Sunteți pe pagina 1din 3

COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Coroamă Monica Alina


Specializarea: Comerţ
Disciplina: Economia întreprinderii
Clasa: a IX a E
Unitatea de învăţare: Prezentarea componentelor structurii organizatorice
Titlul lecţiei: Elementele de bază ale structurii organizatorice : postul, funcţia compartimentul
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştiţe
Timp: 50 min
Data: 23.01.2019
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Identificarea elemetelor de bază ale structurii organizatorice a întreprinderii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul activităţii didactice toţi elevii ar trebui să fie capabili:
O1: să identifice componentele structurii organizatorice
O2: să definească elementele de bază ale structurii organizatorice a întreprindeii
O3: să identifice tipurile de funcţii şi compartimente dintr-o întreprindere
O4: să îşi asume responsabilitatea pentru îndeplinirea sarcinilor de lucru
O5: să folosească un limbaj specific disciplinelor economice

STRATEGII DIDACTICE:
1. Mijloace didactice
Materiale didactice:
 Prezentare Power Point
 video – proiector
 fişă de lucru
 soluţia fişei de lucru

2. Metode de învăţământ
 Explicaţia
 Expunerea
 Conversaţia

LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI – Laborator Servicii

SURSE INFORMAŢIONALE:
 Bibliografie de specialitate: Viorica – Bella Dorin, Modulul Economia întreprinderii, clasa a IX-a,
Editura CD –press, Bucureşti, 2018

1
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SECVENŢELOR DIDACTICE )

FORME DE
ETAPELE OB. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE STRATEGIA ORGANIZARE
LECŢIEI OP DIDACTICĂ
(scenariul PROFESOR ELEV
didactic)
Moment Se face prezenţa Elevii sunt atenţi la Dialogul Frontal
organizatoric prezenţă şi la Organizare
3 min Se asigură condiții optime propunerile frontală
pentru desfășurarea lecţiei profesorului privind
organizarea orei
Organizează clasa
Captarea Se pregătesc de oră Conversaţia Frontal şi
atenţiei şi Pregăteşte materialele euristica individual
anunţarea temei didactice
lecţiei
3 min

Actualizarea şi Se adresează întrebări Conversaţia Frontal


verificarea elevilor din cunoștințele Răspund la întrebările Individual
cunoştinţelor dobândite anterior profesorului
prezentate în referitoare la conceptele
lecţia anterioară de :
5 min - organizare structurală a Problematizarea
întreprinderii
-structură ierarhică
-structură funcţională
-structură ierarhic-
funcţională
-
or

O1 Profesorul face legătura de Elevii sunt atenţi la Frontal


Predarea noilor continuitate dintre prezentare, interactiv
cunoştinţe cu noţiunile predate anterior
ajutorul unei şi cele ce vor fi prezentate
prezentări în diapozitivele power
PowerPoint şi a point.
videoproiectoru
lui O2 Sunt prezentate noţiunile
Desfăşurarea O3 de: Notează în caiete ideile Prezentare PP
lecţiei -structură organizatorică principale
25 min -structură socio-culturală Expunerea
-structură funcţională

Sunt enumerate şi
exemplificate
componentele structurii Explicaţia
2
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI
funcţionale: Adresează întrebări
- postul şi trăsăturile suplimentare acolo
O4 acestuia unde este cazul
-funcţia, tipurile de funcţii Observaţia
-compartimentul
Răspund întrebărilor Conversaţia
Sunt enumerate şi profesorului
exempleficate tipurile de
compartimente Urmăresc explicaţiile
profesorului

Fixarea O1 Verifică verbal înţelegerea Elevii se rezolvă în Explicatia Frontal


conţinuturilor O2 conţinuturilor pereche rebusul din Conversaţia interactiv
10 min O3 fişă euristică, În perechi
Distribuie elevilor o fişă
de lucru pentru fixarea Fişa de lucru
O4 noţiunilor predate Prezintă noţiunile
desoperite
O5 Oferă explicaţii şi
supraveghează rezolvarea
fişei Se autoevaluează

Prezintă după expirarea


timpului de lucru
rezolvare rebusului

Evaluarea Sunt notaţi elevii care au Se pregătesc pentru Conversaţia Frontal


formativă a participat activ la încheierea lecţiei interactiv
elevilor desfăşurarea lecţiei
3 min

S-ar putea să vă placă și