesional de 3 ani
Clasa: a IX-a
Tipul materialului: De informare
Scopul materialului propus/Adresabilitate: cadre didactice.
Competențe vizate:
­ aplicarea metodelor centrate pe elev, activizarea structurilor cognitive şi operatorii ale elevilor,
exersarea potenţialului psiho-fizic al acestora, transformarea elevului în coparticipant la propria
instruire şi educaţie;
­ îmbinarea şi alternarea sistematică a activităţilor bazate pe efortul individual al elevului;
­ folosirea unor metode care facilitează relaţia nemijlocită a elevului cu obiectele cunoaşterii, prin
recurgerea la modele concrete;
­ însuşirea unor metode de informare şi de documentare independentă care oferă deschiderea spre
autoinstruire, spre învăţare continuă.
PROIECT DIDACTIC

Data: 04.10.2018
Şcoala: Liceul Tehnologic „Dumitru Mangeron” Bacău
Clasa: a IX - a P2
Domeniul de pregătire profesională: Mecanică
Profesor: dr. ing. Mitică MANEA
Modulul II: Lăcătuşărie generală
SPP – Mecanic auto aprobat prin: Anexa 2 la OMENCŞ nr. 4121 din 13.06.2016
Curriculum aprobat prin: Anexa 6 la OMENCŞ nr. 4457 din 05.07.2016
Unitatea de învăţare: Materiale şi semifabricate necesare executării pieselor prin operaţii de
lăcătuşărie.
Tema: Materiale metalice
Lecţia: Proprietăţile fizice, mecanice şi tehnologice ale materialelor metalice.
Tipul lecţiei: Lecţie de predare - învăţare
Scopul lecţiei: Însuşirea unor noi cunoştinţe şi formarea de deprinderi/aptitudini intelectuale şi
practice
Durata: 100 minute
Unitatea de rezultate ale învăţării: URÎ 2.Realizarea pieselor prin operaţii de lăcătuşărie generală
Cunoştinţe: 2.1.2.
Abilităţi: 2.2.2., 2.2.3., 2.2.4., 2.2.5., 2.2.10.
Aptitudini: 2.3.3.
Cuprinsul proiectului didactic

1. Obiectivele operaţionale

La sfârșitul lecţiei elevii trebuie:


 O1 – Să înţeleagă importanţa cunoaşterii şi aplicării în practică a proprietăţilor materialelor metalice.
 O2 – Să ştie de cine depind proprietăţile materialelor metalice şi cum pot fi ele modificate valoric.
 O3 – Să poată clasifica proprietăţile materialelor metalice şi să poată explica semnificaţia acestora.
 O4 – Să poată defini şi caracteriza proprietăţile, fizice, mecanice şi tehnologice ale materialelor
metalice.
 O5 – Să poată identifica şi utiliza materiale metalice în funcţie de proprietăţile acestora.

2. Domenii de competenţe cheie şi rezultate ale învăţării specifice acestora

Competenţe de comunicare în limba română:


- utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate;
- comunicarea/raportarea rezultatelor activităţii profesionale desfăşurate.
Competenţe de bază de matematică, ştiinţe şi tehnologie:
- precizarea corectă a unităţilor de măsură ale mărimilor fizice ce definesc proprietăţile;
- realizarea de transformări de unităţi de măsură.
Competenţe de a învăţa să înveţi:
- identificarea materialelor metalice după proprietăţile acestora;
- utilizarea materialelor metalice în funcţie de proprietățile acestora;
- modificarea valorilor proprietăţilor materialelor metalice în funcţie de necesităţi.
Competenţe sociale şi civile:
- colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor.
Competenţe antreprenoriale:
- asumarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme;
- asumarea, în cadrul echipei,a responsabilităţii pentru sarcina de lucru primită.

