Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Întocmit

Prof ing. Amarghioalei Lenuța Viorica

Profesor Metodist

Profesor ing. Grapan Teodora


I. Repere generale

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ” Nicolae Bălcescu”, Flămânzi


Profilul: Agricultură

Calificarea profesională: Lucrător în agroturism


Data: 11.03.2022
Profesor: ing. Amarghioalei Lenuța Viorica
Clasa: a XI-a D
Modulul II – Cultivarea plantelor în ferma agroturistică

Unitatea de învățare: Lucrările solului - efecte tehnologice, tipuri de agregate utilizate, scopul lucrării
Subiectul lecției: Lucrările solului – arătura, grăparea, tasarea, nivelarea

Tipul lecției: evaluare

Durata lecției: 45 minute


Locul de desfășurare a lecției: Sala de clasă

Competența specifică: Reactualizare de cunoștințe teoretice referitoare la modul de efectuare a lucrărilor solului precum și agregatele utilizate

Scopul lecției: Importanța noțiunilor teoretice privind principalele lucrări ale solului efectuate in ferma agroturistică

II. Obiectivele operaționale :

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 Să definească cele mai importante lucrări ale solului;

O2 Să identifice principalele efecte tehnologice ale fiecărei lucrări efectuate individual;

O3 Să precizeze rolul lucrărilor solului asupra caractristicilor acestuia;


O4 Să precizeze organul activ al agregatelor utilizate.

III. Strategii didactice

1. Mijloace de învățământ
- tablă
- marker
- fișă de documentare
- fișă de lucru
– laptop
- videoproiector
2. Metode didactice
- Conversația
- Expunerea
- Demonstrația
- Explicația
- Problematizarea
3. Forma de organizare a clasei
– frontală
- individuală
4. Metode de evaluare
– verificare orală - aprecieri verbale, feedback
- observația.
5. Anexe resurse
- fișă documentare
- fișă de lucru

IV. Bibliografie
- M. Patape, C. Scrioșteanu – Manual pentru cultura de specialitate, Editura Oscar Print, București, 2006.

- Şt. Puiu; Gh. Trofin - Agrotehnica, clasa a X-a, Manual pentru liceele agroindustriale - Editura Ceres, Bucureşti 1989.

- Costel Scrioșteanu – Agropedologie, Editura Gimnasium, București.

V. Desfășurarea lecției pe secvențe de instruire

Secvenţele Conţinuturi de instruire Activități Strategii didactice


de
lecţiei
învăţare

Ob. Op Activitatea profesorului (P) Activitatea elevilor Mod de Metode de Mijloace Evaluare
(E) învăţare de
organizare învăţăre

0 2 3 4 5 6 7 8

1.Moment Notarea absenţelor, verificarea Colectiv Conversaţi


ţinutei elevilor; verificarea a
organizatoric clasei, pregătirea mijloacelor Răspund solicitărilor
de învăţământ. profesorului.
2 min Frontal
- se reaminteşte elevilor faptul
că vor fi evaluate în scris
cunoştinţele referitoare la - sunt atenti la
lucrările solului, tipuri de explicaţiile
profesorului, cer Receptiv Aprecieri
lucrări, efectele tehnologice repro- verbale
ale acestora, agregatele eventuale lămuriri în Colectiv Conversaţi
utilizate şi li se explică cadrul discuţiei. ductiv a
Frontal
obiectivele propuse.
2.Captarea
atenţiei

2 min

3. Evaluarea

cunoștințelor - împarte testele de evaluare;


predate în - supraveghează elevii pe
lecțiile parcursul rezolvării testelor.
anterioare Teste de Probă
O1 evaluare scrisă
-Elevii rezolvă testele Receptiv Individual Exercițiul
O2 de evaluare.

O3
O4

40 min

- se comunică elevilor tema


pentru acasă. (3 schițe cu Receptiv Colectiv Conversaţi Caiete de Aprecieri
diferite tipuri de agregate – a notițe verbale
4. Tema pentru - notează tema pentru reproductiv
acasă plug, tăvălug etc) acasă; Observare
cognitv curentă
1 min

Anexe resurse.

S-ar putea să vă placă și