Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecție

Data: 03.12.2020

Unitatea de învățământ: LICEUL TEHNOLOGIC “IULIU MANIU” CAREI

Nume cadru didactic propunător: prof. Robotin Răzvan-Vasile

Clasa: IX B

Disciplina de studiu: MODULUL 1 REPREZENTAREA PIESELOR MECANICE

Unitatea de învățare: Reguli de reprezentare în proiecție ortogonală a pieselor

Tema: Clasificarea secțiunilor

Tipul activității: mixtă

Scopul: transmiteri de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi

Obiective operaționale:

La finalul orei, elevii vor fi capabili:

O1- Să definească corect secțiunea

O2- Să utilizeze diferite tipuri de secțiuni

O3- Să definească traseul de secționare

O4- Să reprezinte o secțiune a unei piese simple

Resurse: calculator, prezentări powerpoint, animații cu trasee de secționare, fișe de lucru

Metode: observația dirijată, conversația, demonstrația

Durata: 40 minute

Bibliografie: 1. Mariana Constantin, Olguța-Laura Spornic, Aurel Ciocîrlea-Vasilescu,


Reprezentarea pieselor mecanice, Editura CD PRESS 2019

2. https://gdgi.utcluj.ro/
Resurse/
Evenimentele Obiective Conținut informativ/activități de
Durata strategii Evaluare
lecției operaționale învățare didactice
Asigurarea
Moment condițiilor - catalogul
- verificarea prezenței
organizatoric optime pentru 5 min electronic /
- anunțarea planului de lucru
desfășurarea - conversația
orei
- laptop,
O1 -prezentare
Captarea O2 - anunțarea titlului noii lecții power point
2 min
atenției O3 - prezentarea obiectivelor lecției /
O4 - explicația
-conversația

Reactualizarea - conversația
O1 - definirea secțiunii 2 min - observația
cunoștințelor - explicația

- observația
- întrebări
O1 - Enumerarea tipurilor de clasificare a
- conversația
O2 secțiunilor
- explicația
Dirijarea O3 - reprezentarea și definirea fiecărui tip
25 min - observarea
învățării O4 de secțiune
dirijată
- definirea traselului de secționare
- problematizarea

O1
- fișa de lucru
O2
Obținerea - prezentarea sarcinii de lucru(rezovlarea (chestionare
O3 4 min
performanței fișelor de lucru) online)
O4
- conversația

Aprecieri
asupra - notarea elevilor care au participat activ - conversația
2 min
desfășurării la desfășurarea activităților - observația
activității

S-ar putea să vă placă și