3. Resurse educaţionale
3.1. Resurse umane
În general elevii clasei nu posedă cunoştinţele de bază de matematică, ştiinţe şi tehnologie predate în
ciclul gimnazial.
Majoritatea elevilor nu utilizează corect vocabularul comun şi nu posedă conştient un vocabular de
specialitate.
1
Elevii comunică cu dificultate şi nu au capacitatea de a raporta rezultatele activităţilor desfăşurate.
Nu toţi elevii înţeleg, sau ignoră, importanța cunoştinţelor de specialitate ce li se transmit în raport
cu calificarea profesională pentru care se pregătesc.

3.2. Resurse materiale


a. Mijloace de învăţământ
diverse repere componente şi ansambluri din componenţa instalaţiilor sau sistemelor automobilului,
repere şi produse realizate din materiale diferite, prin procedee tehnologice diferite şi care au condiţii
de solicitare diferite: cilindri, pistoane, bolţuri, biele, şuruburi, radiatoare, motoare electrice, carcase,
etc.;
soft educaţional (inclusiv PC şi videoproiector);
fişe pentru documentare;
fişe de lucru;
fişe test.
b. Bibliografie
Popescu Nicolae, Materiale pentru construcţii de maşini, E.D.P., București, 1992;
Ţonea Aurelia, ş.a., Materii prime şi materiale, Editura Aramis, Bucureşti, 2004.
c. Mediul de instruire: Laboratorul de autotronică

3.3. Resurse procedurale


 metode de comunicare orală: expozitive, interogative conversative sau dialogate), discuţiile şi
dezbaterile, problematizarea;
 metode de comunicare bazate pe limbajul intern (reflecţia personală);
 metode de comunicare scrisă (tehnica lecturii);
 metode de explorare a realităţii;
- metode de explorare nemijlocită (directă) a realităţii: observarea sistematică şi independentă;
experimentul;
- metode de explorare mijlocită (indirectă) a realităţii: metode demonstrative, metode de modelare;
 metode bazate pe acţiune (operaţionale sau practice):
- metode bazate pe acţiunea reală/autentică: exerciţiul; studiul de caz; lucrările practice;
- metode de simulare (bazate pe acţiunea fictivă): metoda jocurilor.
 metode care stimulează creativitatea.
Conţinuturile lecţiilor vor fi abordate într-o manieră integrată, diferenţiată, ţinând cont de
particularităţile colectivului de elevi cu care se lucrează şi de nivelul iniţial de pregătire al elevilor.
Se va aborda prioritar instruirea centrată pe elev şi instruirea prin cooperare prin proiectarea şi
implementarea activităţilor de învăţare care vor avea în vedere stilurile individuale de învăţare a fiecărui
elev, inclusiv adaptarea la elevii cu CES:
- aplicarea metodelor centrate pe elev, activizarea structurilor cognitive şi operatorii ale elevilor,
exersarea potenţialului psiho-fizic, transformarea elevilor în coparticipanţi la propria instruire şi
educaţie;
- îmbinarea şi alternarea sistematică a activităţilor bazate pe efortul individual al elevului
(documentarea după diverse surse de informare, observaţia proprie, exerciţiul personal, instruirea
programată,experimentul virtual şi lucrul individual şi prin cooperare, tehnica muncii cu softuri
specializate) cu activităţile ce solicită efortul colectiv (de echipă, de grup);
- folosirea unor metode care să favorizeze relaţia nemijlocită a elevului cu obiectele cunoaşterii cum
ar fi modelul experimental, activităţile de documentare, modelarea şi observaţia/investigaţia dirijată.

