Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Nistor Laura Florentina

Oprișan Adina Elena

Pană Raluca Elena

Moraru Ioana Georgiana

Şcoala : x

Disciplina: Educație socială Profesor : Mi

Clasa: a XIII-a

Data: 10/05/2023

Unitatea de învățare: Consumatorul

Subiectul lecției: Ce este ,,consumatorul rege”?

Tipul lecției: Predare-învățare

Competențe specifice/Rezultate ale învăţării vizate: 1.1, 1.2, 1.3

Obiective operaţionale ale lecţiei: La finalul lectiei, elevii vor fi capabili să:

Ob1: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să explice conceptul de nevoie, oferind exemple relevante.
Ob2: La finalul lecției, elevii vor putea să definească teremenul de consumator, utilizând termenii economici învățați.
Ob3: La finalul lecției, elevii vor fi capabili să diferențieze nevoia de dorință, oferind minim câte un exemplu pentru fiecare categorie utilizânt termenii specifici predați.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
EVENIMENTELE INSTRUCŢIONALE / etapele INDICATIVUL OBIECTIVULUI(ELOR) TIMP ALOCAT ACTIVITATEA PROFESORULUI (activităţi şi ACTIVITATEA ELEVILOR (ce vor face concret în METODE, PROCEDEE DIDACTICE ŞI MODALITĂŢI DE EVALUARE
lecţiei OPERAŢIONAL(E) VIZAT(E) fiecărei etape acţiuni iniţiate şi realizate în fiecare etapă a lecţiei) fiecare etapă) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT (tipul de evaluare, metoda,
(minute) UTILIZATE ÎN FIECARE ETAPĂ A instrumentul de evaluare folosit în
LECŢIEI fiecare etapă a lecţiei)

1 2 3 4 5 6 7

Moment organizatoric, Captarea atenţiei - 5 min - realizarea unui climat potrivit pentru buna - pregătesc materialele didactice pentru Expunere didactică Observația didactică
- Se face prezența realizare a activităților propuse: pregătirea lecție;
- Anunțarea subiectului lecției și a materialelor didactice necesare (pornirea - sunt atenți la indicațiile profesorului;
obiectivelor operaționale laptopului, afișarea prezentării)

Predarea-învățărea noilor conţinuturi: O2 30 min - prezinta noile obiective; - urmăresc explicații/prezentări/ 1. Expunerea didactică Observația sistematică
organizarea şi dirijarea învăţării -defineste conceptul de nevoie demonstrații referitoare la conceptele 2. Joc de rol Întrebări punctuale, de tip
- Orientarea învățării - ofera explicații cu privire la diferențele prezentate 3. Studiu de caz închis/deschis
- Îndrumări dintre nevoie și dorință -notează definiții, demonstrații cu privire la
- Încurajări - prezinta facorii care influentează nevoie, dorință, consumator
consumul -adresează întrebări/solicită explicații
- prezintă studiul de caz referitor la cosumul suplimentare
contemporan - se organizează în grupuri, discută, decid,
- prezintă jocul de rol ce are drept oferă feed- back
temă ,,Este sau nu este consumatorul rege?”

Evaluarea performanţei O1, O3 10 min - testarea, prin adresarea de întrebări - cer explicații; Expunere didactică Evaluare pe bază de întrebări
deschise, dacă elevii înțeleg informațiile - răspund întrebărilor adresate de profesor.
transmise referitoare nevoie, dorință,
consumator
- sumarizarea informatiilor predate;

Fixarea cunoştinţelor/ - 5 min - stabilește sarcini de - sunt atenți, notează informațiile și țin cont Expunere didactică Observația sistematică
încheierea lecției lucru/teme pentru acasa, oferă indicații de de indicatii.
lucru/rezolvare
A N E X E:

Se pot include:
-
Anexa 1: Schema/prezentarea lecției
-
Anexa 2: Fișa de documentare/lucru /evaluare nr. ... (daca e cazul)

S-ar putea să vă placă și