Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

A. Repere generale
Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu, Flămânzi
Profilul: Resurse naturale și protecția mediului
Domeniul: Agricultură
Data:
Profesor: Guraliuc Lenuța Viorica
Clasa: a X a D
Disciplina – Modul I Agropedologie
Unitatea de competență: Înființarea culturilor agricole prin semănat sau plantat
Tema: Reguli de protecția muncii la efectuarea lucrărilor de înființare a culturilor
Tipul lecţiei: Predare – învățare (mixtă)
Durata: 50 min.
Locul desfășurării: sala de clasă
Competenţa specifică: Însuşire de cunoştinţe cu privire la modalitățile de princpalele reguli de protecția
muncii la efectuarea lucrărilor agricole (semănat și plantat)

B. Obiective operaționale
La sfârștiul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 Să definească principalele reguli de protecția muncii;


O2 Să identifice prinicipalele reguli de protecția muncii la semănat;
O3 Să descrie principalele reguli de protecția muncii la plantat;
O4 Să precizeze noțiunele privind protecția muncii, lucrări, echipament de protecție.
B1. Obiective afective:
• OA1. Elevii să fie atenți;

• OA2. Să participe cu interes la lecție;

• OA3. Să manifeste interes pentru întreaga activitatea ce implică respectarea regulilor de protecția
muncii.

B2. Obiective psiho-motorii:


• O.p.m- dezvoltarea competenției de comunicare și exprimare.

C. Strategii didactice
1. Material didactic (M.d)

- fișă de documentare

2. Mijloace tehnice (M.t)


- caiet de notițe
- manuale
- tablă

1
- instrumente de scris

3. Metode de învățare (M.î)


- Expunerea
- Conversaţia euristică
- Explicaţia
- Observația

4. Forme de organizare a clasei (F.o.c)


- Frontal
- Individual

5. Forme de dirijare a învăţării:


- dirijată de profesor
- independentă
5. Metode de evaluare:
-verificare scrisă și orală
Anexe:
- Fișă de documentare
- Fișă de lucru
-
BIBLIOGRAFIE:
- M. Patape, C. Scrioșteanu – Manual pentru cultura de specialitate, Editura Oscar Print,
București, 2006.
- Şt. Puiu; Gh. Trofin - Agrotehnica, clasa a X-a, Manual pentru liceele agroindustriale - Editura
Ceres, Bucureşti 1989.
- Costel Scrioșteanu – Agropedologie, Editura Gimnasium, București.

2
D. DESFĂŞURAREA LECŢIEI PE SECVENȚE DE LECȚIE

Secvenţele Conţinuturi de instruire Activitate Strategii didactice


lecţiei de
învăţare

Ob. Op. Activitatea profesorului (P) Activitatea elevilor Mod de Metode de Mijloace Evaluare
(E) organizar învăţare de
e învăţăre
0 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Notarea absenţelor, verificarea Răspund solicitărilor Colectiv
organizatoric ţinutei elevilor; verificarea profesorului. Frontal Conversaţia
( 2 min) clasei, pregătirea mijloacelor Expunerea
de învăţământ.

- Prin chestionare orală:


01. Care sunt principalii indici de
calitatea a materialului de
semănat?
02. Care sunt factorii care
Receptiv
influențează calitatea ucrării de
semănat?
repro- Colectiv Conversaţia Cărti de
2. Verificarea ductiv Frontal Explicația specialitat
03. Ce rol are cunoasterea
cunoştinţelor din e Aprecieri
adancimii de semanat?
lecția anterioară -Elevii formulează verbale
04. Care sunt tipurile de epoci de
4 min mintal răspunsurile la
plantare?
05. Cu ajutorul cui se determină întrebări.
masa a o mie de boabe?

- Se vor asculta răspunsurile


formulate de elevi și fac
completări dacă este cazul sau
lansez din nou scurte întrebări
pentru înţelegerea mai
aprofundată a unor procese.
Cine îmi poate spune la ce se
3.Captarea referă noțiunea de respectare a
atenţiei regulilor de protecția muncii?
(Trecerea la lecția Lucrătorii din sectorul agricol
nouă) sunt expuşi dublu la acidente Receptiv Carți de
4 min de muncă fără deces şi triplu -Elevii se pregătesc specialitat
la accidente mortale faţă de pentru lecţia nouă. Conversaţia e
media accidentelor de muncă Colectiv Explicaţia Fișe de
O1 în general. document Aprecieri
Frontal are verbale