4. Desfășurarea în timp a lecţiei


1. moment organizatoric
2. anunțarea temei, scopului lecției și a obiectivelor operaţionale, inclusiv motivarea învăţării;
3. prezentarea conținutului și dirijarea învățării în vederea realizării obiectivelor operaţionale;
4. fixarea cunoștințelor și dezvoltarea aptitudinilor/competențelor prin efectuarea unor activități
aplicative;
5. realizarea feed-back-ului;
6. evaluarea performanței;
7. transmiterea sarcinii de lucru;
8. moment final.
5. Organizarea demersului didactic

Nr. Secvenţa Activitatea de învăţare Strategia didactică


crt. lecţiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Organizare Evaluare
timp
1. 1 – 3min Salutul, scurtă conversație de acomodare, Răspund solicitărilor. Conversația Condițiile Activitate Observarea
verificarea prezenței, asigurarea celor necesare profesorului. Dialogul materiale și frontală sistematică
lecţiei. ambientale din
laborator
2. 2 – 5min Captează atenția elevilor printr-o scurtă Ascultă cu atenţie. Conversația Condițiile Activitate Observarea
reactualizare şi verificare a cunoştinţelor Notează în caiete. euristică materiale și frontală sistematică
anterioare, pentru a pregăti premisele Răspund solicitărilor. Explicația ambientale din Investigația
asimilării noilor informaţii; cabinet
Anunță tema și prezintă obiectivele lecției. Caiete de notițe
3. 3–70 min Prezintă informațiile/conţinuturile însoțind Sunt atenți la explicații;
expunerea de prezentare de soft-ul Explicația Repere, Evaluare orală
educațional, mijloacele de învăţământ Notează informația; științifică subansambluri Activitate
specifice, fişe de lucru și de explicații. şi ansambluri frontală, Observarea
Prezentând informaţiile/conţinuturile necesare Se concentrează și, Învățarea prin m.a.i.: cilindri, individuală şi sistematică
pentru atingerea fiecărui obiectiv operaţional folosindu-se de noțiunile descoperire pistoane, pe grupe
propus în logica următoare: obţinerea de învățate la alte discipline, bolţuri, biele, Investigația
informaţii, prelucrarea informaţiilor, colaborează cu Conversația şuruburi,
formularea concluziilor, exersarea şi aplicarea profesorul. euristică radiatoare,
concluziilor şi conexiunea inversă finală, motoare
profesorul: Ascultă întrebările, îşi Observarea electrice,
O1 formulează răspunsurile dirijată carcase, etc.
- prezintă importanţa şi necesitatea cunoaşterii şi participă la dialogul
şi aplicării în practică a proprietăţilor iniţiat de profesor. Analiza Videoproiector
materialelor metalice plecându-se de la criterii comparativă Soft
de rezistenţă, rigiditate, stabilitate, Completează/corectează educațional
tehnologice, economice şi de fiabilitate; unele răspunsuri Problematizarea
O2 formulate incomplet / Fișă de lucru
- prezintă interdependenţa dintre structura incorect de către colegi. Studiul de caz
cristalină a materialelor metalice şi Fișă de
proprietăţile acestora; Analizează materialele documentare
O3 didactice puse la

