Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: Săptămâna 25

Unitatea de învățământ: LICEUL TEHNOLOGIC “IULIU MANIU” CAREI

Nume cadru didactic propunător: prof. Robotin Răzvan-Vasile

Clasa: IX B

Disciplina de studiu: MODULUL 1 REPREZENTAREA PIESELOR MECANICE

Unitatea de învățare: Principii și metode de cotare a pieselor mecanice reprezentate

Tema: Simboluri folosite la cotare

Tipul activității: mixtă

Scopul: transmiteri de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi intelectuale,

Obiective operaționale:

La finalul orei, elevii vor fi capabili:

O1- Să definească elementele cotării

O2- Să definească fiecare simbol utilizat la cotare

O3- Să clasifice simbolurile utilizate la cotarea pieselor

O4- Să recunoască corect simbolul aferent elementului cotat


Resurse: calculator, prezentări powerpoint, fișă de lucru

Metode: observația dirijată, conversația, demonstrația

Durata: 40 minute

Bibliografie: 1. Mariana Constantin, Olguța-Laura Spornic, Aurel Ciocîrlea-Vasilescu,


Reprezentarea pieselor mecanice, Editura CD PRESS 2019

2. Gabriela Lichiardopol, Iuliana Mustață, Florina Pișleagă, Eugenia Adriana


Ghiță, Viorel Ghiță, Ion Pișleagă, Manual pentru pregătirea practică Domeniul Mecanic, clasa
IX, Editura ARAMIS 2004

3. Sanda Bodea, Desen tehnic, Elemente de bază, Editura RISOPRINT 2005

1
Resurse/
Evenimentele Obiective Conținut informativ/activități de
Durata strategii Evaluare
lecției operaționale învățare didactice
Asigurarea
Moment condițiilor - catalogul
- verificarea prezenței
organizatoric optime pentru 5 min electronic /
- anunțarea planului de lucru
desfășurarea - conversația
orei
- laptop,
O1 -prezentare
Captarea O2 - anunțarea titlului noii lecții power point
2 min
atenției O3 - prezentarea obiectivelor lecției /
O4 - explicația
-conversația

Reactualizarea - conversația
O1 - definirea elementelor cotării 2 min - observația
cunoștințelor - explicația

- observația
- întrebări
O1 - prezentarea și definirea simbolurilor ce
- conversația
O2 însoțesc cotele
- explicația
Dirijarea O3 - exemplificarea utilizării simbolurilor
25 min - observarea
învățării O4 aferent fiecărul element cotat
dirijată
- problematizarea

- fișa de lucru
O1
Obținerea - prezentarea sarcinii de lucru (chestionare
O2 4 min
performanței (rezovlarea fișei de lucru) online)
O3
- conversația

Aprecieri
asupra - notarea elevilor care au participat activ - conversația
2 min
desfășurării la desfășurarea activităților - observația
activității

2
FIȘĂ DE LUCRU

SIMBOLURI FOLOSITE LA COTARE

Studați cu atenție desenele de mai jos.


1. Cotați reperele pieselor respective utilizând simbolurile
aferente fiecărui reper.

3
4

S-ar putea să vă placă și