Se prezintă în continuare
principalele reguli de protecția
muncii la efectuarea lucrărilor
agricole:
 Conducerea si deservirea
tractoarelor si maşinilor Colectiv Aprecieri
agricole se fac numai de către Receptiv Activitate Conversaţia Manualul verbale
4.Dirijarea persoane care poseda
învăţării reproductiv Explicaţia
calificarea necesara si care cognitv Fişe de
(predarea-
învățarea lecției
cunosc regulile de tehnica a Observaţia lucru
noi) securităţii muncii. -Elevii ascultă și directă
35 min       Se interzice notează în caietul de
conducerea notițe; Material
tractoarelor.masinilor agricole
si a altor utilaje agricole de de
către persoane aflate in stare semănat
O1 de oboseala sau sub influenta
alcoolului. Observare
      Elevii si tinerii sub Fișe de curentă
vârsta de 18 ani pot fi documena
incadrati la executarea tre
lucrărilor agricole
mecanizate,numai in timpul
O2 zilei si cu respectarea
prevederilor din codul muncii.
Este interzis elevilor si
tinerilor sub 18 ani de a
conduce utilaje
agricole(tractoare,combine
autopropulsate,etc.)
      La executarea
lucrărilor agricole mecanizate
de către conducătorii de
tractoare si maşini agricole cu
vechimea in munca sub un
O3 an,se va avea in vedere ca
aceştia sa execute lucrările
mai uşoare,ferite de pericol,pe
terenuri plane si sub
supravegherea permanenta a
unui salariat cu experienţa in
domeniu.
      Persoanele juridice si
fizice sunt obligate sa
elaboreze instrucţiuni proprii
de aplicare a normelor de
O4 protecţie a muncii,in funcţie
de particularităţile proceselor
de munca,destinate
conducătorilor de tractoare si
celor care deservesc maşinile
agricole , sa le prelucreze cu
aceştia,sa le afişeze in locuri
bine alese si sa le dea cate un
exemplar fiecăruia,cu scopul
de a le învata si respecta.
      Inainte de punerea
motorului in funcţiune,mai
ales cu ajutorul manivelei,se
asigura ca schimbătorul de
viteze sa fie la punctul mort.
      Pentru remorcare se
vor folosi bare rigide din
ţeava. La remorcile pe doua
roti , ochiul de remorcare va fi
plasat pe cat de jos posibil,sub
puntea din spate,pentru
evitarea cabrarii.
      Atunci cand tractorul
trage o sarcina grea sau se afla
inaintea unei pante,ambreierea
se va face cu precautie,fara
şocuri,pentru prevenirea
cabrarii.
      Conducătorul
tractorului va conduce cu
atenţie,pentru a evita
pericolele ce se pot ivi in
drumul de parcurs,cum ar
gropi ,pante sau
rampe,margini instabile la
drum,pereţi de tranşee,şleauri
si toate obstacolele care pot
determina tractorul sa se
răstoarne.
      Pentru evitarea
accidentelor,conducătorul
tractorului se va deplasa cu
viteza corespunzătoare stării
drumului si a terenului in care
executa lucrarea
aghcola.Aceasta regula se
impune in special in cazul
terenului accidentat sau in
apropierea şanţurilor.
      Inainte de a vira sau
a frana.totdeauna se va reduce
viteza de inaintare.
      In timpul executării
lucrărilor agricole ,se vor
executa intoarceri suficient de
largi si niciodată mai mici de
8m pentru agregate cu maşini
purtate si 10 m pentru cele
tractate.
      Este obligatorie
folosirea vitezei I inainte de a
începe coborârea sau urcarea
unei pante ori a unui taluz
foarte inclinat.mai ales daca
tractorul trage o sarcina grea.
      Este obligatoriu sa se
folosească calea de rulare cea
mai larga cu putinţa,mai ales
cand condiţiile sunt
periculoase ,cum este cazul
pantelor accidentate ,al
declivitatilor pronunţate sau
atunci cand tractorul este mult
prea incarcat.
      Este interzisa
plasarea de scânduri sau
materiale similare in fata
roţilor din spate,pentru a
degaja tractorul împotmolit.
      Inainte de a se
începe lucrul se verifica
frânele pentru ca acestea sa fie
bine reglate.
      Nu este permisa
urcarea pe bara sau triunghiul
de remorcare,ori pe utilajul
tractat atunci cand tractorul se
deplasează.
      Se interzice urcarea
pe tractor a persoanelor in
vederea transportării
lor,indiferent de
distanta.Aceasta se va permite
in situaţiile cand tractorul are
locuri amenajate special din
construcţie.
      Nu puneţi tractorul
in funcţiune si nu lucraţi daca
priza de putere si transmisia
cardanica nu sunt in intregime
protejate cu apărători de
protecţie atestate de un institut
de specialitate.

1.Din ce este format


5. Fixarea și echipamentul de protecție?
consolidarea Manualul
cunoștințelor 2.Ce înseamnă noțiunea de -Elevii formulează Receptiv Conversaţia Fișe de Aprecieri
4 min protecție a muncii?
răspunsurile la reproductiv Colectiv Explicația document verbale
3.Care sunt principalele reguli ce
întrebările adresate. Observația are Observații
trebuie respectate la efectuarea Fișă de
lucrării de semănat? lucru

4.Ce reprezintă protecția muncii?


6.Notarea și Receptiv Colectiv Conversaţie Manualul Aprecieri
justificarea Se fac aprecieri individuale și reproductiv examinatori Fișe de verbale
notelor generale asupra activității clasei. e document
1 min are

S-ar putea să vă placă și