Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Maşini agricole şi zootehnice

DATA: 07.06.2019
CLASA:
PROFESOR:
DISCIPLINA: Maşini agricole şi zootehnice
TEMA: Maşini de semănat în rânduri
TIPUL LECŢIEI: comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre mașina de semănat cereale păioase
DURATA LECȚIEI: 50 minute

I. COMPETENȚE SPECIFICE

1. Să identifice maşinile de semănat cereale păioase


2. Să descrie părțile componente ale mașinii de semănat păioase
3. Să menționeze rolul părților componente ale mașinii de semănat păiose

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:


a) Să clasifice mașinile de semănat
b) Să specifice care sunt părțile componente ale mașinii de semănat păioase
c) Să explice rolul părților componente ale mașinii de semănat păioase
Page 1 of 10
III. STRATEGII DIDACTICTICE

Metode didactice:
 observaţia
 explicaţia
 învăţarea prin descoperire
 conversația euristică

Mijloace de învăţământ:
 fişe de lucru
 video-proiector
 tabla
 marker

Forme de organizare:
 frontal
 individual

Resurse:
 efectivul de 23 de elevi ai clasei a IX-a A
 timp: 50 minute

Locul de desfăşurare:
 Laboratorul de Horticultură
Page 2 of 10
EVENIMENTELE LECŢIEI

I. ETAPA INTRODUCTIVĂ - timp 5 minute


Captarea atenţiei şi pregătirea materialului didactic
 Ştiți ce sunt semănătorile?
 La ce se utilizeaza semănătorile?
 Ce este semănatul?

II. ETAPA FUNDAMENTALĂ


Prezentarea noului conţinut, a sarcinilor de învăţare şi conducerea procesului didactic
 Menționarea obiectivelor operaționale ce trebuie atinse în cadrul activităților de învățare.
 La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
1. Să clasifice mașinile de semănat
2. Să specifice care sunt părțile componente ale mașinii de semănat păioase
3. Să explice rolul părților componente ale mașinii de semănat păioase

Elevii sunt anunţaţi că vor trece la o nouă lecţie şi anume:


 Maşini de semănat în rânduri - mașina de semănat cereale păioase

Bibliografie:
 Carte Tehnica: Ministerul Industriei Construcțiilor de Mașini – Grupul de Întreprinderi pentru Producția de Mașini Agricole
Întreprinderea Mecanică Ceahlau Piatra Neamț, Carte Tehnica, Intreprinderea Poligrafica Brașov, 1988
 Site web: https://www.youtube.com/watch?v=SXSsHBjlyzM&feature=youtu.be
Page 3 of 10
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etape lectie / timp Ob. Continuturi stiintifice Metode si


alocat op. procedee Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Profesorul salută elevii și organizează clasa
pentru lecţie. Elevii raspund la salut;
1.Moment  verifică prezenţa, Conversația, Frontală
organizatoric  notează absenţii, Elevii raspund la intrebari dialogul
 observaţii asupra ţinutei elevilor și igienei și își verifică ținuta.
2” clasei,
 controlul materialului didactic.

Profesorul adresează întrebări referitoare la


tema lectiei anterioare: Elevii răspund pe rând la
2.Reactualizarea întrebările profesorului. Conversația, Frontală
cunostiintelor  Maşini agricole pentru pregătirea solului - Freze dialogul,
Elevul desemnat expune expunerea Individuală
4” 1. Care este destinația frezelor? oral lecția de zi.
2. Care sunt părțile componente ale frezelor?

Profesorul scrie pe tablă utilizând markerul: Conversația,


3.Captarea data și titlul lectiei: Elevii răspund pe rând la dialogul,
atenţiei întrebările profesorului.
 Maşini de semănat în rânduri - mașina de Expunerea de Frontală
10” Elevii notează ce scrie pe idei
semănat cereale păioase tablă profesorul

Page 4 of 10
Profesorul adresează întrebări elevilor:
 Știe cineva la sunt utilizate semănătorile?
 Ce este semănatul?
Se anunţă tema: “Maşini de semănat în rânduri -
mașina de semănat cereale păioase” și obiectivele
lecției:

4. Anunţarea a) clasificarea mașinilor de semănat;


subiectului şi a Elevii ascultă Expunere de Frontală
obiectivelor b) părțile componente ale mașinii de semănat ideii
păioase;
2”
c) rolul părților componente ale mașinii de
semănat păioase.
Profesorul scrie pe tablă CLASIFICAREA
MAȘINILOR DE SEMĂNAT din Anexa nr. 2-
1. Maşini de semănat în rânduri - Mașina de semănat
cereale păioase – Word
Frontală
5.Realizarea Clasificarea mașinilor de semănat: Observarea
obiectivelor a. dupa METODA de semănat: Elevii noteaza in caiete Expunere de comporta-
1. mașini de semănat prin noțiunile de pe tablă ideii mentului elevilor.
20” IMPRĂȘTIERE (semănători pentru
ierburi);
2. mașini de semănat UNIVERSALE
sau
- ÎN RÂNDURI obișnuite (12-15
cm),
- ÎN RÂNDURI DISTANȚATE și
Page 5 of 10
ÎN BENZI,
- ÎN RÂNDURI APROPIATE (6-8
cm),
3. mașini de semănat în cuiburi (plante
prașitoare) – numite și mașini de
semănat de precizie.
b. după DESTINAȚIE:
1. mașini de semănat UNIVERSALE în
RÂNDURI și ÎN CUIBURI,
2. mașini de semănat SPECIALE pentru
anumite culturi ca: sfeclă, bumbac, in,
legume, etc...
3. mașini de semănat COMBINATE:
semanat, fertilizat, erbicidat.
c. după FELUL TRACȚIUNII:
1. mașini de semănat TRACTATE (prinse
într-un singur punct);
2. mașini de semănat PURTATE (prinse în
trei puncte).

