Sunteți pe pagina 1din 5

COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

PROIECT DIDACTIC
Profesor: Coroamă Monica Alina
Specializarea: Comerţ
Disciplina: Contabilitate generală
Clasa: a X a D
Unitatea de învăţare: Procedee comune disciplinelor economice
Titlul lecţiei: Inventarierea
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistemetizare/ fixare/consolidare
Timp: 50 min
Data: 23.01.2019

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Operarea corectă cu conceptele: inventariere, gestionar, listă de inventariere

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul activităţii didactice toţi elevii ar trebui să fie capabili:
O1 - să definească inventarierea şi să cunoască importanţa acestui procedeu pentru activitatea unei unităţi
economice.
O2 - să cunoască modalităţile de organizare şi desfăşurare a activităţii de inventariere într-o unitate economică;
O3 – să-şi formeze priceperi si deprinderi de lucru cu docmentele utilizate în inventarierea gestiunilor;
O4 – să-şi assume responsabilităţi în înregistrarea corectă a operaţiilor economice în contabilitate, aplicând
principiile şi procedeele contabilităţii
O5 – să folosească corect termenii şi limbajul de specialitate.

STRATEGII DIDACTICE:
1. Mijloace didactice
Materiale didactice:

 fişă de lucru
 prezentare Power Point
 calculatorul
 tabla
2. Metode de învăţământ
- explicaţia;
- conversaţia;
- exerciţiul comentat;
- observatia;
- munca in echipă
- chestionarea orala si frontală
LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI – Laborator Servicii
SURSE INFORMAŢIONALE:
 Viorica Dorin, Dorina Iuliana Raţă Tarcan – Contabilitate generală, clasa a X-a, editura CD press,
Bucureşti 2018;
 Răzvan Vonea, Marioara-Aurina Vaşadi-Santău, Bazele contabilităţii, aplicaţii practice, Editura CD
Press , Bucuresti, 2015
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SECVENŢELOR DIDACTICE )

FORME DE
ETAPELE OB. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE STRATEGIA ORGANIZA
LECŢIEI OP DIDACTICĂ RE
(scenariul PROFESOR ELEV
didactic)
Moment Notarea absenţelor, Elevii sunt atenţi la Dialogul Frontal
organizatoric verificarea clasei, prezenţă , răspund Organizare
2 min pregătirea mijloacelor de solicitărilor frontală
învăţământ. profesorului

Actualizarea şi -Pentru a verifica Conversaţia Frontal


verificarea cunoştinţele dobândite Răspund la întrebările Individual
cunoştinţelor de E în ora profesorului
prezentate în trecută: P lansează
lecţia anterioară câteva
5 min Explicaţia
întrebări referitoare la
inventariere .

-P ascultă răspunsurile
formulate de E face
completări dacă este
cazul sau lansează din
nou scurte întrebări
pentru înţelegerea mai
aprofundată a unor
procese .
3.Captarea O1 -P lansează o scurtă Ascultă explicaţiile Frontal
atenţiei discuţie pentru a trezi profesorului
interesul, privind planul Explicaţia Pe grupe
elevilor,
O2 de recapitulare. Observaţia
anunţarea Conversaţia Interactiv
planului de -P anunță elevii că vor
Problematizarea
recapitulare şi recapitula noțiuni ca Notează în caiete
inventariere, formele planul de recapitulare
a
invenarierii, organizarea
competenţelor
şi desfăşurarea acesteia Fişă de lucru
vizate precu şi documentele
( 3 min) O5 utilizate cu ocazia
efectuării inventarierii.

4. - Cu ajutorul slide-urilor Urmăresc prezentarea Explicatia Frontal


Recapitularea O 2 in Power Point, profesorul PP , explicaţiile interactiv
conţinutului O4 parcurge împreună cu profesorului
pe baza elevii noţiunile prezentate Fişa de
în planul de recapitulare. Noteză pe caiete documentare
planului
O5 Rezolvă fişa de lucru
stabilit. 35 -P împarte colectivul pe pe grupe
min grupe de câte 3 elevi şi le
Completarea distribuie spre rezolvare Grupele discută
fişei de lucru. fişa de lucru.
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI
,analizează și
-P se asigură asupra prezintă cu ajutorul
faptului că E a înțeles liderului de grup
cerințele și împarte rezultatele obţinute
fişele de lucru. în urma evaluării
fişei.
-P urmarește lucrul
celor trei grupe
intervenind acolo unde
este necesar.
-P prezintă şi discută la
final rezolvarea fişei de
lucru.
Tema O3 Anunţă tema pentru acasă Iau la cunoştinţă Fişă de lucru Frontal
2 min O5 şi distribuie elevilor o fişă despre existenţa temei (temă)
de lucru Tipizat
Da indicaţii pentru
rezolvare
Evaluarea Sunt notaţi elevii care au Se pregătesc pentru Conversaţia Frontal
formativă a participat activ la încheierea lecţiei
elevilor desfăşurarea lecţiei
3 min
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

Fişa de lucru - temă


Inventarierea

La SC ,,Mara“ SRL, la magazinul Mara 1, magazia de mărfuri, în urma inventarierii din data de 31.12.
N, s-au constatat următoarele valori pentru elementele patrimoniale de mai jos:
- fuste (cod 183)- 800 bucăţi, preţ înregistrare: 100 lei, preţ inventar: 100 lei
- pantaloni (cod 281)- 500 bucăţi, preţ înregistrare: 150 lei, preţ inventar: 150 lei
- bluze (cod 176)- 400 bucăţi, preţ înregistrare: 70 lei, preţ inventar: 75 lei
- cămăşi (cod 155)- 200 bucăţi, preţ înregistrare: 80 lei, preţ inventar: 70 lei
Să se completeze Lista de inventariere şi Registrul inventar.

Unitatea: LISTA DE INVENTARIERE Gestiunea: Pagina


Magazia: Data:
Nr. Denumirea Cod U/M cantitatea Preţul de Valoarea Valoarea Deprecierea
Crt bunurilor înreg. în contabil de Valoarea Moti-
. inventariate contabilitate ă inventar vul

Total pagină x x x x
Comisia de inventariere Gestionar Contabilitate
Numele şi prenumele
Semnătura

Unitatea…………………..
REGISTRUL INVENTAR
Data…………………
Nr. Recapitulaţia elementelor Valoarea Diferenţe din evaluare
crt. inventariate Contabilă De inventar Valoarea Cauze
diferenţe
COLEGIUL TEHNIC „ION MINCU” FOCŞANI

S-ar putea să vă placă și