3
- clasifică proprietățile materialelor metalice dispoziţie, obţin Caiete de notițe
şi arată semnificaţia fiecărei grupe de informaţii, prelucrează
proprietăţi (fizice, chimice, mecanice şi informaţii şi formulează
tehnologice); concluzii, individual sau
O4 împreună cu colegii din
- defineşte şi caracterizează fiecare proprietate grupa din care face parte.
a materialelor metalice din cele trei grupe
prezentate (fizice: luciul metalic, culoarea, Formulează întrebări
densitatea, fuzibilitatea, dilatarea termică, referitoare la aspecte mai
conductibilitatea termică şi electrică, puţin înţelese şi solicită
proprietăţile magnetice; mecanice: informaţii suplimentare.
elasticitatea, plasticitatea, duritatea, rezistenta
mecanică, rezilienţa, rezistenţa la oboseală; Apreciază răspunsurile
tehnologice: turnabilitatea, deformabilitatea, celorlalţi colegi atunci
prelucrabilitatea, sudabilitatea, călibilitatea). când sunt solicitaţi.
- precizează pentru fiecare proprietate
semnificaţia/definiţia, condiţiile de probare,
unitate de măsura, informaţii specifice pentru
metale, respectiv aliaje metalice;
O5
- prezintă informaţii despre modalităţi şi
proceduri de identificare a materialelor
metalice în funcţie de proprietăţilor acestora;
- arată tehnici şi condiţionări referitoare la
alegerea/utilizarea materialelor metalice în
conformitate cu eligibilitatea dintre
proprietăţile şi solicitările/prelucrările
acestora.
4. 4–10 min Indică elevilor modul de lucru; Sunt atenți la explicații; Explicația Fișă de Activitate Observarea
Dă informația și împarte fișele de evaluare pe Se concentrează și, Învățarea în evaluare frontală sistematică
grupe de elevi, dând indicații; folosindu-se de noțiunile grupuri mici Fișă de Activitate pe Evaluare scrisă
Direcționează elevii să completeze fișa; învățate, completează Conversația documentare grupe Fișă de lucru
Monitorizează activitatea, oferă informaţii fișa; Problematizarea Activitate
suplimentare acolo unde este cazul, observă şi Trag concluzii. individuală
evaluează implicarea elevilor în realizarea
sarcinii de lucru.
5. 5 – 5 min Solicită elevilor să prezinte rezolvările Elevii prezintă rezolvările Dialogul Fișă de Activitate Evaluare orală
aplicațiilor din fișa de evaluare aplicațiilor din fișa de Explicația evaluare frontală Interevaluare
lucru, făcând, astfel, Conversația Fișă de Observarea
dovada retenţiei documentare sistematică
informaţiilor însuşite în Investigația
cadrul lecţiei
6. 6 – 3 min Face aprecieri, evidențiază și, dacă este cazul, Sunt atenți la aprecierile Dialogul Catalog Activitate Observarea
notează elevii, motivând notele. profesorului; Explicația frontală sistematică
Își autoevaluează Conversația Evaluare finală
activitatea.
7. 7 – 2 min Propune următoarea temă: Notează tema; Dialogul Caiet de notițe Activitate Observarea
Teoretic, presupunem că aveţi la Cer indicații referitoare la Explicația Fișa de lucru frontală sistematică
dispoziţie: temă. Conversația
- diferite tipodimensiuni de semifabricate
din materiale metalice,
- SDV-urile, AMC-urile, utilajele şi
instalaţiile necesare,
- şi diferite surse de căldură.

Elaboraţi un referat în care să arătați ce


proprietăţi ale materialelor metalice puteţi
pune în evidenţă printr-o serie de experimente
şi încercări ce pot fi efectuate în condiţiile
date.
Pentru fiecare proprietate pe care
credeţi că o puteţi evidenţia, precizați
experimentul sau încercarea ce trebuie
realizată cât şi modul de realizare a acestora.

8. 8 – 2min Profesorul asistă la părăsirea laboratorului de Elevii părăsesc


către elevi şi aranjează materialele utilizate. laboratorul după ce si-au
lăsat locurile ocupate în
ordine şi curăţenie.

5
6. Anexe ale proiectului didactic

6.1. Fişă de documentare

PROPRIETĂŢILE MATERIALELOR METALICE

Denumirea proprietăţii Semnificaţia/definiţia proprietăţii Relaţii de calcul / Observaţii