2. Profesorul prezintă și scrie pe tablă PĂRȚILE


COMPONENTE ALE MAȘINII DE SEMĂNAT
PĂIOASE din Anexa nr. 1, - Maşini de semănat în Frontală
rânduri - Mașina de semănat cereale păioase – Elevii răspund pe rând la Conversația, Observarea
PowerPoint întrebările profesorului. dialogul, comporta-
Expunere de mentului elevilor.
Profesorul adresează întrebări elevilor: Elevii noteaza în caiete ideii
Page 6 of 10
 Ce părți componente pot identifica pe baza noțiunile de pe tablă
imaginilor prezentate in PowrePoint?

 Care din aceste componente au fost întâlnite și


la alte mașini agricole?

PRINCIPALELE PĂRȚI COMPONENTE


ALE MAȘINII DE SEMĂNAT PĂIOASE
 CADRUL
 ROȚILE DE TRANSPORT
 MARCATORII
 SCORMONITORII
 LADA DE SEMIȚE
 AX AGITATOR
 CILINDRI DISTRIBUITORI
 TUBURILE DE SEMINȚE
 BRĂZDARELE
 GRAPA CU INELE
Profesorul adresează întrebări elevilor:
-Care este rolul cadrului?(componenta intalnita
si la alte masini agricole)
-Care credeti ca este rolul marcatorilor?
-Care este rolul rotilor?
-La ce alta masina agricola au intalnit buncar cu
ax agitator?
3. Profesorul prezintă în PowerPoint ROLUL
PRINCIPALELOR PĂRȚILE COMPONENTE
Page 7 of 10
ALE MAȘINII DE SEMĂNAT PĂIOASE din
Anexa nr. 1 - Maşini de semănat în rânduri -
Mașina de semănat cereale păioase – PowerPoint
și din Anexa nr. 2 - Maşini de semănat în rânduri -
Mașina de semănat cereale păioase – Word

ROLUL PRINCIPALELEOR PĂRȚI


COMPONENTE ALE MAȘINII DE SEMĂNAT
PĂIOASE

 CADRUL – este scheletul metalic pe care se


montează celelalte ansamble ale semănătorii. Se Frontală
prinde de tractor prin intermediul triunghiului de Elevii noteaza în caiete Observarea
noțiunile expuse pe Expunere de comporta-
cuplare.
ecranul video- ideii mentului elevilor.
 ROȚILE DE TRANSPORT – cele două roți ale
proiectorului
semănătorii sunt identice cu excepția faptulu că,
roata din dreapta are în plus o roată de lanț care
transmite mișcarea la cutia de viteze. Roțile au
rolul de a menține constantă adâncimea de lucru
a brăzdarelor și de a ajuta la deplasarea
semănătorii în timpul lucrului.
 MARCATORII – au rolul de a marca urme pe
sol cu ajutorul cărora se păstrează aceeași
distanță între brăzdarele marginale de la două
treceri succesive.
 SCORMONITORII – sunt poziționati pe cadru,
sunt în număr de patru, câte doi în dreptul

Page 8 of 10
fiecărei roți a tractorului. Au rolul de a afâna
solul în urma roților tractorului pe adâncimea de
lucru.
 LADA DE SEMINȚE – este montată pe cadrul
mașinii între cele două roți de transport. Pe
fundul acesteia se află un AX AGITATOR care
dirijează semințele către cilindri distribuitori.
 CILINDRI DISTRIBUITORI – au rolul de a
regla cantitatea de semințe pe care o distribuie
catre brăzdare prin intermediul TUBURILOR
DE SEMINȚE.
 BRĂZDARELE – sunt organele active ale
mașinii - în cazul nostru sunt în număr de 29.
Sunt așezate în doua rânduri, paralele cu cadrul
mașinii. Fiecare brăzdar copiază independent
denivelările terenului fiind apăsat în sol de un
resort.
 GRAPA CU INELE – servește la nivelarea
solului și acoperirea semințelor după semănat cu
pământ afânat.
Profesorul propune elevilor vizionarea unui film la Elevii isi consolidează Observarea, Frontală
videoproiector în care este redat principiul de cunoştinţele asimílate. explicatia Observarea
funcționare al mașinii de semănat în rânduri si comporta-
mentului elevilor.
explica fiecare proces in parte.
6.Realizarea feed- Profesorul imparte in sala o fisa de lucru Anexa 3. Elevii isi consolidează Observarea, Observarea
back-ului pe baza careia elevii sun invitati sa recunoasca cunoştinţele asimílate. explicatia, comporta-
partile componente ale masinii de semanat si sa Elevii identifica conversatia. mentului

Page 9 of 10
10” completeze numele acelei componente in dreptul componentele masinii de elevilor.
fiecareia, apoi circula printre elevi si verifica semanat. Individuala
exactitatea raspunsurilor (la nivel individual),
corectand si explicand greselile.
Profesorul face aprecieri de grup si individuale Conversatia Frontală
asupra activitatii desfasurate de elevi pe parcursul Elevii saluta profesorul.
7.Incheierea lectiei.
lectiei Salutul.

2”

Page 10 of 10

S-ar putea să vă placă și