Unităţi de măsură
Proprietăţi fizice – însuşirile care determină relaţiile/modul de comportament al materialelor metalice care determină relaţiile acestora cu mediul înconjurător
Culoarea Majoritatea materialelor metalice au, în suprafaţă proaspăt
tăiată şi / sau şlefuită, culori puţin diferenţiate, care variază de
la cenuşiu-închis la alb strălucitor (excepţii materialele
metalice care au culoare gălbuie sau roşcată).
Luciul metalic Capacitatea materialelor metalice de a reflecta razele
luminoase pe suprafeţe proaspăt tăiate şi /sau lustruite.
𝑚
Densitatea Masa unei unităţi de volum a materialului metalic. 𝑑=𝑉 - uşoare, semiuşoare, grele,
(kg/m3; kg/dm3; g/cm3) foarte grele
Fuzibilitatea Capacitatea de a trece din stare solidă în stare lichidă sub Metalele se topesc la o
influenţa căldurii (de a se topi). anumită temperatură fixă, iar
aliajele metalice se topesc
într-un interval de
temperatură.
Dilatarea termică Modificarea/creşterea dimensiunilor materialelor metalice Dilatare liniară, dilatare
când sunt încălzite. volumică
Conductibilitatea termică Capacitatea de a conduce căldura Parametru: conductivitate
termică
Conductibilitatea electrică Capacitatea de a conduce curentul electric (parametru: Parametru: rezistivitate
rezistivitate electrică) electrică care creşte valoric cu
creşterea temperaturii
Proprietăţile magnetice Capacitatea materialelor metalice de a interacţiona cu câmpul - feromagnetice (puternic
magnetic atrase);
- paramagnetice (slab
atrase);
- diamagnetice (slab respinse).
Proprietăţi mecanice – însuşirile care determină modul de comportament al materialelor metalice sub acţiunea forţelor exterioare
Elasticitatea Capacitatea materialelor metalice de a-şi schima forma sub
acţiunea unor forţe exterioare, relativ mici, şi de a reveni la
forma iniţială de îndată ce forţele exterioare nu mai
acţionează.
Plasticitatea Capacitatea materialelor metalice de a-şi schima forma sub
acţiunea unor forţe exterioare, relativ mari, şi de a rămâne
deformate permanent şi după ce forţele exterioare nu mai
acţionează.
Duritatea Capacitatea materialelor metalice de a se opune pătrunderii în Brinell - HB (amprentă – penetrator –
masa lor a altor corpuri solide, care aflate sub acţiunea unor Rockwell – HRC forţă)
forţe tind să le deformeze suprafaţa. Vickers - HV
Rezistenţa mecanică Capacitatea materialelor metalice de a se opune deformării sau 𝝈 = 𝑬 ∗  = 𝑭/𝑨 Se determină prin încercarea
ruperii sub acţiunea forţelor exterioare. (legea lui Hooke) la tracţiune

Rezistenţa la şoc (rezilienţa) Capacitatea unui material metalic de a absorbi o anumită Materialele metalice dure sunt
cantitate de energie înainte de a se rupe, atunci când este lovit casante/fragile, iar cele moi
brusc de un corp solid. sunt tenace.
Rezistenţa la oboseală Capacitatea materialelor metalice de a se opune deformării
sau ruperii sub acţiunea forţelor exterioare de mărime
variabilă, care se aplică repetat.
Proprietăţile tehnologice – însuşirile care determină capacitatea de prelucrare tehnologică a materialelor metalice
Turnabilitatea Capacitatea de a se turna în stare lichidă în forme pentru a se - uşor fuzibile
obţine piese (fuzibile şi fluide) - fluide în stare topită
Prelucrabilitatea prin deformare Capacitatea de a fi prelucrate prin deformare plastică la rece (forjabilitatea, maleabilitatea,
plastică sau la cald. ductilitatea)
- la rece sau la cald.
Prelucrabilitatea (prin aşchiere) Capacitatea materialelor metalice de a fi prelucrate prin
formare şi desprinderi de aşchii de pe suprafaţa prelucrată.
Sudabilitatea Capacitatea materialelor metalice de a permite îmbinarea prin
încălzire până la topire, cu sau fără material de adaos de metal.
Călibilitatea Capacitatea materialelor metalice de a-şi modifica structura
cristalină, implicit proprietățile mecanice şi tehnologice, prin
tratamente termice şi termochimice.

7
6.2. Fişă de lucru

Rezolvaţi următorul rebus/aritmogrif, înlocuind pe orizontală proprietăţile conforme cu definiţiile


oferite.
Pe verticală, pe coloana AB veţi obţine denumirea disciplinei tehnologice care are ca obiect de studiu
materialele utilizate în industria constructoare de maşini.

1. Proprietatea materialului metalic de a-şi schimba forma sub acţiunea unor forţe exterioare şi de a
reveni la forma iniţială după ce acestea nu mai acţionează.
2. Proprietatea materialelor metalice de a rezista la acţiunea temperaturilor înalte.
3. Proprietatea de a reflecta lumina.
4. Proprietatea materialelor metalice de a permite trecerea căldurii sau curentului electric.
5. Proprietatea de a curge şi a umple golurile formei în care s-a turnat.
6. Proprietatea materialelor metalice de a se topi la anumite temperaturi, numite puncte de topire.
7. Proprietatea materialelor metalice de a-şi mări dimensiunile la creşterea temperaturii.
8. Proprietatea materialelor metalice de a putea fi prelucrate în foi subţiri, prin procedeul numit laminare.
9. Proprietatea materialelor metalice de a se deforma plastic, la cald sau la rece, prin lovire sau presare.
10. Proprietatea anumitor metale (fier) şi aliaje (oţel) de a atrage pilitura de fier.
11. Proprietatea materialelor metalice de a rezista la şocuri mecanice.
12. Proprietatea materialului metalic de a se opune pătrunderii unui corp străin mai tare decât el care tinde
să îi deformeze suprafaţa.
13. Proprietatea materialului metalic de a se opune deformării sau ruperii sub acţiunea unor forţe
exterioare.
14. Proprietatea materialului metalic de a-şi schimba forma sub acţiunea unor forţe exterioare şi de a
rămâne deformat după ce acestea nu mai acţionează.
15. Proprietatea materialelor metalice de a se îmbina prin topire sau prin presare.
16. Proprietatea materialelor de a fi dense.
17. Proprietatea materialelor metalice de a putea fi trase în fire foarte subţiri, prin procedeul numit
trefilare.
18. Variază de la cenuşiu-închis la alb strălucitor.
19. Proprietatea materialelor metalice de a putea fi prelucrate prin aşchiere: găurire, strunjire, frezare etc.

A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

REZOLVARE
A
1 E L A S T I C I T A T E
2 R E F R A C T A R I T A T E
3 L U C I U L M E T A L I C
4 C O N D U C T I B I L I T A T E
5 C A P A C I T A T E D E T U R N A R E
6 F U Z I B I L I T A T E
7 D I L A T A R E T E R M I C Ă
8 M A L E A B I L I T A T E
9 F O R J A B I L I T A T E
10 M A G N E T I S M
11 R E Z I L I E N Ţ Ă
12 D U R I T A T E
13 R E Z I S T E N Ţ Ă
14 P L A S T I C I T A T E
15 S U D A B I L I T A T E
16 D E N S I T A T E
17 D U C T I L I T A T E
18 C U L O A R E
19 P R E L U C R A B I L I T A T E
B

6.3. Tema pentru acasă

Teoretic, presupunem că aveţi la dispoziţie:


- diferite tipodimensiuni de semifabricate din materiale metalice,
- SDV-urile, AMC-urile, utilajele şi instalaţiile necesare,
- şi diferite surse de căldură.

Elaboraţi un referat în care să arătați ce proprietăţi ale materialelor metalice puteţi pune în evidenţă
printr-o serie de experimente şi încercări ce pot fi efectuate în condiţiile date.
Pentru fiecare proprietate pe care credeţi că o puteţi evidenţia, precizați experimentul sau încercarea
ce trebuie realizată cât şi modul de realizare a acestora.

Întocmit,

Prof. dr. Mitică MANEA

S-ar putea să vă placă și